ORP Kościuszko wypływa na arktyczną misję

27 stycznia 2017, 11:28
ORP Kościuszko
Fot. 3. Flotylla Okrętów

Fregata rakietowa ORP gen. T. Kościuszko wyruszy na ćwiczenia morskie, mające się odbyć na wodach Morza Północnego oraz Norweskiego. Zadaniem polskich marynarzy będzie walka z okrętami nawodnymi i podwodnymi oraz odpieranie ataków szybkich łodzi.

ORP Gen. T. Kościuszko 31 stycznia opuści macierzysty port wojenny w Gdyni i uda się na uważane za najtrudniejsze manewry morskie. Ćwiczenie będzie odbywać się na akwenach morza Północnego i Norweskiego. Panujące o tej porze roku w tym rejonie Europy arktyczne warunki: wysoka fala, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon do poruszania się we fiordach wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia oraz praktyczne wykonywanie zadań w ekstremalnych warunkach, których nie zastąpią ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Kilka tygodni tego typu manewrów znacząco podnosi poziom wyszkolenia marynarzy którego nie można porównać z całorocznym szkoleniem wykonywanym przez załogi polskich okrętów w rejonie Morza Bałtyckiego.

Czytaj także: Morskie porozumienie DCNS i PGZ. "Transfer technologii i współpraca" [Defence24.pl TV]

Manewry TG-17 rozpoczną się 6 lutego i potrwają blisko dwa tygodnie. W ćwiczeniu wezmą udział okręty z takich państw jak Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, Dania oraz zespół SNMG-1.

Polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec pokładowy SH-2G prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

Czytaj także: ORP Czernicki okrętem flagowym zespołu NATO

Pora zimowa w Norwegii, z wyjątkowo niską temperaturą oraz często zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, bywa bardzo zaskakująca i nieprzyjazna. W razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, konieczne jest, aby załogi okrętów miały doświadczenie w prowadzeniu operacji połączonych sił w ekstremalnych warunkach zimowych.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Czytaj także: Kolejne opóźnienia w modernizacji polskiej floty? MON nie wybrał uzbrojenia okrętów [OPINIA]

SH-2G to maszyna przeznaczona do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych i logistycznych. Jego podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Śmigłowiec przystosowany jest również do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej. Dzięki temu SH-2G mogą być wykorzystywane w zwalczaniu zagrożeń asymetrycznych oraz wsparciu działań wojsk specjalnych. SH-2G może być uzbrojony w torpedę MU-90 Impact. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego znajdują się cztery tego typu maszyny. Załogę stanowi dwóch pilotów oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Atos
piątek, 27 stycznia 2017, 11:43

To on jeszcze pływa?

anty c-cal przed 500+
sobota, 28 stycznia 2017, 15:45

z jakim heli- testuje Francja torpedy MU-90? i dlaczego Nie jest to caraczanal? mimo posiadania go 2 (DWIE) sztuki wg. wikipedia, w Marine Nationale... Impakt dla P..eru z odkupienia ex-nowozelandzkich sh-2G Zintegrowanych nawet z Maverick!? to jest Tanio poZyskane wsparcie...do czasu jak FRANCJA Niemcy, Szwecja (ta tymczasowo z "szajs" uh-60 zdaniem "meteorologa" z forum) wybrnie z "plastikowych" nh90

Laik
piątek, 27 stycznia 2017, 16:20

Ruscy to raczej będą atakować Granitami, a nie szybkimi łodziami.

gość
piątek, 27 stycznia 2017, 21:47

Chłopaki już sie cieszą że postrzelają sobie rakietami,w końcu to "fregata rakietowa":)

dk.
piątek, 27 stycznia 2017, 20:49

Panowie "lądowi" prawdopodobnie zupełnie nie czujecie co to jest kilkutygodniowy rejs szkoleniowy zimą, na tamte morza. A także jak duża jest jego wartość szkoleniowa. A im kto bardziej naśmiewa się z celowości takich pływań, znaczy tym jeszcze słabsze ma pojęcie o temacie.

matbosman
czwartek, 9 lutego 2017, 13:41

Dokładnie, chłopaki poczują w jakich warunkach walczyła np załoga ORP Garland... zazdroszczę.

KrzysiekS
sobota, 28 stycznia 2017, 10:51

Takie Pytanie dla ludzi znających temat z którego z 3 krajów Francja, Niemcy, Szwecja (opartych o jaki projekt) wybralibyście program Miecznik Czapla i dlaczego?

navigator
piątek, 27 stycznia 2017, 13:02

A już myślałem, że popłynęli sprawdzić oblodzenie (właściwie jego brak) na oceanie arktycznym, przy wejściu do Agarthy. Takie marzenie ściętej głowy..

artur
sobota, 28 stycznia 2017, 10:30

wypływa prawie bez uzbrojenia, bo nic nie dokupiono.

zgaga
piątek, 27 stycznia 2017, 12:25

Czy Polska wypowiada wojne? jesli tak to komu ?

były_kanonier
piątek, 27 stycznia 2017, 11:49

Te szybkie łodzie będą poruszały się na lodzie czy pod lodem?

matbosman
czwartek, 9 lutego 2017, 13:42

zobacz sobie aktualna granicę zalodzenia na północy i nie pisz głupot.

Tweets Defence24