Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Partie polityczne o finansowaniu obronności. Po wyborach ponad 2% PKB? [Ankieta Wyborcza]

Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17 WBZ.
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17 WBZ.

Prawo i Sprawiedliwość stawia na podniesienie zarówno nakładów na obronę, jak i samego wskaźnika, również z uwagi na dążenie do inwestycji w przemysł obronny. Z kolei Platforma Obywatelska podkreśla, że ustanowienie wydatków na poziomie 2% PKB zgodnie z zaleceniem NATO pozwoli na zwiększenie wydatków realnie o około 3 mld zł w 2016 roku. – czytamy w odpowiedziach na pytania do ankiety wyborczej, przygotowanych przez Defence24.pl i NCSS.

Defence24.pl i NCSS zwróciły się do partii politycznych w ramach ankiety zawierającej 18 pytań z obszaru obronności i bezpieczeństwa między innymi o informacje o planowanym poziomie finansowania obronności. Pytanie dotyczyło w szczególności utrzymania wskaźnika wydatków obronnych na poziomie 2% PKB, jego podwyższenia bądź obniżenia.

Obecna, znowelizowana ustawa o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych przewiduje wydatki na obronność na poziomie 2% PKB, zgodnie z celem NATO, który jednak nie jest spełniany przez większość państw Sojuszu. W polskiej armii wciąż wykorzystywany jest przestarzały sprzęt, pochodzący w dużej mierze z czasów Układu Warszawskiego, i istnieje konieczność wydzielenia środków na modernizację techniczną. Ponadto, specjaliści wskazują na konieczność wzmocnienia systemu rezerw, co również wiąże się z finansowaniem.

Czytaj więcej: Po wyborach nowa polityka obronna? Ankieta partyjnych priorytetów w zakresie bezpieczeństwa [Wybory parlamentarne]

Platforma Obywatelska podkreśla, że zapisany w przyszłorocznym budżecie wskaźnik na poziomie 2% PKB jest realizacją postanowień ze szczytu NATO w Walii, i pozwoli na zwiększenie realnych wydatków obronnych o około 3 mld zł w stosunku do poziomu z roku bieżącego. Zwraca uwagę na istnienie w Polsce od 2001 roku gwarantowanego wskaźnika na poziomie ustawowym 1,95% PKB, pozwalającego na realizację Planu Modernizacji Technicznej.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za podwyższeniem nakładów na obronę, jak i samego wskaźnika udziału w PKB, również po to, aby przemysł obronny mógł stać się „kołem zamachowym” dla krajowej gospodarki. PiS stawia na przeznaczanie nakładów na rozwój nowych technologii (także podwójnego zastosowania), tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozbudowę zdolności produkcyjnych. Jednocześnie wskazuje na konieczność efektywnego wydawania środków, aby nie były one zwracane do budżetu centralnego, jak miało to miejsce wcześniej.

„Radykalne” zwiększenie wydatków obronnych postuluje także partia KORWiN. Ma to zostać osiągnięte przez przesunięcie środków budżetowych z wydatków socjalnych na uzyskanie „silnej i gotowej do działania armii” z uwagi na trudne położenie geostrategiczne Polski. Za utrzymaniem wydatków na poziomie 2% zalecanym przez Sojusz Północnoatlantycki opowiada się Nowoczesna.

Partia Razem i Zjednoczona Lewica uznają udział wydatków na obronę na poziomie 2% PKB za wystarczający. Zjednoczona Lewica zaznacza przy tym, że po zrealizowaniu najważniejszych programów modernizacyjnych udział wydatków obronnych w PKB będzie mógł zostać obniżony. Za zbyt niski udział wydatków w PKB na poziomie 2% uznał KW Grzegorza Brauna.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Seneka

    Większa kasa z PKB zostanie przeznaczona na podwyżki dla oficerów i podoficerów.... o szeregowych znowu zapomną.... o sprzęcie już nawet nie wspominając

    1. Robert

      wszyscy dostaja podwyzke

    2. rrasta

      Dlatego pomysł partii KORWIN wygląda najlepiej albo konkretny sprzęt i szkolenia albo socjalizm i wczesne emeryturki.

  2. Grand

    KORWiN chyba jako jedyna partia o ile się nie mylę zwraca uwagę na głupi 12 letni kontrakt dla szeregowców. Ponadto nikt oprócz tych ludzi nie mówi o konieczności odbiurokratyzowania armii. Szkoda tylko, że im wydaje się, że wolna ręka rynku wszystko załatwi... Mimo to mają mój głos w Niedzielę.

  3. Lechu

    Czy Mnisterstwo Edukacji Narodowej, też wypłaca emerytury nauczycielom?

  4. edardo

    Tym mnie Korwin przekonał.

  5. edi

    Wszystko ponad 2 % powinno iść tylko i wyłącznie w sprzęt a socjal w dużej mierze przeniesiony do ZUS tak jak ma Kowalski.

  6. FTR

    O co nie zapytasz to PiS wszędzie znajdzie nowe pieniądze i dofinansuje i to szafuje bardzo poważnymi podwyżkami i znacznymi kwotami - nie jakimiś tam drobniakami... hmmm.... dziwne...

  7. Gość

    Tak tak dolewać wody do dziurawego wiadra to na pewno załatwi sprawę.Szkoda ze żadna partia nie chce wali z plaga kradzieży drenującą budżet WP,na potęgę znika paliwo,odzież,koce,materace,narzędzia... niby niewiele ale ziarnko do ziarnka, już nie wspominają o niekompetencji przez którą także ubywa jeszcze więcej środków.

  8. patriot

    Tylko prawicowe partie zadbają o armię.

Reklama