Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

30 marca 2017, 11:39
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak, fot. P. Tracz/KPRM

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony trafi w czwartek do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony (PSO) trafi dziś do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

MSWiA informuje, że PSO będzie "elitarną" służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie. Projekt przewiduje gruntowną modyfikację formacji, jaką do tej pory było BOR. W Państwowej  Służbie Ochrony wprowadzone zostaną przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Służbę w niej pełnić będzie więcej funkcjonariuszy. Opracowane zostaną nowe zasady naboru. Kandydaci poddawani będą badaniu na wariografie. Pracą PSO będzie kierował komendant, który otrzyma status centralnego organu administracji rządowej, co przyspieszy i usprawni proces decyzyjny. 

Nowa ustawa przewiduje, że ochroną PSO objętych zostanie więcej obiektów administracji państwowej. Obecnie za ich bezpieczeństwo odpowiedzialne są  niejednokrotnie  firmy ochroniarskie, które nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie standardy ochrony. Nowe obiekty otrzymają ochronę na podstawie decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

MSWiA/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
say69mat
piątek, 31 marca 2017, 09:54

Jak się wydaje, rządzący powinni - zanim podejmą ostateczną decyzję o zmianie nazwy instytucji - skonsultować proponowaną zmianę z opinią językoznawców. Tak aby nazwa instytucji nie okazała się semantycznym bublem. Mając w pamięci szacunek dla doniosłej roli Słowa w naszej ułomnej rzeczywistości.

As
czwartek, 30 marca 2017, 14:39

Zmiana nazwy z pewnością uleczy niedociągnięcia. W nazwie nowej starej formacji przybędzie słowo Narodowy, usunie się co bardziej doświadczonych, a reformatorzy wezmą premie. Skąd to znamy?

BA Baracus
czwartek, 30 marca 2017, 13:11

Bo oczywiście takiej zmiany, bez zmiany nazwy instytucji, wymiany pieczątek i tabliczek, na której ktoś przytuli dobry kesz, nie da się przeprowadzić? Ile restrukturyzacji przeszedł przez 150 lat amerykański Secret Service i ile razy zmieniał nazwę?

Tom
czwartek, 30 marca 2017, 13:07

Przepraszam a co to zmieni ??? Narobicie zamieszania, zmienicie nazwę dla picu i co w związku z tym ?

CB
czwartek, 30 marca 2017, 16:18

Ale przynajmniej wyzerują sobie liczbę wypadków i innych incydentów...

m
czwartek, 30 marca 2017, 12:58

Wygląda to raczej na BOR-bis, skoro ma tam pełnić służbę więcej funkcjonariuszy. I tak nasza służba była jedną z liczniejszych w świecie.

amator
czwartek, 30 marca 2017, 12:32

Nie chodzi o to by zmienić nazwę. Oni są niedoszkoleni ,to pozostałość po poprzedniej ekipie.Nie ma tygodnia by nie było kolizji drogowej z udziałem BOR..Ja jeżdże 20 lat i jeszcze ani jednej stłuczki nie miałem Może by mnie przyjęli za kierowce?

CB
czwartek, 30 marca 2017, 16:10

A powiedz mi skąd oni mają brać tych wyszkolonych kierowców, jak teraz muszą nagle wozić na bombach nawet wiceministrów? Wg obecnych przepisów takiemu Kownackiemu nie przysługuje pojazd uprzywilejowany, ale to tym gorzej dla przepisów jak widać...

Gość
czwartek, 30 marca 2017, 14:55

Problemem jest nagminne łamanie procedur przez funkcjonariuszy BOR-u z powodu nacisków polityków.

Max Mad
czwartek, 30 marca 2017, 17:12

Zmiana plakietki przed budynkiem, ot i cała "rewolucja".

say69mat
czwartek, 30 marca 2017, 11:57

@def24.pl: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony trafi w czwartek do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów. say69mat: Po pierwsze, dlaczego Państwowe Służby Ochrony, a nie Służby Ochrony Państwa. Po drugie, czym to się zatem różnią Państwowe Służby Ochrony od Niepaństwowych Służb Ochrony??? Po trzecie, czy nowa nazwa rzeczywiście wniesie oczekiwaną nową jakość w kwestii funkcjonowania osób realizujących zadania z zakresu ochrony naszych ViP???

X
czwartek, 30 marca 2017, 15:15

Odpowiedzi znasz.

Forumowicz
czwartek, 30 marca 2017, 14:10

Wydaje mi się że pewna nuta pesymizmu w komentarzu kolegi jest całkowicie nieuzasadniona. Ze źródeł dobrze poinformowanych wiadomo że nowa formacja zostanie zawierzona stosownej opatrzności co jak podkreślają eksperci w sposób skokowy podniesie jakość wykonywanych przez PSO zadań w stosunku do niezawierzonej służby BOR. Obecnie nawet Secret Service z zainteresowaniem obserwuje poczynania polskiego rządu aby zaszczepić te progresywne rozwiązania do ochrony prezydenta Trumpa.

Tweets Defence24