Pakistan odpowiada na indyjsko-rosyjskie pociski BrahMos

4 lutego 2015, 13:49
Fot. https://www.ispr.gov.pk/Inter Services Public Relations Directorate (Pakistan)
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Podczas gdy Indyjskie Siły Powietrzne poinformowały o zakończeniu integracji rakiet samosterujących BrahMos z samolotami Su-30MKI, Pakistan przeprowadził test własnego pocisku tej klasy nazwanego Ra’ad. System ma mieć ma mieć zasięg 350 km oraz możliwość przenoszenia głowic jądrowych. 

Kilka dni temu Indyjskie Siły Powietrzne zapowiedziały, że integracja pocisku samosterującego BrahMos-A z samolotem Su-30MKI została zakończona i już za miesiąc mogą rozpocząć się testy systemu.

Pakistan przeprowadził natomiast próbę własnej rakiety samosterującej nazwanej Air Launched Cruise Missile (ALCM – nie mylić z amerykańskim pociskiem AGM-86B) “Ra’ad”. Podczas testu pocisk został odpalony przez samolot Mirage, prawdopodobnie Mirage III lub V. Nie wiadomo czy do jego przenoszenia zostaną przystosowane także inne maszyny używane przez Pakistańskie Siły Powietrzne jak np. JF-17 czy F-16.

Według informacji przekazanych przez Pakistan nowa rakieta ma mieć zasięg 350 km i możliwość przenoszenia głowic zarówno konwencjonalnych jak i jądrowych. Pocisk ma charakteryzować się cechami typowymi dla nowoczesnych rakiet samosterujących, czyli możliwością lotu na niskiej wysokości, omijania przeszkód terenowych oraz wysoką manewrowością.

Zdaniem twórców ALCM “Ra’ad” wykonany jest też w technologii obniżonej wykrywalności – stealth. Na ujawnionych zdjęciach widać jednak rakietę z licznymi elementami zwiększającymi skuteczną powierzchnią odbicia radarowego RCS. Był to piąty test pocisku tego typu, pierwszy miał miejsce 25 sierpnia 2007 roku.

Andrzej Hładij

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
frank dux
niedziela, 3 maja 2015, 08:54

No proszę, nawet pakistańscy inżynierzy wojskowi potrafią szybko i sprawnie skonstruować rakietę na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Polacy a Wy gdzie kurwa jesteście? Co potraficie sami skonstrułować, oprócz ciepłych posadek dla siebie i związkowców i ciągłego mamienia nas informacjami ile to mamy pieniędzy do wydania na modernizację polskiego uzbrojenia.

Tweets Defence24