Pentagon kupuje satelity za 1,9 mld dolarów. Wykryją pociski balistyczne

26 czerwca 2014, 18:02
Wizja satelity systemu SBIRS. Ilustracja: Lockheed Martin.

Lockheed Martin dostarczy służbom Departamentu Obrony satelity geosynchroniczne, wyposażone w system służący do wykrywania rakiet balistycznych w podczerwieni.

Reklama

Według komunikatu Departamentu Obrony, zakres podpisanego kontraktu obejmuje dostawę dwóch satelitów geosynchronicznych GEO-5 i GEO-6, wyposażonych w systemy wykrywania rakiet balistycznych pracujące w podczerwieni. Wartość kontraktu wynosi 1,86 mld USD.  Umowa zawiera także opcje dotyczące prowadzenia testów i operacji związanych z odpalaniem satelitów, a prace mają zostać zrealizowane do końca września 2022 roku.

Satelity geosynchroniczne GEO-5 i GEO-6 będą częścią kosmicznego systemu ostrzegania o odpaleniach rakiet balistycznych SBIRS (Space Based Infra-Red System), opartego na systemach pracujących w podczerwieni. Według komunikatu Lockheed Martina, siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zaakceptowały już satelity GEO-1 i GEO-2. Obecnie trwają próby trzeciego z systemów, który ma zostać dostarczony do końca bieżącego roku. Wreszcie, niedawno rozpoczął się proces montażu końcowego, integracji i testów satelity GEO-4.

SBIRS składa się z szeregu systemów kosmicznych, w tym satelitów geosynchronicznych oraz systemów pracujących na orbitach wysoko eliptycznych, a także instalacji naziemnych.  Jego głównym zadaniem jest ostrzeganie o odpaleniach rakiet balistycznych, ale może on być wykorzystywany także do prowadzenia innych działań rozpoznawczych. SBIRS ma się charakteryzować między innymi zwiększoną zdolnością do wykrywania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
rozbawiony
czwartek, 26 czerwca 2014, 21:22

A uda się je wystrzelić bez rosyjskich silników? :-)

Taki tam sceptyk
czwartek, 26 czerwca 2014, 18:28

Jej nowe satelity, przy okazji szpiegowskie ;)

dddd
czwartek, 26 czerwca 2014, 18:26

A Polska? ;D

Podbipiętazm
piątek, 27 czerwca 2014, 12:06

Moskalom sie psują.Amerykanie budują,To cieszy

Tweets Defence24