Pentagon sprzeda pojazdy Humvee na otwartej aukcji

14 grudnia 2014, 11:43
Fot. Tech. Sgt. Scott T. Sturkol/USAF.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zdecydował o sprzedaży partii nadwyżkowych pojazdów HMMWV za pośrednictwem aukcji internetowej, dostępnej dla osób z zewnątrz – podaje Army Times.

Pojazdy Humvee trafią na serwis GovPlanet.com, zarządzany przez Iron Planet. Ich cena wywoławcza ma wynieść 10 tys. USD, a aukcje rozpoczną się w większości 17 grudnia. W chwili obecnej oferowanych jest 26 maszyn, wyprodukowanych w latach 1987-1995, w wariantach M998, M998A1 i M1038. Licytacja jednego z pojazdów ma się rozpocząć 7 stycznia przyszłego roku.

Kupujący wozy HMMWV zostaną zobowiązani do podpisania specjalnego oświadczenia, gdzie między innymi potwierdzą, że pozyskiwane Humvee nie są przeznaczone do jazdy na drogach publicznych. W ofercie serwisu GovPlanet znajdują się również wycofane z eksploatacji w siłach zbrojnych samochody ciężarowe, często oferowane za kwoty rzędu kilku tysięcy dolarów.

Jak podkreśla Army Times, do chwili obecnej pojazdy Humvee mogły być jedynie przekazywane służbom policyjnym lub ratowniczym. Na aukcje może trafić nawet 4000 samochodów tego typu, które w innym wypadku zostałyby złomowane.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
rgd
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 11:19

Czym podyktowany jest wymóg:" Kupujący wozy HMMWV zostaną zobowiązani do podpisania specjalnego oświadczenia, gdzie między innymi potwierdzą, że pozyskiwane Humvee nie są przeznaczone do jazdy na drogach publicznych." W krajach UE, w tym u nas, można je spotkać z cywilnymi rejestracjami.

rysiu
wtorek, 16 grudnia 2014, 21:18

HMMWV rzekomo nie spełniają wymagań dopuszczenia do ruchu przez Departament Transportu w zakresie bezpieczeństwa. Jednak cywilni pasjonaci znajdują metody ich rejestracji (co stan to inne przepisy rejestracyjne). Oświadczenie to zawiera też szereg innych zapisów, m. in. że w razie obrażeń spowodowanych wypadkiem w HUMVEE nie będzie się dochodzić roszczeń od rządu USA. Generalnie kupujesz ten pojazd na własne ryzyko. To prawda że na drogch w Polsce czy w innym kraju UE można spotkać Humvee na cywilnych numerach. Tylko co to ma wspólnego z wewnętrznymi przepisami w USA?

edd
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:14

Na polskich drogach to nie są HMMWV, tylko stylizowane na nie cywilne Hummery H1, taka wersja dla hobbystów z kasą, było tego sporo naprodukowane.

turbo
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:13

Być może podyktowane jest to tym, że owe auta nie mają systemów bezpieczeństwa typu air-bag, ich silniki nie spełniają norm czystości spalin, a w dodatku mogły być po różnych cięzkich przejściach bojowych, co powoduje, że nie ma pewności, że coś w nich się nie urwie, albo nie spowoduje poważnego wypadku. Stąd klauzula i zabezpieczanie się. Dodatkowo po obejrzeniu sporej części tych aut, widać że to wymęczone trupy. Owszem, HMMWV dadzą radę wozić myśliwych na polowania, a ciągniki mogą służyć do wywózki drewna z lasu, ale nic więcej. HMMWV raczej dla pasjonatów.

Leo
wtorek, 16 grudnia 2014, 08:21

Wyeksploatowane trupy dla kolekcjonerów militariów lub leśników

edd
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 01:14

Ciekawe czy trafią jakieś szt. na nasz rynek. Szkoda, że trzeba na nie mieć prawo jazdy kat C albo C1.

Alex
poniedziałek, 15 grudnia 2014, 19:39

Po co ci kat. C on wazy niecale 2,700 kg to jeszcze kat. B

Tweets Defence24