PCO z nową inwestycją w technologie do produkcji elementów optycznych

26 czerwca 2018, 07:44
Leopard 2A4 PL
Fot. US. Army
Defence24
Defence24

Polski producent urządzeń optoelektronicznych na potrzeby wojska, zakończył inwestycję o wartości kilku milionów złotych w zaplecze laboratoryjno- techniczne. W efekcie PCO S.A. uzyskało wyższą jakość procesów produkcji, istotną ze względu na udział spółki w realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz możliwość obsługi zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych, w tym także aplikacji kosmicznych - informuje polska spółka.

Głównym obszarem inwestycji zrealizowanej w siedzibie spółki w Warszawie była modernizacja Laboratorium Cienkich Warstw, Fotochemii i Pomiarów, w którym realizowany jest proces nanoszenia powłok cienkowarstwowych na elementach optycznych przy użyciu aparatur wysokiej próżni - AWP.

Proces nanoszenia cienkich warstw na elementy optyczne wymaga czystego przygotowania powierzchni wolnych od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego firmie zależało na uzyskaniu ciągu zamkniętych pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości. W wyniku unowocześnienia Laboratorium uzyskano pomieszczenia klasy „cleanroom” (pomieszczenia czyste), co pozwoliło na wyeliminowanie przypadkowego ruchu osobowego i stworzenie możliwości wewnętrznego transportu elementów do powlekania i po powlekaniu próżniowym.

Przygotowanie elementów do powlekania w podwyższonych warunkach czystości, zapewnia zdecydowaną poprawę jakości procesów produkcji naszych urządzeń. Oznacza to także możliwość obsługi przez PCO S.A. zaawansowanych prac badawczo – rozwojowych, na przykład w obszarze aplikacji kosmicznych i wykonywania powłok o parametrach czystościowych i jakościowych znacznie wyższych od standardowych.

Jerzy Wiśnioch, główny technolog PCO S.A.

 

Unowocześnienie zaplecza technicznego Laboratorium Cienkich Warstw, Fotochemii i Pomiarów - producenta polskiej optoelektroniki objęło również zakup nowej aparatury próżniowej AWP. Skonfigurowana funkcjonalnie i technologicznie pod kątem współczesnych wymogów techniki termowizyjnej aparatura pozwoli PCO S.A. na rozszerzenie jakościowe asortymentu elementów optycznych i poprawienie ich parametrów. Ponadto stworzy możliwość powiększenia rodzajów powlekanych elementów optycznych o elementy wykonane z siarczku cynku ZnS, selenku cynku ZnSe, germau Ge, krzemu Si oraz coraz powszechniej stosowanych w systemach wojskowych szkieł halogenkowych typu AMTIR, IGR26.

image
FOT. PCO

 Wyprodukowane za pomocą nowej aparatury powłoki cienkowarstwowe zyskają wysoką długookresową stabilność funkcji optycznych w zmiennych warunkach środowiskowych, podwyższoną odporność mechaniczną i chemiczną, polepszenie parametrów poszczególnych warstw w powłoce w obszarach spektralnych MWIR oraz LWIR.

Aparatura na wyposażeniu Laboratorium Cienkich Warstw i Pomiarów będzie wykorzystywana do opracowywania technologii wyparowania nowych materiałów oraz do wstępnego optymalizowania nowych konstrukcji powłok cienkowarstwowych w paśmie podczerwieni, co przyspieszy proces wdrażania ich do produkcji seryjnej. 

Zyskaliśmy także możliwości zwiększenia ilości elementów powlekanych w jednym procesie wyparowania próżniowego oraz zwiększenie wydajności poprzez skrócenie czasu trwania jednego procesu technologicznego. Dodatkowo w celu zwiększenia efektywności procesu technologicznego zakupiliśmy nowoczesną, całkowicie zautomatyzowaną ultradźwiękową linię mycia elementów optycznych.

Jerzy Wiśnioch, główny technolog PCO S.A.

Zakup skonfigurowanej funkcjonalnie i technologicznie aparatury wysokiej próżni pod potrzeby procesu produkcji PCO S.A. jest w pierwszej kolejności przeznaczony na potrzeby programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Mariusz_PL
sobota, 7 lipca 2018, 01:16

@JSM: A optoelektronika rosyjska to nie jest przypadkiem kupowanie gotowych systemów kierowania ogniem z Francji od Safrana (dawniej Sagem) czy Thalesa z UK? Jaka rosyjska firma optoelektroniczna produkuje zaawansowane kamery termowizyjne, porównywalne z tymi od PCO? Na moje oko żadna.

Żelipapą
sobota, 7 lipca 2018, 01:10

Dżi aj dżo: PCO dostarcza do modernizacji Leopardów swoje kamery termowizyjne bazujące na chłodzonych detektorach 3-ciej generacji.

Nikt
sobota, 30 czerwca 2018, 12:26

@Wojciech Obecnie leci na testy do nas ;)

Wojciech
wtorek, 26 czerwca 2018, 18:49

A tak przy okazji to gdzie ten prototyp 2PL co to go Niemcy mieli wystrugać do końca marca?

Sternik
wtorek, 26 czerwca 2018, 18:46

wizna, przetwornik jest zabytkowy ale dużą wagę mają też soczewki, lustra itd. Chociaż prawdę powiedziawszy to najtaniej byłoby to wszystko sprowadzać od Chińczyków. Ich przemysł fotooptyczny w porównaniu z naszym to gigant. Ja sprowadzałem optykę ZnSe i germanową za ułamek tego co kosztowało w Stanach a w zacofanej Europie w ogóle nikt nie produkował na rynek takiej optyki. Miliardy $ lecą do Chin bo europejskie firmy nie widzą potrzeby żeby produkować.

JSM
wtorek, 26 czerwca 2018, 18:39

Dobrze, że coś robią bo taka Asteria to produkt co najwyżej przeciętny w porównaniu choćby do termowizji rosyjskiej. Trochę dziwnie to będzie wyglądało kiedy rosyjskie T-72 będą miały lepszą termowizję niż nasze super Leopardy.

och
wtorek, 26 czerwca 2018, 16:32

Optyka może ok, ale nie Tytan itp., bo to chyba nie te kompetencje

wizna
wtorek, 26 czerwca 2018, 13:25

Jakie produkty, jak przetworniki do noktowizorów są francusko-holenderskie firmy Photonis XD-4 i XR-5

Dżi aj dżo
wtorek, 26 czerwca 2018, 13:16

W sensie ktoś ma uwierzyć, że na potrzeby modernizacji czołgów, której efekty miały być widoczne w tym roku, PCO uzyskało \"dziś\" potencjał do produkcji czegoś co do tej akurat modernizacji będzie kupowane z niemiec?? hmmm.... ciekawe. Ciekawe jak cała ta \"modernizacja\" ;)

tut
wtorek, 26 czerwca 2018, 10:58

To teraz czekamy na nowe produkty... :)

Tweets Defence24