Reklama
Reklama

ORP „Ślązak” z bliska [Defence24 TV]

27 listopada 2018, 14:38

W związku z piknikiem marynarskim organizowanym z okazji obchodów 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP przy Nabrzeżu Pomorskim w centrum Gdyni zacumował patrolowiec ORP „Ślązak”. Co prawda jednostka nie była udostępniona do zwiedzania ale była to pierwsza publiczna prezentacja okrętu przechodzącego aktualnie próby morskie realizowane przez PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o. o.

Patrolowiec ORP Ślązak powinien zostać w marcu przekazany Marynarce Wojennej - zapowiedział już prezes PGZ Stocznia Wojenna Konrad Konefał. W ostatnich dniach jednostka przeszła pomyślnie próby morskie. 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia patrolowca "Ślązak" przedstawiające szczegóły jego konstrukcji, a także materiał wideo z prezentacji. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 86
Napoleon
sobota, 1 grudnia 2018, 20:12

@Boczek, niestety budowanie serii okrętów drozszych niż Kormoran to zwykłe fantazje. Powiedz mi kto wejdzie we współprace z nami? Nawet Thales powie nie jak kolejny raz będziemy chcieli to zrobić na naszych warunkach. To jest groteska. Bzdura do kwadratu. Wszyscy producenci wiedzą z kim mają do czynienia. Jedyna szansa na flote wojenną to jest coś małego i pokracznego. W USA ciągle jest debata na temat okretow 1000t zamiast LCS więc nie wprowadzaj ludzi w błąd, że już minęły.

SZACH-MAT
piątek, 30 listopada 2018, 15:19

jeśli marzyciele chcą pomarzyć a może i "pogoda finasowo,polityczna będzie sprzyjać MW" to .... Przyszłość MW tylko ZMORY....w oparciu o Korwety typu Baynunah....mogą sprawić że MW będzie emanować "siła sprawczą"....na miarę "polskiego misia" .( kadłuby o podobnym tonażu mamy opanowane budując ORP Kormoran ).no chyba że Szwedzi ..zmodernizują i uzupełnią swego VISBY o dodatkowe efektory systemy bojowe i operacyjne ..to wtedy widzę mariaż ze Szwedami...a na dzień dzisiejszy przy "bieda sytuacji" zostaje nam opcja jak pisałem poniżej wspólnie ze sobą współpracujący zespół operacyjny ORP Ślązak z okrętami klasy ORP Orkan......

taki jeden z brzegu zielonego
piątek, 30 listopada 2018, 11:34

@Boczek "Co do sprawności opcji politycznych - wystarczy spojrzeć za okno. od 1,5-2 lat PiS jest zajęty sobą..." Dla mnie może być zajęty czym chce, byle okręt został skończony na co właśnie się zanosi. Wypowiadałem się o finansowaniu okrętu podczas kryzysów zwanego przez twoich ulubieńców "zieloną wyspą". A teraz rozumiem ten zielony kolor to "od lipy" na tej wyspie. @-CB- "tylko tak powiedział prezes stoczni, a to nie jest do końca obiektywny i wiarygodny głos". Zawsze zamiast prezesa stoczni można zapytać sprzątaczkę, która z dużym prawdopodobieństwem w sposób anonimowy potwierdzi twoje kolejne insynuacje. Różnica jednak jest taka, że prezes stoczni nie boi się wypowiedzieć z nazwiska i imienia, stąd wypada wiarygodnie i ponosi przynajmniej odpowiedzialność za swoje słowa. Dodatkowo gdyby audyt miał dla niego wypaść niekorzystnie, to akurat sam wywoływał "wilka z lasu"...

Boczek
piątek, 30 listopada 2018, 15:15

"Dzięki" PiS okręt będzie skończony o 1-1,5 roku później. Opisywałem dlaczego. ### Po prostu nie zrozumiałaś i nadal nie rozumiesz "zielonej wyspy" ### No, a reszta @-CB- ...

w
piątek, 30 listopada 2018, 09:44

dozbroic na korwetę, zrobic jeszcze 6 szt identycznych i dopiero planować Miecznika i Orkę. Bazując na tym doswiadczeniu i kadrze, oraz zakładach kooperujacych ( polskich).

oskarm
czwartek, 29 listopada 2018, 23:46

@tyle ta "analiza" Instytutu Jagiellońskiego to jakieś kuriozum. Jest tam tyle przekłamań, że głowa boli. Zaczynając od operacyjnych 150 Onyksów i Cykronów w Obwodzie Kaliningradzkim... Ale cytując klasyka "Ciemny lud to kupi!"

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 29 listopada 2018, 19:55

...nie tylko przez Anty przechwycone..." 2012. Its initial tender called for 70 helicopters split between all three services, but on selecting the Airbus Helicopters H225M Caracal in April 2015, this figure was reduced to 50...to w temacie kabaretu o kryzysie. Jedna jedyna armata 76 mm awangardowego designe (fakt dla DRUGIEJ serii Bundesmarine kupije podobne)...ciekawe ile kosztuje I czasu potrzebuje WPROWADZENIE ; zakontraktowanej kto wie kiedy? i przez Kogo?? Skoro Niemiaszki kamraci NATO kupili to pewnie potrzebne, w czasie gdy np Pancyr pruje po ptakach isdelije made in Russia wykrywa obiekty o niewelkim echu. Takie "jajo" jak na dziobie OHP-fregaty to chyba tak odbija, bo na widzianym przez Anty 50- niszczycielu Typu 42 R.Navy to dawno wymienili jajo armaty 114mm na "kanciaste". Tak z 10 -lat temu. Widzeli przed Falklandami na radarze stada mew, albo i albatrosa? a tak!

tyle
czwartek, 29 listopada 2018, 19:27

Znalezione w internetach Jak przypomina Instytut Jagielloński, w toku gier wojennych i symulacji konfliktu przeprowadzonych przez MON ze wsparciem amerykańskich specjalistów w latach 2016-2017 w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, okręty, takie jak fregaty, zostały uznane za nieprzydatne do obrony Polski. Według deklaracji MON wyniki analiz wykazały, że obrona polskiego wybrzeża powinna być oparta na wykorzystaniu rakiet nadbrzeżnych i okrętów podwodnych, które nie będą narażone na zniszczenie przez rosyjskie rakiety. Instytut Jagielloński wyraża zaniepokojenie faktem, iż Ministerstwo Obrony Narodowej nie stosuje się do rekomendacji wynikających ze swoich własnych analiz.

Napoleon
czwartek, 29 listopada 2018, 18:43

@Boczek cały urok małych zwinnych to możliwość budowy w kraju i skalowalność. Korwet musielibyśmy mieć 7 i to na czas pokoju/kryzysu. Wojna morska ci się marzy? Zapomnij. Już tam liczą Harpie w MON i doliczyć nie mogą ;) . Braciszek dla Ślązaka to jedyna realna opcja. Reszta to fantastyka. Zasadniczo robi nam się kolejna komedia pt. fregata dla Polski. Cóż mogę powiedzieć... Hahahahahaha i jeszcze z partnerem zagranicznym Buhahahaha. Błagam litości! Oj będzie planów, koncepcji i zmian opcji co niemiara. Panowie szykować popcorn i przedstawienie czas zacząć. Końcówka będzie najlepsza.

Boczek
piątek, 30 listopada 2018, 15:27

Mały zwinne nie mają żadnego uroku, bo są od 1990-2000 do niczego nie przydatne - umarły jak wcześniej umarły pancerniki i to niejako z tego samego powodu. "Wojna morska ci się marzy?" - nie odsunięcie OPL od linii brzegowej i zwalczanie też tam prób desantu, wsparcie dla minujących OP i rozminowujących Kormoranów, uniemożliwienie taranowania holowników i Kormoranów, szykanowania floty handlowej - również poza Bałtykiem. Te ostatnie (Kormorany) bez nawodnych i podwodnych są do niczego nie przydatne, bo lęgną storpedowane przy minach, które miały usuwać. ### "Cóż mogę powiedzieć..." odtąd i dalej - proszę nie opuszczajmy pewnego poziomu.

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 29 listopada 2018, 18:05

BOCZEK!!! przepisz 100 razy - program korwety zawieszono w lutym 2012!! obronisz tego co siedzi w Brukseli? albo wnioskodawcy lekarz pytaj. Dlaczego Meksyk kupuje ESSM... nie my

Boczek
piątek, 30 listopada 2018, 15:33

Do którego postu pijesz? Za trudne? To co dopiero sam temat? Co dobrze pokazuje - "Dlaczego Meksyk kupuje ESSM... nie my". Bo tam jest cieplej niż u nas!!! Przepisz to 100 razy!!!

bmc3i
czwartek, 29 listopada 2018, 17:54

... na dodatek Marynarka Wojenna, jej okrety, potrzebna jest takze na czas konfliktu, nie bedacego wojną. Czy tez bedacego "wojną pełzającą" jaka mamy dzis na Morzu Azowskim. Jako kraj, jako czlonek NATO nie mozemy sobie pozwolic na zajmowanie przez potencjalnego jeszcze wciaz przeciwnika, naszyvh jednostek czy to cywilnych, czy to wojskowych. Dlatego potrzebujemy okretow, a nie patrolowcow, cxy NDRow jedynie.

SZACH-MAT
czwartek, 29 listopada 2018, 16:03

@Frank..ja nie neguje Nadbrzeżny System Rakietowy ..i cieszy że je posiadamy .ale żeby był skuteczny musi "widzieć"..a tu w tych kwestiach już niekoniecznie jest ok .....na dzień dzisiejszy widzi on własnymi "oczyma i uszami" tylko horyzontalnie mówiąc sarkastycznie na odległość lornetki.... przy "bieda sytuacji MW " aby ten problem zminimalizować tylko współpraca z okrętami jak swoistymi "ruchomymi radionamiernikami" dające koordynaty z kilku punktów/okrętów na "wrogi obiekt" zwiększy skuteczność i zasięg niszczenia przez Nadbrzeżny System Rakietowy dlatego jak pisałem poniżej wpięcie go do naszej "armady bojowej" da jakąś wymierną korzyść .... bo nawet efektor typu odpal i zapomnij można zagłuszyć i zafałszować jego punkt uderzenia ....czego mieliśmy przykład w ostatnich ćwiczeniach NATO w Norwegi....więc efektor rakieta by była skuteczna ..musi mieć kilka źródeł wskazywania celów by dotrzeć do celu ....do czego zmierzam Bałtyk jest na tyle mały że można "opanować" działania "wrogich harcowników" poprzez zastosowanie systemów bojowych współpracujących w układzie sieciocentrycznym ..z uwzględnieniem latadełka Bryza jako uzupełnienie całości ...ale można iść dalej ... każda jednostka bojowa MW i nie tylko powinna mieć " systemy radiolokacji na uwięzi czy formie dronów" ... wypuszczane zwielokrotnią widzialność nie mówiąc że zmniejszą "emisję elektromagnetyczną " jaką emituje okręt przy stacjonarnych systemach radiolokacyjnych i radiowych ....to jeśli chodzi o kwestie nawodne naszej armady ...druga sprawa ORP „Ślązak” ma potężną niezagospodarowaną przestrzeń ...w przestrzeń dałbym biorąc pod uwagę " biedę" MW..system bojek z "echosondami" które byłyby wyrzucane na obszarze hipotetycznego działania obcych/wrogich OP i by śledziły .."podwodny świat".. podczas alertu "Ślązak" ...spuszczałby ze smyczy "Orkana" uzbrojonego np w rakieto torpedy ( zamontowanej na gotowej już prowadnicy) ... i tak przy minimum kosztach można uzyskać maximum zysku ... na marginesie nasz ORP Kaszub ..zaniedbany zaniechaniem powinien po modernizacji mieć zamontowane w/w systemy rozpoznawczo- bojowe...bo jest świetną jednostką ....tylko "zrobioną do połowy"

bmc3i
czwartek, 29 listopada 2018, 15:25

@Boczek. Z całym szacunkiem, nie mniej nie więcej, lecz w czasach "zielonej wyspy" - przypominam - finansowanie budowy tego okrętu zostało obcięte do 70.000 złotych rocznie. Taka kwota nie wystarczy na roczne wynagrodzenie jednego spawacza. Zgadzam się natomiast, że zamilknąć powinni wszyscy twierdzący że potrzebne nam są te małe zwinne. Nie przetrwają 3 minut po wybuchu wojny, nie mówiąc o możliwości wykonania przez nie jakiegokolwiek ataku.

Boczek
piątek, 30 listopada 2018, 15:30

W czasach zielonej wyspy mieliśmy ciężki kryzys - np. Niemcy rozharatali całą swoją armię .

-CB-
czwartek, 29 listopada 2018, 13:31

@taki jeden z brzegu - no nie do końca ten czas budowy wynika z artykułu, tylko tak powiedział prezes stoczni, a to nie jest do końca obiektywny i wiarygodny głos. Żadnego niezależnego audytu nie przeprowadzono i wątpię, żeby kiedykolwiek się na taki zdecydowano. Na pewno takie zbadanie sprawy by się przydało, jeśli zapadnie kiedyś jakaś decyzja o następnych budowach, żeby nie popełniać tych samych błędów. Ale to chyba tylko marzenia, bo komu będzie zależało na tym, żeby cokolwiek wyjaśnić...

ech...
czwartek, 29 listopada 2018, 12:02

@bosman Ty, bosman, nie wiesz że przeznaczeniem okrętu jest pływać?

Batavia
czwartek, 29 listopada 2018, 11:55

DO SZACH-MAT Dobrze Pan Kombinujesz!

taki jeden z brzegu
czwartek, 29 listopada 2018, 10:38

@Boczek, nawet na D24 przy okazji prób morskich okrętu pojawił się artykuł, z którego wynika że realna budowa tego okrętu trwała 5,5 roku. Reszta czasu to przestoje wynikające z braku finansowania, czyli jak wolisz "kryzysów" - czyli wygodnego dla niektórych alibi. Tam wyraźnie zaznaczono w jakich latach budowa przyspieszała, a w jakich dokonywano cięć i ograniczeń. Możesz sobie zaklinać rzeczywistość ile chcesz, ale odrobina obiektywizmu by się przydała. To jednostka dla nas prototypowa więc od początku było wiadomo że czas budowy będzie dłuższy, niż w przypadku tych, którzy mają doświadczenie w takich pracach. Mnie historia Gawrona bardzo przypominała program samolotu Iryda. Zgadzam się z Markiem, że to w sumie cud że program okrojony, ale zostanie skończony. Co do twojego argumentu o późniejszym dobraniu uzbrojenia rakietowego to odpowiem że: gdyby taka była prawda, to po co zmieniano nazwę z Gawrona na Ślązaka? A już wiem, bo jak twoi sympatyczni ulubieńcy wygrają wybory to dołożą rakiety i znowu przemianują na Gawrona... litości !

Boczek
czwartek, 29 listopada 2018, 13:44

"5,5 roku" - moje słowa tu na forum kilkanaście razy. ### "czyli jak wolisz "kryzysów" - czyli wygodnego dla niektórych alibi." - Nie. Chodzi mi jedynie oto, żeby nie porównywać gruszek z jabłkami. PiS 2005-2006 miał boom i go też nie skończył. ### Okręt jest w stanie FFBNW i dozbrojenie w takim stanie się robi we śnie, a co będzie, albo nie będzie, to od tego są wróżki. Co do sprawności opcji politycznych - wystarczy spojrzeć za okno. od 1,5-2 lat PiS jest zajęty sobą, utopiony w afery, ktore strzelają jedna po drugiej, unikaniem kopów na arenie międzynarodowy i pogarszaniem stosunków z sojusznikami, ale nie Polską - jak było do przewidzenia ...litości!

bosman
czwartek, 29 listopada 2018, 09:57

Po prawie 20 latach oddano okręt o nieokreślonym przeznaczeniu. Brak OPL, rakiet.Tak więc patrolowiec dla SG?? To świadczy o poziomie kolejnych MON, kompletna porażka.

zapalony wędkarz
czwartek, 29 listopada 2018, 01:13

Do głuszenia ryb się nada.

Frank
czwartek, 29 listopada 2018, 00:30

@Szach-mat RBS-15 MkIII tak jak NSM to pociski odpal i zapomnij, wprowadza się im orientacyjne koordynaty na cel pozyskane z powietrza/radaru etc. odpala i tyle, te pociski to wyjątkowo inteligentne bestie. Tym samym chciałbym rozwiać wątpliwości co poniektórych, że nadbrzeżne NSM są bezwartościowe bo radary w dywizjonie mają zasięg 50km, bzdura powielana wielokrotnie.

samsam
środa, 28 listopada 2018, 23:34

mam pytanie do kolegów bardziej rozeznanych w temacie, a mianowicie co to są za dzwonki - jakby ozdoby świąteczne nad (tylko maszt od dziobu) i pod (na obu masztach) reją ? ... jaka jest tego rola ? to ma zwiększać odbiciowość, jak te romby na jachtach żaglowych ? (byłoby to trochę dziwne bo cały jest zrobiony jakby miał być stealth)

Marek
środa, 28 listopada 2018, 21:02

@Boczek Nikt nie skończył tego okrętu, bo nikt go nie chciał. W szczególności nie chcieli go i na dodatek bezczelnie kłamali na jego temat pseudo europejscy szkodnicy rządzący w "dobie kryzysu". Skreśliliby go zresztą już dawno, gdyby im w prosto buzie nie wystrzelił konflikt na Ukrainie. Nie ma zresztą żadnego usprawiedliwienia dla podjętej przez nich próby zatopienia tego okrętu. Muszę Ci także powiedzieć, że odnośnie małych, szybkich i zwrotnych jednostek "nie masz racji". Mój kolega ma taką sympatyczną zabawkę ze 120 konnym silnikiem. Jak będę chciał, to pożyczy za symbolicznego łiskacza. Mam co prawda kwity, które pozwalają się na takiej zabawce wozić, ale one nie pozwalają na to, żeby ciągnąć za sobą narciarza wodnego. Jeśli ty masz odpowiednie do tego uprawnienia, możemy się umówić, zabrać ze sobą kobitki po to, żeby miały sympatyczny weekend. Jak widać, do czegoś takie jednostki jednak się jednak nadają ;)

Boczek
środa, 28 listopada 2018, 19:12

Panowie od "małych, szybkich, zwrotnych". Ten typ okrętu jest dziś tam, gdzie się znalazły pancerniki. Nazywa się to LAMUS! ### Jeszce raz - NIE, ONE NIE BĘDĄ JUŻ NIGDY JAKO OKRĘTY WALKI BUDOWANE! NIGDY! Gorzej, oprócz was nikt, ale to absolutnie nikt w świecie fachowym nie poświęci nim ANI JEDNEJ myśli! Nie zaśmiecajcie już tymi niewykwalifikowanymi postami tego, ani żadnego forum i oszczędźcie innym bólu stawu w dłoni od bezsensownego skrolowania.

Musztarda
środa, 28 listopada 2018, 17:33

Fajna skorupa.

SZACH-MAT
środa, 28 listopada 2018, 17:26

idea tego okrętu ma się opierać jako stanowisko dowodzenia i kierowania okrętami klasy "Orkan"... dlatego koncepcja dowództwa MW jest taka że okręt ma zawsze wypływać w zespole operacyjnym tj w opcji minimum "Ślązak" plus jeden "Orkan" jako stanowisko ogniowe a w opcji maximum "Ślązak" plus trzy okręty klasy Orkan ( tyle mamy niekoniecznie działających )...i wtedy razem połączone będą stanowić skuteczny "dil" "armadę" na miarę "polskiego misia" i odpowiadać wymaganiom NATO ...powód jest prozaiczny "Ślązak' ma "oczy i uszy" daleko widzące oraz zaplecze logistyczno -operacyjne ..a "Orkan" "systemy zbrodni" ...więc następna koncepcja odnowy MW to budowa " bis Ślązaka" plus trzech okrętów zmodernizowanych klasy Orkan.......budowa w tych opcjach jest tańsza niż "doposażenie Ślązaka" w dodatkowe systemy i efektory ... ze względów na tzw koszt/efekt ..( prostota budowy okrętów klasy Orkan można je robić niemal taśmowo i na prowadnice zakładać nie tylko okręty przeciw okrętowe ale taktyczne czy przeciwlotnicze niemal z marszu) ...by zniszczyć taką "armadę" przeciwnik musiałby użyć co najmniej kilka efektorów bojowych a na "max w pełni wyposażonego "Ślązaka" tylko jedną rakietę ..druga sprawa zniszczenie jednego "okrętu bojowego" ..nie przerywa działania operacyjne polskiej armady bo nadal strzela z innych jednostek ...i tak z "bieda okrętu" i z tego co mamy możemy wykroić "kły MW "....czas na budowę polskiej MW czerpiąc z przyrody gdzie jest "rój dowodzony przez matkę" ...wsparty przez żądła "trutni" zwanych w nomenklaturze wojskowej Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym ..nie mówiąc w przyszłości o samolotach bojowych obrony wybrzeża ( ale to już pieśń na wietrze)...czas na ZMORy

Frank
środa, 28 listopada 2018, 17:06

Chciałbym jeszcze rozwiać wątpliwości co do ceny. Mianowicie włoska Korweta Doha z pełnym wyposażeniem to koszt ok. 2,5 mld zł, nasza kosztowała 40% tej kwoty przy czym doposażenie jej w systemy rakietowe to koszt nie większy jak 400 mln zł z zapasem uzbrojenia. Czyli za ok 1.5mld zł mamy korwetę rakietową. W latach 2006-2012 na okręty Orkan pozyskaliśmy 4 wyrzutnie i 36 pocisków RBS 15 Mk III oraz w ramach offsetu 8 sztuk RBS 15 Mk II za 110mln € przy czym same pociski kosztowały ok 90 mln € ten kontrakt zawierał również offset dla kilku polskich firm na częściowy serwis tych zestawów, wystarczyłoby zamontować 4 szt. kontenerów które nie powinny kosztować więcej jak 100mln zł następnie 1 wieloprowadnicowa wyrzutnia RAM Mk31 i 2 wyrzutnie MU90. Wszystko jest montowane na pokładzie i nie potrzeba montować silosów.

Boczek
środa, 28 listopada 2018, 19:44

+ Doha to CODAD, a nie CODAG - OK jest dużo większą wyporność to de facto lekka fregata. Tyle, że nasza lekka fregata będzie duuużo tańsza i nie chodzi tu o 10 czy 15%.

Andrzej polskiego brzegu
środa, 28 listopada 2018, 16:53

wbij no sobie @PatriOta -Budowa okrętu jako korwety typu Gawron została formalnie przerwana 24 lutego 2012 r. decyzją ówczesnego premiera na wniosek ministra obrony-TEGO ex-premiera co siedzi teraz w Brukseli!!! to nie nieudolny MON jaki mamy-to ten sam lekarz od ograniczania finasowania korwety, PO zamontowaniu turbiny gazowej....

Boczek
środa, 28 listopada 2018, 19:17

W 2012 roku to był już 11 rok budowy i przypadkowo drugi rok kryzysu, który nastąpił płynnie po kryzysie który rozpoczął się w 2007/2008 roku. Zastanawiam się dlaczego nie skończono okrętu w czasie boomu gospodarczego 2005-2006.

PRS
środa, 28 listopada 2018, 15:53

@Frank przekopiowałeś i wkleiłeś jakieś pobożne życzenia z jakiegoś opisu. 1. Gdzie ty widzisz - widziałeś stanowisko (a powinny być dwa) ,,bocianie gniazdo" dla Pana Marynarza z naramienną wyrzutnią rakiet Grom? Na nadbudówce na śródokręciu koło Miradora przybył jakiś cywilny radar i brak tego stanowiska być może jest już na zawsze. 2. Gdzie ty widzisz podstawy słupkowe dla WKM-B ? 3. Jesteś pewien, że jest sonar nawigacyjno-ostrzegawczy L3 ELAC Nautic Vanguard ? Możesz podać jakieś wiarygodne źródło? 4. Czy wiesz co to są martwe strefy ostrzału? 5. Czy wiesz jak duży jest obecnie zapas wyporności i mocy energetycznej (tzw. zapas modernizacyjny)?

obserwator
środa, 28 listopada 2018, 14:29

Okręt nie musi być uzbrojony. Obecnie w modzie jest taranowanie. Jeżeli potencjalnym przeciwnikiem jest Rosja, to tylko taranowanie i abordaż.

Marek
środa, 28 listopada 2018, 14:12

@Frank Co nie zmienia postaci rzeczy, że na dzień dzisiejszy okręt nie ma ani RBSów, ani torped ani nawet biednych RAM Mk 31. Więc w dniu dzisiejszym to jest tylko skromny patrolowiec, który lepiej by wyszedł, gdyby na rufie posadzono mu Millennium albo choćby Trytona zamiast dwóch Marlinów WS 30. Przynajmniej jakieś OPL prócz Gromów i tego, co oferuje w tym zakresie Super Rapid by miał. @Diver Za 2/3 opóźnienia podziękuj politykom. Są tacy, którym ta "motorówka" nie była potrzebna i chcą startować w wyborach jeszcze raz.

jhlhgjk
środa, 28 listopada 2018, 14:01

Skoro jest dobry to pytanie, kiedy zaczynamy budowac nastepną sztukę. Gdy będziemy mieli dwie sztuki, to wtedy jedna może stać w stoczni i się dozbrajać, a jedna pływać.

Alerht
środa, 28 listopada 2018, 13:33

no to Rosja już się trzęsie. Niestety ze śmiechu.

Patcolo
środa, 28 listopada 2018, 13:25

Tak naprawdę to doczepić się można tylko tego ile trwała budowa. Patrząc na koszt budowy tego patrolowca a jego osiągi czyli prędkość wyposażenie i potencjał pod przyszłe modernizacje to jest to dobra łajba patrz koszt budowy patrolowca w Australii. Prawda bolesna jest taka że on powinien pływać od dekady conajmniej i mieć już dwóch braci bliźniaków. Wtedy przynajmniej jeden program modernizacjo MW mielibyśmy zakończony.

Patriota
środa, 28 listopada 2018, 12:29

Frank co z tego że dysponuje dobrym systemem radarowym jak nie dysponuje uzbrojeniem przeciwlotniczym i uzbrojeniem przeciwokrętowym ??? Bo chyba 4 wyrzutni Grom nie nazwiesz odpowiednim uzbrojeniem,no chyba że z tych 4 karabinów maszynowych wszystko zniszczymy.Okręt ma potencjał ale chyba zapominasz że żyjemy w Polsce..... i mamy nieudolny MON,może go dozbroją za jakieś 50 lat a do czasu dozbrojenia ten okręt jest niewiele wart

Boczek
środa, 28 listopada 2018, 19:18

" jak nie dysponuje uzbrojeniem przeciwlotniczym" - a 2x30 mm i 1x76 mm to co to jest?

Nikt
środa, 28 listopada 2018, 12:21

@Frank 4 GROMy, 2x30mm i 76mm. Uzbrojenie godne patrolowca dla USCG, a nie MW! Odporność na ewentualny atak rakietowy jest żałosna. Może 1 pocisk nie starczy, ale 4-5 spokojnie powinno

ja
środa, 28 listopada 2018, 12:11

A teraz uwaga hit: zapytajcie Panów którzy tak pięknie mówią o potencjale modernizacyjnych tego okrętu, gdyby przypadkiem doszło do tego rzekomego dozbrojenia (w co bardzo wątpię) o ile wzrośnie masa okrętu, o ile zwiększy się zanurzenie i ostatecznie o ile spadnie prędkość tego okrętu? ha ha

jassm158
środa, 28 listopada 2018, 12:05

mam propozycje dla wszyskich miłośników pasjonatów MARYNARKI WOJENNEJ zróbmy zrzute na doposarzenie ŚLAZAKA taka na niby wirtualnie aby zawstydzic tych z MON końcowy wynik upoblikujemy i pokażemy ze można:):):)

michał
środa, 28 listopada 2018, 11:09

czy te furty burtowe (na tego RIBa i na trap) mają jakieś pokrywy? czy cały czas taka wielka dziura w burcie

bhp
środa, 28 listopada 2018, 10:30

spokojnie nikt go nie zniszczy bo on jest jak Chuck Noris ruskie rakiety bierze z połobrotu i co mu zrobia wy bando niedowiarkow my naszym wrogom otwiermy oczy tym zaawansowanym jachtem za miliard zl

Ja66
środa, 28 listopada 2018, 09:56

Skoro technologia produkcji już opanowana to kiedy kolejne, tym razem uzbrojone sztuki?

Janek
środa, 28 listopada 2018, 09:51

uwaga tylko na tankowce!

prawnik
środa, 28 listopada 2018, 09:47

do Frank .......Ale trzeba czytać i jeszcze raz czytać żeby i tak jak ty sensownie wytłumaczyć, że ten okręt ma potencjał ....Pamiętam jak przez ładnych kilka lat nasze okręty rakietowe pływały bez ......rakiet /RBS -ów / dopiero je uzbroili w ramach programu Żeglarek.Dobrze że Ślązak jest a nie gnije w krzakach inna sprawa proces jego budowy

dropik
środa, 28 listopada 2018, 09:20

@ kiwi 123 . małe szybkie okręty mogą być zniszczone rakietą za 50tyś. Taki żarcik bo żaden pocisk przeciwokrętowy nie kosztuje 100tys . Zwykły spike to jakies 80tyś

MaG
środa, 28 listopada 2018, 08:59

Frank - te uzbrojenie które posiada i które wymieniłeś to dosłownie poraża :) ale chyba pirata na motorówce.Liczy się to co on ma a nie to co mieć może,bo znając dziadowski MON to jeśli go uzbroją to będzie za 30 lat.Na modernizację Wojsk Lądowych kasy niema a już widzę jak kupują super uzbrojenie dla Ślązaka.Marzenia dotyczące uzbrojenie tego okretu to włóż między bajki.... Liczy się uzbrojenie które ma teraz a ma żałosne a tymi 4 Gromami to może do dronów i wróbli strzelać

Gliwiczanin
środa, 28 listopada 2018, 02:05

Niech go w końcu Mon doposaży w pociski przeciw okrętowe RBS15 lub w pociski NSM. Obydwa już od dawna są używane w naszej armii więc co za problem kupić je i zamontować na ORP Ślązak. A po wyłonieniu zwycięzcy w programie Narew doposażyć go w pociski przeciwlotnicze.

Adi
środa, 28 listopada 2018, 01:50

@kiwi123, dobrze kombinujesz ale: żaden okręt, nawet najszybszy nie ucieknie przed rakietą, musi się przed nią obronić a to wymaga miejsca na systemy samoobrony. Każdy sensowny okręt musi mieć OPL a to też wymaga miejsca. Na małych szybkich okrętach rakietowych tego nie zmieścisz.

-CB-
środa, 28 listopada 2018, 01:14

@PRS - są 4 podstawy na rogach górnego pokładu. A łódź będzie po prostu przykryta plandeką. Taki Kormoran np. ma dwie łodzie w ogóle postawione na pokładzie.

Harry 2
środa, 28 listopada 2018, 01:09

@ Frank - "4 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych GROM" ale przenośne. Wolałbyś siedzieć w ciepłym pomieszczeniu okrętu i naciskać przycisk dżojstika widząc na ekranie monitora cel czy też kołysać się na pokładzie z wyrzutnią na ramieniu? Ponadto, znając długi czas faz analityczno-koncepcyjnych i podobnych bzdetów w MONie, to dozbrojenie okrętu nastąpi najszybciej w ostatniej dekadzie życia okrętu, jeżeli w ogóle nastąpi.

-CB-
środa, 28 listopada 2018, 01:06

@roki - podejrzewam, że chodzi jednak o 'Kościuszkę" a nie 'Pułaskiego'. A co do śmigłowca, to na Ślązaku nie ma hangaru, więc na stałe tam nic bazować nie może.

Janek
środa, 28 listopada 2018, 00:02

Dzis musimy budować male niszczyciele rakietowe zwinne i szybkie niewykrywlne dla radarow i okretow pdwodnych o zasiegu rakietpowyzej 300 km zeby dobrze bronic maszego wybrzazaa nasz slazak po 18 latach produkcji jest obiektem muzealnym

chateaux
wtorek, 27 listopada 2018, 23:38

@Frank Przygotowany do montazu, to znaczy dokladnie tyle ze go nie ma. W efekcie, te wszystkei sensory dadza zalodze jedynie swiadomosc, ze za chwile zginie, bo nie ma czym bronic sie przeciwko zblizajacemu sie pociskowi przeciwokretowemu. Bo pewien swiatly polityk partii minionej postanowil ze okroi program, i z korwety zrobi motorowke.

Boczek
środa, 28 listopada 2018, 19:57

To znaczy dokładnie tyle, że jest FFBW i w związku z tym - wstawiasz, podłączasz, kalibracja, gra i masz okręt o rynkowej wartości nie mniejszej niż 400 mln €. Owo posunięcie tego polityka było genialne! inaczej okręt nie byłby do dziś gotowy, a gotowy byłby uzbrojony w egzotyczne uzbrojenie - przykład Marliny, których nasza MW nie będzie posiadała więcej. Jeszcze raz, rezygnacja z kompletnego uzbrojenia miała jako jeden z celów wprowadzenie jak najbardziej jednolitego dla wszystkich jednostek.

hev
wtorek, 27 listopada 2018, 23:32

Z tego, co obejrzałem to reportaż jest o łodzi ratunkowej, a nie o okręcie.

Frank
wtorek, 27 listopada 2018, 23:10

Stwierdzenie, że okręt jest bezbronny i pocisk przeciw p/okretowy go zatopi jest błędne. Okręt nie jest bezbronny jak opisałem to w poście poniżej. Dysponuje dobrym systemem radarowym który jest w stanie namierzyć zbliżający sie pocisk przeciw okrętowy który leci z prędkością 0,8Ma także jest czas na reakcję, na pokładzie są 4 wyrzutnie PPZR Grom który jest w stanie unieszkodliwić taki pocisk manewrujący.

Gornaj PL
wtorek, 27 listopada 2018, 23:08

Piękny okręt którego nie powinniśmy się wstydzić! Jest idealnie uzbrojony jak na okręt patrolowy i będzie godnie reprezentował nas na misjach NATO. Ciężkie rakiety jeszcze dojdą do uzbrojenia za kilka lat. Narazie powinniśmy się cieszyć z tego że mamy w MW tak piękny i nowoczesny okręt.

ryszard56
wtorek, 27 listopada 2018, 22:58

szlak by to trafil My chcemy Gawrona z systemem AEGIS silnie uzbrojonego ,do tego rakiety hipersoniczne

polak katolik
wtorek, 27 listopada 2018, 22:39

Okret jest zdecydowanie za dobry dla Polski. My możemy miec tylko 30 letnie uzywane z demobilu. Jeszcze nie daj boże komuś przyjdzie do glowy go dozbroić i trzeba bedzie na to płacić. Lepiej za tą samą kase kupić kolejny samolot dla VIPów albo jakiś stadiom postawić. Wogóle to po co nam marynarka, niech nas amerykanie bronią. Nalezy nam sie ochrona bo mielismy rozbiory i jałte.

luke skywalker
wtorek, 27 listopada 2018, 22:33

Wspaniały. Wygląda jak Imperialny gwiezdny niszczyciel z Gwiezdnych Wojen Georga Lucasa.

Wojciech
wtorek, 27 listopada 2018, 22:28

dołożyć rakiety i torpedy jak było w planach

kiwi123
wtorek, 27 listopada 2018, 21:24

Fajnie. tylko po co nam to ? okręt za grube miliony, który może zostać zniszczony jednym pociskiem przeciwokrętowym za 100 tyś dolarów ( +/ - ). nie lepiej było za te miliony zbudować - raczej kupić 3, 4 szybkie, mały okręty wojenne.

Makabra
wtorek, 27 listopada 2018, 20:57

Zanim go wdrożą to te tępaki z obsługi połowę sprzętu który tam jest uszkodzą. Masakra i oni sprawdzają okręt jak anteny nie potrafią rozłożyć. Panie opiekuj się tym okrętem bo w tobie tylko nadzieja!

Autor
wtorek, 27 listopada 2018, 20:31

W przypadku konfliktu zostanie zatopiony w 1h po wyjściu w morze, lub jeszcze w porcie

tut
wtorek, 27 listopada 2018, 20:17

Do kosztów tej łódki należy doliczyć koszt upadku stoczni, która zrobiła inwestycję żeby to to zbudować. Jakoś nie słyszałem żeby za to kogoś posadzili do pierdla i żeby miał przepadek mienia....

Diver
wtorek, 27 listopada 2018, 20:16

Ten okręt to wbrew temu co widać parodia naszej MW. Okręt budowany o ile dobrze pamiętam 18 lat!!! Nigdy nie poradzą ostatecznej kwoty wyrzuconych w błoto pieniędzy! Naszych! Tak jak obecnie remontowane jednostki projektu 767...zenada,płacz i zgrzytanie zębów.

roki
wtorek, 27 listopada 2018, 19:04

Byłem, widziałem i okiem laika mogę powiedzieć, że okręt bardzo ładnie się prezentuje. Gdyby jeszcze na pokładzie stał nowoczesny śmigłowiec, a w kontenerach rakiety/torpedy itp. to byłaby to pełnia szczęścia. Zwiedziłem też ''Pułaskiego'' i mogę napisać, że gołym okiem widać te 40 lat służby... Życzę naszym marynarzom i wszystkim służbom mundurowym, by używały nowoczesnego sprzętu i w razie ''W'' miały czym się bronić lub atakować. Podatnik

boleslaw pazdzierz
wtorek, 27 listopada 2018, 18:51

juz rozumiem, nie ma sensu kupowac teraz uzbrojenia starej generacji opartej o pociski kinetyczne, lepiej zaczekac na uzbrojenie nowszej generacji ktore juz jest w opracowaniu i tak za pare lat bedzie mozna zakupic i zamontowac np dzidy laserowe czy mozdzierze a do opl po prostu railguny. nawet chiny pracuja juz nad bronia tego typu i maja prototypy

salceson
wtorek, 27 listopada 2018, 18:50

Ma jakieś OPL?

Frank
wtorek, 27 listopada 2018, 17:58

Część komentujących jest zdziwiona, dlaczego on tyle kosztował czemu jest nieuzbrojony etc. Po pierwsze to okręt prototypowy projektu MEKO A-100 do którego wyłączność kupiła Polska. Musieliśmy sami opracować wszystkie etapy produkcji, włącznie z opanowaniem technologii spawania cienkich blach, czyli generalnie stworzyć wszystko do produkcji tego okrętu od podstawa to kosztuje i tak pierwotny budżet zakładał wydatki przy budowie tego prototypu rzędu 1.6mld jednak miał on być wyposażony w systemy rakietowe OPL i rakiety PO. Dotychczas okręt kosztował ok 1.15 mld zł bez tych systemów jednak w każdej chwili mogą być one zamontowane Dla tych co twierdzą, że okręt jest bezbronny: Sensory: radar trójwspółrzędny obserwacji nawodnej i powietrznej Thales SMART-S Mk 2, radar kierowania uzbrojeniem Thales STIR 1.2 EO (STING-EO) Mk 2, głowica optoelektroniczna Thales Mirador, sonar nawigacyjno-ostrzegawczy L3 ELAC Nautic Vanguard Uzbrojenie: 1 × OTO Melara Super Rapid L/62, 2 × OTO Melara Marlin-WS 30 mm, 4 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych GROM, 4 karabiny maszynowe WKM-B 12,7 mm Wyposażenie: zintegrowany system walki Thales TACTICOS, telefony podwodne L3 ELAC Nautic UT 2200 i UT 3000, 2 radary nawigacyjne pasma X, łącza LINK 16, radiolatarnia TACAN, łódź abordażowa MK-790, łódź robocza MK-500, system przeładunku na morzu, aktywny stabilizator kołysań. Okręt jest przygotowany do relatywnie szybkiego montażu: 4 lub 6 wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Saab Bofors Dynamics AB model RBS-15 Mk 3 1 wyrzutni rakiet przeciwlotniczych RAM Mk 31 2 potrójnych wyrzutnie torped 324 mm dla torped MU90 IMPACT

MaG
wtorek, 27 listopada 2018, 17:49

Okręt za kupę kasy uzbrojony jak motorówka,już niech ten cały MON nie kompromituje się dalej....

NsZ
wtorek, 27 listopada 2018, 17:47

Co z tego że Ślązak ładnie wygląda jak jego uzbrojenie to jakaś parodia,będzie tylko co pokazać na paradzie bo walczyć to on najwyżej co będzie mógł z jakimś kutrem rybackim

Ad
wtorek, 27 listopada 2018, 17:22

Piękna łódka nam wyszła...

chudy
wtorek, 27 listopada 2018, 17:03

okręt jest udany, ale warto ze "Ślązaka" zrobić platformę testową i zamontować wyrzutnie standardu Mk 41, idealne do prawdziwych korwet

Wojciech
wtorek, 27 listopada 2018, 16:48

Dobra długo budowali rodził się w bólach ale jest teraz dać mu tylko porządne uzbrojenie rakietowe.

pikol
wtorek, 27 listopada 2018, 16:29

dołożyć rakiety i torpedy jak było w planach

Shodan
wtorek, 27 listopada 2018, 16:29

Spóźniony o kilka(naście) lat, ale jak na polską flotę to i tak będzie postęp. Tylko dlaczego jest praktycznie nieuzbrojony. Przecież można było go dozbroić chociażby w pociski RBS-15 takie same jak na okrętach typu Grom

PRS
wtorek, 27 listopada 2018, 16:28

Ciekawe czy zamierzają coś zrobić z tą dziurą w burcie dającą dostęp do pomieszczenia łodzi abordażowej... Zatoka Perska czy Morze Śródziemne nie zamarzają... Bałtyk to trochę inny klimat. Na dziobie nie ma podstawy słupkowej pod WKM. Nawet z ,,rozpylaczy" go wykastrowano?

Paw
wtorek, 27 listopada 2018, 16:12

Bardzo fajny ale goły Kiedy uzbrojenie ..... i znów brak decyzji

cjalis
wtorek, 27 listopada 2018, 16:02

polowa filmiku to pokaz lodki wysuwanej z boku. tam przypadkiem nie powinno byc wyrzutni torped? nie wyglada na statek za ponad miliard PLN. gdzie rakiety przeciwokretowe i OPL?

lalek
wtorek, 27 listopada 2018, 16:01

a rakiety gdzie ? tyle kasy i kajak ?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama