Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PCO w 2015 roku: Tytan, technologie termowizyjne, program Narew

Fot. PHO.
Fot. PHO.

W rozpoczynającym się 2015 roku PCO S.A. zamierza skupić się na realizacji programu żołnierza przyszłości Tytan, którego jest integratorem. Spółka planuje również kontynuować działania związane z rozwojem technologii termowizyjnej, także z myślą o modernizacji czołgów Leopard i wyposażeniu wież kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Prezes Zarządu PCO S.A. Ryszard Kardasz stwierdził, że „priorytetem” w rozpoczynającym się roku będzie realizacja działań związanych z budową systemu żołnierza przyszłości Tytan. 2015 rok określił jako „przełomowy” w realizacji programu, gdyż w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy ma powstać prototyp, który zostanie przekazany do testów Siłom Zbrojnym RP.

Spółka odgrywa w programie Tytan rolę integratora i lidera konsorcjum. W efekcie ma powstać zestaw kompleksowego wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy, złożony z sześciu podsystemów: uzbrojenia, obserwacji i rozpoznania, ochrony, umundurowania, przenoszenia oraz C4I. Jak podkreśla prezes Kardasz, spółka będzie koordynować program Tytan, dostosowując jednocześnie własną ofertę do jego wymagań.

PCO zamierza również prowadzić prace badawczo-rozwojowe związane z technologią termowizyjną. Będą dotyczyć zarówno systemów przeznaczonych dla pojedynczych żołnierzy, w tym lornetki i celownika, jak i urządzeń dedykowanych do wykorzystania na pojazdach bojowych. Spółka zamierza również pracować nad stworzeniem kamer termowizyjnych, dedykowanych do wykorzystania w programie modernizacji polskich czołgów Leopard 2 oraz na opracowywanych wieżach bezzałogowych, przeznaczonych dla transporterów Rosomak.

Zamierzamy także rozwijać i udoskonalać wyroby bazujące na technologii noktowizyjnej tak, aby pozostawać w światowej czołówce producentów. Ponadto będziemy kontynuować współpracę z uczelniami wyższymi i instytutami badawczo-naukowymi

Ryszard Kardasz, Prezes Zarządu PCO S.A.

Jako jeden z najważniejszych obszarów działań PCO prezes Kardasz określił udział w programach, realizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Podkreślił, że celem spółki jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w branży obronnej. PCO zamierza umocnić pozycję na krajowym rynku urządzeń optoelektronicznych i kontynuować rozwój kompetencji w zakresie systemów termowizyjnych.

21 października ubiegłego roku PCO stało się częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach konsolidacji krajowego potencjału przemysłowo-obronnego. Spółka uczestniczy w pracach konsorcjum, przygotowującego propozycję systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP w ramach programu Narew. Oferta PCO będzie oparta na kamerach termowizyjnych i głowicach optoelektronicznych, które zostały opracowane już wcześniej.

Prezes Kardasz postrzega udział w programie obrony powietrznej Narew jako „dużą szansę” dla rozwoju PCO S.A. Zwraca uwagę, że w rozpoczynającym się roku powinny być odczuwalne pierwsze efekty konsolidacji krajowego potencjału przemysłowo-obronnego wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W jego opinii podejmowane działania w tym zakresie są szansą na dalszy rozwój spółki i powinny stworzyć warunki do zwiększenia efektywności wykorzystania potencjału przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Jannn

    To o czym mówi Prezes PCO jest w stanie (z duzym zapasem) wykonać kilka znacznie mniejszych firm w Polsce (np. Etronika czy Prexer). To jest pozoracja a nie nowe technologie, które można konkurencyjnie sprzedać na rynkach zagranicznych.

    1. BB

      podobna sytuacja z nowym karabinem msbs, 9 lat juz go przygotowuja do produkcji, w stanach firma, ktora produkowala magazynki (ktore podpiete widac do msbs) i inne tuningowe gadzety do broni miala gotowy karabin w 2.5 roku - Magpul Masada, przejety pozniej przez Bushmaster

  2. Raa

    Ciekawe jak będzie wyglądał nowy kamuflaż na manudury. Oby nie cos ala UCP, jasny multicam/camogrom, czy nowy wytwór Ukraińców, a coś dostosowanego do Naszych warunków.

    1. Wojtekus

      Nie bedzie zadnego nowego kamuflazu. Gdyby chcieli cos nowego wprowadzac to nie zamowili by 200 tysiecy mundurowych zestawow w nowym kroju.

  3. TTT

    Śmieszny ten tytan tylko przeszkadza w boju. Brak skupienia na polu walki i ciężkie baterie do tego wszystkiego. Za te pieniądze to mogli nakupić porządnych kamizelek.

    1. Tyberios

      No proszę, to kolega już nawet w boju cały zestaw testował...

    2. kzet69

      że tak się spytam... z kim walczyłeś? z poduszką we śnie?

  4. zdzich

    Popatrzcie na tempo modernizacji na Ukrainie.U nas po prostu wszyscy są NA WCZASACH!

    1. sdc

      Ostatnio PiS oskarzalo polski rzad o to, ze stare wycofywane z polskiego wojska miny beda wysylac na Ukraine. :D Dorosnij, Zdisiu. Dorosnij ;D

    2. 1125

      Modernizacja na Ukrainie? Informacja z pierwszej ręki: podczas ostatniego przekazania "nowego" sprzętu do jednostek z udziałem prez. Poroszenki z trzech przekazywanych czołgów tylko w dwóch był silniki. Do tego dodajmy wysyłane na pierwszą linię Goździki i wyciągnięcie Pionów z muzeum...

  5. B.

    Jestem laikiem ale zawsze byłem podejrzany jeżeli chodzi o słowa "będę", "będzie", "zamierzamy", "ma powstać" itp... Brakuje prostego słowa "jest". Przeraża mnie takie podejście.

    1. W TEMACIE

      .....byłem podejrzliwy....

    2. Piotr

      Zeby cos w zyciu osiagnac to najpierw musisz wyznaczyc sobie cele, czyli powiedziec sobie: "bede", bedzie", "zamierzam" itd. Nie wiem o co jestes pojejrzany, ale wiem, ze z pewnoscia nie jest to madrosc i inteligecja.

  6. bart

    Spotkałem się z krytycznymi uwagami odnośnie Tytana. Czy, biorąc pod uwagę braki w sprzęcie i wyszkoleniu naszych sił lądowych jest sens wprowadzać taki program? Poza tym, jaka jest sensowność wprowadzania takiej technologii? Baterie, które trzeba nosić, ograniczony czas działania, odwracanie uwagi od otoczenia - czy defence24.pl mógłby ocenić celowość tej inicjatywy?

    1. observer

      To jakby powiedziec naszym weteranom z Afganistanu - "po co Wam były te celowniki holograficzne EOTECH na berylach? nie dosc ze zwiększały masę broni to i o mundur mogły zawadzic"

  7. zyga 2

    Czyli można bez PGZ, bo Jak na razie aktywność PGZ odbywa się w temacie posad dla kolesi i płac zarządów. Wymiernym efektem powołania PGZ w 2014 r. był spadek eksportu do zera (prawie), utrata rynku indyjskiego, wykończenie Łabęd. Wymierne jest tez gadulstwo Prezesa tego tworu w temacie utworzenia PGZ, bo KRS nie potwierdza jakoś sukcesów na tym polu. Strategia ma być w półtora roku po powołaniu. Natomiast koszty własne PGZ obciążają budżet MON, który można by przeznaczyć na zakupy. Jak na razie jedynym sukcesem jest płacenie podatków CCP w Radomiu. R.K. na prezesa PGZ, jako jeden z nielicznych ma pojęcie o branży i wymierne sukcesy a na początek przynajmniej potrafiłby dopilnować aby strona internetowa PGZ była aktualna. No i kolesi jakby miał mniej skoro dalej marnuje się w PCO.

    1. cerg

      "Wykończenie Łabęd" w 2014 roku przez PGZ? Co za infantylne brednie... Kluczowi pracownicy odeszli z Łabęd o wiele wcześniej, reszta wartościowej kadry zaraz potem. Za wykończenie Łabęd odpowiadają nieudolne osoby zarządzające tą spółką (być może celowo) oraz panowie "działacze związkowi", a nie jakiś PGZ powołany w 2014 roku. Skoro Łabędy wyprzedawały majątek swój oraz spółek sobie podległych, to jak mogły nie upaść.

    2. AntyMaruda

      Przeczytaj może ostatni akapit

    3. 12345

      no tak "wykończono" Łabędy, które przez 15 lat nie potrafiły wypełnić kontraktu :D

  8. JAN

    Tak trzymać. To szansa technologiczna i rynkowa gospodarki

    1. Robb

      Co trzymać? Szansą technologiczną i rynkową miał być też grafen (koreańska firma produkuje go w metrowych rolkach, a my podniecamy się 1 centymetrowymi krążkami które są dużo gorszej jakości) i niebieski laser (jest już w prawie każdym odtwarzacu CD, a my jeszcze nie zaczęliśmy jego produkcji), polski przemysł nie był w stanie tych technologii uciągnąć, bo potrzebujemy być innowacyjni cały czas, aby linie produkcyjne były do nich dostosowane, a nie być innowacyjni raz na kilka lat.

  9. KP

    Ciekawe czy noktowizja na naszych czołgach będzie dorównywać tej francuskiej na siłach pokojowych CCCP

Reklama