ORP Czajka brała udział w zneutralizowaniu min morskich [FOTO]

5 maja 2021, 10:05
Czajka 3 Estonian Defence Forces (1)
Fot. Estonian Defence Forces/Załoga ORP Czajka
Reklama

Jak poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, jej trałowiec ORP Czajka brał udział w międzynarodowej operacji przeciwminowej o kryptonimie Open Spirit 2021 u wybrzeży Estonii.

Przez ostatnie dwa tygodnie kwietnia niszczyciel min ORP Czajka wraz z zaokrętowanymi na burcie nurkami minerami z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brał udział w międzynarodowej operacji przeciwminowej pk. Open Spirit 2021.

Wspólnie z reprezentantami jedenastu państw sojuszniczych, marynarze prowadzili operacje przeciwminowe na szlakach żeglugowych w rejonie Zatoki Fińskiej i Zatoki Narewskiej. ORP Czajka przydzielona podczas operacji do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG1) przeszukiwała akweny, na których zgodnie ze źródłami historycznymi i informacjami organizatorów mogły znajdować się powojenne niebezpieczeństwa stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi.

W czasie operacji na wodach estońskich przeszukano akwen o powierzchni blisko 200 kilometrów kwadratowych, gdzie zlokalizowano łącznie 127 obiektów niebezpiecznych. Duży wkład w ten wynik wnieśli polscy marynarze, lokalizując i identyfikując 20 rosyjskich min kotwicznych oraz neutralizując 6 z nich. Każda z min morskich tego typu zawierała w sobie ok. 240 kilogramów materiału wybuchowego.

Open Spirit to coroczna operacja organizowana na przemian przez siły morskie Litwy, Łotwy i Estonii. Jej głównym celem jest oczyszczanie morskich szlaków komunikacyjnych u wybrzeży państw bałtyckich z pozostałości po działaniach minowych z okresu I i II wojny światowej.

Reklama
Reklama
image
Fot. Estonian Defence Forces/Załoga ORP Czajka
image
Fot. Estonian Defence Forces/Załoga ORP Czajka
image
Fot. Estonian Defence Forces/Załoga ORP Czajka
image
Fot. Estonian Defence Forces/Załoga ORP Czajka
image
Fot. Estonian Defence Forces/Załoga ORP Czajka
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Wolf
piątek, 7 maja 2021, 14:44

I pewnie to radzieckie, a nie rosyjskie. Jedna mała zmiana i wszystko co do okresu jest jasne.

PiPi
czwartek, 6 maja 2021, 10:01

"... wraz z zaokrętowanymi na burcie nurkam... " Może się nie znam, ale chyba powinno być "... na pokładzie..."

ito
czwartek, 6 maja 2021, 16:04

A to zależy- skoro mamy powszechnie "sowiecki" logiczne jest, że przebojem wdziera się też "na burcie"- rusycyzmy górą!

Luk
środa, 5 maja 2021, 22:27

Pewnie to jedna z ostatnich misji Czajki.

pokl
środa, 5 maja 2021, 22:14

"Przez ostatnie dwa tygodnie kwietnia niszczyciel min ORP Czajka wraz z >>>zaokrętowanymi na burcie nurkami minerami<<< z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża..." "...mogły znajdować się >>>powojenne /niebezpieczeństwa stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa/<<< żeglugi." Powyższe fragmenty swoją formą wywołały u mnie salwy śmiechu... mogą być to "salwy burtowe".

LeAN
środa, 5 maja 2021, 16:40

A gdzie Kormoran? Zepsuty już?

Tweets Defence24