PCO gotowe do modernizacji Leopardów

4 stycznia 2018, 09:42
Fot. Paweł K. Malicki.
Jedna z odmian kamery KLW-1 Asteria, opracowana dla KTO Rosomak. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Reklama

Spółka PCO S.A. osiągnęła potencjał do obsługi i napraw modernizacji przyrządów obserwacyjnych dowódcy czołgów Leopard 2A4, przebudowywanych do standardu Leopard 2PL.

W wydanym niedawno komunikacie PCO poinformowała, że w grudniu 2017 roku w spółce odebrano ostatnie urządzenia STTE (Special Tools and Test Equipment). Jednocześnie odebrano całość wyposażenia STTE, i w obecności przedstawicieli ZM Bumar-Łabędy i 4 Regionalnej Bazy Logistycznej potwierdzono utworzenie potencjału do modernizacji oraz obsługi i napraw systemów obserwacyjnych PERI R17.

Urządzenia te w podstawowej wersji są wykorzystywane w polskich czołgach Leopard 2A4, służą do prowadzenia obserwacji przez dowódców czołgów niezależnie od obrotu wieży, umożliwiając działanie w trybie hunter-killer. W ramach modernizacji w PERI R17 zostaną zainstalowane kamery termowizyjne polskiej produkcji KLW-1P Asteria. Dzięki temu Leopardy uzyskają możliwość prowadzenia działań w trybie hunter-killer w każdych warunkach atmosferycznych i w nocy.

Asteria Rosomak
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

W wydanym komunikacie spółka PCO S.A. podkreśla, że w celu ustanowienia potencjału zrealizowano trwający ponad rok cykl szkoleń dla pracowników. Miały one miejsce zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Jednocześnie sukcesywnie przekazywano oprzyrządowanie badawczo-diagnostyczne.

Czytaj więcej:  MSPO 2017: Platformowe systemy termowizyjne i noktowizyjne od PCO

Modernizacja czołgów Leopard 2 do standardu 2PL realizowana jest na podstawie podpisanej w 2015 roku umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy. Partnerem zagranicznym programu jest Rheinmetall. W jego ramach prace w różnych obszarach będą realizowały różne spółki PGZ, w tym WZM Poznań, PCO, ZM Tarnów, OBRUM Gliwice i Rosomak SA.

Przedsięwzięcie zapoczątkowane podpisaniem umowy dnia 28 grudnia 2015 roku na modernizację czołgów Leopard użytkowanych przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej, zaangażowało naszą spółkę w nową formułę współpracy na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Pozwoliło nam również na umocnienie i stworzenie w zakładzie PCO S.A. nowych kompetencji technicznych, które liczą się jako element współtworzący system bezpieczeństwa państwa.

Paweł Glica, Członek Zarządu i Dyrektor Handlowy PCO S.A.

Paweł Glica, Członek Zarządu i Dyrektor Handlowy PCO S.A. podkreślił, że realizacja tej umowy umożliwia zbudowanie w spółce kompetencji przemysłowych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Kontrakt na kwotę 2,415 mld zł zakłada zmodernizowanie 128 czołgów, wstępnie przewiduje się, że zrealizowana zostanie również zawarta w nim opcja na modernizację dalszych 14 wozów, z partii pozyskanej na podstawie umowy podpisanej w 2013 roku.

W ten sposób flota polskich Leopardów zostanie ujednolicona do standardu Leopard 2A5 i Leopard 2PL. Jednym z założeń programu, obok zwiększenia potencjału czołgów, jest ustanowienie w Polsce odpowiedniego potencjału do wsparcia eksploatacji i modernizacji czołgów znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.

Kamery KLW-1 Asteria w różnych wariantach są oferowane jako element uzbrojenia wozów bojowych. Jedna z wersji kamer tego typu jest wprowadzana na wyposażenie polskich czołgów PT-91 Twardy, w ramach realizowanej już od pewnego czasu modyfikacji systemu kierowania ogniem. Systemy Asteria zastępują starsze urządzenia produkcji izraelskiej, pierwotnie instalowane w czołgach tego typu.

Zobacz też:  PCO rozszerza działalność na rynkach eksportowych [Defence24.pl TV]

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
Retro
czwartek, 4 stycznia 2018, 15:52

Jedyne co zostanie z A5 to długość armaty. Powud jest prosty. Mamy te same założenia do amunicji co USA grubość rdzenia nie długość. Dlatego USA zrezygnowało z wymiany kalibru. Po drugie A7 jest o 20 ton cięzszy niz tego chce mon. A najwazniejsze ma to być czołg przejsciowy podobnie jak modernizacja t72. Ok 2025- 2030 mają służyć praktycznie do szkolenia . Zastępowane przez nową konstrukcję.

WP1
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:57

I ty człowieku w cuda wierzysz??? tymi bieda modernizacjami Leopardów i T-72 w Polsce będą jeszcze ze 30 lat jeździć zanim kupimy coś nowoczesnego.Modernizować to tylko do wariantu 2a7 a nie pajacować z czymś co nazwali 2PL a w rzeczywistości to jest 2a5

Jacek
czwartek, 4 stycznia 2018, 10:19

"...utworzenie potencjału do modernizacji oraz obsługi i napraw systemów obserwacyjnych PERI R17" Czyli co? Kupujemy PERI R17 i montujemy z kamerą PCO i to wszystko? Czy produkujemy sam PERI R17?

Wojciech
czwartek, 4 stycznia 2018, 13:16

Szczegółowy zakres prac obejmuje instalację: wyposażonego w kanał termowizyjny nowego przyrządu obserwacyjnego/celownika dowódcy PERI R17 A3L4CP (udział w pracach Rheinmetall Defence Electronics, Airbus DS Optronics i PCO S.A., dawnego Przemysłowego Centrum Optyki); komputera pokładowego z nowymi tabelami balistycznymi oraz komputera RPP (pulpitu sterującego/monitora dowódcy); kamerę termowizyjną celownika działonowego EMES-15 oraz kamer KLW-1 Asteria (jw.); kamerę dzienno-nocną do jazdy wstecz dla kierowcy KDN-1T (jw.); systemu kontroli ognia (SKO), opartego na ewolucji rozwiązań z wersji 2A4 i 2A5, nowy wachlarz uzbrojenia (przeciwpancernych DM63 i wielozadaniowych DM11 od Rheinmetall Waffe Munition lub polskich odpowiedników) oraz elektronicznego spustu armaty; nowego, elektrycznego systemu obrotu wieży i elewacji armaty, zwiększającego dokładność systemu stabilizacji (Jenoptik Defence & Civil Systems ESW oraz ZM Tarnów S.A.); wzmocnionego opancerzenia wieżowego do poziomu wersji 2A5-2A7 (IBD Deisenroth Engineering); wykładzin przeciwodłamkowych we wnętrzu czołgu (Rosomak S.A.); zmodernizowanego systemu przeciwpożarowego przedziału napędowego i przeciwwybuchowego przedziału załogowego Deugra ze zbiornikami DeuGen-N (KIDDE-DEUGRA GmbH); pomocniczego generatora APU (Auxiliary Power Unit) o mocy 17 kVA w półce nadgąsienicowej (Rheinmetall Landsysteme); cyfrowej magistrali komunikacyjnej CAN-BUS (Rheinmetall Landsysteme, Rheinmetall Defence Electronics) systemu zarządzania polem walki BMS (Battle Management System); dodatkowych koszy i uchwytów transportowych na wyposażenie; a także dostosowanie: osprzętu holowniczo-ewakuacyjnego do zwiększonej masy pojazdu, która nie powinna przekroczyć 60 ton; nowych trenażerów i symulatorów do nowej konfiguracji wozów.

Podatnik
czwartek, 4 stycznia 2018, 10:17

Modernizacja za 10 mln zl na 1 czolg. Ciekawe.

infernoav
czwartek, 4 stycznia 2018, 13:19

Czyli mniej niż 2,5 mln € za sztukę. Leopard 2a6 to cena 7mln€ za sztukę. W tej modernizacji poprawia się systemy analogowe na cyfrowe, wprowadza nowa optoelektronike, wzmacnia pancerz wierzy i kadłuba, wymienia systemy chydrauliczne wierzy na elektryczne. Też wolałbym wersje A7 jednak to prawie 4 razy więcej za sztukę czyli 10mld PLN za 142 czołgi.

Marek
czwartek, 4 stycznia 2018, 10:16

Żenujące, 2,4 mld zł. za potencjał do ..... modernizacji PERI poprzez integrację z kamerą termowizyjną!!! Jaki to potencjał przy czołgach? Przeciez jedna decyzja Niemców i cały proces modernizacji stanie z dnia na dzień.

dhjk
czwartek, 4 stycznia 2018, 15:56

2,4 mld pln za modernizację 142 czołgów.

gustlikk
czwartek, 4 stycznia 2018, 12:12

Co by nie zrobili..i tak zle..polska cecha..narzekac..narzekac..kazdy z was wie lepiej..dwóch Polaków..3 zdania itd..nie kończąca sie historia..w taki sposób nasi pradziadowie wykonczyli pierwszą Rzeczpospolita..pozdrawiam..

wojak
czwartek, 4 stycznia 2018, 15:33

w optoelektronice, SKO mamy zdecydowaną przewagę nad ruskimi. mamy własne systemy, ruscy muszą kupować pd francuzów. dobre i to bo przy wyszkoleniu polskich żołnierzy nadrabiamy niedociągnięcia w dopancerzeniu i efektorach. T91 z nową amunicją 125mm nie będąc w ruchu jak dobrze trafi, zniszczy T72B3. Bijemy rosjan na głowę w elektronice, programowej obróbce sygnału itp,

Dropik
piątek, 5 stycznia 2018, 13:10

Raczej w niczym ich nie bijemy

Vvv
piątek, 5 stycznia 2018, 08:36

Nikt poza Rosja nie ma skutecznej amunicji 125mm a rosyjskie armaty 125mm sa znacznie lepsze niz ukraińskie czy slowckie. Dodatkowo Rosja ma inny magazyn amunicji dla dłuższej amunicji. Innymi słowy 125mm jest nieskuteczna poza nowa generacja 125mm z rosji

Marcin
czwartek, 4 stycznia 2018, 21:06

Ja bym te elektronikę co daje Hunter killer i na t-72 zamontował. Ruskie mają różne czołgi a z tym nasze T-72 miałyby większe szanse. Niemcy kilka lat temu sprzedawali te swoje leo 2a4 a teraz chętnie je modernizują, Jak ruskie robią zapad na taką skalę poprawiałbym zdolność każdego czołgu który jeździ.

Szyk Cech
czwartek, 4 stycznia 2018, 15:02

"Dzięki temu Leopardy uzyskają możliwość prowadzenia działań w trybie hunter-killer w każdych warunkach atmosferycznych i w nocy." A co z mgłą lub zamiecią śnieżną?!?

airsoftman
czwartek, 4 stycznia 2018, 21:46

na mgłę jest termowizja, na zamieć śnieżną nie ma mocnych

hermanaryk
czwartek, 4 stycznia 2018, 21:44

"...w każdych warunkach atmosferycznych".

Arek
czwartek, 4 stycznia 2018, 20:53

mgła i zamieć śnieżna należy do zjawisk atmosferycznych Panie Kolego.

bender
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:17

Masz racje, ale przeciwnik też korzysta z termowizji, noktowizji i telewizji światła widzialnego, wiec mgła i zamieć działa też na niego.

Lord Godar
czwartek, 4 stycznia 2018, 20:06

Jestem ciekaw czy bierzemy pod uwagę możliwość zamontowania na PL-kach dodatkowego opancerzenia siatkowego/prętowego lub bardziej lub mniej rozbudowanego naszego opancerzenia erawa/cerawa ? Czy pozwalają na to jeszcze ograniczenia wagowe , techniczne czy kwestie prawne ... Te burty aż się proszą o takie wzmocnienie ...

Vvv
piątek, 5 stycznia 2018, 08:32

Przekroczymy limit masy po którym trzeba lekko zmodernizować podwozie a tego mon nie chciał. Rheinmetall ma gotowe pakiety nera, NxERA na front i boki ktore sa znacznie skuteczniejsze niz nasze erawy ktore juz sa lekko przestazale

Zbulwersowany podatnik
czwartek, 4 stycznia 2018, 14:29

A kiedy zmodermizujemy do wersji A6 albo A7?

Abelard
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:40

Zauważ, że sami Amerykanie zorientowali się, że mosty i wiadukty wybudowane są w tej części Europy tak, by wytrzymały przejazd czołgów rodziny T-72, ale nie zachodnich - tym samym za chwilę Amerykanie przekażą polskiemu MON-owi, że nie może skreślać T-72 i PT-91, bo to będą w tych rejonach jedyne czołgi jeżdżące po różnych mostach. Mogliby Amerykanie nam pomóc w skonstruowaniu odpowiednich pocisków przeciwpancernych do T-72 i PT -91, a potem doradzić również Litwie, Łotwie i Estonii nabycie po powiedzmy 20 - 30 czołgów PT-91 od Polski ( byłyby już natychmiast na miejscu w razie W ), bo najbliżej mieliby ewentualne naprawy. Myślę, że nabycie 10 czołgów na rok przez każdy z tych krajów byłoby w ich możliwościach finansowych.

T-1973
czwartek, 4 stycznia 2018, 14:15

Przy modernizacji sprzętu pancernego trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę potencjał potencjalnego przeciwnika: czyli z kim ma walczyć Leo-2PL i na co ma być odporny. Problemem przy modernizacji do standardu Leo-2PL jest nie branie pod uwagę konfliktu na Ukrainie, a w czym się to przejawia ? W braku dopancerzenia burt kadłuba (brakuje tam wzmocnienia pancerza, nawet przeciwko rpg i starszym ppk). Opancerzenie boków pozostało na poziomie Leo-2A4, a szkoda ponieważ czołg jest odporny tak bardzo jak jego najsłabszy element. Najprostszym i chyba najtańszym rozwiązaniem byłoby dodatkowe zamontowanie pancerza prętowego lub siatkowego - oczywiście na burtach pojazdu.

Mango
czwartek, 4 stycznia 2018, 21:40

No właśnie jeśli przeciwnik dysponuje pociskami 3BM69 i 3BM70 to powinien być wzmocniony pancerz przodu, pancerz z lat 80 tych ze śmiesznymi nakładkami na pociski z 21 wieku nie wystarczy

P wawa
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:55

WP nie planuję prowadzenia misji stabilizacyjnej w stylu początkowej fazy inwazji na Ukrainę.

opto
czwartek, 4 stycznia 2018, 19:29

Ten komunikat został wydany po wymianie całego "starego" zarządu na "nowy", który nie może wiedzieć, jaka jest sytuacja, bo opiera się na info słabo zweryfikowanej. Kto rozsądny wymienia cały zarząd przy tak skomplikowanych przedsięwzięciach, gdzie doświadczenie i wiedza są pierwszorzędnej wagi? Tylko nieodpowiedzialni decydenci, którzy opóżnią cały program o lata.

Putin
czwartek, 4 stycznia 2018, 13:42

Myślałem że moderke kończą, a tu gotowość osiagneli dopiero

Czesio
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:56

A czy aby ten 2PL będzie pływał? Bo to silnie ważna dla naszej armii sprawa jest ;-)

wokidoki
czwartek, 4 stycznia 2018, 23:48

Tak, w skład modernizacji wchodzi odchudzenie o 30 ton uszczelnienie konstrukcji i oczywiście pędniki wodne :)

jarkono
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:42

Jak pokazała wojna w Syrii, czołg bez ASO hard-kill to kupa złomu.

SCYPION AFRYKAŃSKI
czwartek, 4 stycznia 2018, 17:22

jeśli ma być to polskie to tylko wersja dwulufowa armata do niszczenia czołgów 120 mm i słynny jednolufowy Wróbel 23 mm w automacie i wszystko umiejscowione w wieży ( wróbla umieścić we wnęce na wieży) nie mówiąc o takim drobiazgu jak karabin ale w systemie Gatlinga umiejscowiony przy kierowcy

Clash
czwartek, 4 stycznia 2018, 11:31

Ida jak burza z ta modernizacja .Az serce ....

gustlikk
czwartek, 4 stycznia 2018, 12:08

Rozumiem ze jak by żadnej nie przeprowadzali też by ci serce...

WiN
czwartek, 4 stycznia 2018, 11:20

No dobra modernizujemy Leoparda z wersji 2a4 do wersji 2a5 tylko u nas to się nazywa 2PL,i jakoś nie podoba się to wycięcie w wierzy,ja rozumiem tam są zamontowane jakieś przyrządy ale czy to nie osłabia wytrzymałości wierzy gdy np. w to wycięcie trafiłby pocisk.I kadłub zostanie nie ruszony,czy ta bieda modernizacja nie jest za słaba?? Zdaje mi się że te nasze 2 PL nie mają co się równać z ruskimi czołgami....

Leon
czwartek, 4 stycznia 2018, 22:03

Człowieku, jakie wycięcie ? wydaje mi się że chodzi Ci o wnękę celownika EMES, tam NIC nie jest wycięte, tylko reszta z pominięciem tej wnęki jest DOPANCERZONA. dokładnie jak w 2a5-2a7

to dziwne
czwartek, 4 stycznia 2018, 12:35

Chłopaku, a co tu ma wiara do tego czołgu?

Rah Warsz
czwartek, 4 stycznia 2018, 11:44

kluczowe i najważniejsze w powyższej wypowiedzi są trzy słowa "zdaje mi się"

zxcvb
czwartek, 4 stycznia 2018, 11:11

Dobrze, że wspieramy polski przemysł. PCO ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie.

luka
czwartek, 4 stycznia 2018, 15:03

Nie ma tu żadnej złośliwości z mojej strony, ale czy wiesz, że niemiecka optoelektronika zastosowana w leo 2A7 jest sporo lepsza niż te nasze rozwiązania? Niemcy dali najlepsze co mieli w danym momencie a u nas daje się tyle o ile, aby na chwile starczyło.

Marek1
czwartek, 4 stycznia 2018, 11:11

Zatem za 2 lata(2020r) zaczną spływać do jednostek MBT zrównane standardem do Leo 2A5, czyli czołgu już w tej chwili generacyjnie opóźnionego o 25 lat w stos. do nowoczesnych konstrukcji. NIE jestem pewny, czy to ...sukces.

nocny
czwartek, 4 stycznia 2018, 16:37

2pl to jest standard 2a7 bez wymiany lufy.

olo
czwartek, 4 stycznia 2018, 13:21

Ależ to żaden sukces to kolejna porażka i krótkowzroczność naszych decydentów, modernizacja miałaby sens wówczas jeżeli byłaby przeprowadzona do standardu Revolution. To rozwiązanie umożliwiłoby pozostawienie czołgów w linii na kolejne 25 lat a tak cały czas jesteśmy opóźnieni technologicznie i dwa kroki za rosyjskimi konstrukcjami.

dropik
czwartek, 4 stycznia 2018, 13:10

co wy z tym a5 ? Nidzie nie jest napisane za wersja PL to to samo co A5 . PL będzie nowocześniejsza

gustlikk
czwartek, 4 stycznia 2018, 12:07

A gdzie to masz takie jak ty to mowisz nowoczesne konstrukcje..nawet abrams jest starszym modelem ktory poprostu zostaje od czasu do czasu modernizowany..

Tweets Defence24