Pentagon: sytuacja w Afganistanie zmierza w złą stronę

10 sierpnia 2021, 11:21
9019774588_46cd94c5e4_o
Fot: newsonline/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Sytuacja w Afganistanie zmierza w złą stronę - ocenił rzecznik Pentagonu John Kirby po zajęciu przez talibów stolic sześciu afgańskich prowincji. Do Dohy udał się w poniedziałek specjalny wysłannik USA ds. negocjacji pokojowych w Afganistanie Zalmay Khalilzad.

"Podczas serii spotkań zaplanowanych na najbliższe trzy dni, Khalilzad, dzięki którego wysiłkom zostało zawarte w lutym 2020 r. porozumienie talibów z USA, będzie starał się przekonać swych rozmówców do ograniczenia przemocy, zawarcia rozejmu i uznaniu za żelazną zasadę, że władza narzucona siłą nie będzie uznawana" - poinformował Departament Stanu w poniedziałek.

Amerykanie liczą, że talibowie wstrzymają ofensywę militarną i podejmą poszukiwanie rozwiązań politycznych - pisze w komentarzu Reuters.

W wyniku błyskawicznej ofensywy zbrojnej, którą rozpoczęli po tym, jak wojska międzynarodowe zaczęły wycofywać się z kraju, talibowie zajęli najpierw obszary wiejskie na południu i zachodzie Afganistanu oraz kluczowe posterunki graniczne.

Od kilku dni podbijają stolice prowincji. W ich rękach jest sześć miast spośród stolic 34 prowincji, w tym - Ajbak w północnym Afganistanie, który jest stolicą prowincji Samangan oraz Talokan, stolica prowincji Tachar na północnym wschodzie. Wcześniej, w niedzielę talibowie zdobyli Kunduz i Sar-e-Pol, a dzień wcześniej Szeberghan. W piątek talibowie przejęli kontrolę nad pierwszą regionalną stolicą, miastem Zarandż w południowej prowincji Nimruz.

Reklama
Reklama

"Jesteśmy zatroskani tym trendem" - podkreślił w poniedziałek, John Kirby. "Tym bardziej, że siły afgańskie mają potencjał, by podjąć walkę z bojownikami" - zaznaczył. "Mają swe oddziały zbrojne, mają ludzi, którzy mogliby stanąć w obronie tych miast, kontrolują większość regionalnych stolic. To jest bardziej pytanie o przywództwo, które chcieliby, żeby się tam wyłoniło" - dodał rzecznik Pentagonu.

Zdobycze terytorialne uskrzydlają talibów, którzy wierzą, że wkrótce przejmą kontrole nad całym krajem.Rzecznik talibów powiedział w niedzielę telewizji Al-Dżazira, że nie ma porozumienia z rządem w Kabulu w sprawie zawieszenia broni. Ostrzegł także Stany Zjednoczone przed planowaniem kolejnej interwencji militarnej w Afganistanie. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
Generał Adolf
wtorek, 31 sierpnia 2021, 06:48

A czy nie prościej byłoby zrzucić na Afganistan kilka bomb atomowych? Potem tylko by się pozamiatało i utworzyło nowe demokratyczne państwo np o nazwie: MultiKulti

Admirał Korsarow
środa, 11 sierpnia 2021, 21:40

20-cia lat wojny i wszystko w piz-u! Ale jankeski kompleks wojskowo-przemysłowy zarobił!

kim1
środa, 11 sierpnia 2021, 10:03

Jak jest różnica pomiędzy Afganistanem a Polską pod względem walki partyzanckiej. Jak to możliwe, że tam mogą w nieskończoność prowadzić takie działania a u nas nie? Inna mentalność ludzi?

Nex
środa, 11 sierpnia 2021, 14:34

Tam mają góry tu nieamy gór

easyrider
środa, 11 sierpnia 2021, 09:28

W złą czy w dobrą, to pojęcie względne. Zależy kto ocenia. Talibowie raczej uważają, że w dobrą. Natomiast spostrzeżenie Pentagonu jest godne gigantów intelektu. Czego się spodziewali? Że Afganistan stanie się demokracją w wydaniu zachodnim? Tu nawet genderideologia nie zdziała cudów, bo nikogo tam się nie da nią zastraszyć.

yhy
środa, 11 sierpnia 2021, 00:17

Tylko kwestią czasu jest powrót amerykanów do Afganistanu no chyba że cierpliwie będą znosić ataki na swoje instalacje wojskowe na całym świecie i na terytorium stanów także.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:58

Ten "odkrywczy" wniosek musieli uzyskać za pomocą tych słynnych komputerów z AI do przewidywania przyszłości, którymi tak mocno się chwalili ostatnio! :D

Piotr ze Szwecji
środa, 11 sierpnia 2021, 07:07

Na pewno! Ciekawe tylko na co Talibowie czekają z przejęciem reszty Afganistanu? Jakaś wycofująca się jednostka amerykańska zabezpieczenia logistycznego nadal tam stacjonuje przy Kabulu? Talibom pozostanie jednak szacunek dla Amerykanów, choć ci z innego kontynentu, a Afganistan nie ma dostępu do morza.

Monkey
środa, 11 sierpnia 2021, 04:18

@Fanklub Daviena i GB: Ciekawe, czy naprawdę nie wiedzieli, czy też teraz próbują robić dobramine do złej gry i udają, że nie wiedzieli.

SAS
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:12

To wielki sukces stabilizacji, że pierwsze padły prowincje, które kiedyś obroniły się przed Talibami.

dimitris
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:50

"Sytuacja zmierza w złą stronę" - cóż za skromność ! Wywalone w błoto biliony USD, setki tysięcy trupów, głównie cywilnych, na marne, a gość jakże odkrywczo, po 20 latach, odważa się sens takich działań poddać w wątpliwość. Dałbym mu za to Nobla, jednak to nie ja je rozdaję. W końcu Obama Nobla dostał już za same zadeklarowane dobre chęci. /////////////////////////////// Jednak wszystko, co tu napisałem, nie dotyczy sensu polskiego udziału. My mieliśmy tam inne cele, niż przegrane w Afganistanie USA i nasze cele zostały tam osiągnięte. Szkoleniowe i politycznie. Lepiej uczyć się wojny u kogoś innego w domu, niż u siebie.

hehe
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:53

Szykujmy się na powrót do Afganistanu. W przyszłym roku Amerykanie zwrócą się do Polski o kontyngent wojskowy w ramach pomocy sojuszniczej dla USA. Czesi jak zwykle wyślą szpital polowy i oddział obrony przeciwchemicznej

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:00

A po co skoro Rosja i Chiny mają z "wojownikami proroka" malutki problem?

ech ta dzika Montana
środa, 11 sierpnia 2021, 20:27

Naprawdę taki wielki? Rosja ten problem już załatwiła w Czeczeni a Chiny jak zechcą to wciągną ten cały taliban nosem.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:18

Sytuacja w Afganistanie była zupełnie przewidywalna, kiedy podczas inwazji USA na Afganistan Talibów, ktoś mądry inaczej w Pentagonie i w Białym Domu, zdecydował zlikwidować klanowe milicje walczące z Talibami na rzecz powołania Armii Afganistanu. Armię Afganistanu można było przecież sformować na istniejącej strukturze klanowych milicji, które miały bardzo silne lokalne poparcie. W tej terytorialnej Armii Afganistanu zaś zorganizować profesjonalne zawodowe oddziały wojskowe. Tak jak w Szwajcarii mają. Afganistan bez pomocy USA i NATO sam by się uporał z Talibami. Starczyło, że Amerykanie przeprowadziliby nalot bombowy na umocnienia ziemne i podziemne wojsk Talibów, tam gdzie klanowa milicja wskazała. Tak wyzwolono przecież Kabul. W taki więc sposób mamy to co było oczekiwane z momentem wyjścia USA i NATO z Afganistanu. Pisałem o tym swojego czasu na FB. Multikulti jest fiaskiem. Nie tylko w Europie Zachodniej. Nie tylko w Afganistanie. W Polsce od 1805 to przekleństwo też wisi. Bajki rządzących Polską o jedności etnicznej czy narodowej Polaków... Taaak, same pany braty... i cały las kontuszy.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 08:48

Zakładasz zdolność logicznego myślenia wśród polityków demokratycznych w trakcie pracy. MYLISZ SIĘ. Ci 99,9% mocy umysłowych poświęcają na walki frakcyjne i utrzymanie podwyższenie swego statusu. A ten w niczym nie jest zależny od osiągnięć , a od układów międzypartyjnych i wewnątrzpartyjnych

hmm
środa, 11 sierpnia 2021, 00:13

Od 1805 ? przecież wtedy już takie państwo jak Polska nie istniało 10 lat.

rmarcin555
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:59

@Piotr ze Szwecji. No niestety, ale ludzie nie wyszli jeszcze ponad poziom szympansów i lubią mordować "nieswoich". Jak dodamy do tego religie to katastrofa jest pewna. Na szczęście zbliżająca się katastrofa klimatyczna wyrówna wszystko. Może, ci co przetrwają wyciągną jakieś wnioski. A co do samego Afganistanu to kolejna wojna Amerykanów, prowadzona bez jakiegokolwiek planu.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:15

Po pierwsze zamiast bawić się w śmieszną poprawność polityczną raczyłbyś zauważyć, że ludzie, których masz na myśli zachowują się dokładnie tak samo, jak zachowywał się ich "prorok" z kolegami. Nie mordują obcych. Mordują tylko tych, którzy nie zgadzają się, albo odstępują od nauki "proroka" i tego, co znajduje się w hadisach. Po drugie Grenlandia nazywa się tak, jak się nazywa, bo kiedyś była zielona. Po trzecie Egipt powstał, bo coś się nieźle ociepliło i okolica zaczęła pustynnieć. Nic mi nie wiadomo, żeby wtedy były samochody, fabryki i huty. Po czwarte pierwsze państwo egipskie szlag trafił przez kolejne ocieplenie. Znów nie przypominam sobie egipskich elektrowni, samochodów, fabryk i hut.

Ja
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:16

Najpierw było przeludnienie, Chińczycy tak je zwalczali że dziś mają problem, potem dziura ozonową, żeby sprzedać droższe od freonów zamienniki, teraz wmawiają nam że ludzie mają wpływ na zmianę klimatu, tak jakby przed ludźmi klimat się nie zmieniał, żeby sprzedać drogie i nieefektywne systemy energii odnawialnej, ciekawe co potem ktoś wymyśli.

Jontek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:41

Teraz to rosyjski problem skoro ich dozbrajali a Amerykanie powinni oferować nagrodę za każdego zabitego sołdata,ot taki zwrot o 180 stopni.

Mieszko
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:53

To problem Polski, bo zaraz do Polski wjedzie setki tysięcy Afgańczyków z Białorusi, uciekających przed Talibami.

B72
środa, 11 sierpnia 2021, 11:01

To Białoruś ma granice z Afganistanem ?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:16

Pod warunkiem, że będziemy zachowywali się jak idioci.

Faszysta
środa, 11 sierpnia 2021, 15:58

Bedziecie, to wasza uswiecona tradycja od "kollizji litewskiej"-

qwert
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:06

Nieśmiało przypominam że Jankesi sami sobie wyhodowali Bin Ladena , a teraz wyhodują sobie wielu takich

govlbunkil
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:18

Którzy jako "wielkiego szatana" już widzą Rosję i Chiny?

ech te leniwe trolle
środa, 11 sierpnia 2021, 20:28

"Wielki szatan" jest tylko jeden.

środa, 11 sierpnia 2021, 13:09

Nie do końca. talibowie rozmawiali już z USA, Rosją i Chinami. Z USA musieli dla omówienia warunków ewakuacji wojsk agresora, z Rosją i Chinami nie musieli, ale chcieli. W Moskwie (początek lipca) i Pekinie (koniec lipca) przekazali pragnienie pokojowego współistnienia. Czy tak się stanie, przyszłość pokaże. W każdym razie liczą na inwestycje w wydobycie surowców, udział w projektach międzynarodowych i żeby jakieś pieniądze im za to wpadły. W zamian oferują lokalną siłę roboczą i usługi w zakresie ochrony. Jeśli rzeczywiście pójdą w tym kierunku, współpraca może się ułożyć.

SSoviet kryj się
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:50

no patrz, a ja myślałem że to Sowieci go stworzyli atakując Afganistan i mordując kilkaset tysięcy cywili

ech te trolle
środa, 11 sierpnia 2021, 20:30

Czyli jak widać myślenie nie jest twoja najmocniejszą stroną. A jak jeszcze od tego głowa boli to już całkowita muka.

środa, 11 sierpnia 2021, 12:02

źle myślałeś

tak tylko
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:18

Czyli amerykanie dogadali się odnośnie utworzenia nowego Państwa ? Oczywiście będą protesty noty kolorowe kredy. Demokracja :)

Meska
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:48

Polityka Demokratów jak widzę ponownie się "sprawdza". Poczekajcie jeszcze jak Putin wybierze się na Ukraine. To samo dzieje się za każdym razym gdy do władzy dochodzą demokraci. Oni naprawdę myślą że "make love, not war" ma rację bytu w rzeczywistym świecie.

wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:16

@Meska. Przecież to Trump zaczął wycofywanie wojsk.

Melworn
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:41

,,Amerykanie liczą, że talibowie wstrzymają ofensywę militarną i podejmą poszukiwanie rozwiązań politycznych". Śmiać się, czy płakać? 20 lat ,,wojny z terroryzmem", ocean przelanych zielonych (o krwi nie wspominając) a oni liczą na ,,dialog". Bo tak po prawdzie, pomysły i argumenty dawno się im wyczerpały. O ile w ogóle jakiś ,,wunder" plan był... Same bombienie i okupacja nie wystarczyły. Kałboje niczego się nie nauczyli. W wojnie asymetrycznej są słabi i podatni na ciosy, które skutecznie ich demotywują. Można sobie tylko wyobrazić, gdyby przyszło im zmierzyć się z nowoczesnym przeciwnikiem typu Chiny, czy Rosja. A straty szły nie w dziesiątki tylko tysiące...

wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:35

Wojnę symetryczną łatwiej wygrać bo wróg nie wtapia się w otocznie.

Tweets Defence24