Opozycja chce kontroli NIK ws. F-35

28 stycznia 2020, 11:00
F-35A USAF
Fot. USAF
Reklama

Koalicja Obywatelska złoży wniosek do NIK o pilną kontrolę zapowiadanego przez MON zakupu od USA samolotów bojowych piątej generacji F-35 - poinformował PAP Czesław Mroczek (KO), wiceszef sejmowej komisji obrony. Szef komisji obrony Michał Jach (PiS) broni decyzji resortu.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w piątek w Dęblinie podpisana zostanie umowa zakupu 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla sił powietrznych. Podał też kwotę jaką Polska ma zapłacić za samoloty - 4,6 mld dolarów. Informacje te przedstawił w poniedziałek na Twitterze.

Poseł Mroczek w rozmowie z PAP zapowiedział, że Koalicja Obywatelska złoży do NIK wniosek o kontrolę tego zakupu w trybie pilnym. Jednocześnie przypomniał, że opozycja zabiegała o uzyskanie informacji o planowanym przez resort obrony zakupie. Tak było m.in. na ostatnim niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony, które odbyło się w minioną środę.

Podczas tego posiedzenia wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz przedstawił posłom informacje dotyczące Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Posłowie opozycji zwrócili się wtedy do niego, by przedstawił też informację dotyczące zakupu samolotów F-35. Chcieli się dowiedzieć w jaki sposób MON dokonał wyboru samolotów, które chce kupić. Informacja taka nie została im jednak przedstawiona. Zdaniem Mroczka przedstawienie takiej informacji zablokowała większość posłów PiS zasiadających w komisji.

Jest to największy kontrakt zbrojeniowy, a my mamy zero informacji na temat tego zakupu. Dlatego taka kontrola jest niezbędna, żebyśmy mogli pozyskać na ten temat jakieś informacje. Chcemy poznać, jakie były przesłanki tej decyzji i czy z formalnego punktu widzenia przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury poprzedzające zakup. Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku, sprawdzenie jaka jest dostępność potrzebnych nam samolotów i jak doszło do wyboru samolotu, który Polska zakupi

Czesław Mroczek, poseł KO

Szef komisji obrony pytany o tę kwestię ocenił, że "można oczekiwać, żeby posłowie mogli w tej sprawie więcej wiedzieć". Przyznał również, że opozycja występowała o taką informację. Jak wyjaśnił, nie otrzymała jej, bo podczas obrad część posłów opuściła salę, przez co komisja nie miała kworum i "skończyła posiedzenie". Jach podkreślił też, że uważa decyzję resortu obrony w sprawie wyboru amerykańskiego samolotu za uzasadnioną.

Mamy już samolot czwartej generacji i kupno kolejnych maszyn tej samej generacji, o niewiele większych zdolnościach niż mają samoloty F-16, które mamy, nie ma sensu. Jeżeli chcemy kupić nowoczesny samolot, a potrzebny nam jest taki, to w tej chwili możemy kupić tylko jednej samolot, jest to F-35

Michał Jach, szef komisji obrony PiS

Zapytany o zapowiedź wniosku KO do NIK o kontrolę procedur zakupu samolotów F-35 Jach odpowiedział: "Takie jest prawo opozycji".Także przedstawiciele innych formacji opozycyjnych zwracają uwagę na brak informacji ze strony MON dotyczących zakupu. Paweł Szramka (PSL-Kukiz15), wiceszef komisji obrony, ocenił w rozmowie z PAP, że jest "skrajnie niepoważne", że sejmowa komisja obrony narodowej nie otrzymała "żadnych informacji" na temat tego zakupu, co oznacza, że jest on podejmowany bez konsultacji z Sejmem.

Zakup ten wygląda jak kaprys ministra, czy prezydenta, bo będzie można się pochwalić ultranowoczesnym sprzętem. Nikt nie zadał sobie jednak pytania, czy to jest sprzęt optymalny dla nas na chwilę obecną. Nie było żadnego przetargu a koszty tego zakupu są ogromne

Paweł Szramka, poseł PSL-Kukiz'15

Także Szramka twierdzi, że przedstawienie informacji o zakupie samolotów podczas ostatniego posiedzenia komisji zablokowała większość PiS-owska. Andrzej Rozenek (Lewica), wiceszef komisji obrony, ocenił, że to jest "bardzo złe", że sejmowa komisja nie ma żadnej kontroli "nad tym co robi minister obrony". "Wielu fachowców uważa, że jest to zakup nietrafiony, a nasza rola kontrolna (Sejmu - PAP) została ograniczona do zera. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz odmówił udzielenia jakiejkolwiek informacji" - stwierdził poseł zapytany przez PAP. Sfinalizowanie umowy na F-35 do końca stycznia MON zadeklarowało pod koniec ubiegłego roku. W maju 2019 Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie 32 samolotów.

Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez producenta F-35 – koncernu Lockheed Martin – pierwsze samoloty dla Polski mogłyby zostać dostarczone w 2024 r., pozostając początkowo w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. Dwa lata później F-35 miałyby wejść do służby w Polsce. Amerykańsko koncern zapowiadał obniżanie cen samolotów i kosztów jego eksploatacji; cena godziny lotu – obecnie ok. 44 tys. USD - ma zostać zredukowana do 25 tys. dolarów.

image
Fot. USMC

Plan modernizacji technicznej na lata 2021-35 oprócz zakupu samolotu bojowego piątej generacji (program Harpia) zakłada uzupełnienie go bezzałogowymi systemami wypełniającymi zadania rozpoznawcze i bojowe. Jednym z ostatnich nabywców samolotu F-35 jest Belgia, która zamówiła 34 takie maszyny za kwotę 4,25 mld dolarów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 125
Reklama
ppor
sobota, 1 lutego 2020, 13:23

Brawo!, wydanie 20 Miliardów zł bez rzeczowej analizy to naprawdę WYCZYN i szczyt wiadomo czego

kajakarz
środa, 29 stycznia 2020, 10:51

o co rozrywacie szaty ?cena 1 f35 to około 700 zł na jednego polaka,lichej tygodniówki wam szkoda ?f 35 + AGM-158 JASSM-ER i W RAZIE CZEGO BROŃ ODWETOWĄ.

Analityk inż MAZUR
środa, 29 stycznia 2020, 09:35

Myślę że to z dużej chmury mały deszcz. W US mówią że ten myśliwiec wygląda jak zdechła kaczka, coś z nazwą jak przezwisko A-10, parametry dużo gorsze jak F 16, a cena jak 3*F 16, a F-16 właśnie obchodzi 33 urodziny, lata Hrystusowe. I obawiają się że F 35 może nie wejść do eksploatacji w USA w 2023 roku. No ale to Siły Zbrojne Armii USA tak w kuluarach mówią. A na czym Oni się znają, prawda? Kto jak nie my kupimy?

Xorer
środa, 29 stycznia 2020, 11:28

Google słabo z rosyjskiego tłumaczy?

Pjoter
środa, 29 stycznia 2020, 10:57

Dzwonic do Bereszynskiego cos z tym zrobi

luk
środa, 29 stycznia 2020, 10:56

Skąd masz te "kuluarowe" informacje? Na marginesie, "HRYSTUSOWE" ? Serio? Po takich babolach mało kto będzie inż Mazura brał na poważnie

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 29 stycznia 2020, 11:59

Bo jacy inżynierowie na wschodzie takie potem rosyjskie uzbrojenie.

dawo
środa, 29 stycznia 2020, 08:53

UWAGA!! W ramach zakupu samolotów F/A-35A, mamy otrzymać 32 samoloty F/A-16C/D wycofane z USAF. Będziemy musieli zapłacić za ich remont, i ewentualną modernizację.

Kimi
środa, 29 stycznia 2020, 14:42

Gdzie to wyczytałes?

Janusz lotnictwa
środa, 29 stycznia 2020, 07:45

My że szwagrem Pioterem jak kupowalim Passata to łazilim po giełdzie i nosem krecilim że przebieg duży, że tam na końcu taniej po lewej taniej mają że w silniki stuka. Potem poszlimy do tego na końcu po lewej i narzekalim że głośno silnik klekoce, że przebieg duży i na początku po prawej tanim mają. I tak my który tysiąc urwalim, Jak by my tak nie robili to by baba( CBA/ABW) żyć nie dała

Kol
środa, 29 stycznia 2020, 13:01

Haha! Samo zycie

Muniek
środa, 29 stycznia 2020, 12:14

Kupił nie kupił pohandlować można :) Tak mówił mi frzyjer z pod piaseczna... :)

Covax
wtorek, 28 stycznia 2020, 23:37

Himars, Biedaholki ( MSWiA + Grom ) vipoloty, F35 i mój ulubieniec Javelin bez przetargu bez cienia konkurencji ...brawo....

środa, 29 stycznia 2020, 16:31

BM21, Mi8, Tupolewy, Su22 i malutka lepsze

Covax
środa, 29 stycznia 2020, 17:55

rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy Przetarg: sposób wyboru wykonawcy usługi lub produktu, polegający na wyborze najkorzystniejszej dla zamawiającego oferty.

Muniek
środa, 29 stycznia 2020, 12:15

Mi sie za to podobaja zakupu helikopterów, radarów pola walki, jaki BSP. O mniejszych tematach nie bede mówił, bo jeszcze ktos z Inspektoratu sobie przypomni i trzeba będzie cos z tym zrobic :)

razdwatri
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:17

Zarówno opozycja /oprócz Konfederacji / jak i obecna władza szczególnie obecny minister są odpowiedzialni za zły stan naszej armii , brak przygotowania ludności cywilnej / OC / do ewentualnej wojny i brak pozyskania technologii dla naszej zbrojeniówki i jej zacofanie . Za to bardzo chętnie transferują szczególnie min. Błaszczak środki do USA , naiwnie licząc na przychylność amerykanów . Żadne pieniądze i nawet kilkadziesiąt lat nie wystarczą POPIS- owi do stworzenia silnych polskich sił zbrojnych . Bo nieudacznicy niczego sensownego nie są w stanie zbudować . Przykład : dlaczego nie mamy i nie będziemy szybko mieli kompletnego OPL średniego zasięgu - bo min. Klich zrezygnował z zakupu 12 baterii od Niemiec a dla min. Błaszczaka zakup 6 baterii Patriotów przestał być priorytetowy / stał się F-35/, itd. Jedni warci drugich .

ryba
środa, 29 stycznia 2020, 07:36

im nie chodzi o dobry stan armii oni dale przepychaja sie miedzy sobą , teraz trzeba sie mocno zastanowic jak odsunąć od koryta najbardziej krewkich mocno jątrzących polityków na dodatek tak skutecznie aby nie wchodzili jak Pawłowicz tylnymi drzwiami !!!!!!!!

Muniek
środa, 29 stycznia 2020, 12:24

Politycy precz z rękami od armii.... później mamy zastraszona kadrę, miernych, biernych ale wiernych, pomocnych durni, lub zakompleksionych szefów podwórka, ale zwykłych leserów. Armia to nadrzędna wartość Państwa, i jedyna gwarancja bezpieczeństwa. Politycy zawsze moga wyjechać , my zostaniemy... ale jak mamy zostac to lepiej żebyśmy wiedzieli ze nie na daremno... 15 lat w brażny wojskowej, szczerze mówiąc - niewiele sie zmieniło... każdy noy Rząd zmienia koncept, nie ma kontunuacji, firmy polskie i zagraniczne TRACĄ zainteresowani nami (bo ile mozna dialogowac, demosntrowac, prezentowac, dyskutowac, analizować, i finalnie NIE KUPOWAĆ albo kupowac, tak by sprzedał tylko jakiś "ulubieniec". Apeluje o wieksze informawanie społeczeństwa co Panowie robicie, bo wiekszość z was rządzących powinno myśleć o Domu Ojca, a młodzi, ci którzy tu będa po was kolejne dziesięciolecia mieli narzędzia i pewnośc że Państwo jest niezłomne i niezmienne - narazie to taka lipa że 1/2 młodych ludzi chce uciekac - zapytajcie 20 latak, tylko nie z ONR co on widzi jak to widzi i co z tego rozumie - NIC - idealnie ze za kolka lat jego pokolenie będzie decydować .....

Box123
środa, 29 stycznia 2020, 01:13

Niezle bajki. Konfederacja jak narazie ramię w ramie z Berlinem, Moskwą i totalną opozycją przeciw Polsce. Po naszej stronie USA, Węgry i Litwa. Jak to było? Polska powinna była się pytać Rosji o zgoda czy może wejść do NATO? Pieśń Boże coś Polskę wymyślono na cześć cara Rosji, a zsylki na Syberię to były takie wakacje na których wszyscy nosili Polaków na rękach, a w razie wojny z Rosją jeśli ta zaproponuje realizację postulatów przejście na jej stronę? Czym się różni wypowiedź przywódcy konfederacji od Potockiego, że nie ma Pnaczenia czy Polska istnieje czy nie, tylko ważne żeby dobrze się robiło interesy. Nie było lepszego rządu niż obecny nawet jeśli w kwestiach militarnych postępuje w dość nieogarnięty sposób. Jak dotąd żaden inny nie może się nawet z nim porównywać, zarówno jeśli chodzi o ilości kupowanego sprzętu jak i zwiększanie nakładów finansowych oraz liczebności wojska. A ruskie trolle za ural

razdwatri
środa, 29 stycznia 2020, 10:23

Owszem zakupy za min. Macierewicza miały sens bo wspierały polską zbrojeniówkę np. hutę Stalową Wolę . Przygotował też kontrakt na dwie baterie Patriotów jednak bez większego transferu technologi od amerykanów . Błędem było zamrożenie Narwi i uzależnianie tego programu od tego co otrzymamy przy Wiśle od USA . Jego następca już nie zawraca sobie głowy polskim przemysłem zbrojeniowym a sposób prowadzenia zakupów i ich kolejność to farsa . Zamiast 56 wyrzutni Homara kupił z półki 20 Himarsów na amerykańskim podwoziu , z śmieszną ilością rakiet . Zamiast dokończyć program Wisła i rozpocząć realizację Polskiej Narwi co zapewniło by nam ochronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową między innymi lotnisk , wydaje pieniądze na przedwczesny zakup F-35 / zamiast migów wystarczyło kupić używane F-16 / . Większość zakupów jest minimalnych , defiladowych , bez przetargu a więc konkurencji i transferu technologii . Jeśli chodzi o sugerowanie , że krytyczne oceny wobec obecnego MON -u i szerzej władzy są tylko dziełem trolli zza wschodniej granicy , to jako żywo przypomina mi to czasy PRL-u . Wówczas komuniści też twierdzili że przeciwnicy władzy to agenci zgniłego , imperialistycznego Zachodu .

Muniek
środa, 29 stycznia 2020, 12:29

Dużo prawdy w tym co Pan mówi, z drugiej strony torche prawdy w innych wypowiedziach. Problem jest duzo szerszy niż tylko armia i zakupy - porblem to mentalnośc i kompetencje oraz natura kręgosłupa moralnego naszyhc ojców narodu - czy nadejdzie dzień kiedy otworze gazetę lub TV i bedzie dzień bez afer, korupcji, nielegalnych działań?? Z perspektywy zachodu, fakycznie - "it's Polish" dla niewtajemniczonych - to okreslenie w USA gdy nikt nic nie rozumie i jest to bardzo poj... zagmatwane.. wiec to jest nasz wizerunek, a ciepłe słowka to tylko ciepłe słowka...

aaa
środa, 29 stycznia 2020, 01:13

Człowieku ty nie masz pojęcia o wojsku i obronności, nie wymądrzaj się jak nie rozumiesz o co chodzi

Lukas
wtorek, 28 stycznia 2020, 19:47

Zastanówmy się ile samolotów dla wojska kupił rząd PO za 8 lat a ile PIS za niecałe 5. PO: 8szt - M346 master, 5szt - W-3VIP, 8szt PZL M28 21szt PiS: 8szt - M346 master, 4szt S-70i Blackhawk, 4szt AW101, 3szt B737, 2szt Gulfstrem, 32szt F35 53szt Poprawcie mnie jeśli się mylę Podobnie sprawa ma się z kontraktami na sprzęt pancerny za PiSu: 96szt Krabów, 82szt Raków, 77szt Popradów i wiele innych umów. Wyraźnie widać że rząd PO nie był zdolny do podejmowania poważnych decyzji modernizacyjnych.

pragmatyk
środa, 29 stycznia 2020, 11:01

Wiekszośc to umowy z poprzednich rządów.Ale kupowanie po kilka sztuk sprzętu ,to dobre dla malej Litwy.

ksiezyc
środa, 29 stycznia 2020, 10:47

PO: + 50szt - H225 Caracal - zablokowane przez PIS. Razem PO: 71szt

ultraubawiony
środa, 29 stycznia 2020, 09:21

no zdolny nie był, ale fazy analityczno-koncepcyjne robił za to z rozmachem. Fazy analityczno koncepcyjne to miał być nasz główny oręż obronny.

Krab 88
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:20

Jak można robić sabotaż i blokować rozwój polskiej armii ? Tylko wróg Polski może mieć w tym jakikolwiek interes !

CAMM
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:16

Pytasz czy bezpowrotne wytransferowanie tylu miliardów z Polski do USA to sabotaż? Myślę że tak. Można było za tą kasę kupić ciekawsze rzeczy i co więcej było to z korzyścią dla uwielbianego przez PIS przemysłu państwowego.

Marek
środa, 29 stycznia 2020, 06:00

A jakie to ciekawsze rzeczy w dziedzinie lotnictwa bojowego można było kupić od polskiego przemysłu państwowego ?

D.M.
wtorek, 28 stycznia 2020, 23:37

No tak ile za taką kasę można by kupić "Tablic Mendelejewa".

Scleroticus
wtorek, 28 stycznia 2020, 23:07

Jakież to "ciekawsze rzeczy"? Nielatające we Francji antyczne Caracale?!

Muniek
środa, 29 stycznia 2020, 12:31

Błagam.....równie antyczne sa BH...i częsciej spadaja...i jeszcze dolar drogi :)

dywersant
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:19

Czyżby "klątwa suflera" miała dosięgnąć i MON? Późno, bo późno, ale cieszy fakt, że przynajmniej ktoś w tym sejmie zaczyna się przebudzać!

beryl
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:02

Znowu podlizujemy się jankesom. Samolot został wybrany bez fazy koncepcyjnej nie zapytano armii jaki samolot rzeczywiście potrzebuje. Także nie było przetargu chociażby prowizorycznego, który mógłby obniżyć cenę samolotu. Popatrzmy jak kupują samoloty FINOWIE. Tam każdy producent zaproszony do przetargu musi dostarczyć samolot na serie testów.

Erwin
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:08

Chłopie, my nie mamy czasu. Finowie mają samoloty które bez żadnych nakładów finansowych mogą latać do 2030, a nasze powinny iść na złom w 2014 roku, ale Pan Siemoniak dokonał czego wspaniałego: za pomocą podpisu przedłużył ich resursy o 10 lat. Głupi Grecy, Belgowie, Portugalczycy i Amerykanie, żeby wydłużyć żywot samolotu o 15 lat stosują jakieś MLU i jakieś inne one direction za miliardy dolców, a tu cyk 10 lat za 1 podpis

ryba
środa, 29 stycznia 2020, 07:48

cuda za czasów PO odajmy jeszcze do tego Ślązaka 15 lat w budowie ( czyli zanim go zbuowali powinien zakończyć już swoja wieloletnią służbę) PO przez lata udawadniała nam że jestesmy nieudacznikami europy

pragmatyk
środa, 29 stycznia 2020, 11:09

Jak ministrami obrony zostają w Polsce ludzie ,ktorzy wojsko widzieli tylko na defiladach ,to takie efekty pózniej.Gdyby nie Irak i Afganistan ,to aż strach mysleć o wartości naszej armii ,rządy solidarnościowe myslały tak o wojsku jak PiS o wyrzuconych dowódcach przez Macierewicza ,a pózniej ktoś się dziwi,ze niby Wojsko jest ,ale własciwie to go niema.

Adam
wtorek, 28 stycznia 2020, 17:56

No i bardzo dobrze. OPL nie istnieje a oni sobie na defilady F-35 kupują.

N
wtorek, 28 stycznia 2020, 17:35

I Ok, tylko ciekawe co za S-22 ? a Moze jakas totalna reorganizacja? 48 x f-16 i 32 x F-35 to troche malo...

HUSKY
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:33

W Polce mamy tylko 46 szt. f-16. Dwa efy są trwale uszkodzone. W wyniku zbyt mocnego przyziemienia popękała struktura kadłuba w miejscu mocowań głównego podwozia. Niestety.

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 10:03

A to ciekawe bo w listopadzie 2019r było 48 F-16 w słuzbie i na stanie PSP:)

dawo
środa, 29 stycznia 2020, 08:59

Kto koledze takich głupot naopowiadał? Struktura płatowca F/A-16 pozwala wymienić uszkodzone elementy strukturalne.

HUSKY
środa, 29 stycznia 2020, 14:03

1. A kto w Polsce wymieni te elementy? 2. Na stanie te efy są, ale nimi nikt nie lata. 3. Informacja jest nieoficjalna tj. ministerstwo jej nie podało i nie nie poda.

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 29 stycznia 2020, 17:12

No tak. Jesteś tajniakiem i wszystko wiesz.

HUSKY
środa, 29 stycznia 2020, 18:27

Dziękuję za komplementy. Najszybsze rosyjskie zegarki to zegarki marki "Rakieta". Jestem tylko tzw. wykształciuchem i pasjonatem lotnictwa, szczególnie wojskowego. Pochodzę z Podkarpacia.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:47

Husky, w listopadzie 2019r na stanie były 48 F-16 i zadne nie były wycofane, takich rzeczy się nei ukryje. A co do naprawy to bez problemu mozna zamówic czesi z USA i je wymienić, nawet bez odsyłania maszyn za Wielka wode:)

HUSKY
czwartek, 30 stycznia 2020, 19:23

Kiński: Rosjanie mają środki do zwalczania F-35 - 9 min 35 sek. To odpowiedz. Pozdrawiam Daviena.

HUSKY
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:09

Proszę posłuchać wypowiedz redaktora naczelnego magazynu "Wojsko i Technika" : Kiński: "Rosjanie mają środki do zwalczania F-35" ( taki jest tytuł tego filmiku) - 9 min 35 sek. Pozdrawiam Pana Daviena.

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 31 stycznia 2020, 11:23

Szkoda że szanowny redaktor nie był w stanie wymienić tych środków. Pozdrawiamy Olgino.

Franzz
środa, 29 stycznia 2020, 08:52

no to te dwa rozszabrować i mamy części

aaa
wtorek, 28 stycznia 2020, 17:30

Tylko patrzeć jak nasza antynarodowa i faktycznie antypolska opozycja znowu sprowadzi do Polski armię rosyjską bo im wyjdzie że to będzie najtaniej. To środowisko nie zasługuje na to żeby z nim dzielić się tajemnicami państwowymi najwyższej rangi. Część tych ludzi jawnie zachowuje się tak jakby była rosyjskimi agentami wpływu

Stari i mądry
wtorek, 28 stycznia 2020, 19:41

Myśle ze tymi typami powinny zająć sie słuzby USA ( smutni panowie ) To jest mieszanie sie w interes narodowy.Czy tak samo będzie gdy będziemy chciali zakupić czołgi i Opl? Czy mamy zostać bezbronni bo paru agentów robi zamieszanie?

Hip
wtorek, 28 stycznia 2020, 19:15

Kiedy PO chciał a kupić caracale i mimo wyliczeń, ścisłych informacji itd. opozycja krzyczała o pieniądzach pod stołem. Dlaczego obecnie nie ma tego robić również skoro tak mało wiemy o tym dealu?

razdwatri
wtorek, 28 stycznia 2020, 17:58

Natomiast część rządzących obecnie zachowuje się jak lobbyści Lockheed Martin i agenci wpływu kraju na Bliskim Wschodzie .

Darek
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:45

Jakie to przywileje w kontraktach zbrojeniowych w PL ma ten kraj z bliskiego wschodu?! Zdradzisz tajemnicę tych opasłych tajnych? pewnie kontraktów, że tezę taka stawiasz.

razdwatri
środa, 29 stycznia 2020, 08:23

Nie chodzi o kontrakty zbrojeniowe tylko o zablokowanie przez większość sejmową uchwalenia ustawy anty 447 . Oznacza to , że PIS godzi się na wypłacanie odszkodowań za mienie pożydowskie .

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:49

A niby jak Sejm RP moze zablokowac ustawe JUST ACT Kongresu USA?? Cos ci sie chyba pomyliło w tym wzgledzie:))

środa, 29 stycznia 2020, 12:05

Ustawa 447 nie dotyczy Polski a wszelkie roszczenia pod adresem Polski Amerykanie zobowiązali się brać na siebie i ogłosili to w latach 50-tych XX wieku czyli 70 lat temu. Reszta to tylko twoja nadinterpretacja i nic więcej.

Zbigniew
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:58

Bez wątpienia bardzo złakniona wszelkich informacji o samolotach F-35 i ich zakupie przez Polskę jest Rosja pod wodzą Putina i ich agentura rozsiana po świecie.

Szymon
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:43

A jaka jest alternatywa dla F35?

Xorer
środa, 29 stycznia 2020, 09:26

wg PO alternatywą dla F-35 jest Caracal

Strażnik Teksasu
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:24

Każda!

najszybszy rosyjski zegarek
wtorek, 28 stycznia 2020, 22:50

Bzdura. Alternatywą to może być samolot o przynajmniej takich samych zdolnościach.

Strażnik Teksasu
środa, 29 stycznia 2020, 09:15

A jakie to wielkie zdolności posiada f35 prócz kosztów?!

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 29 stycznia 2020, 12:07

Było o tym wielokrotnie na D24.

Strażnik Teksasu
środa, 29 stycznia 2020, 13:07

Acha tzn. Żadne...

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 29 stycznia 2020, 13:19

Przykre to że nie nauczyłeś się czytać i tak sobie teraz tłumaczysz.

MK
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:37

F16V

Edi
środa, 29 stycznia 2020, 03:46

Przecież to staroć

Dred
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:28

Pan Mroczek już swoje zrobił w kwestii obronności i niech się lepiej nie wypowiada

Luke
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:04

A może trzeba powołać NIK do zbadania remontów mig 29 w latach 2010 - 2011 wykonanych na "lewych" częściach sprowadzonych z Ukrainy i innych dziwnych miejsc. Kto wtedy za to odpowiadał? Kto oszczędzał na życiu pilotów? Kto opóźnił modernizację polskiego lotnictwa?

Kościuszko
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:13

No wiesz ale to były mimo wszystko części do migów a nie jak to ostatnio bywa dorabiane hałupniczo z niczego pierścienie do foteli. Tamci się przynajmniej przejmowali, obecni wcale...

analog Putina
środa, 29 stycznia 2020, 09:20

Rusku jeden te pierścienie chałupniczo to robili za Mroczka w 2011, teraz to przynajmniej przetestowali czy wszystko działa.

Skleroticus
wtorek, 28 stycznia 2020, 15:55

"Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku, sprawdzenie jaka jest dostępność potrzebnych nam samolotów i jak doszło do wyboru samolotu, który Polska zakupi". Dzięki wcześniejszym "fazom analityczno-koncepcyjnym" zamiast zakupów nasza armia musi funkcjonować na odrdzewiaczach. Dobrze, że wreszcie są szybsze decyzje, choć powinny być jeszcze szybsze i tam gdzie można uwzględniać polski potencjał naukowo-przemysłowy. Bez rozróżniania czy prywatny czy państwowy ale który dysponuje lepszym i szybciej dostępnym rozwiązaniem.

radeks
wtorek, 28 stycznia 2020, 15:32

Według Platformy zakup F-35 to pomysł nietrafiony. Według Platformy sprzedaż poligonów to był pomysł trafiony. Przecież każdy liberał wie, że to co nie przynosi zysku trzeba sprzedać, sprzęt zezłomować a ludzi puścić z torbami.

KAR
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:52

Przede wszystkim larum (słusznie!) podniósł Grzegorz Braun z KONFEDERACJI, reszta opozycji się tylko podpięła.

czytelnik D24
środa, 29 stycznia 2020, 10:33

Pan Braun zarzucił że MON nie dzieli się informacjami nt zakupu po czym zaczął rzucać konkretną kwotą w wysokości 30 mld zł. To ja się pytam skoro wszystko jest niejawne to skąd pan Braun zna koszty? Kolejny krzykacz-populista który robi burzę w szklance wody, a kiedy dodać do tego fakt że Konfederacji po drodze z Rosjanami (bo latają do Sputnika na wyścigi) to wszystko się układa w spójną całość. Rosjanie znaleźli sobie opozycję do Zachodu w polskim sejmie a pan Korwin cały ten komintern firmuje swoim nazwiskiem.

Pisposldpslfan
środa, 29 stycznia 2020, 06:17

Dokładnie

Erwin
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:40

„Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku” Czy dla niego to jest zabawne, bo kiedyś śmialiśmy się z tych tekstów na tutejszym forum, ale widać obecnie rządzący czytają nasze wypociny i wiedzą, że powyższe wyrażenia działają na Polaków jak płachta na byka :) Pan Mroczek nadal swoje- wieczny analizator i specjalista od przedłużania resursu maszyn nie pakietem MLU, a podpisem pióra

waldek
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:20

Znowu podlizujemy się jankesom. Samolot został wybrany bez fazy koncepcyjnej nie zapytano armii jaki samolot rzeczywiście potrzebuje. Także nie było przetargu chociażby prowizorycznego, który mógłby obniżyć cenę samolotu. Popatrzmy jak kupują samoloty FINOWIE. Tam każdy producent zaproszony do przetargu musi dostarczyć samolot na serie testów.

Marek
środa, 29 stycznia 2020, 06:11

Widzisz, Polska jest z USA w sojuszu. Polega on na tym że USA ma Polskę bronić, a Polska ...., no bronić USA raczej nie da rady. Trzeba więc się rewanżować w inny sposób za fort Trump, Redzikowo itp

Stary
środa, 29 stycznia 2020, 13:49

Tak to działa dopóki USA mają tutaj interes. Jak stracą zainteresowanie to będzie tak jak z Kurdami... A my zostaniemy jak Himilsbach z angielskim.

Darek
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:48

Znafco, Finowie nie kupują samolotu 5 generacji a 4+ jaki chciałeś robić przetarg na maszynę 5 generacji, z kim F 35 miałby konkurować? Z SU 57?

czytelnik D24
środa, 29 stycznia 2020, 10:34

Skoro kupują samolot 4+ to dlaczego F-35 wciąż jest w przetargu?

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:52

Finowie kupuja nastepcę F-18 a czy to bedzie generacja 4+ czy 5 to inna sprawa. U nas było w wymaganiach ze ma byc 5 gen i finał. U nich są inne wymagania, inne cele ma spełniac ten samolot, hoc i tak zapewne wygra albo F-35 albo F-18ASH

Adam
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:08

Można jeszcze anulować zakup i rozpisać przetarg z wymogiem offsetu

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:53

Adam w wymaganiach masz 5 gen wiec jakie inne maszyny 5 generacji masz dostepne do 2024r:)

Strażnik Teksasu
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:26

Do czasu 100% płatności tak ale ten nastąpi najdalej do maja....

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 29 stycznia 2020, 10:36

Płatność będzie rozłożona na co najmniej 10 lat bajkopisarzu.

Edi
środa, 29 stycznia 2020, 03:47

Wątpliwe by zapłacili z góry

Strażnik Teksasu
środa, 29 stycznia 2020, 09:16

Poczytaj historię innych kontraktów..

środa, 29 stycznia 2020, 13:23

To ty poczytaj historię zakupu polskich F-16.

Wojo
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:01

Jednym z tych ekspertów jest pewnie stary pryk i absolwent z Moskwy Koziej oraz Generalisimo Pacek, który jak mi znajomy z żandarmerii opowiadał, siedziałby tylko i obalał bimber w wojskowym kasynie.

Schettino
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:46

Opcja niemiecka w realizacji interesów rosyjskich? Ciekawe co o zakupie sądzi pan różański i jego koledzy ze WSI?

Strażnik Teksasu
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:28

A co mówi ZWOP...?

Luke
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:43

Opszycia sobie moze, jak wygra wybory to moze sobie wojowac. 8 lat KO-PO is pustka, zniszczone wojsko i ziemia sprzedana!

asd
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:32

Za ten hajs lepiej by było zakupić z 1000 rakiet balistycznych/manewrujących ziemia-ziemia. Jak pokazały ostatnie wydarzenia, nie istnieją systemy plot które by były skuteczne, więc nie ma sensu skupiać się na obronie i zwiadzie, trzeba mieć potencjał do zadania dewastującego uderzenia i tyle.

Evivha
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:27

Bez sensu opozycja robi.

Strażnik Teksasu
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:31

Jaka to opozycja?!

cena
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:14

Tyle co Belgia to chyba dobrze o co szum

Darek
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:50

No własnie, w końcu stolicą Belgii jest Bruksela, znaczy, że opozycja jest przeciwna Brukseli? Czy opozycja zdaje sobie z tego sprawę, ja bym tym argumentem opozycji wybił ich waleta ;) z rękawa :)

Nico Toskanii
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:29

O to, że to pierwsze zakup bez przetargu i offsetu. Finlandia zrobiła porządny przetarg w, którym to oferenci mieli dostarczyć do fińskiego Inspektoratu Uzbrojenia dokumenty umożliwiające wzięcie udziału w przetargu na wymianę FA 18 oraz samoloty do testów poligonowych. Po drugie dlaczego tak drogo i co zawierają wstępne ustalenia dot. zakupu f-35.

a
środa, 29 stycznia 2020, 09:59

ale podobno taniej no i dobrze

czytelnik D24
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:51

Jakie niejawne? Przecież kiedy pan Braun z Konfederacji oskarżał rząd w tej sprawie to rzucał bardzo konkretnymi kwotami. Wniosek nasuwa się jeden. Albo pan Braun ma jakieś dojścia w USA (w co wątpię bo takie informacje są tajne i dostępne tylko na szczeblu międzyrządowym) albo (co bardziej prawdopodobne) pan Braun plótł trzy po trzy.

Strażnik Teksasu
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:32

A konkretnie co mówił?!

czytelnik D24
wtorek, 28 stycznia 2020, 22:58

Mówił że zapłacimy 30 miliardów złotych co jak już wiadomo jest kompletnym nonsensem.

Strażnik Teksasu
środa, 29 stycznia 2020, 09:18

To ile zapłacimy za cały program wdrożenia?!

czytelnik D24
środa, 29 stycznia 2020, 12:18

Dowiesz się po podpisaniu umowy.

Strażnik Teksasu
środa, 29 stycznia 2020, 13:10

Acha to nie wiesz ale z góry oskarżasz Brauna że gada głupoty!!! Myślę że on wie lepiej niż ty i to w każdym temacie...

czytelnik D24
środa, 29 stycznia 2020, 17:21

Ciekawe skąd wie (i rzuca konkretnymi kwotami) skoro sam stwierdził, że MON wszystko utajnił. Widzę że kręci podobnie do ciebie i dlatego tak się macie ku sobie. No ale jak to mawiają każda potwora znajdzie swojego amatora.

orel
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:43

łapy precz od tych samolotów, przez 8 lat niewiele sensownego zrobili

rozpłaszczony
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:40

To parodia zakupu w wykonaniu naszych decydentów . Bez analizy co jest nam w pierwszej kolejności potrzebne / OPL , OPR obronę ppanc czy samoloty / wyda się masę kasy której zabraknie na ważniejsze zakupy . A migi szybko można było zastąpić używanymi F-16 .

brave man
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:36

Pan Mroczek z PO narzeka że faza analityczno koncepcyjna trwała za krótko. On by chciał aby było jak kiedyś, za czasów PO, kiedy były same fazy analityczno-koncepcyjne i nie kupowano nic poza gołymi rośkami.

Bobek
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:32

"Opozycja chce kontroli NIK ws. F-35" - to zrozumiałe. Jak można tak szybko kupować sprzęt, bez 20 letnich faz analitycznych, i to jeszcze nie francuski albo niemiecki. No i co najgorsze wzmacniający nasze możliwości obronne ponad to co pozwalają Niemcy i Rosja. Opozycja wie co robi, jak zawsze.

R
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:29

44 tys. USD za godzine loty przeciez eksperd Davien mowil co innego.

czytelnik D24
wtorek, 28 stycznia 2020, 22:59

Zanim go nabędziemy to cena za godzinę lotu spadnie o połowę.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:55

Nie o połowe ale do 33-34 tys usd za godz lotu czyli mnie więcej tyle ile teraz kosztuje F-16V.( 32 tys usd za godzine)

wtorek, 28 stycznia 2020, 20:45

Cena ma spaść do

adam
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:20

Totalni źle wyjdą na tym, że krytykują USA.

dawo
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:19

"Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna" - i tyle mi wystarczy.

Meska
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:15

Daleko mi do bronienia PiS, ale każdy nowoczesny sprzęt jest armii potrzebny. Protesty opozycji mnie nie dziwią. W końcu gdy rządzili też ich celem było stopniowe rozbrajanie Polski.

Strażnik Teksasu
wtorek, 28 stycznia 2020, 20:36

Tam ci rozbrajali a ci likwidują ...

Adr
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:13

W planie PMT jest mowa o Samolotach 5 generacji, czytaj F35 ale też o kolejnych F16 a poseł Jach mówi że to nie ma sensu :)

Tweets Defence24