Orzeł i flaga WOT ze Znakiem Polski Walczącej. Rząd przyjął projekt

20 marca 2018, 15:13
Flaga WOT
Flaga Wojsk Obrony Terytorialnej. Źrodło: RCL.

Znak Polski Walczącej, czyli tzw. kotwica znajdzie się na orle i fladze Wojsk Obrony Terytorialnej. We wtorek rząd przyjął odpowiedni projekt ustawy – poinformował Defence24.pl szef kancelarii premiera i były wiceszef MON Michał Dworczyk. Teraz projektem zajmie się Sejm.

W sferze symbolicznej MON kierowane od stycznia przed Mariusza Błaszczaka kontynuuje działania rozpoczęte za poprzedniego ministra Antoniego Macierewicza. Tak było w przypadku tzw. ustawy degradacyjnej, która przewiduje pozbawienie stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz innych wysokich oficerów z okresu PRL – jej projekt (choć zmodyfikowany w porównaniu z pierwotnym przedłożeniem) trafił do Sejmu na początku marca; przepisy zostały już uchwalone.

Tak jest również w przypadku projektu, który określi symbole WOT. Jego przyjęcie przez rząd przypada dokładnie w 76. rocznicę pojawienia się Znaku Polski Walczącej na murach okupowanej Warszawy.

Znaki sił zbrojnych – orły wojskowe, flagi rodzajów sił zbrojnych, sztandary jednostek wojskowych, znaki Marynarki Wojennej (w tym bandera wojenna i proporzec) oraz lotnictwa wojskowego (w tym szachownica) – są określone w ustawie. Dopuszcza ona także używanie innych znaków, regulowanych już w rozporządzeniu MON.

Przyjęty przez rząd we wtorek projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określa, jak będą wyglądały orzeł i flaga WOT. Takie symbole mają już pozostałe rodzaje sił zbrojnych.

Podobnie jak pozostałe orły wojskowe, orzeł WOT będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Jego wyróżnikiem będzie Znak Polski Walczącej w kolorze złotym umieszczony na tarczy.

Projekt określa także wzór flagi WOT, analogicznej do flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych, tyle że z orłem WOT.

W czerwcu 2017 r. decyzją szefa MON Dowództwo WOT przejęło tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. To wtedy po raz pierwszy zaprezentowano projekty flagi i orła WOT ze znakiem kotwicy. Pomysł został zaakceptowany przez prezydium zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pracom nad projektem w ramach rządu towarzyszył spór między MON a Komisją Heraldyczną ulokowaną w MSWiA. Argumentowała ona, że dziedziczenie przez WOT tradycji m.in. AK nie wskazuje na specyfikę tego rodzaju sił zbrojnych tak jak pozostałe orły. Podkreślała też, że kotwica jest to znak o ściśle zakreślonym czasowo przekazie semantycznym. Komisja Heraldyczna proponowała, by WOT przyjęło orła noszonego prze oddziały Obrony Narodowej, walczącej w wojnie obronnej 1939 r.

MON wskazywało natomiast, że WOT upatrują swoich tradycji właśnie w Armii Krajowej. – Armię Krajową i współczesne Wojska Obrony Terytorialnej dzieli co prawda czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność – napisał wiceszef MON Tomasz Zdzikot.

Koszty związane z wprowadzeniem nowych symboli MON szacuje na 50 tys. zł.

Wszystkie opisane w ustawie orły wojskowe nawiązują do znaku ukształtowanego w 1815 r. – orła w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzącego na tarczy amazonek. Tak wygląda orzeł Wojsk Lądowych. Orzeł lotnictwa wojskowego dodatkowo jest otoczony stylizowanymi skrzydłami husarskimi. Orzeł Marynarki Wojennej ma tarczę koloru niebieskiego, na której umieszczona jest złota kotwica admiralicji i lina zwinięta w kształcie litery "S". Natomiast najmłodszy, wprowadzony w 2009 r. orzeł Wojsk Specjalnych ma tarczę koloru czarnego.

W 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oznacza, że w najbliższych dniach zostanie on skierowany do Sejmu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
qwert
sobota, 31 marca 2018, 20:26

Znak ten jest licznie nalepiany na samochodach. Po co? Dlaczego pozwala się go narażać na brud z ulicy? Co na to ustawa o jego ochronie?

Harry
niedziela, 25 marca 2018, 15:51

@Rafal To prawda :) To jest niesamowite wręcz, korona zamknięta :) A Ukraińcy szukają lokalizacji dla swojego kosmodromu. Każdy interesuje się tym, co mieści się w zasięgu jego możliwości intelektualnych.

Rafal
sobota, 24 marca 2018, 03:23

Korona zamknieta. To mi sie podoba

=aaa=
czwartek, 22 marca 2018, 16:30

Nic głupszego wymyśleć nie było można, taki symbol sugeruje że jest to formacja konspiracyjna i nagle odrodziła się po latach hibernacji. Dajcie spokój historii i nie ośmieszajcie się przed społeczeństwem. Jaka byłaby reakcja świata gdyby np w Niemczech pojawiła się formacja wojskowa nawiązująca symboliką,umundurowaniem i językiem wypowiedzi do SS lub SD.

Karol
środa, 21 marca 2018, 18:04

Nasze bezpieczeństwo znacznie wzrosło.

kik
środa, 21 marca 2018, 14:37

powiem krótko - żenada

woj
środa, 21 marca 2018, 11:45

a kiedy podpisujecie umowę na Wisłę........ bo na razie to stare hełmy remontujecie.... wstyd na cały świat

dropik
środa, 21 marca 2018, 11:44

użycie znaku Polski Walczącej to bezczeszczenie pamięci AK

kuchartek
czwartek, 22 marca 2018, 12:05

Konkretnie , którzy weterani się zgodzili . Mój dziadek nie wyrażał zgody , a był w AK.

Patcolo
czwartek, 22 marca 2018, 10:20

Weterani AK się zgodzili więc o co Tobie chodzi?

wete-ran
środa, 21 marca 2018, 10:55

a ta Polska Walczaca co takiego wywalczyla? oprocz miedzy innymi zrownania z ziemią Warszawy i kilkuset tysiecy ofiar? raczej na dobre ta walka nam nie wyszla co sie juz dzieje od wiekow gdzie dostajemy krwawe lanie , zabory i okupacje od kazdego! wiec nie wiem czym jest sie tu szczycic - symbolem kleski ?! morzem ofiar i zrujnowaną Polską po II Wojnie Światowej ?!

Nieździwiony
środa, 21 marca 2018, 21:13

Proponuję zajść do muzeum Powstania- tam wszystko jest i każdy ignorant wszystko zrozumie.

qwert
niedziela, 1 kwietnia 2018, 19:35

Co zrozumie? PW wybuchło mimo sprzeciwu Londynu. Broń z W-wy wywieziono jeszcze w lipcu. Wiedziano, że pomocy Zachodu nie będzie. \"Pierwszy - Naczelny Wódz - przebywał w czasie, gdy ważyła się decyzja o powstaniu, we Włoszech. 28 lipca pisał do Raczkiewicza, że wobec wypadków w okupowanym kraju \"wszelka myśl o powstaniu zbrojnym jest nieuzasadnionym odruchem - pozbawionym sensu politycznego, mogącym spowodować tragiczne, niepotrzebne ofiary\". Niemal to samo Sosnkowski napisał w depeszy do Bora-Komorowskiego. \" \"Co na to gen. Anders, słynny dowódca 2 Korpusu Polskiego spod Monte Cassino? Jeszcze kategoryczniej podkreślał, że powstanie nie ma sensu - na pewno nie w okolicznościach, w jakich Warszawa znalazła się na przełomie lipca i sierpnia. – Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność – pisał Anders w liście do gen. Kukiela, cenionego znawcy wojskowości, także przeciwnego powstaniu.\" \"„W WARSZAWIE MURY BĘDĄ SIĘ WALIĆ I KREW POLEJE SIĘ STRUMIENIAMI, AŻ OPINIA ŚWIATOWA WYMUSI NA RZĄDACH TRZECH MOCARSTW ZMIANĘ DECYZJI Z TEHERANU” Gen. Leopold Okulicki – wypowiedź na naradzie Komendy Głównej AK w lipcu 1944\"

gato
środa, 21 marca 2018, 09:51

Same symbole i tradycje, a żadnych działań rzeczywiście potrzebnych wojsku. Nawet w dziedzinie znaków wojskowych jest pilna i b. ważna kwestia zatwierdzenia oznaczeń samolotów o obniżonej widoczności. Ale, oczywiście, dla decydentów to nieważne, bo to \"niemedialne\". A kolor czerwony jest jednym z najlepiej widocznych kolorów dla urządzeń naprowadzających rakiet. Jeszcze lepiej rozpoznawalne są regularne plamy złożone z kolorów kontrastujących, jak w szachownicy lotniczej.

xx
środa, 21 marca 2018, 09:01

Brawo, symbol Polski Walczącej nie może leżeć w szufladach i muzeach.

say69mat
środa, 21 marca 2018, 10:53

Problem polega, że koncentrując się na warstwie symbolicznej zapominamy o rzeczywistości. Vide ... historia okrętu w niekończącej się naprawie, czyli ORP Orzeł. Oraz historia okrętu w niekończącej się budowie, czyli ORP Ślązak. Ba, nie potrafimy z naszej - tragicznej - historii wyciągać właściwych wniosków. Co sprawia, że wysiłki adoptowania symboliki historycznej do realpolitik zakrawa na ... kpinę. Kpinę z ofiar, jeżeli na naszych elitach nie robi wrażenia liczba 6 milionów ofiar, fatalnie redagowanej i realizowanej polityki obronnej.

Trzeźwo myślący
niedziela, 25 marca 2018, 13:55

Co to za koncentracja...? Ani to wysiłek finansowy dla MON, ani organizacyjny. Powstał kolejny rodzaj sił zbrojnych to trzeba nadać mu symbole. I wszystko w temacie... Zaskakuje mnie zaangażowane komentujących w temat.

Rumcajs
środa, 21 marca 2018, 07:30

A ten cały WOT to zaczął już zapoznawać się z taktyką działania Specnazu? Czy całe jego istnienie to ślubowania?

Ok bajdur
środa, 21 marca 2018, 07:11

Ile kosztował proces projektowania i wyboru już funkcjonującego Orła? Czy przeprowadzono analizy wpływu umieszczenia znaku Polski Walczącej na wzrost potencjału bojowego WOT?

rogatywka
wtorek, 20 marca 2018, 22:32

Czy może ktoś wie, czy są jakieś realne plany przywrócenia rogatywki?

As
wtorek, 20 marca 2018, 22:18

Akceptacja projektu to jeden z najdroższych programów modernizacyjnych

Smerf Ponury
wtorek, 20 marca 2018, 19:13

Uważam, że symbol Polski Walczącej został tym samym sprofanowany i użyty w projekcie o charakterze głównie politycznym.

marian
wtorek, 20 marca 2018, 23:14

Każda armia jest przedłużeniem polityki.

Nyczu
wtorek, 20 marca 2018, 17:45

I dobrze. Historia pokazywała często, że nasze morale są równie ważne jak sprzęt.

Yeti
środa, 21 marca 2018, 07:27

Nasze morale? Wystarczyło że car dał ziemię chłopom i powstanie styczniowe poszło się ...

ZYX
środa, 21 marca 2018, 00:20

Pokazywała, pokazywała, podczas większości naszych powstań zbrojnych. Pięknie młodzi ludzie umierali mając wspaniałe morale, a nie mając sprzętu. Za nic. Oby to się już nigdy nie powtórzyło.

Max
wtorek, 20 marca 2018, 22:52

I dzięki morale, nasz rząd w 1939 r. miał czas, żeby uciec do UK z naszym złotem. Teraz nam takie duże morale nie potrzebne, bo dzięki nowym samolotom VIP, w razie w, rząd w 6 godzin będzie w USA.

Zajac
środa, 21 marca 2018, 21:49

Myslisz o tym zlocie co je wywiozly okrety MW 28 sierpnia 1939 ? Przy okazji okrety tez sie wywiozly ...

tertio
środa, 21 marca 2018, 22:58

Raczej o tym, co wyjechało przez Rumunię,potem trafiło do fortu na pustynię, a Francuzi oddali,jak im ich złoto zablokowaliśmy ... Teraz podobno jest w USA, Kanadzie i UK.

rotax
wtorek, 20 marca 2018, 17:42

Zostawiłbym już w spokoju \"Polskę Walczącą\" .

Waldemar, który w Sylwestra \"podbil serca polakuf\"
wtorek, 20 marca 2018, 23:02

oni Polską Walczącą \"nadganiają\" nie wydawanie pieniędzy na modernizację i \"łechtanie\" tzw prawdziwych patriotów

Tweets Defence24