PGZ Stocznia Wojenna na targach Baltexpo 2019

10 września 2019, 11:32
DSC_0717
Fot. Andrzej Nitka

Podczas odbywających się w Gdańsku targów morskich Baltexpo 2019 zaprezentowała się PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest to przykład na to, że aktywność marketingowa tej spółki nie ogranicza się jedynie do okrętów wojennych, ale aktywnie poszukuje ona również zamówień na rynku cywilnym.

Nie zmienia to faktu, że podstawowy profil działalności tej stoczni to budowa i remonty okrętów wojennych i jednostek pływających dla służb państwowych. Miało to również odzwierciedlenie na samodzielnym stoisku Stoczni Wojennej, gdzie zobaczyć można było zobaczyć model patrolowca Ślązak, który przechodzi aktualnie ostatnie próby morskie przed przekazaniem odbiorcy, jak również statku ratowniczego typu SAR-3000, z których dwa zostały zbudowane dla MSPiR przez Stocznię Marynarkę Wojennej w Gdyni, czyli poprzedniczkę obecnej spółki. Z kolei w postaci folderów można było zapoznać się z patrolowcami typu NS 935 zbudowanymi dla indonezyjskiej policji morskiej przez tą samą stocznię oraz projektem nowego okrętu ratowniczego kr. Ratownik dla polskiej marynarki wojennej, który znajduje się na końcowym etapie prac projektowych.

image
Fot. Andrzej Nitka 

Poza sferą konstruowania nowych jednostek bardzo duże znaczenie dla PGZ Stocznia Wojenna ma sfera kontraktów remontowo-modernizacyjnych. Tutaj głównym odbiorcą usług jest nasza marynarka wojenna. Aktualnie dobiega końca modernizacja okrętu ratowniczego Piast, który samodzielnie wychodzi już w morze. Trwa również naprawa główna i dokowa okrętu dowodzenia siłami przeciwminowymi Kontradmirał Xawery Czernicki. Natomiast w maju br. podpisano umowy o łącznej wartości 99 mln złotych brutto dotyczące remontu fregaty rakietowej Gen. T. Kościuszko oraz okrętu hydrograficznego Arctowski.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
bolo
środa, 11 września 2019, 10:26

A może ktoś w końcu zdefiniuje jakie zadania ma realizować PMW i do tych zadań zacznie zamawiać środki walki (okręty, wyrzutnie rakietowe plot i pokr, drony, miny i całą resztę). Na razie to jest tylko wrzask, że marynarze nie mają na czym pływać.

lech
środa, 11 września 2019, 09:59

jak każdy statek czy okręt będą budować 20 lat to zdobędą wszystkie rynki światowe

KrzysiekS
wtorek, 10 września 2019, 18:48

MW jak widać dalej śni zamiast postawić mniejsze ale realne cele. Marzą im się FREGATY (a może LGU?) a nie mają nawet porządnych z 2-3 KORWET. Posiadają z 30 okrętów a najwyżej 2-3 do czegoś się nadają. Może jednak mniej okrętów i mniejsze cele ale realne, nie marzenia.

Błękitny
wtorek, 10 września 2019, 18:17

Zbudować jeszcze 4 i uzbroić, OHPy na złom bo tracimy tylko kasę a i tak nic z tego nie ma.

Bosman z Pucka
wtorek, 10 września 2019, 14:45

100mln pln za KOŚCIUSZKO No nareszcie

oskarm
środa, 11 września 2019, 10:19

@Bosman z Pucka - 99 mln zł to wartość 2 umów: na Kościuszkę i Arctowskiego.

milwaw
wtorek, 10 września 2019, 14:08

Marynarka Wojenna w najbliższych latach będzie potrzebowała wymienić i zakupić co najmniej kilkanaście jednostek, które koniecznie powinny być zbudowane przez polskie stocznie. To może być impuls rozwoju dla naszego przemysłu stczniowego oraz realna nadzieja na przyszłość dla wielu stoczni. Do tego powinny dołączyć zamówienia cywilne jak kilka promów dla PŻB, statki dla PŻM oraz dla służb państwowych. Czas pokaże jak władze będą wspierały własny przemysł.

NTC
środa, 11 września 2019, 09:48

Tylko kto będzie w tych stoczniach pracował? Nie myślę w tym wypadku o kadrze inżynierskiej ale o zwykłych robotnikach którzy pracują w spółkach, a nie bezpośrednio w stoczni jako pracodawcy... No i jeszcze tak ciężka praca ale za jakie pieniądze? Dokąd place nie wyrównają się z poziomem plac na zachodzie ( min 42 PLN/godz), oraz nie polepsza warunki socjalne nikt poważnie myślący nie podejmie tam pracy.

Gts
środa, 11 września 2019, 09:18

Wielu już było co tak mówiło, a pewien konfabulant twierdził, że do końca 2016r...

Victor
wtorek, 10 września 2019, 20:38

Marynarka Wojenna od wielu lat potrzebuje wymiany wszystkivh swoich jednostek i nic władze z tym nie robią. Nasze okręty podwodne są najstarsze na świecie. Nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić.

Tedi
wtorek, 10 września 2019, 18:48

Zgadza się tylko kiedy te zamówienie nastąpi. Do tego czasu może już nie być polskich stoczni.

Tweets Defence24