Pentagon: rozkaz podpisany - wojska USA wycofają się z Syrii

25 grudnia 2018, 09:51
Marines-in-Syria-840x420
Wsparcie ogniowe udzielane SDF przez siły USA - widoczna haubica M777-A2 / Fot. Sgt. Matthew Callahan/ USMC

Rozkaz wycofania wojsk amerykańskich z Syrii został podpisany - poinformował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu, nie podając jednak żadnych szczegółów.

Wcześniej stacja CNN podała, powołując się na źródła w Pentagonie, że rozkaz podpisał ustąpujący ze stanowiska ministra obrony USA James Mattis.

W środę prezydent Donald Trump nieoczekiwanie ogłosił na Twitterze, bez konsultacji z Kongresem, krajami sojuszniczymi czy własnymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, natychmiastowe wycofanie sił amerykańskich w liczbie około 2 tys. i amerykańskiego personelu z północno-wschodniej Syrii, gdzie uczestniczyły w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Trump argumentował, że IS w Syrii zostało już pokonane.

Zaniepokojenie tą decyzją wyrazili sojusznicy USA w walce z IS - Francja, Wielka Brytania i Niemcy, a szef Pentagonu James Mattis i specjalny przedstawiciel prezydenta USA w międzynarodowej koalicji do walki z IS Brett McGurk podali się do dymisji.

W niedzielę Trump poinformował na Twitterze, że dotychczasowy wiceszef Pentagonu Patrick Shanahan będzie od stycznia pełniącym obowiązki ministra obrony USA. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Xd
czwartek, 27 grudnia 2018, 06:56

Już ja widzę jak się wycofają za miesiąc okaże się że jest ich po tym wycofaniu zamiast 2 to 5 tysięcy

Marek1
środa, 26 grudnia 2018, 23:29

R14 - powiedz to Kurdom z SDF. USA właśnie traci resztki wiarygodności na BW(i nie tylko) pozostawiajac region Rosji, Iranowi i Turcji. Pan Trump ciężko pracuje, by zająć miejsce p. Obamy w rankingu na NAJgorszego Prezydenta USA w ost. 100-leciu.

Patcolo
środa, 26 grudnia 2018, 11:41

Właśnie Trump pokazał co myśli o Europie Zachodniej. Europo takie są skutki permanentnego rozbrojenia i to w obliczu takiej sytuacji geopolitycznej jaką mamy czyli imperialnej Rosji ekspansywnych Chin oraz globalnego terroryzmu.

R14
wtorek, 25 grudnia 2018, 16:30

A co ma robić Tramp skoro Europa przestała oddziaływać na swoje strategiczne otoczenie.To my jako Eropa powinniśmy konstruować swoje otoczenie.........A tymczasem to siły zewnętrzne kreują rzeczywistość Europy. Ciekawe jak długo.Może jakieś reformy.

Tweets Defence24