Ospreye przyleciały na Łotwę

12 kwietnia 2018, 07:27
41093224501_411be67fbc_z
Fot. Armīns Janiks/Latvijas armija
Reklama
Defence24
Defence24

W ramach prowadzonych ćwiczeń na Łotwę przybyły dwa amerykańskie zmiennopłaty CV-22 Osprey. Wcześniej maszyny, stanowiące hybrydę samolotu i śmigłowca odwiedziły Litwę i Estonię. 

Egzemplarze, które pojawiły się w krajach nadbałtyckich należą do 352 Eskadry Operacji Specjalnych amerykańskich sił powietrznych. Na codzień stacjonują Królewskiej Bazie Lotniczej w Mildenhall, we wschodniej Anglii. Amerykańskie maszyny będą wykorzystane na Łotwie do ćwiczeń z żołnierzami z krajów nadbałtyckich i Polski.

Ostatnie informacje medialne o pojawieniu się tej niezwykłej maszyny w Polsce pochodzą natomiast z kwietnia 2015 roku. Osprey brały wtedy udział w polsko-amerykańskich ćwiczeniach jednostek specjalnych.

undefined
Fot. Armīns Janiks/Latvijas armija

CV-22 to maszyna wykorzystywana do transportu i ewakuacji z pola walki sił specjalnych. Jednym z powodów stowrzenia statku powietrznego tego typu było niepowodzenie operacji "Orli Szpon" mającej na celu odbicie zakładników z ambasady USA w Teheranie, w kwietniu 1980 roku. Podczas misji doszło do awarii śmigłowców RH-53D podczas lotu na w burzy piaskowej oraz zderzenia na prowizorycznym lotnisku w Iranie jednego ze śmigłowców z samolotem pełniącym rolę tankowca. Po tym zdarzeniu Amerykanie zaczęli mysleć nad opracowaniem maszyny która mogłaby startować i lądować jak śmigłowiec, a przy tym pokonywać duże odległości ze większą od wiropłatów prędkością. 

undefined
Fot. Armīns Janiks/Latvijas armija

Prototyp opracowany we współpracy przez Bell Helicopter Textron i Boeing Company wykonał swój pierwszy lot w marcu 1989 roku. Ostatecznie maszyna weszła do produkcji seryjnej szesnaście lat później, jesienią 2005 roku. Pierwsze CV-22 Osprey aczęły pełnić służbę a amerykańskich siłach zbrojnych w dwa lata później. Ich największym użytkowniem został Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu zmiennopłaty zdążyły sprawdzić się w warunkach bojowych, były wykorzystywane m.in. w Iraku, Syrii Afganistanie, Jemenie czy Somalii. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
-CB-
czwartek, 12 kwietnia 2018, 21:57

Osprey nie jest zmiennopłatem.

Tweets Defence24