Reklama

Siły zbrojne

PAS 17: Testy operacyjne rakiet taktycznych LORA [WIDEO]

Fot. IAI
Fot. IAI

Izraelski koncern IAI poinformował w czasie wystawy Paris Air Show 2017 o zakończeniu testów operacyjnych rakietowego systemu artyleryjskiego LORA. W ich trakcie odpalono z samochodowej wyrzutni, którą ustawiono na przebywającym w morzu statku transportowym.

Reklama

Opracowywany w Izraelu artyleryjski system LORA (LOng Range Artillery) wykorzystuje rakiety taktyczne o wadze około 1600 kg, które są w stanie atakować cele lądowe w zasięgu do 400 km. Rozrzut względem punktu celowania (CEP) dla tego systemu wynosi poniżej 10 metrów. 

Izraelski koncern IAI (Israel Aerospace Industries) poinformował o zakończeniu kolejnego etapu prac nad tym systemem, którego finałem była demonstracja systemy dla klienta wykonana na maksymalnym zasięgu. Ze względu na brak możliwości przeprowadzenia takich prób na lądzie Izraelczycy oddalili wyrzutnię samochodową od poligonu instalując ją na statku transportowym wysuniętym daleko w morze, również cel o wcześniej znanych koordynatach znajdował się na morzu. 

Zadanie wykonano w pełnym cyklu operacyjnym, a więc z załadunkiem rakiet w kontenerach na wyrzutnię przeprowadzonym na statku tuż przed ich odpaleniem. Pocisk po starcie bez komplikacji odbył lot i trafił cel z zakładaną dokładnością. Rakieta przeleciał dystans ponad 350 km, a dokładność trafienia była "nie gorsza" niż podczas marcowego testu, gdy osiągnięto celność 3,5 metra. Rezultaty monitorowano z wykorzystaniem GPS oraz trzech bezzałogowych barek z kamerami i dalmierzami. 

Prezes IAI Joseph Weiss, poinformował że próby zademonstrowały zdolności systemu LORA, opracowanego przez IAI. Dodatkowo podziękował izraelskim wojskom lądowym, siłom powietrznym i marynarce wojennej za pomoc w przeprowadzeniu tych testów.

Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem między IAI oraz IMI Systems pocisk LORA jest proponowany polskim Siłom Zbrojnym jako element uzbrojenia izraelskiej wyrzutni systemu rakietowego Lynx, oferowanej przez IMI Systems w programie artylerii rakietowej Homar.

Czytaj więcej: Izraelska propozycja dla Homara zaprezentowana. "Trzy bataliony i rakiety balistyczne"

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

  1. WP

    I moim zdaniem powinniśmy wybrać ten system dla naszej artylerii rakietowej ale znając życie rząd będzie dalej podlizywał się do wujka z Ameryki i kupimy to co wujek zaproponuje.Czasem aż ręce opadają z tego poddaństwa wobec USA

    1. gts

      Jeszcze nic nie kupilismy a juz ci rece opadaja? Rozumiem ze nawet zakup jednak najlepszych z dostepnych dla nas mysliwcow tez byl zly. Kupilismy G550 no ale wybor tez nie byl zly... Jak na razie nie widze zebysmy kupowali cos od USA masowo, wiec nie wiem o co ten skowyt. Obiektywizmu wiecej prosze. Przetarg na Homara sie toczy i na razie nie wiadomo co wezmiemy...

    2. rgrgerggr

      ci Ci jeszcze opada?

  2. Lord

    Homar jest konieczny, żeby móc atakować cele poza Polską - brakuje nam jeszcze odpowiednich głowic typu A.

  3. Extern

    No raczej prezydent USA Donald Trump nie przyjeżdża do międzymorza aby po tym jak powie jakim ważnym jesteśmy dla USA sojusznikiem usłyszeć że kupimy nie Amerykańskie rakiety. Tak więc pozamiatane.

    1. Marek

      No to niech mu ktoś podpowie, że to nie my, tylko USA podpisało traktat INF. Dlatego też w naszym przypadku brak jest przeszkód w produkcji pocisków średniego zasięgu. Więc amerykańska firma produkująca takie pociski dla nas na terenie Polski nie narusza jego postanowień i może opylać je do innych państw, które go nie ratyfikowały. Na dodatek jeszcze, gdyby zdecydowali się wreszcie zareagować na łamanie traktatu przez Rosję, sami będą mieli dla siebie gotowe jak znalazł.

  4. Ro-Dong 44

    Boeingi, Gulfstreamy, F-16, JAASM-y, Wisła to napewno LM i Raytheon, Kruk to AH-64 a offset ? czy ktoś widział jakiś konkretny offset od USA ? Warunki zakupu Spike'a może nie powalają na kolana ale dostaliśmy w ramach offsetu np. formułę paliwa którą sami rozwinęliśmy. LM nie ukrywa że w ramach zakupu HIMARS dostaniemy możliwość integrowania własnych głowic i tyle. IMI daje prawie wszystko: autopilot, naprowadzanie oraz prawo do modyfikacji efektorów. Wybór jest oczywisty ale pytanie czy interes kraju jest ważniejszy od politycznego i personalnego lobbingu

    1. Wojciech

      Lobbing to jedno a doświadczenia z bronią sprzedawaną przez izraelskie firmy to drugie. Co nam po broni, której dokładną specyfikację łącznie z kodami dostaną Rosjanie?

  5. Wojciech

    "W ich trakcie odpalono z samochodowej wyrzutni, którą ustawiono na przebywającym w morzu statku transportowym." Co takiego odpalono?

  6. KrzysiekS

    W największym uproszczeniu z uwagi na koszty, transfer technologi, zgodność z istniejącymi systemami polskimi, dalszy rozwój wybór oferty Izraelskiej jest oczywisty. Jedynie względy polityczne przemawiają za ofertą z USA. Zastanówcie się co jest lepsze długofalowy rozwój czy chwilowe poparcie które zawsze może się zmienić.

  7. dimitris

    Ależ oczywiście, że ze statku handlowego ! ! ! A któż byłby aż taaaaaaki głupi, by zbliżać się np. do N.Jorku czy Waszyngtonu dużym okrętem marwoja, z rakietami balistycznymi ? Mówię o tym kolegom od 34 lat (mój pierwszy rejs zawodowy, gdzie wszyscy oficerowie byli oficerami rezerwy marynarki), a każdy prawie patrzy na mnie, jak na fantastę. A to jest po prostu najbardziej logiczne ! Setki rakiet przyjadą w pobliże celów w normalnie wyglądających "cywilnych" kontenerach, maskowanych obecnością obok tysięcy podobnych kontenerów, prawdziwych handlowych ! I ba... ale to baaardzo niemądry ten, kto własnej broni też tak nie ukryje.

    1. Afgan

      Zgoda. To doskonały sposób na podejście na przykład pod Nowy Jork i odpalenie z ten sposób pocisków, nawet z głowicami atomowymi. Jednak w świetle prawa, nie będzie to akt wojenny, tylko typowy akt piractwa morskiego i załoga nie będzie mogła liczyć na status jeńców wojennych, bo oczywistym chyba jest że po kilku minutach od odpalenia rakiet taki statek zostanie zatopiony.

    2. Davien

      Dim, Izrael wystrzelił LORĘ z masowca jedynie dlatego, ze nie ma innej mozliwości przetestowania pocisku na maksymalny zasięg, a to co planujesz to czysty akt piractwa i terroru zarazem. Odpowiedz USA na cos takiego byłaby miażdząca. i nie potrzebowaliby pirackiego statku by to przeprowadzić.

  8. ridle

    Ok... a jak określimy cele na odległość 400km? W pakiecie jest dostęp do Izraelskich satelit wojskowych czy mamy sobie poradzić swoimi 'tysiącami dronów'?

  9. KrisNY

    Jak wystrzelamy podczas wojny ta niewielka ilosc pociskow Izraelskich to skad wezmiemy zapasy? GMLRS i ATACMS uzywa cala Europa i USA ktorzy sa w Polsce i moga sie podzielic amunicja. Skad sciagniecie amunicje do Lynxa podczas wojny?? Wystrzelac Lynxa a potem prosic o MLRS ?

    1. niki

      Akurat z Polską się podzielą, szczególnie Niemcy i Francja :)

    2. Afgan

      Pociski mają byc produkowane w Polsce. O transferze technologii słyszałeś?

  10. Afgan

    Brać te pociski jako składnik "Homara", jak i cały system Lynx, który jest o wiele lepiej dopasowany do potrzeb WP, niż HIMARS. Pociski LORA byłyby idealnym elementem strategi "Polskich Kłów", bez problemu pokrywając nie tylko całą "Kalinkę" ale i całą Białoruś. Jeżeli nie kupimy tych pocisków, będzie to wielką głupotą z naszej strony.

    1. dim

      Zgoda, ale to nie załatwi jeszcze sprawy zagrożenia agresora nieuchronnym odwetem. A nie chodzi o nam w uderzenia odwetowe w sympatyczną Białoruś, prawda ? Czyli trzeba w kontrakcie zastrzec także więcej. Izrael ten zasięg ma.

  11. Gość z drogi

    Może wam przypomnieć jak kupiliśmy drony w Izraelu ?

  12. Marek

    Tu się nie ma nad czym zastanawiać. Opowieści o przekazywaniu kodów między bajki włożyć. Brać izraelski system i tyle w temacie.

  13. As

    Fajny zasięg. Szkoda że nie mamy możliwości wyboru i tak jak za Sowieckich czasów wszysgko musimy zakupić od głównego sojusznika

  14. Marek1

    Aż się prosi, by po 2 szt LORA montować w zwykłych 40 stopowych kontenerach wożonych na TIR-ach/platformach kolejowych. Ale spokojnie - MON i tak wybierze dużo gorszy sprzęt z USA zamiast najnowocześniejszego syst. IMI LYNX ... Ps. Proszę tylko BEZ bredni o Żydach rozdających na prawo i lewo "kody źródłowe" swego uzbrojenia ...

    1. gts

      Poprosze sepcyfikacje i plany modernizacyjne na 10-20 lat obu systemow a potem prosze sie wypisywac o najnowoczesniejszym i duzo gorszym sprzecie. No i jak podajecie zasieg rakiet to prosze tez od razu podac mase glowicy... zeby nie bylo niedomowien ze z 2x ciezsza glowica amerykanskie rakiety spadaja blizej...

  15. niki

    Amerykańska oferta nie ma startu do izraelskiej. Ciekawe jak to cenowo wygląda?

  16. lemoniadowy joe

    brać, brać, brać! ;)

  17. Patriae

    Brać i nie pytać! Amerykanie dopiero zaczynają coś działać w tej kategorii a Izrael proponuję do tego pociski do Langusty. Dobrze byśmy na tym wyszli

Reklama