PCO w 2015 roku: Tytan, technologie termowizyjne, program Narew

13 stycznia 2015, 18:27
Fot. PHO.
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


W rozpoczynającym się 2015 roku PCO S.A. zamierza skupić się na realizacji programu żołnierza przyszłości Tytan, którego jest integratorem. Spółka planuje również kontynuować działania związane z rozwojem technologii termowizyjnej, także z myślą o modernizacji czołgów Leopard i wyposażeniu wież kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Prezes Zarządu PCO S.A. Ryszard Kardasz stwierdził, że „priorytetem” w rozpoczynającym się roku będzie realizacja działań związanych z budową systemu żołnierza przyszłości Tytan. 2015 rok określił jako „przełomowy” w realizacji programu, gdyż w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy ma powstać prototyp, który zostanie przekazany do testów Siłom Zbrojnym RP.

Spółka odgrywa w programie Tytan rolę integratora i lidera konsorcjum. W efekcie ma powstać zestaw kompleksowego wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy, złożony z sześciu podsystemów: uzbrojenia, obserwacji i rozpoznania, ochrony, umundurowania, przenoszenia oraz C4I. Jak podkreśla prezes Kardasz, spółka będzie koordynować program Tytan, dostosowując jednocześnie własną ofertę do jego wymagań.

PCO zamierza również prowadzić prace badawczo-rozwojowe związane z technologią termowizyjną. Będą dotyczyć zarówno systemów przeznaczonych dla pojedynczych żołnierzy, w tym lornetki i celownika, jak i urządzeń dedykowanych do wykorzystania na pojazdach bojowych. Spółka zamierza również pracować nad stworzeniem kamer termowizyjnych, dedykowanych do wykorzystania w programie modernizacji polskich czołgów Leopard 2 oraz na opracowywanych wieżach bezzałogowych, przeznaczonych dla transporterów Rosomak.

Zamierzamy także rozwijać i udoskonalać wyroby bazujące na technologii noktowizyjnej tak, aby pozostawać w światowej czołówce producentów. Ponadto będziemy kontynuować współpracę z uczelniami wyższymi i instytutami badawczo-naukowymi

Ryszard Kardasz, Prezes Zarządu PCO S.A.

Jako jeden z najważniejszych obszarów działań PCO prezes Kardasz określił udział w programach, realizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Podkreślił, że celem spółki jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w branży obronnej. PCO zamierza umocnić pozycję na krajowym rynku urządzeń optoelektronicznych i kontynuować rozwój kompetencji w zakresie systemów termowizyjnych.

21 października ubiegłego roku PCO stało się częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach konsolidacji krajowego potencjału przemysłowo-obronnego. Spółka uczestniczy w pracach konsorcjum, przygotowującego propozycję systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP w ramach programu Narew. Oferta PCO będzie oparta na kamerach termowizyjnych i głowicach optoelektronicznych, które zostały opracowane już wcześniej.

Prezes Kardasz postrzega udział w programie obrony powietrznej Narew jako „dużą szansę” dla rozwoju PCO S.A. Zwraca uwagę, że w rozpoczynającym się roku powinny być odczuwalne pierwsze efekty konsolidacji krajowego potencjału przemysłowo-obronnego wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W jego opinii podejmowane działania w tym zakresie są szansą na dalszy rozwój spółki i powinny stworzyć warunki do zwiększenia efektywności wykorzystania potencjału przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
zyga 2
wtorek, 13 stycznia 2015, 19:26

Czyli można bez PGZ, bo Jak na razie aktywność PGZ odbywa się w temacie posad dla kolesi i płac zarządów. Wymiernym efektem powołania PGZ w 2014 r. był spadek eksportu do zera (prawie), utrata rynku indyjskiego, wykończenie Łabęd. Wymierne jest tez gadulstwo Prezesa tego tworu w temacie utworzenia PGZ, bo KRS nie potwierdza jakoś sukcesów na tym polu. Strategia ma być w półtora roku po powołaniu. Natomiast koszty własne PGZ obciążają budżet MON, który można by przeznaczyć na zakupy. Jak na razie jedynym sukcesem jest płacenie podatków CCP w Radomiu. R.K. na prezesa PGZ, jako jeden z nielicznych ma pojęcie o branży i wymierne sukcesy a na początek przynajmniej potrafiłby dopilnować aby strona internetowa PGZ była aktualna. No i kolesi jakby miał mniej skoro dalej marnuje się w PCO.

12345
środa, 14 stycznia 2015, 10:06

no tak "wykończono" Łabędy, które przez 15 lat nie potrafiły wypełnić kontraktu :D

AntyMaruda
wtorek, 13 stycznia 2015, 20:34

Przeczytaj może ostatni akapit

cerg
wtorek, 13 stycznia 2015, 20:15

"Wykończenie Łabęd" w 2014 roku przez PGZ? Co za infantylne brednie... Kluczowi pracownicy odeszli z Łabęd o wiele wcześniej, reszta wartościowej kadry zaraz potem. Za wykończenie Łabęd odpowiadają nieudolne osoby zarządzające tą spółką (być może celowo) oraz panowie "działacze związkowi", a nie jakiś PGZ powołany w 2014 roku. Skoro Łabędy wyprzedawały majątek swój oraz spółek sobie podległych, to jak mogły nie upaść.

JAN
wtorek, 13 stycznia 2015, 18:39

Tak trzymać. To szansa technologiczna i rynkowa gospodarki

Robb
wtorek, 13 stycznia 2015, 23:03

Co trzymać? Szansą technologiczną i rynkową miał być też grafen (koreańska firma produkuje go w metrowych rolkach, a my podniecamy się 1 centymetrowymi krążkami które są dużo gorszej jakości) i niebieski laser (jest już w prawie każdym odtwarzacu CD, a my jeszcze nie zaczęliśmy jego produkcji), polski przemysł nie był w stanie tych technologii uciągnąć, bo potrzebujemy być innowacyjni cały czas, aby linie produkcyjne były do nich dostosowane, a nie być innowacyjni raz na kilka lat.

Raa
środa, 14 stycznia 2015, 12:49

Ciekawe jak będzie wyglądał nowy kamuflaż na manudury. Oby nie cos ala UCP, jasny multicam/camogrom, czy nowy wytwór Ukraińców, a coś dostosowanego do Naszych warunków.

Wojtekus
czwartek, 15 stycznia 2015, 01:19

Nie bedzie zadnego nowego kamuflazu. Gdyby chcieli cos nowego wprowadzac to nie zamowili by 200 tysiecy mundurowych zestawow w nowym kroju.

B.
środa, 14 stycznia 2015, 10:45

Jestem laikiem ale zawsze byłem podejrzany jeżeli chodzi o słowa "będę", "będzie", "zamierzamy", "ma powstać" itp... Brakuje prostego słowa "jest". Przeraża mnie takie podejście.

Piotr
środa, 14 stycznia 2015, 15:45

Zeby cos w zyciu osiagnac to najpierw musisz wyznaczyc sobie cele, czyli powiedziec sobie: "bede", bedzie", "zamierzam" itd. Nie wiem o co jestes pojejrzany, ale wiem, ze z pewnoscia nie jest to madrosc i inteligecja.

W TEMACIE
środa, 14 stycznia 2015, 13:28

.....byłem podejrzliwy....

bart
środa, 14 stycznia 2015, 10:31

Spotkałem się z krytycznymi uwagami odnośnie Tytana. Czy, biorąc pod uwagę braki w sprzęcie i wyszkoleniu naszych sił lądowych jest sens wprowadzać taki program? Poza tym, jaka jest sensowność wprowadzania takiej technologii? Baterie, które trzeba nosić, ograniczony czas działania, odwracanie uwagi od otoczenia - czy defence24.pl mógłby ocenić celowość tej inicjatywy?

observer
środa, 14 stycznia 2015, 12:32

To jakby powiedziec naszym weteranom z Afganistanu - "po co Wam były te celowniki holograficzne EOTECH na berylach? nie dosc ze zwiększały masę broni to i o mundur mogły zawadzic"

Jannn
środa, 14 stycznia 2015, 00:24

To o czym mówi Prezes PCO jest w stanie (z duzym zapasem) wykonać kilka znacznie mniejszych firm w Polsce (np. Etronika czy Prexer). To jest pozoracja a nie nowe technologie, które można konkurencyjnie sprzedać na rynkach zagranicznych.

BB
czwartek, 15 stycznia 2015, 10:07

podobna sytuacja z nowym karabinem msbs, 9 lat juz go przygotowuja do produkcji, w stanach firma, ktora produkowala magazynki (ktore podpiete widac do msbs) i inne tuningowe gadzety do broni miala gotowy karabin w 2.5 roku - Magpul Masada, przejety pozniej przez Bushmaster

zdzich
środa, 14 stycznia 2015, 00:05

Popatrzcie na tempo modernizacji na Ukrainie.U nas po prostu wszyscy są NA WCZASACH!

1125
środa, 14 stycznia 2015, 23:17

Modernizacja na Ukrainie? Informacja z pierwszej ręki: podczas ostatniego przekazania "nowego" sprzętu do jednostek z udziałem prez. Poroszenki z trzech przekazywanych czołgów tylko w dwóch był silniki. Do tego dodajmy wysyłane na pierwszą linię Goździki i wyciągnięcie Pionów z muzeum...

sdc
środa, 14 stycznia 2015, 15:48

Ostatnio PiS oskarzalo polski rzad o to, ze stare wycofywane z polskiego wojska miny beda wysylac na Ukraine. :D Dorosnij, Zdisiu. Dorosnij ;D

TTT
wtorek, 13 stycznia 2015, 20:29

Śmieszny ten tytan tylko przeszkadza w boju. Brak skupienia na polu walki i ciężkie baterie do tego wszystkiego. Za te pieniądze to mogli nakupić porządnych kamizelek.

kzet69
czwartek, 15 stycznia 2015, 00:49

że tak się spytam... z kim walczyłeś? z poduszką we śnie?

Tyberios
środa, 14 stycznia 2015, 00:03

No proszę, to kolega już nawet w boju cały zestaw testował...

KP
wtorek, 13 stycznia 2015, 20:02

Ciekawe czy noktowizja na naszych czołgach będzie dorównywać tej francuskiej na siłach pokojowych CCCP

Tweets Defence24