Reklama

ORP Gen. K. Pułaski na arktycznych manewrach

7 lutego 2018, 09:36

Załoga ORP Gen. K. Puławski weźmie udział w manewrach morskich TG-18 na Morzu Północnym. Ćwiczone będą m.in. elementy walki z okrętami podwodnymi, odpieranie ataków z powietrza i morza oraz doskonalenie umięjtności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia.

Jak informuje Dowództwo Generalne RSZ, załoga ORP „Gen. K. Pułaski” macierzysty port wojenny w Gdyni opuści 8 lutego i uda się na jedne z najtrudniejszych manewrów morskich TG-18. W skrajnie niskich temperaturach, sztormowych warunkach i utrudnieniach związanych z manewrowaniem w fiordach załogi okrętów będą zdobywać doświadczenie w prowadzeniu operacji sił połączonych - informuje kpt. mar. Anna Sech.

Gospodarzem ćwiczeń jest Królewska Marynarka Wojenna Norwegii. Polska fregata prowadzić będzie działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych. Podczas udziału w międzynarodowych manewrach ORP „Gen. K. Pułaski” zawita do portu w Bergen, gdzie na jego pokładzie 17 lutego odbędą się oficjalne uroczystości nadania Polskiej Szkole w Bergen imienia Marynarki Wojennej RP.

Fregata ORP „Gen. K. Pułaski” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym torpedy typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker, czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
KOSA
środa, 7 lutego 2018, 23:27

SZKODA , ŻĘ IE PODJELIŚMY TEMATU OKRĘTÓW ADELAIDE OD AUSTRALII.? Te 3 okręty plus Śmigłowce i uzbrojenie w , które były uzbrojone zwiększyło by potencjał naszych sił Morskich. Bo to co się dzieje obecnie to nic tylko płakać Niszczyciele Min i okręt ratownictwa SAR kupione za zawyżone kwoty śmigłowców Morskich Brak Korwet brak okrętów patrolowych brak zbiornikowiec brak i=nic plaża ...

ryszard56
środa, 7 lutego 2018, 22:57

TO WSTYD ,ŻE Polska nie posiada najnowszych niszczycieli i korwet rakietowych

Hydra
środa, 7 lutego 2018, 15:47

Pytanie czym ma odpierać te ataki jak karabiny to jego najmocniejsza broń. Gdyby nie dyletanctwo polityków mielibyśmy 5 gawronów, zamiast tego mamy 18 letni statek co jednej mili morskiej nie przepłynął. Aha i jeszcze pieniądze utopione w licencje, która jest do niczego bo wygasł serwis podzespołów, po tylu latach tej agonii nazywanej budową.

karo
środa, 7 lutego 2018, 14:23

Zakładam, że remont ORP Pułaski nareszcie dobiegł końca. W teksie artykułu niestety nie ma o tym mowy, a szkoda :(

,,,
czwartek, 8 lutego 2018, 07:32

jeszcze jeden silnik nie jest zrobiony

Marek1
środa, 7 lutego 2018, 13:42

Mają nabiał polscy marynarze ... w czymś takim w zimie na płn. Atlantyk !! Czyżby udało się przywrócić operacyjna sprawność ppo Harpoon i plot SM-1 ?

miik
środa, 7 lutego 2018, 12:55

Ten okręt nie jest w remoncie? i to do października tego roku.

-CB-
środa, 7 lutego 2018, 17:06

Oba OHP uczestniczyły w niedawnych \"manewrach\" Passex, więc chyba żaden w remoncie nie jest...

Marek1
środa, 7 lutego 2018, 17:04

miik - tak jak \"po cichu\" skierowano go do stoczni (SR Nauta), tak i po cichutku remont/modernizację zakończono. Szkoda tylko, że NIC nie wiadomo jakie systemy zostały przywrócone do stanu gotowości operacyjnej ?

cedert
środa, 7 lutego 2018, 21:50

do Marek1_______to ma tylko plywac (najlepiej w asyscie holownikow) i robic za cel i posmiewisko wiec zadne systemy nie sa mu potrzebne

-CB-
środa, 7 lutego 2018, 20:55

Stawiam na to, że żadne. A modernizacja to nie była na 100%. To był chyba po prostu zwykły remont \"klasowy\".

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama