Reklama

Siły zbrojne

ORP Kościuszko wypływa na arktyczną misję

Fot. 3. Flotylla Okrętów
Fot. 3. Flotylla Okrętów

Fregata rakietowa ORP gen. T. Kościuszko wyruszy na ćwiczenia morskie, mające się odbyć na wodach Morza Północnego oraz Norweskiego. Zadaniem polskich marynarzy będzie walka z okrętami nawodnymi i podwodnymi oraz odpieranie ataków szybkich łodzi.

ORP Gen. T. Kościuszko 31 stycznia opuści macierzysty port wojenny w Gdyni i uda się na uważane za najtrudniejsze manewry morskie. Ćwiczenie będzie odbywać się na akwenach morza Północnego i Norweskiego. Panujące o tej porze roku w tym rejonie Europy arktyczne warunki: wysoka fala, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon do poruszania się we fiordach wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia oraz praktyczne wykonywanie zadań w ekstremalnych warunkach, których nie zastąpią ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Kilka tygodni tego typu manewrów znacząco podnosi poziom wyszkolenia marynarzy którego nie można porównać z całorocznym szkoleniem wykonywanym przez załogi polskich okrętów w rejonie Morza Bałtyckiego.

Czytaj także: Morskie porozumienie DCNS i PGZ. "Transfer technologii i współpraca" [Defence24.pl TV]

Manewry TG-17 rozpoczną się 6 lutego i potrwają blisko dwa tygodnie. W ćwiczeniu wezmą udział okręty z takich państw jak Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, Dania oraz zespół SNMG-1.

Polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec pokładowy SH-2G prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

Czytaj także: ORP Czernicki okrętem flagowym zespołu NATO

Pora zimowa w Norwegii, z wyjątkowo niską temperaturą oraz często zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, bywa bardzo zaskakująca i nieprzyjazna. W razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, konieczne jest, aby załogi okrętów miały doświadczenie w prowadzeniu operacji połączonych sił w ekstremalnych warunkach zimowych.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Czytaj także: Kolejne opóźnienia w modernizacji polskiej floty? MON nie wybrał uzbrojenia okrętów [OPINIA]

SH-2G to maszyna przeznaczona do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych i logistycznych. Jego podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Śmigłowiec przystosowany jest również do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej. Dzięki temu SH-2G mogą być wykorzystywane w zwalczaniu zagrożeń asymetrycznych oraz wsparciu działań wojsk specjalnych. SH-2G może być uzbrojony w torpedę MU-90 Impact. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego znajdują się cztery tego typu maszyny. Załogę stanowi dwóch pilotów oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Reklama

Komentarze (10)

  1. były_kanonier

    Te szybkie łodzie będą poruszały się na lodzie czy pod lodem?

    1. matbosman

      zobacz sobie aktualna granicę zalodzenia na północy i nie pisz głupot.

  2. dk.

    Panowie "lądowi" prawdopodobnie zupełnie nie czujecie co to jest kilkutygodniowy rejs szkoleniowy zimą, na tamte morza. A także jak duża jest jego wartość szkoleniowa. A im kto bardziej naśmiewa się z celowości takich pływań, znaczy tym jeszcze słabsze ma pojęcie o temacie.

    1. matbosman

      Dokładnie, chłopaki poczują w jakich warunkach walczyła np załoga ORP Garland... zazdroszczę.

  3. anty c-cal przed 500+

    z jakim heli- testuje Francja torpedy MU-90? i dlaczego Nie jest to caraczanal? mimo posiadania go 2 (DWIE) sztuki wg. wikipedia, w Marine Nationale... Impakt dla P..eru z odkupienia ex-nowozelandzkich sh-2G Zintegrowanych nawet z Maverick!? to jest Tanio poZyskane wsparcie...do czasu jak FRANCJA Niemcy, Szwecja (ta tymczasowo z "szajs" uh-60 zdaniem "meteorologa" z forum) wybrnie z "plastikowych" nh90

  4. KrzysiekS

    Takie Pytanie dla ludzi znających temat z którego z 3 krajów Francja, Niemcy, Szwecja (opartych o jaki projekt) wybralibyście program Miecznik Czapla i dlaczego?

  5. artur

    wypływa prawie bez uzbrojenia, bo nic nie dokupiono.

  6. gość

    Chłopaki już sie cieszą że postrzelają sobie rakietami,w końcu to "fregata rakietowa":)

  7. Laik

    Ruscy to raczej będą atakować Granitami, a nie szybkimi łodziami.

  8. navigator

    A już myślałem, że popłynęli sprawdzić oblodzenie (właściwie jego brak) na oceanie arktycznym, przy wejściu do Agarthy. Takie marzenie ściętej głowy..

  9. zgaga

    Czy Polska wypowiada wojne? jesli tak to komu ?

  10. Atos

    To on jeszcze pływa?

Reklama