Reklama
Reklama

Oświadczenie Chin: Atak na Syrię pogwałceniem prawa międzynarodowego

14 kwietnia 2018, 15:20
P020160905822639537242
Fot. fmprc.gov.cn
Defence24
Defence24

Naloty wojsk USA, W. Brytanii i Francji na Syrię są sprzeczne z prawem międzynarodowym - oświadczyła w sobotę rzeczniczka chińskiego MSZ. Wezwała do przeprowadzenia uczciwego śledztwa w sprawie użycia broni chemicznej i rozwiązywania sporów na drodze dialogu.

„Jakakolwiek akcja militarna podjęta z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ jest sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych i jest pogwałceniem zasad oraz podstawowych norm prawa międzynarodowego. Dodatkowo skomplikuje ona również rozwiązanie kwestii syryjskiej” - oceniła Hua Chunying.

Wezwała wszystkie strony konfliktu, by „powróciły w ramy międzynarodowego prawa” i poszukiwały rozwiązania poprzez dialog i konsultacje. „Porozumienie polityczne jest jedynym realistycznym rozwiązaniem kwestii syryjskiej” - oświadczyła.

Wypowiedź rzeczniczki, opublikowana na stronie internetowej chińskiego MSZ, odnosi się do serii nalotów bombowych na Syrię, przeprowadzonych w sobotę rano przez wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie. Nalotów dokonano w ramach odwetu za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku, gdzie miało wtedy zginąć ok. 60 osób.

Hua wezwała do przeprowadzenia „wszechstronnego, sprawiedliwego i obiektywnego śledztwa w sprawie domniemanych ataków chemicznych w Syrii”. Zanim zostanie ono zakończone, strony nie powinny z góry przesądzać wyników – zaznaczyła.

Wcześniej chińskie MSZ potępiało ataki chemiczne w Syrii, ale nie oceniało, kto jest za nie odpowiedzialny. Sugerowano natomiast przeprowadzenie niezależnego śledztwa pod kierunkiem agencji ONZ.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
AWU
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 11:57

A co Haski trybunał zadecydował o budowie przez ChRL sztucznych wysp w strefach ekonomicznych innych państw? Co z kradzieża własności intelektualnej na masową skalę? Jak nazwać wykonywanie egzekucji na więzniach w celu pozyskania organów do przeszczepów na sprzedaż? Gdy kraje jak ChRL Rosja czy Iran powołują się na \"prawo międzynarodowe\" to bezczelność.

kali
niedziela, 15 kwietnia 2018, 16:46

chiny nigdy nie beda wielki jesli nie beda szly ramie w ramie z usa i nato. stajac po stronie rosji zawsze beda tylko mniejszym graczem.

sylwester
niedziela, 15 kwietnia 2018, 11:11

no właśnie po ataku na Syrię można założyć że Ameryka bardziej obawia się Chin niż Rosji , jakoś mimo prób atomowych nie próbowali zniszczyć żadnego obiektu w Korei

Jato
niedziela, 15 kwietnia 2018, 00:09

A zajęcie Tybetu i groźby pod adresem Tajwanu, takim naruszeniem prawa międzynarodowego nie są i nie były.

czakram
niedziela, 15 kwietnia 2018, 12:35

Tybet był pod władzą Chin dłużej niż USA istnieje. Chwilowa separacja ze względu na słabość dynastii Qing i ROC to chwilowa abberacja.

Fun funów USA
sobota, 14 kwietnia 2018, 23:28

Nikt nie sądzi \"zwycięzców\" - to \"prawo\" działające od wieków. Ot taka \"światowa\" wersja polskiego \"kto bogatemu zabroni\". A Chiny wyraziły \"zwyczajowe\" i \"standardowe\" wyrazy \"oburzenia\". Ot tak \"wypadało\".

lincoln
sobota, 14 kwietnia 2018, 21:31

Głos rozsądku

tommy
sobota, 14 kwietnia 2018, 23:24

Tak głos największego złodzieja wartości intelektualnej i naukowej co może nieprawda.

Hektor
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:00

Kopiowanie pomysłów zwane przez niektórych \"kradzieżą własności intelektualnej\" było, jest i będzie \"uskuteczniane\" przez wszystkich i wszędzie. Kiedyś to byś od złodziei wyzywał Japonię i Niemcy. Tylko, że to tak naprawdę ochrona patentowa posunięta w niektórych państwach do granic absurdu jest patologią. Bez kopiowania nie był by postępu. Taka jest prawda czy to się komuś podoba czy nie. Warto tu zacytować słowa niejakiego Steve\'a Jobsa \"Dobrzy artyści kopiują, genialni artyści kradną. My zawsze byliśmy bezwstydni w kwestii kradzieży pomysłów\". Chcesz się spierać z autorytetem?

Lincoln
niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:03

To był sarkazm:) To że kradną niestety jest prawdą ale jak to mówią złodziejem jest ten kto da się złapać :)

edward
sobota, 14 kwietnia 2018, 19:07

Nie może być niezależnego śledztwa ponieważ pokazałoby ono jak było naprawdę.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama