Pancerna Gwardia w Polsce. Gąsienice zamiast kół

1 września 2018, 08:13
DltSeUpXcAEeXLV
Fot. 278th Armored Cavalry Regiment
Reklama

W Gdańsku wyładowano sprzęt elementów 278. pułku kawalerii pancernej amerykańskiej Gwardii Narodowej. Jednostki te wejdą w skład batalionowej grupy bojowej NATO i zastąpią elementy 2. pułku kawalerii z niemieckiego Vilseck. Realnie będzie to poważne wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce.

Jednostka Gwardii Narodowej liczy około 850 żołnierzy i jest wyposażona w czołgi M1 Abrams, BWP Bradley, a także haubice M109A6 Paladin oraz np. wozy zabezpieczenia technicznego. W praktyce więc jest to wzmocniona, pancerno-zmechanizowana grupa bojowa z elementami wsparcia z poziomu brygady.

Gwardziści wejdą w skład rozmieszczonej w rejonie Orzysza grupy batalionowej i zastąpią elementy 2. pułku kawalerii US Army, stacjonującego w niemieckim Vilseck. Ta ostatnia jednostka jest uzbrojona w KTO Stryker, stopniowo modernizowane poprzez integrację wież z armatami 30 mm i wprowadzanie zdolności odpalania ppk Javelin na istniejących pojazdach. W praktyce przybycie z USA grupy batalionowej to wzmocnienie obecności US Army w Europie - i w Polsce.

Do tej pory bowiem działania grupy angażowały istniejące jednostki US Army Europe, przez co nie mogły one zostać użyte do innych zadań. Teraz jednak zostaną "zluzowane" przez siły stacjonujące w USA i będą mogły odtwarzać gotowość bojową. To o tyle ważne, że 2. pułk kawalerii, jako jednostka zmotoryzowana, może przemieszczać się po Europie o własnych siłach, transportem drogowym. W sytuacji zagrożenia może więc relatywnie szybko znaleźć się w rejonie działań, a jego przerzut był wielokrotnie ćwiczony podczas manewrów z serii Saber Strike.

image
Fot. 278th Armored Cavalry Regiment

 

Zaangażowanie Gwardii Narodowej do rotacji grupy batalionowej oznacza też, że gwardziści osiągneli bardzo wysoki stopień gotowości bojowej. Jest to zbieżne z koncepcją "total force", zakładającą wykorzystanie przez Amerykanów nie tylko czynnych jednostek, ale i Gwardii Narodowej oraz rezerwy w rejonach działań poza granicami USA. Do tej pory gwardziści często wystawiali na wschodniej flance jednostki wsparcia (artylerii przeciwlotniczej i polowej, logistyczne), ale nie angażowano ogólnowojskowych formacji wielkości batalionu (i większych) do długotrwałych rotacji.

278. pułk, będący de facto ciężką brygadą ABCT, wystawi łącznie dwie rotacje do grupy batalionowej, druga ma dotrzeć do Polski w pierwszej połowie 2019 roku. W skład grupy batalionowej wchodzą też jednostki brytyjskie (kompania rozpoznawcza), rumuńskie (artyleria przeciwlotnicza) i chorwackie (artyleria rakietowa), jest ona podporządkowana 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Niezależnie od jednostek wchodzących w skład grupy batalionowej - znajdujących się w systemie dowodzenia NATO - na wschodniej flance operuje też, dowodzona z Polski pancerna brygadowa grupa bojowa. Obecnie jest to 1. Brygada Pancerna 1. Dywizji Kawalerii. Amerykańska obecność rotacyjna w Europie obejmuje ponadto jednostki lotnictwa wojsk lądowych, logistyczne i łączności, od niedawna też prawdopodobnie obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu oraz dowództwo szczebla dywizyjnego Mission Command Element rozmieszczone w Poznaniu.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Courre de Moll
poniedziałek, 3 września 2018, 14:02

@logik Ale co - kłamstwo? Że owa 447 niesie jakiekolwiek skutki czy zobowiązania? I to jeszcze wyliczone w setkach mld $? Oczywiście, że kłamstwo. Ustawa ta mówi przecież TYLKO o tym, że parlament wnosi o umieszczenie pewnych informacji w pewnych raportach, które to raporty, o prawach człowieka, demokracji, wolnościach na świecie - są od dekad tworzone przez rząd amerykański, na użytek amerykańskiego parlamentu, który sam nie ma po temu wystarczających możliwości. Na przykład, jest tam już dawno o tym, że w Polsce kuleje praworządność... i co? Ano, nic.

WARS
poniedziałek, 3 września 2018, 09:21

troll... ...a masz do tych 500 samolotow i calej wymienionej reszty pilotow, mechanikow, bazy ???

Bla bla bla
niedziela, 2 września 2018, 17:14

Nowosybirsk jakieś by to zostało na zawsze plus brygada pancerna w Żaganiu to by nie było źle.

niki
niedziela, 2 września 2018, 13:17

Logik - nie kłamstwo. Przeszła przez amerykanki kongres i Trump ją podpisał. Ok 300-330 mld usd. Na szczęście w polskim prawie jest tak że mienie bezspadkowe przechodzi do skarbu państwa. Pewnie jednak będą nas szantażować i truć aż nie zapłacimy (raczej w naturze a nie w gotówce).

Wojtas-bis
niedziela, 2 września 2018, 01:16

Chyba nie o Rosję tu chodzi... To raczej oczywiste. Tak samo jak Międzymorze nie jest dla Polaków, Węgrów, Rumunów itd tylko dla tych którym za ciasno w Palestynie.

logik
sobota, 1 września 2018, 21:19

Nie, żebym się czepiał, ale z tą ustawą 447 to kłamstwo?

delko
sobota, 1 września 2018, 20:56

obysmy mieli stale bazy jak najszybciej.

Troll i to wredny
sobota, 1 września 2018, 17:30

Dlaczego Wujek Sam nie podarował tak ważnemu...strategicznemu...zagrożonemu ...sojusznikowi z 500 F-16 ze swojej rezerwy + kilkanaście tys. pocisków manewrujących i bomb (zasobników) szybujących ?! Podsyła nam czołgi w kraju bez infrastruktury do ich przemieszczania...Chyba nie o Rosję tu chodzi...

realista
sobota, 1 września 2018, 14:16

nie chce amerykańskiego wojska w Polsce wole amerykański sprzęt ... zadajmy sobie pytanie czy teza tego typu ma sens ???

tak tylko... (Michał Rakowski)
sobota, 1 września 2018, 12:09

Ponieważ Kreml zainteresowany jest słabością Polski i wzmacnianiem jej obronności, więc z uwagi na powyższy fakt należy spodziewać się gwałtownej reakcji moskiewskiej propagandy z oklepanymi hasłami: okupacja Polski przez obce wojska, w tle ustawa 447, zamach USA na zasoby metali ziem rzadkich w rejonie Suwałk. Fantazja rosyjskiej propagandy nie zna granic, nie ma takiego kłamstwa, którego Rosja i jej poplecznicy nie przelicytują...

Tweets Defence24