Reklama
Reklama

Paris Air Show 2015: Pierwszy kontrakt eksportowy pakistańskiego JF-17 Thunder?

20 czerwca 2015, 12:12
Fot. Andrzej Hładij
Fot. Andrzej Hładij
Fot. Andrzej Hładij
Defence24
Defence24

Podczas trwającego Paris Air Show 2015 ofensywę promocyjną przeprowadzili Pakistańczycy oferujący, produkowany w kooperacji z Chinami samolot myśliwski JF-17 Thunder. Do stolicy Francji przyleciały trzy samoloty tego typu, które prezentowane są zarówno podczas pokazów w locie, jak i na wystawie statycznej wraz z pełną gamą uzbrojenia. Działania marketingowe odniosły skutek ponieważ podczas targów podpisano pierwszy kontrakt eksportowy - najprawdopodobniej z Birmą (Myanmarem). Według przedstawicieli producenta nabyciem myśliwców JF-17 ma być zainteresowanych kolejnych 11 krajów.  

Podczas trwającego Paris Air Show 2015 ofensywę promocyjną przeprowadzili Pakistańczycy. Oferują oni jednosilnikowy samolot myśliwski JF-17 Thunder (chińskie oznaczenie FC-1 Xiaolong) , który produkowany jest wspólnie przez pakistańskie zakłady Pakistan Aeronautical Complex (PAC) i chińskie Chengdu Aircraft Corporation (CAC). Do stolicy Francji przyleciały trzy samoloty tego typu, z których jeden trafił na wystawę statyczną wraz z pełnym uzbrojeniem, dwa kolejne biorą natomiast udział w pokazach w locie. Warto przy tym dodać, że JF-17 jest w tym roku jedynym oprócz Rafale myśliwcem, który prezentuję się w powietrzu ponad głowami uczestników targów.

Działania promocyjne odniosły skutek ponieważ podczas Paris Air Show 2015 podpisano pierwszy kontrakt na eksport JF-17. Nabywcą jest nieujawniony kraj azjatycki. W kuluarach podkreślano, że najprawdopodobniej chodzi o Birmę (Myanmar), która od kilku miesięcy negocjowała zakup pakistańsko-chińskich myśliwców. Według przedstawicieli producenta zakupem maszyny jest zainteresowanych kolejnych 11 krajów. Obecni w Paryżu przedstawiciele Pakistańskich Sił Powietrznych poinformowali z kolei, że do tej pory otrzymali ok. 60 samolotów JF-17. Docelowo do wojsk lotniczych Pakistanu ma trafić, aż 180 sztuk, co pozwoli zastąpić starsze maszyny Mirage III/V i Chengdu F-7P.

Fot. Andrzej Hładij

JF-17 jest obok indyjskiego Tejasa, jednym z najtańszych dostępnych na rynku wielozadaniowych myśliwców 4. generacji. Podczas targów w Paryżu jako opcjonalne uzbrojenie samolotu pokazano szeroki wachlarz broni produkcji chińskiej m.in. rakiety przeciwradiolokacyjne CM102, przeciwokrętowe C802AK, powietrze-ziemia C705KD czy bomby szybujące LS-6.

Samolot jest zdolny także do przenoszenia uzbrojenia wytwarzanego w Pakistanie - w tym pocisku powietrze-powietrze opracowanego na bazie amerykańskiej rakiety AIM-9 Sidewinder oraz bomb kierowanych optoelektronicznie H-2 i H-4. Poza uzbrojeniem przenoszonym na siedmiu węzłach pod skrzydłami i kadłubem samolot wyposażony jest także w działko 23 mm GSh-23-2. Warto dodać, że pod koniec przyszłego roku planowany jest oblot dwumiejscowej wersji szkolno-treningowej Thundera.  

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
janusz
poniedziałek, 22 czerwca 2015, 11:03

Powinniśmy sobie kupić...

bbbb
poniedziałek, 22 czerwca 2015, 00:56

rozumiem, że Pakistan z Chinami zrobił sobie myśliwiec 4 generacji z MIG21, nie to co my - potęga lotnicza z prawdziwie piękną historią - my skupiamy się na dronach :-) lepszy rydz, niż nic

Morpho
sobota, 20 czerwca 2015, 15:04

Na pierwszy rzut oka z zewnątrz to taka krzyżówka Mirage z F16 (obrys płatowca).

wolf
sobota, 20 czerwca 2015, 16:47

Bazą wyjściową był mig -21

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama