PGZ zaprezentowała ofertę dla OT. Macierewicz: Na pewno będzie MSBS

6 kwietnia 2017, 18:58
Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa
Fot. fot. ppor. Robert Suchy (CO MON)
Fot. fot. ppor. Robert Suchy (CO MON)
Fot. fot. ppor. Robert Suchy (CO MON)
Fot. fot. ppor. Robert Suchy (CO MON)
Fot. fot. ppor. Robert Suchy (CO MON)
Fot. fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)
Fot. fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z przedstawicielami przemysłu obronnego w sprawie sprzętu dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Swoją ofertę oraz możliwości produkcyjne zaprezentowały spółki z Grupy PGZ: Przemysłowe Centrum Optyki S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o., Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne – Belma S.A., Zakłady Metalowe Dezamet S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., Jelcz sp. z o.o., Maskpol S.A. oraz Mesko S.A.

Zobacz także: Optoelektronika i drony dla OT. Trzy umowy podpisane [Defence24 TV]

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zadeklarował, że na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej trafi między innymi modułowy system broni strzeleckiej MSBS. "Możemy powiedzieć, że oglądaliśmy dzisiaj wspaniałe wyrzutnie, oglądaliśmy miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne, oglądaliśmy sprzęt naprawdę pierwszej klasy" - stwierdził szef MON. Dodał, że zakupy wyposażenia indywidualnego są już "uzgodnione". Minister zadeklarował, że zgodnie z zapewnieniami zakładów wypadku złożenia zamówień do czerwca tego roku, będą mogły być dotrzymane terminy dostaw w tym i w przyszłym roku.

Czytaj więcej: Polski karabin dla armii. Modułowy MSBS

Pierwsze kontrakty, dotyczące dostaw sprzętu dla WOT zostały już zawarte. Umowy obejmują między innymi sprzęt optoelektroniczny z PCO S.A., broń strzelecką, w tym karabiny Beryl (negocjowany jest kolejny kontrakt) oraz środki ochrony przed bronią masowego rażenia proponowane przez Maskpol. Do WOT ma też trafić część z pozyskiwanych pocisków przeciwlotniczych Piorun, budowanych w Mesko S.A. Również projekty rozwojowe, realizowane przez spółki PGZ, prowadzone są w dużej mierze z myślą o Wojskach Obrony Terytorialnej.

W przyszłości na ich wyposażenie mogą trafić między innymi pociski przeciwpancerne Pirat. Inspektorat Uzbrojenia poinformował niedawno, że planowane jest postępowanie na pozyskanie samochodów ciężarowych Jelcz.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła oraz prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz. Minister Macierewicz podkreślał, że spotkania w sprawie sprzętu dla Obrony Terytorialnej z kierownictwem PGZ realizowane są cyklicznie, aby "udrożnić" proces realizacji dostaw sprzętu. 

Oferta polskiego przemysłu jest taka, że umożliwia nam bardzo krytyczne podejście do już obecnie wytwarzanego wyposażenia i eksploatowanego w Siłach Zbrojnych. Generalnie zakładamy, że wyposażenie które pozyskamy od Polskiej Grupy Zbrojeniowej będzie konkurować z najlepszymi rozwiązaniami światowymi i będzie też triggerem do zmiany wyposażenia, która myślę generacyjnie nastąpi też w całych Siłach Zbrojnych

Dowódca Wojsk OT gen. Wiesław Kukuła


 

Zobacz także: Miliard złotych na rakiety Piorun. Polska bliżej zakupu JASSM-ER [Defence24.pl TV]

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Reklama
jarek
środa, 12 kwietnia 2017, 11:00

WOT tak, ale nie w takim kształcie. To powinna być formacja masowa, tak jak armia szwajcarska. Trafiać do niej powinni wszyscy nadający się do służby, ale po odbyciu nawet krótkiej (np. pół roku) służby zasadniczej. Mielibyśmy wtedy wojsko typu milicji w liczbie miliona lub więcej. Może i mało wartościowe w starciu z regularną armią, ale zdolność do mobilizacji miliona ludzi w ciągu doby musi zrobić wrażenie na każdym napastniku. Do tego należy zauważyć, że byłby to duży potencjał mobilizacyjny dla regularnej armii. WOT o liczebności 50 a nawet 100 tys. ludzi niczego nie załatwia a wysysa tylko kasę z MON. Lepiej byłoby te pieniądze wydać na powiększenie armii, jej uzbrojenie i szkolenie.

pk79
środa, 12 kwietnia 2017, 17:04

Liberalny dostęp do broni palnej a OT stworzy się samo w razie czego i będzie uzbrojone w prywatną broń strzelecką. No tak ale wtedy by trzeba zaufać społeczeństwu...a żaden rząd który był po 2 wojnie jeszcze nam nie zaufał tylko podatki zwiększać to potrafią...dla siebie.

Zbigniew
środa, 12 kwietnia 2017, 10:24

Koniec końców sprzęt zniknie przejęty przez wrogów których ktoś niespełna rozumu nazywa przyjaciółmi a Polakom zostaną dzidy, tępe dzidy. Idę o zakład że te zakupy są tak dla ot jak ja jestem hodowca kur.

Olaf
czwartek, 6 kwietnia 2017, 19:32

Mam pytanie: OT ma kosztować miliard złotych, jak dużą jednostkę armii zawodowej (np. piechoty zmotoryzowanej) można by zbudować za taką kwotę?

Krzywdzic
czwartek, 6 kwietnia 2017, 23:44

OT ma kosztować więcej... Ale skoro pytasz o kwotę 1 milarda i piechotę zmotoryzowaną... Ze dwa bataliony Rosomaków maksymalnie.

xyz
czwartek, 6 kwietnia 2017, 23:11

batalion zmotoryzowany na Rosomakach

matt
czwartek, 6 kwietnia 2017, 22:53

Na oko tak okolo 1 brygady zmechanizowanej

KrzysiekS
czwartek, 6 kwietnia 2017, 19:22

Co z programami A2/AD najważniejsze są WISŁA, NAREW, HOMAR z morskich ORKA co z tymi programami? Pominąłem programy zwiadowcze i co z nimi.

b
piątek, 7 kwietnia 2017, 03:26

Byl artykul o Wisle nie dalej jak tydzien temu, bedzie Patriot umowa do konca roku cena ok 30 mld ilosc baterii 8 +transfer technologii do napedow stunnera. Homar bedzie na 99% z Izraela. OP nie sa pierwsza potrzeba, na tegorocznych targach MPSO bedzie pokazany BWP (zapewne tylko demonstrator ) o ppk Pirat i pl Piorunie masz w tekscie. Zakupiono tez srodki walki dla jastrzebi, ktorych do tej pory byly pojedyncze sztuki. Ruszyl program modernizacji Leo 2PL. Mozna obecnego szefa MON nie lubic ale to najlepsze 18 miesiecy od 89 r.wreszcie cos drgnelo w naszej zbrojeniowce .

box
piątek, 7 kwietnia 2017, 02:12

Uwazasz ze miliard zł za ponad dwukrotne zwiększenie sił lądowych to dużo? I to w sytuacji braku poboru i topniejacych rezerw? OT jako oddzielna formacja, dostosowana do innych zadań może odegrać decydującą rolę w ewentualnym konflikcie mimo swojego mniej efektownego potencjału szczególnie jeśli uwzględniamy ze nasza obecna taktyka zakłada utratę części terytorium w pierwszej fazie konfliktu i dopiero późniejsze kontr-uderzenie. Natomiast jeden batalion rosomakow w ta czy w ta niewiele zmienia

X
piątek, 7 kwietnia 2017, 12:04

Ale ta taktyka już nie zakłada "utraty części terutorium" - patrz Leopardy do Wesołej

Lava
piątek, 7 kwietnia 2017, 11:37

4 mld i to na "starcie", i nie dwukrotne bo to nie jest pełnowartościowa formacja, bez podstawowej broni sił lądowych czyli artylerii nie wygra żadnej bitwy. A batalion rosomaków zmienia naprawdę dużo.

xaxxa
piątek, 7 kwietnia 2017, 16:37

ten Obrum od niewidzialnego czołgu? hahahahha

GABRIEL
niedziela, 9 kwietnia 2017, 15:42

To wkońcu OT dostanie MSBSy czy Beryle?

nie zawsze nie
środa, 12 kwietnia 2017, 17:19

MSBS to system a nie wersje. Cały batalion powinien mieć ten system. Każdemu żołnierzowi powinna być przyporządkowana właściwa konfiguracja w zależności od stawianych przed nim zadań. Obecność beryli i MSBS w jednym pododdziale to zwykłe marnotrawstwo.

SLAW69
piątek, 7 kwietnia 2017, 12:27

Adwersarze WOT woleliby pobór???!

krzysztof
poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 03:44

jedno i drugiexd

L55
sobota, 8 kwietnia 2017, 00:04

Psioczycie, że MSBS powinien trafić do WL. Owszem, powinien. Ale nie w wersji 5,56, bo imo nie stanowi jakiejś mega konkurencji dla Beryla z szyną. Okienkiem może być luka po wyeksploatowanych SWD, które można by zastąpić MSBS 7,62x51 - o ile ktoś na to wpadnie.

len
niedziela, 9 kwietnia 2017, 19:11

najpierw to trzeba go dopracować, bo nikt badziewia nie kupi, nawet obecny MON.

dk.
wtorek, 11 kwietnia 2017, 13:55

A te śmigłowce - no wiecie - najpóźniej do końca tygodnia.

mdm
środa, 12 kwietnia 2017, 19:34

Właśnie teraz dostałem informację, że będą do końca kwietnia. Te szkoleniowe oczywiście.

Max Mad
środa, 12 kwietnia 2017, 15:36

To jest proszę pana sprawa przynajmniej... dziesięciorzędna.

Piotr z Warszawy
czwartek, 6 kwietnia 2017, 22:13

Boże, jak to dobrze, że mamy wreszcie szczerych patriotów na stanowiskach. Przecież w "normalnym" trybie to te zamówienia by trwały po 10 lat. Jak dla mnie najlepszy dowód, że WOT jest ideą słuszną stanowi nagonka niemieckich mediów na Tę formację. Panie Generale, w Warszawie jeszcze nie ma struktur, ale zapewniam, że już są ludzie. Pozdrawia kapral rezerwy, da Bóg, już niedługo służby czynnej w WOT. Wszyscy patrioci, do zobaczenia!

Radek79
poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 12:46

Chińczycy już zaprezentowali kopię MSBS i szybko to zrobili ,modele NAR-556 i NAR-751.Oni je beda sprzedawac a my jeszcze musimy udoskonalać.Jakieś pytania?

Ja
czwartek, 6 kwietnia 2017, 21:52

MSBS dla OT żart jest zbyt skomplikowany OTpowinno posiadać baryła natomiast MSBS wojska operacyjne zacznijcie od 6BPD

smegal
piątek, 7 kwietnia 2017, 14:47

zbyt skomplikowany ??????? dlaczego? śmiem twierdzić że WOT intelektualnie (statystycznie) pobije wojska operacyjnie na głowę. Już dziś 40% chętnych do służby ma wyższe wykształcenie.

X
piątek, 7 kwietnia 2017, 12:05

Masz rację

Gall Anonim
piątek, 7 kwietnia 2017, 09:24

Założenia są takie, że Beryle mają w WP zostać zastąpione przez MSBS. Więc nie widzę sensu, aby do WOT "wciskać na siłę" broń, która ma niedługo (mam nadzieję) zniknąć. To było by kompletnie bez sensu wyposażać i szkolić żołnierzy WOT na Berylach, a za jakiś czas przezbrajać i przeszkalać na MSBS, skoro od razu można uzbroić WOT w nowe MSBS-y. Argumenty, że żołnierze wojsk operacyjnych poczują się pokrzywdzeni, że nowa formacja przed nimi dostaje nową broń, są śmiechu warte.

b
piątek, 7 kwietnia 2017, 03:09

Bron trafia tam gdzie jest obecnie najbardziej potrzebna.

Mirek
czwartek, 6 kwietnia 2017, 21:37

Kupiliby partię 1k sztuk MSBS dla OT. Niska kultura techniczna, słaba konserwacja szybko przetestowałyby ten karabinek.

RafałekM
piątek, 7 kwietnia 2017, 10:35

Chłopie, karabinek to nie samolot, żeby mówić o niskiej kulturze technicznej i słabej konserwacji. Współczesne karabinki wymagają minimum zabiegów, żeby prawidłowo działać.

Viper
czwartek, 6 kwietnia 2017, 21:32

WOT będą uzbrojone w lepszy sprzęt niż WP

X
piątek, 7 kwietnia 2017, 12:14

I pewnie o to im chodzi

egw
piątek, 7 kwietnia 2017, 00:03

Twoje zdanie jest nie logiczne. WOT to jest WP!

Rror
piątek, 7 kwietnia 2017, 10:12

Dalej nie potrafię zrozumieć dlaczego WOT ma posiadać lepsze wyposażenie niż wojsko zawodowe. Nowy sprzęt powinien trafiać do wojska zawodowego, a wycofywany do WOT. I choć sama idea utworzenia WOT jest według mnie dobra, tak te pomysły z MSBS dla nich to kpina. To tak jakby zbudować nowe BWP i dać je terytorialnym, a w zmechu zostawić złom.

SLAW69
piątek, 7 kwietnia 2017, 12:45

Bo nie rozumiesz jak wielką moc ma papier (umowy, porozumienia, uchwały itd.). :) Bo wojsko zawodowe już ma sprzęt, który podlega np. wymianie. Na chory całokształt sytuacji dowodem jest np. wprowadzenie "tylnymi drzwiami" MSBSa (przyspawanego do Tytana) do Komp Rep. Sprzęt WOT będzie własnością MON. Dla przedsiębiorstw zbr. to łatwiejsza droga upłynnienia swoich produktów, zarobku i rozwoju.

Koval
piątek, 7 kwietnia 2017, 11:34

Tworzenie nowej formacji na używanym sprzęcie? Genialne rozwiązanie, najwyżej będzie trzeba dwa razy szkolić bo używany sprzęt szybko zostanie zużyty.

qwerty
piątek, 7 kwietnia 2017, 11:18

Napiszę w czym rzecz. WOT jest unikalną koncepcją skrojoną na naszą kieszeń i warunki ewentualnego konfliktu z okupacją części terytorium włącznie. Nie jest to wznowiona OTK, ale pełnoprawny komponent SZ mający dać maksymalne efekty przy minimalnych nakładach w porównanie np. z ciężką brygadą. Dlatego otrzyma nowy sprzęt charakterystyczny dla zadań lekkiej piechoty. To jest efektywność kosztowa. Nowy starczy na dłużej. Inną przyczyną może być fakt, że takiego sprzętu w armii nie ma i trzeba kupować nowe. Znając "ekstrawagancję" ministra pewnie mu chodziło o przyszłość z tym MSBS bo na razie domawiają Beryle.

dsd
piątek, 7 kwietnia 2017, 10:06

Zmodernizaowan RPG-7 a niee kupowac licencji. Zrobic cos własnym sumptem

Tweets Defence24