Opóźniona Parada Zwycięstwa w Moskwie i historyczne kłamstwo [RELACJA]

24 czerwca 2020, 12:52
t80bwm
Fot. Ministerstwo obrony Rosji / Facebook (mil.ru)

W Moskwie odbyła się Parada Zwycięstwa w 75 rocznicę zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Polacy zapamiętają ją dzięki słowom rosyjskiego komentatora, który podkreślił, że to „serbski naród pierwszy w Europie zbuntował się przeciwko faszystowskiej agresji”.

Tegoroczna Parada Zwycięstwa w Moskwie z powodu koronawirusa odbywała się nie tradycyjnie 9 maja, ale 24 czerwca. W oficjalnym przekazie telewizyjnym trudno było jednak znaleźć jakiekolwiek ślady środków przeciwdziałania pandemii. Nikt na trybunie honorowej i wśród defilujących pododdziałów nie miał więc środków ochrony osobistej: maseczek i rękawiczek. Był to jednak tylko oficjalny przekaz. Reportaż telewizyjny z chwil tuż przed uroczystością wyraźnie pokazywał, że pozostałe trybuny były zapełnione tylko przez ludzi w maseczkach, które były rozdawane każdemu, tuż przed wejściem do wskazanego sektora.

Tam gdzie pojawił Prezydent Rosji Władimir Putina, jego świta oraz najważniejsi goście takich środków ochrony osobistej jednak nie było. Było to o tyle dziwne, że Putin nie siedział w czasie uroczystości z politykami, ale wśród starszych wiekiem weteranów uważając ich za najważniejsze osoby w trakcie całej ceremonii.

Parada Zwycięstwa jak zwykle zaczęła się o godzinie 10.00. kurantami zegara na kremlowskiej Wieży Spasskiej. Następnie przy dźwiękach znanej pieśni patriotycznej „Święta Wojna” („Swiaszcziennaja Wojna”), poczet sztandarowy wniósł na Plac Czerwony flagę Federacji Rosyjskiej oraz „Flagę Zwycięstwa” - historyczny sztandar 150. Idrickiej Dywizji strzeleckiej, który został zawieszony na dachu Reichstagu w Berlinie w maju 1945 roku.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Defiladę poprowadził minister obrony Rosji, generał armii Siergiej Szojgu, który tak jak rok wcześniej poruszał się w dwudrzwiowym kabriolecie „Aurus”, pokazanym publicznie po raz pierwszy w 2019 r. Szojgu wjechał na Plac Czerwony przez Bramę Spasską ze zdjętą czapką, co jest wielowiekową tradycją – uszanowaną nawet przez Napoleona po zajeciu przez niego Moskwy w 1812 roku. Minister przeżegnał się pod umieszczaną na baszcie ikoną Chrystusa Zbawiciela Smoleńskiego, a później dokonał przeglądu defilujących pododdziałów. W międzyczasie pięciokrotnie powitał się z wojskiem za każdym razem pozdrawiany przez żołnierzy trzykrotnym okrzykiem „Uraa”.

Rosyjski minister obrony podjechał następnie do Trybuny Honorowej i złożył meldunek głównodowodzącemu siłami zbrojnymi Rosji prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Putin apeluje o pamięć oraz o współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa

Po meldunku Szojgu Władimir Putin wygłosił okazjonalne przemówienie, w którym pozdrowił obywateli Rosji, weteranów, gości oraz żołnierzy – zaczynając od szeregowych i kończąc na generałach i admirałach. Przypomniał, że dokładnie 75 lat temu odbyła się w Moskwie pierwsza Parada Zwycięstwa, w której wzięli udział żołnierze faktycznie biorący udział w walkach z faszystowskimi Niemcami. Zaznaczył również, że „w imieniu wszystkich obrońców Ojczyzny pokonane nazistowskie znaki i sztandary zostały rzucone na plac z pogardą jako znak słusznej kary i surowego ostrzeżenia”.

Putin wyraźnie podkreślał, że to Związek Radziecki poniósł największy ciężar walki z faszyzmem. Zadał nawet pytanie: „co stałoby się ze światem, gdyby Armia Czerwona nie stanęła w obronie”. Przypomniał również, że w 1941 r. przeciwko ZSRR było skoncentrowanych ponad 80 procent sił zbrojnych Niemiec i ich satelitów. Pomimo tego Rosja miała pokonać „ponad sześćset dywizji wroga, zniszczyć 75 procent całkowitej liczby samolotów, czołgów, artylerii wroga”.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Przy okazji Putin zaapelował o „stworzenie wspólnego niezawodnego systemu bezpieczeństwa, którego potrzebuje złożony, szybko zmieniający się współczesny świat”, ponieważ „tylko razem możemy go chronić przed niebezpiecznymi nowymi zagrożeniami”. Potwierdził również, że Rosjanie rozumieją: „jak ważne jest umacnianie przyjaźni i zaufania między narodami, i jesteśmy otwarci na dialog i współpracę w najbardziej palących kwestiach w agendzie międzynarodowej”.

Putin zakończył swoje przemówienie pozdrowieniem dla weteranów oraz okrzykiem „Uraaa”, na który trzykrotnie odpowiedzieli żołnierze z przygotowanych do parady pododdziałów. Wtedy odegrano hymn Federacji Rosyjskiej, w czasie którego oddane zostały armatnie salwy honorowe. Następnie w kierunku trybuny ruszyły pododdziały piesze.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Najpierw parada pododdziałów pieszych

Kolumnę pododdziałów pieszych. poprowadził odkryty samochód „Aurus” z „dowódcą wojskowej parady” i komendantem garnizonu moskiewskiego, generałem armii Oliegiem Saliukowem. Za nim przemaszerowały: czworobok werblistów i flecistów – uczniów moskiewskiej wojskowo-muzycznej szkoły resortu obrony im. generała Chaliłowa, poczet sztandarowy oraz trzy grupy rosyjskiego pułku honorowego Federacji Rosyjskiej, reprezentujący trzy rodzaje rosyjskich sił zbrojnych: wojsk lądowych, wojsk powietrzno-kosmicznych oraz sił morskich.

W odróżnieniu od ubiegłorocznej Parady Zwycięstwa, w 75 rocznicę zwycięstwa Rosjanie zorganizowali przemarsz pododdziałów pieszych w umundurowaniach historycznych. W pierwszej kolejności przeszły poczty niosące charakterystyczne sztandary dziesięciu, radzieckich frontów II wojny światowej (Leningradzkiego, 1. Ukraińskiego, 2. Ukraińskiego, 3. Ukraińskiego, 4. Ukraińskiego, Karelskiego, Nadbałtyckiego, 1. Białoruskiego, 2. Białoruskiego i 3. Białoruskiego) oraz sztandary 45. wybranych jednostek Armii Czerwonej. Co ciekawe sztandary te nieśli potomkowie żołnierzy z II wojny światowej.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Swoje czworoboki piesze w mundurach z epoki miały m.in. piechota (niosąca historyczne karabiny Mosin z wysuniętymi do przodu bagnetami), lotnicy, marynarze (z przewieszonymi przez pierś pistoletami maszynowymi PPSz wz. 1941 „pepesza”), saperów (z magnetycznymi wykrywaczami min i charakterystycznymi mundurami polowymi), zwiadowców (z podobnymi jak saperzy mundurami polowymi oraz przewieszonymi przez pierś pistoletami maszynowymi PPS), „pogranicznicy” (z pepeszami), „ochotnicy” (z karabinami Mosin z bagnetami), kozacy (z szablami) oraz oficerowie w mundurach takich samych jakie były wykorzystane w pierwszej Paradzie Zwycięstwa w 1945 roku.

Kolejnym elementem kolumny pieszej były pododdziały honorowe innych państw. Swoich żołnierzy do Moskwy wysłały bowiem takie kraje jak: Azerbejdżan (w mundurach polowych wojsk specjalnych), Armenia (w mundurach polowych), Białoruś, Indie (prezentujące mundury trzech rodzajów sił zbrojnych), Kazachstan, Kirgizja (w mundurach polowych wojsk specjalnych), Chiny (prezentujące mundury trzech rodzajów sił zbrojnych), Mołdawia, Mongolia, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan (jedyny pododdział poprzedzony dwoma białymi limuzynami z pocztami sztandarowymi w środku) i Uzbekistan.

Przy okazji tej części Parady komentator relacjonujący na bieżąco całą uroczystość dopuścił się historycznego kłamstwa twierdząc podczas przemarszu żołnierzy z Serbii, że „serbski naród pierwszy w Europie zbuntował się przeciwko faszystowskiej agresji”.

Pierwsze piesze pododdziały współczesnych rosyjskich wojsk były tworzone przez akademie wojskowe, szkoły kadetów oraz dwa pododdziały paramilitarnej organizacji młodzieżowej „Junarmia” – utworzonej w 2016 r. z inicjatywy Ministerstwa Obrony Rosji, do której mogą wstępować dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat. I znowu zgodnie z tradycją oddzielnie defilowali chłopcy, a oddzielnie, nie filmowane jak zwykle w oficjalnym przekazie, dziewczęta ozdobione charakterystycznymi, białymi kokardami we włosach.

image
Fot. Kremlin.ru Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Po Placu Czerwonym przeszło w sumie kilkadziesiąt grup pieszych, w których tak jak w latach poprzednich było około 13000 żołnierzy i żołnierek. W porównaniu do 2019 roku z trzech do dwóch zmniejszyła się jednak liczba pododdziałów kobiecych. Tym razem nie było też różnorodności i wszystkie panie prezentowały się w biało-niebieskich mundurach.

Naziemna defilada techniki wojskowej

Podobnie jak w paradzie pieszej tak i w zmechanizowanej Rosjanie zorganizowali w pierwszej części kolumnę historyczną. Tworzyło ją jedenaście czołgów T-34/85 (przynajmniej część z nich została wcześniej odkupiona od Laosu) oraz siedem dział samobieżnych Su-100.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов.

Bezpośrednio za pojazdami historycznymi przejechał lekko opancerzony samochód typu GAZ-2975 Tigr-M (z karabinem maszynowym PK i granatnikiem automatycznym AGS-17) prowadzący kolumnę utworzoną przez dziewięć opancerzonych pojazdów typu Tajfun-K z trzema różnymi wersjami uzbrojenia. Trzecią defilującą grupę tworzyło trzynaście bojowych wozów piechoty: siedem typu BMP-2M (z nowym systemem wieżowym Bierieżok) oraz sześć typu BMP-3 (wyposażonych w aktywny system ochrony).

W czwartej podkolumnie Rosjanie zaprezentowali cztery samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotniczy 2S38 Deriwacja-PWO, sześć bojowych wozów piechoty nowego typu Kurganiec-25 (uzbrojone w bezzałogowy moduł wieżowy BO Epocha) oraz trzy bojowe wozy piechoty T-15 Armata z modułem wieżowym Kinżał Zaraz za tymi pojazdami przejechało dziesięć ciężkich bojowych wozów piechoty BMPT Teminator (uzbrojonych w bezzałogową wieżę z 2 armatami 30 mm, 2 granatnikami automatycznymi AGS-17 kal. 30 mm, 1 karabinem maszynowym PK/PKS kalibru 7,62 mm oraz 4 kontenerami z przeciwpancernymi rakietami kierowanymi).

W 2020 roku Rosjanie zorganizowali aż trzy oddzielne kolumny czołgów. Pierwszą z nich tworzyło dziesięć czołgów T-72B3, drugą – dziesięć czołgów T-80BWM a trzecią: cztery typu T-14 Armata i sześć typu T-90M. Co ciekawe podczas transmisji telewizyjnej z tej części Parady Rosjanie po raz pierwszy zaprezentowali zupełnie nowy sposób relacjonowania przejazdu. Kamera nagrywająca jeden z czołgów T-72B3 „wleciała” bowiem przez lufę do czołgu i pokazywała jego załogę w jego wnętrzu. Prawdopodobnie zrobiono to poprzez połączenie najpierw animacji z realnym obrazem (podobną technikę wykorzystywano w czasie kręcenia historycznego filmu T-34”).

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов.

Prowadzona przez kołowe transportery opancerzone BTR-82A trzy podgrupy Wojsk rakietowych i artyleryjskich Federacji Rosyjskiej składały się z czterech samobieżnych armatahaubic Msta-S oraz czterech nowszych samobieżnych armatohaubic Koalicja-SW (wszystkie kalibru 152 mm), sześciu rakietowych zestawów ognia salwowego Tornado-S oraz sześciu wyrzutni rakiet taktycznych Iskander-M.

Kolumna sił przeciwlotniczych wojsk lądowych składała się z czterech gąsienicowych zestawów plot typu Tor-M2U i czterech zestawów plot Buk-M3. Kolumnę wojsk lądowych zamykało sześć pojazdów systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu S-300W4.

Kolejną grupę sprzętu wystawiły wojska powietrzno desantowe prezentując: siedem bojowych wozów desantu BMD-4M dla sześciu żołnierzy desantu i trzyosobowej załogi (z armatą kalibru 100 mm, zamontowaną z jej prawej strony armatą kalibru 30 mm i karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm) oraz sześć gąsienicowych transporterów desantu BTR-MDM Rakuszka dla dziesięciu żołnierzy desantu i trzyosobowej załogi (z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm).

Wojska radiologicznej, chemicznej i biologicznej obrony reprezentowała grupa dziewięciu samobieżnych zestawów ognia salwowego pocisków termobarycznych TOS-1A Sołncepiok oraz grupa czterech zestawów ognia salwowego TOS-2 i czterech pojazdów minowania narzutowego ISDM (dwóch wersji).

Siły powietrzno-kosmiczne były prezentowane przez dwa pododdziały: pierwszy złożony z sześciu przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pancyr (dwóch Pancyr-SM, dwóch Pancyr-S i dwóch arktycznych typu Pancyr-SA) oraz drugi złożony z czterech pojazdów systemu S-350 Witiaź i czterech typu S-400 Triumf.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов.

Dwudziesty pododdział kolumny zmechanizowanej tworzyło sześć pojazdów wchodzących w skład rakietowych baterii nadbrzeżnych Bał: w tym mobilny punkt kierowania i łączności (z radarem), dwa pojazdy transortowo-załadowcze oraz dwie jednostki ogniowe.

Swoją grupę miała również „wojskowa policja” - z pojazdami Tigr-M wyposażonymi w moduł bojowy Arbalet (4 sztuki) i Kamaz 63968 Tajfun-K (6 sztuk) oraz rosyjska Gwardię Narodowa - z jednym opancerzonym samochodem Tigr, sześcioma czterokołowych lekko opancerzonymi samochodami Patrul oraz trzema sześciokołowymi samochodami opancerzonymi, odpornymi na ostrzał broni strzeleckiej i wybuchy min typu Urał-432009.

Rakietowe wojska strategicznego przeznaczenia reprezentowały trzy samobieżne wyrzutnie rakiet balistycznych 15Ż55M systemu 15P157M Jars w otoczeniu siedmiu lekko opancerzonych samochodów Tigr-M z modułem bojowym Arbalet.

image
Fot.  Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Paradę Zwycięstwa w tej części zamknęły zgodnie z tradycją trzy ośmiokołowe transportery opancerzone zbudowane na bazie platformy BTR Bumierang K-17 z flagami poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

W sumie na Placu Czerwonym zaprezentowano 216 pojazdów wojskowych.

Defilada lotnicza

Defilada powietrzna była już drugą tego roku, jaką przeprowadzono nad Moskwą. 9 maja nad rosyjską stolicą pojawiło się bowiem 75 statków powietrznych. 24 czerwca powtórzono praktycznie taki sam przelot wykorzystując tyle samo samolotów i śmigłowców lecących na wysokości od 150 do 400 m oraz z prędkością od 200 do 400 km/h.

image
Fot. kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Na początku pojawił się więc śmigłowiec transportowy Mi-26 w otoczeniu czterech wielozadaniowych śmigłowców Mi-8MTSZ, pięć helikopterów „uderzeniowo-transportowych” Mi-35M, pięć bojowych helikopterów Ka-52 Aligator i pięć szturmowych helikopterów Mi-28N.

image
Fot. kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Później nad Moskwą zaprezentowano największe statki powietrzne: jeden samolot wczesnego ostrzegania Beriew A-50U, trzy transportowce powietrzne dalekiego zasięgu Ił-76MD, trzy turbośmigłowe bombowce strategiczne Tu-95MS, jeden bombowiec strategiczny Tu-160 w otoczeniu czterech bombowców średniego zasięgu Tu-22M3 oraz prezentującą tankowanie w powietrzu parę: samolot-cysterna Ił-78  i bombowiec Tu 160.

W końcu nad Moskwę wleciała grupa czterech myśliwców MiG-29 SMT, cztery frontowe bombowce Su-24M, cztery myśliwce przechwytujące MiG-31K (wszystkie z podwieszonymi rakietami Kindżał), cztery samoloty V generacji Su-57 oraz dwie duże formacje lotnicze.

image
Fot.Kremlin.ru, Фотохост-агентство празднования 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов

Pierwszą z nich było ugrupowanie „Taktyczne skrzydło” z dziesięcioma samolotami Su-30SM, Su-34 i Su-35S. Drugą tworzyło dziewięć myśliwców (5 samolotów Su-30SM i cztery MiG-29) - z rosyjskich grup akrobacyjnych „Ruskije Witiazi” i „Striżi”. Zgodnie z tradycją, paradę lotniczą zakończył przelot sześciu samolotów szturmowych Su-25SM, które ciągnęły za sobą smugi dymu w kolorach rosyjskiej flagi. Cały przelot trwał około ośmiu minut.

Zgodnie z tradycją całą centralną Defiladę Zwycięstwa zakończył pokaz musztry paradnej żołnierzy pułku reprezentacyjnego Federacji Rosyjskiej, podejście do trybuny ponad tysiąca muzyków z ponad trzydziestu połączonych orkiestr wojskowych i odśpiewanie przez nich pieśni o chwale Rosji i armii rosyjskiej „My armija naroda”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 677
Reklama
Veritas
czwartek, 2 lipca 2020, 04:00

Norman Davies „Europa walczy 1939–1945. Nie takie proste zwycięstwo”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2008: „Walki prowadzone przez Armię Czerwoną na froncie wschodnim i zwycięstwa odniesione tam przez nią miały decydujące znaczenie dla zwycięstwa aliantów w Europie podczas II wojny światowej i były one najważniejszą przyczyną klęski Niemiec podczas wojny”…

Veritas
czwartek, 2 lipca 2020, 21:05

Należy jeszcze uzupełnić, że bez Zsrr nie byłoby Drugiej Wojny Światowej.

andys
środa, 1 lipca 2020, 13:15

Ciarki przechodza po człowieku , gdy widzi maszerujących zolnierzy chińskich. Zero poczucia humoru!

środa, 1 lipca 2020, 14:37

Coś Ci się zegar przestawił:)

Łowca trolli
środa, 1 lipca 2020, 00:08

Tak jak można było przypuszczać, to wiadomej proweniencji propagandyści nie dysponują żadną rzetelną wiedzą i to nie tylko w tematyce historii. Kwestie językowe są dla nich niezrozumiałe, a przez to niemożliwe do pojęcia, co nawet z oczywistych przyczyn nie może dziwić. Nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego, że z ich zdaniem się nikt nie liczy i tylko bezsensownie tracą cenny czas. Powodem ich narastającej frustracji jest to, że polscy użytkownicy już przejrzeli ich intencje, które o wszystko można posądzić, tylko nie o szczerość. Do ich umysłów ograniczonych rusofobią nie może to jeszcze trafić, ale niebawem się o tym bardzo boleśnie przekonają. Centrala już traci cierpliwość i trudno liczyć na jej wyrozumiałość, a na tym się przecież nie skończy, gdyż jest to dopiero początek smutny początek sromotnej klęski wiadomych propagandystów..

Veritas
czwartek, 2 lipca 2020, 21:06

Jak zwykle "konkretnie";) Aby tylko podtrzymać wrażenie oblężonej twierdzy.

Anrtsrutnik
czwartek, 2 lipca 2020, 00:07

Sputnikowcy z rosyjskiego putinjugend ?

AWU
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 16:27

Skoro mowa poniżej o kontrybucję jednostek indyjskich w walkę z państwami osi, zapomniany fakt: jednostki polskie w Afryce Płn aż do przybycia Armii Polskiej z Rosji miały nadmiar oficerów, stąd sformowanie Legii Oficerskiej. Po przybyciu w 1940r wojsk indyjskich w których większością oficerów byli Brytyjczycy zaoferowano Polakom etaty w tych jednostkach. Polskie dowództwo zakwalifikowało ok 30 oficerów, głównym kryterium była znajomość języka angielskiego. W tym czasie w WP znajomość jęz francuskiego była obowiązkowa, wielu znało biegle niemiecki natomiast angielskiego dopiero się uczyli. Podczas bitwy pod Bir Hakeim gdzie walczył również Korpus Wolnych Francuzów gen Koeniga, pułkiem indyjskiej artylerii polowej który zatrzymał czołgi Rommla de facto dowodził Polak mjr Sawicki. Również pamiętajmy że w skład Brytyjskiej Armii Indii w tym czasie wchodzili również żołnierze z dzisiejszego Pakistanu, Nepalu i Bangladeszu.

AWU
wtorek, 30 czerwca 2020, 03:39

Chciałbym rozwinąć temat mjr Sawickiego pod Bir Hakeim. W kontekście historii 2 w.ś. to chyba najlepsza odtrutka na propagandę Kremla oraz komentarze piszących na usługach Moskwy opublikowane poniżej. Nie wiem czy rola pułkownika w tej bitwie jest znana w historiografii polskiej, jednak udokumentowana jest w archiwach polskich i brytyjskich. Brygada Karpacka była szczególną jednostką nie tylko w historii Wojska Polskiego, była bez wątpienia jednostką z najwyższym stopniem żołnierzy posiadających wyższe wykształcenie w historii wojen. Pchr Adolf Maria Bocheński najlepszym przykładem ale jednym z wielu. Po prostu tak się potoczyły polskie losy po 1939. Wojna na Pustyni Zachodniej była szczególna, jak wspominali nasi żołnierze było to w stylu Sienkiewiczowskich historii z Kresów Rzeczypospolitej. Dalekie rajdy SAS Desert Patrol, cały czas manewr. 8 Armia w składzie której walczyli Polacy i której oznakę: krzyż Rycerzy Krzyżowych, dumnie nosili na ramieniu żołnierze 2 Korpusu była unikalną formacją. Wszystkie nacje Commonwealthu plus Polacy. Anglicy nie byli wówczas popularni. Podczas przepustek w Kairze kończyło się tak że w barze pod koniec wieczoru wszyscy naparzali Anglików. Z Pustyni Zachodniej wzięło się to szczególne polsko-australijskie braterstwo broni. W Tobruku Polacy mieli zluzować Australijczyków, jeden batalion australijski nie mógł być ewakuowany , w rezultacie oddano go pod dowództwo gen Kopańskiego. Polacy obserwowali przybywających na pozycje Australijczyków z zaciekawieniem, nasze nacje 80 lat temu były sobie nawzajem co najmniej egzotyczne. W pewnym momencie nasi zauważyli że Australijczycy zanim ustawili swe środki ppanc i plot uruchomili polowe destylatory! Grupy naszych ruszyły w ich kierunku krzycząc "Long Lost Brothers !" W efekcie pojawił się projekt że po wojnie PLL LOT uruchomią most powietrzny do Australii którym w jedną stronę poleci wódka a w drugą baranina na zakąski. Projekt nie spełniony do dziś. Australijczycy odpłacili się krwią latając w misjach do walczącej Warszawy, a po wojnie zapewniając polskim kombatantom możliwość zbudowania nowego życia w ich kraju. Wojna na Pustyni Zachodniej była w pewnym sensie nadal wojną rycerską. Mało przypadków poniżania czy wręcz mordowania pokonanego nieprzyjaciela. Po przybyciu do Tobruku Polacy zajęli okopy naprzeciw Włochów. Pierwszego wieczoru z okopów włoskich powitał ich włoski chór śpiewający po włosku z towarzyszeniem orkiestry pułkowej Mazurka Dąbrowskiego. Chór Brygady Karpackiej zrewanżował się kilka dni pózniej śpiewając "Nessum Dorma". Polacy bili się z Włochami raczej miękko, nie tylko ze wzgl na nasze historyczne związki ale w tym czasie głównie ze wzgl na sympatię Włochów i rządu Mussoliniego okazaną Polsce w 1939r. Oficerowie kwestionowali czy "jesteśmy w stanie wojny z Włochami?"(słynne "bombardowanie" Mediolanu przez Dywizjon 304) musiał to dopiero wyjaśnić (niechętny) rozkaz Naczelnego Wodza. Ale przeciw Niemcom nasi walczyli z zażarciem które zdobyło im szacunek wszystkich nacji. We wspomnieniach naszych żołnierzy z Afryki powtarzają się dwa motywy: z jednej strony Australijczycy którzy generalnie byli z dyscypliną na bakier. Po okopach chodzili odziani jedynie w kapelusze, szorty i pustynne buty, jako iż w armii istnieje hierarchia na ramionach rysowali ołówkami chemicznymi oznaki stopni. I tak też szli do ataku (czasem minus shorty) ale zawsze wg teorii najlepiej opisanej przez gen Pattona z bagnetami na karabinach Lee Enfield. Drugi motyw to widok Szkotów z 48 Highland Div idących też do ataku z bagnetami ale również z dudziarzami grającymi Scotland the Brave idącymi za czołgami. Wracając do mjr Sawickiego był on z-cą dowódcy (szefem sztabu?) pułku indyjskiej artylerii polowej. D-ca pułku płk Vickery udał się na naradę do dowództwa dywizji gen Masservy, podczas narady stanowisko dowodzenia zostało zaatakowane i zdobyte przez czołgi Rommela. Gen Masservy oraz płk Vickery pozbyli się naramienników oficerskich, i zeznali Niemcom że są ordynansami, w efekcie udało im się uciec i dostać do linii brytyjskich dwa dni pózniej (historia łatwa do zweryfikowania w internecie). W międzyczasie mjr Sawicki wysłał na zwiad patrol Hindusów na Universal Carriers którzy meldowali na bieżąco przez radio, dowodził pułkiem artylerii polowej ,na stanie 57mm QF 6 pounders. Na szczęście angielska bateria haubic zaoferowała pomoc, ogniem haubic korygowanym przez patrol Hindusów zniszczono niemiecką kolumnę zaopatrzeniową z wodą, amunicją i paliwem a nacierające czołgi niemieckie powitał ogień QF6. Powyższe usłyszałem przed laty z ust naszych żołnierzy płk Domańskiego ze sztabu Dywizji Karpackiej oraz wachm Wójcika z Karpackiego Pułku Ułanów (pośród weteranów 8 Armii pułk znany jako Western Desert Lancers). I ich pamięci dedykuję tę historię. A na marginesie to przywodzi to na myśl inne pytanie. Po 1989 jednostki WP zaczęły przyjmować nazwy i tradycje zasłużonych jednostek. Jednak odbywało się to w sposób spontaniczny i nie zorganizowany. W ten sposób mamy do dziś jednostki które kontynuują nazwy z okresu PRL nawet bez żadnych tradycji bojowych? A w tym samym czasie żadna nie kontynuuje tradycji pułków które tak bardzo zasłużyły się dla Polski , Europy i wolnego świata? Przykłady: najstarszy pułk ułanów: 8 z Krakowa, poprzednio 1 c.k. Ułanów założony przez ks Poniatowskiego w Wiedniu w 1784r - szarża pod Komarowem. 14 p.u. Jazłowieckich, 1920r i słynna szarża w 1939r pod Wólką Węglową, 10 pułk dragonów tradycje z 1807r wojna 1809, 1812, w Szkocji w 1941r otrzymał przywilej wystawiania dudziarzy w tartanach w kolorach Royal Stuart (Maria Klementyna Sobieska - Bonnie Prince Charlie Stuart) 10 psk również z zaciągu Napoleońskiego, zasłużony w 1831r, o osiągnięciach podczas 2 w.ś. wiadomo, to samo 24 p.u. 10 pułk huzarów który jako pierwszy wszedł do Moskwy w 1812r , walki o Bolonię w 1945r. Każdy kto służy obecnie z sojusznikami z NATO zauważa iż ich jednostki mają kilkuset czasem letnie tradycje. Zwłaszcza brytyjskie, francuskie, norweskie holenderskie czy amerykańskie. I łatwo zauważyć że tradycje zwykle dotyczą pułków, jako że pułk jest związkiem taktycznym który kreuje najsilniejsze związki swych żołnierzy. Jedynymi którzy nie bardzo afiszują się z tradycjami (z wiadomych względów) są nasi sojusznicy niemieccy - gdy na swych pojazdach w Iraku namalowali na pojazdach symbol palmy (ale BEZ "krzyżyka niespodzianego" pod spodem) ... skończyło się to wielką "kaka" w mediach światowych. Natomiast gdyby na naszych pojazdach malować te same palmy ale na półksiężycu jak na proporczykach Ułanów Karpackich zdobyłoby nam to tylko dodatkowy szacunek !

andys
środa, 1 lipca 2020, 13:18

"Podczas przepustek w Kairze kończyło się tak że w barze pod koniec wieczoru wszyscy naparzali Anglików." Ciekawy sposób spędzania wojny.

Veritas
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:28

Obserwując co dzieje się wokół rocznicowych wydarzeń, to odnoszę od jakiegoś czasu nieodparte wrażenie, że historię próbuje się nie tylko fałszować, ale wręcz w pewnym sensie pisać na nowo. Nie można zapominać że Związek Radziecki poniósł największe straty spośród wszystkich państw uczestniczących w II Wojnie Światowej, które według szacunków wyniosły około 30 milionów cywilów i żołnierzy. Na Froncie Wschodnim hitlerowskie Niemcy poniosły największe straty, które ocenia się nawet na 80 % sił lądowych. Wkład militarny Armii Czerwonej miał decydujące znaczenie dla zwycięstwa Aliantów w II Wojnie Światowej i był najważniejszą przyczyną klęski III Rzeszy Niemieckiej. Obecnie jednak próbuje się to pomijać, gdyż dawni sojusznicy stali się wrogami, a wrogowie stali się sojusznikami. Dąży się już wręcz do wymazania z pamięci historycznej zbrodni popełnionych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i ich sojuszników, a na to (nie - NATO) miejsce wstawia się przekłamania dotyczące faktycznej roli ZSRR w zwycięstwo nad faszyzmem. Jednak nadal żyją uczestnicy tamtych wydarzeń, którzy potwierdzają historyczną prawdę. Usilne starania wiadomej proweniencji propagandystów są więc z góry skazane na sromotną porażkę...

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:56

Veritas krasnaja? Jest dokładnie odwrotnie, historie zostaje sprowadzona do nagich faktów bez propagandowej otoczki. Niektórych to boli, trudno. Sowiecka Duma tez fałszuje? Straty lat 1941–1945 to 41 mln 979 tys. osób. plus 10 mln 833 tys. ( głód, epidemie,- ogólnie taktyka spalonej ziemi) w tym 5 mln 760 to dzieci w wieku do 4 (CZTERECH) lat. Działania wojenne bezpośrednio stały się przyczyną śmierci 19 mln żołnierzy i 23 mln ludności cywilnej. To są dane sowieckiego Gospłana (Centralnej Komisji planowania Związku Sowieckiego), który w ciągu wojny skrupulatnie liczył jej koszty. Sowiecka Duma-wiosna 2019. Zbrodnie niemieckie są dobrze udokumentowane. Zbrodnie sowieckie były skrzętnie ukrywane na zasadzie "zwycięzcy nikt nie sądzi", "to zwycięzca pisze historię". My jako naród który doświadczył "dobrodziejstw" OBU tych okupacji to wiemy! A towarzysze przywiezieni na sowieckich tankach niestety swoje nasienie tu zostawili, co widać

andys
środa, 1 lipca 2020, 13:23

"Veritas krasnaja?" moze i krasnaja , ale i prawdziwa.

1stCav
środa, 1 lipca 2020, 12:07

A może Komsomolskaja Veritas? Nie wiem ile im płacą ale marnują każdego rubla czy euro. To już remont Kuźniecowa ma więcej sensu;DD

Veritas
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 17:42

Użytkowniku wert alias (...), mylisz się w najistotniejszych kwestiach lub tylko w charakterystyczny sposób udajesz, że takowa sytuacja ma miejsce w tym przypadku. Jeżeli chodzi o liczby zamieszczane w podręcznikach szkolnych i pracach naukowych, to już wypowiadałem się w rzeczonej kwestii, odnosząc się wcześniej do wpisu użytkownika zyg. W związku z tym teraz tylko wspomnę, że zbrodnie wojenne z okresu II Wojny Światowej wcale nie są do końca dobrze udokumentowane. W tym zakresie zwrócę na fakt, że w wielu tego rodzaju tragicznych zdarzeniach brali udział poplecznicy hitlerowskich Niemiec, szczególnie kolaboracyjne formacje zbrojne. Niestety do chwili obecnej nie zostały rozliczone rzezie ludności polskiej na Kresach Wschodnich, których dokonali faszyści ukraińscy i litewscy. Na koniec odniosę się do słownictwa używanego w coraz bardziej nachalnej propagandzie antyrosyjskiej. Według niektórych językoznawców, to używanie terminów: Sowiecki, Sowiecka, Sowieci itp. - wskazuje dobitnie na negatywne emocje, ostentacyjne wyrażanie niechęci i często nawet na już zupełnie nieskrywane uprzedzenia...

zyg
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:46

jacusiu veritasie: widzę że nie miałeś okazji poczytania n.p. pamiętników weteranów WP, wydawnictw z okresu II RP jak również nawet oficjalnych dokumentów rządu RP. Nie używa się tam określenia "radziecki" gdyż w języku polskim -o czym ci być może nie jest wiadomo- to słowo jest używane w kontekście demokratycznie wybranych rad miejskich n.p. "radziecka prerogatywa". Nawet w pierwszych dokumentach drukowanych przez Sowietów dla tzw PKWN w Polsce występuje określenie "sowiecki" we wszystkich odmianach. W momencie wprowadzenia określenia "radziecki" przez komunistów nastąpił dylemat: o ile można było nazwać ludzi sowieckich "sowietami" lub jak nazywano ich powszechnie "sowieciarzami" jak nazwać ludzi "radzieckich"? Co bardziej błyskotliwi komuniści (czyli posiadający co najmniej przedwojenną małą maturę) sugerowali nazwę "Radzianie" Problemu nie rozwiązano do końca istnienia Perelu. Aby udowodnić powyższą tezę, w kontekście tematu powyższego artykułu najbardziej adekwatny będzie rozkaz NW WP z 17 IX 1939 (czyli wg tez wygłaszanych przez Putina okresu gdy Polska kolaborowała z Niemcami w celu rozpoczęcia 2 w.ś.): ""Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami - bez zmian. Miasta, do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii". Jak widzisz stosuje się alternatywnie określenie "Sowiety" i "bolszewicy". W moich stronach rodzinnych pokolenie pradziadków nawet nie bawiło się w niuanse pomiędzy "sowietami" czy "bolszewikami" tylko nadal po prostu nazywali ich "Moskalami" gdyż wielu z nich wspominało z rozrzewnieniem zwycięstwa nad Moskalami podczas 1 w.ś. Fakt że tego nie rozumiesz wskazuje że nie znasz historii Polski albo uczyłeś się jej od absolwentów Wojskowej Akademii Politycznej im Feliksa Dzierżyńskiego (a może sam tam "studiowałeś" ?????)

1stCav
środa, 1 lipca 2020, 12:01

Zyg myślę że zawęziłeś grupkę adresatów tego posta. Powinno być Jacusiu/Veritasie/Łowco Trolli - a i tak nie wiem czy to komplet. W postach innych miłośników ZSRS też można znaleźć charakterystyczną melodię i zwroty "wiadomej proweniencji";))

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 03:44

1stCav: "Zyg myślę"... Pominięty został jeszcze wert i kilku innych, ale przy wymienności nicków wśród członków, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji, to przecież nie powinno wcale dziwić. W kwestii braku zdolności samodzielnego myślenia, to już się wypowiadałem, a więc nie będę się powtarzał. Natomiast - proweniencja, to naprawdę trudne, chociaż jak najbardziej odpowiednie słowo. Nieprawdaż? ;-)

czwartek, 2 lipca 2020, 21:09

A co do meritum?

Veritas
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:18

Skorzystałem z opcji - ODPOWIEDZ przy wypowiedzi użytkownika wert, a odezwał się użytkownik zyg... Tak to jednak bywa, jak działa się w grupie i używa różnych nicków, to przy narastającej frustracji o pomyłkę jak widać nietrudno... Co prawda jest to forum o charakterze militarnym, a nie lingwistycznym, to pozwolę sobie odnieść się jeszcze do wspomnianej kwestii terminologicznej. Zwrócę przy tym uwagę, że język polski stale się rozwija, a więc pewne określenia stają się anachroniczne. W przypadku dalszych wątpliwości odsyłam do opracowania - Mirosław Bańko "Inny słownik języka polskiego", Wydawnictwo PWN, Warszawa 2000. Natomiast co do historii Polski, to zapewne znam ją dużo lepiej od wiadomej proweniencji propagandystów. Na koniec zasmucę, że nie trafiłeś w kwestii wykształcenia, chociaż równocześnie pocieszę, że w pewnym sensie byłeś nawet dość blisko... ;-)

wert
wtorek, 30 czerwca 2020, 08:47

Łacinski organie kc kpzr, sowieci to DLA mnie to określenie pejoratywne, dlatego go używam. Twoje zdanie w tym temacie ignoruję. Jest to określenie naszego wroga(od zawsze, na zawsze) i tyle w temacie

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:07

wert vel (...) alias (...): "naszego wroga"... Może uściśliłbyś, a raczej uściślilibyście, kogo za takowego uważasz / uważacie? Wynika to z jakiś głębokich przemyśleń własnych, czy po prostu tylko nakazu centrali? Pytania tym razem nie mają charakteru retorycznego... ;-)

1stCav
środa, 1 lipca 2020, 12:44

I to jest najpiękniejsze że żadnemu Polakowi tak oczywistych rzeczy tłumaczyć nie trzeba:) Właśnie dlatego radosna twórczość "wiadomej proweniencji propagandystów" na tym forum jest "skazana na sromotną porażkę";DD Ściskam grabulę :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 03:37

1stCav: "Ściskam grabulę"... Cóż to za wyraz niezwykłej serdeczności w gronie członków, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji ;-) A tak przy okazji, to zwrócę uwagę, że "żadnemu Polakowi" nie trzeba wyjaśniać o jaką proweniencję chodzi... ;-)

1stCav
czwartek, 2 lipca 2020, 09:17

Oczywiście że nie trzeba:) Wasza proweniencja jest tak wyraźnie widoczna jak "walonki, czapka uszanka czy może ciągnący się po ziemi spadochron":) Serdeczności:)

zyg
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:06

Veritasie jacku: Jeszcze w tamtym tygodniu to było "27 milionów" a w szkole uczono mnie z podręcznika zatwierdzonego przez komitet edukacji KC PZPR czyli również w Moskwie że "20 milionów". To barbarzyński naród który nie potrafi policzyć własnych poległych ! Stosunek strat na Ostfroncie i tak wynosił 1:9 lub 1:14 na korzyść Niemców w zależności czy przyjąć wersję rosyjskiego MON czy też CAW (temu MON podległe).

Jacek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:20

Użytkowniku zyg vel (...), pozwolę sobie zwrócić uwagę, że nie należy w zdobywaniu swojej wiedzy zatrzymywać się na etapie szkoły, a już na pewno podstawowej. Pomimo upływu 75 lat od zakończenia II Wojny Światowej, to nadal trwają badania historyczne - wypływają nowe fakty i weryfikowane są już znane. W zależności od źródeł można spotkać się z wieloma podawanymi liczbami, często dość znacznie różniącymi się od siebie. Dlatego proponowałbym w rzeczonym zakresie zaznaczać, że mamy do czynienia z danymi szacunkowymi, co wyraźnie uczyniłem w swoim poprzednim wpisie. Jeżeli jesteś faktycznie zainteresowany omawianym wątkiem, to zapraszam na forum historyczne portalu Historia. Kończąc poruszoną kwestię warto byłoby jednak po raz kolejny podkreślić przełomowe znaczenie klęski III Rzeszy Niemieckiej i przełomowego zwycięstwa Armii Czerwonej na Froncie Wschodniej. Zwrócę jeszcze uwagę, że określenie "barbarzyński naród", to w mojej oczywiście subiektywnej opinii, nosi wyraźne znamiona mowy nienawiści...

zyg
wtorek, 30 czerwca 2020, 11:32

użytkowniku veritasie jacku: dlaczego cywilizowane kraje już na końcu lat 40-tych ustaliły ostatecznie liczby ofiar a rodziny "zaginionych" otrzymały papiery potwierdzające ich śmierć - oczywiście z wyjątkiem państw walczących po stronie osi na Ostfroncie których nieznaną liczbę obywateli sowieci bezprawnie przetrzymywali w łagrach (dot to również Japończyków) A od lat 1960-tych liczby te nie podlegają wątpliwościom, a w przypadku Rosji zmieniają się co kilka lat ???????? Jeśli masz jakieś opory moralne odnośnie użycia określenia "barbarzyńcy" wobec nazistów czy sowietów (n.b. rosyjscy sowieci wymordowali więcej ludzi niż Hitler, Dżyngis Chan i Pol Pot razem wzięci).... no to nie mamy o czym dyskutować.

Jacek
wtorek, 30 czerwca 2020, 23:46

zyg vel (...): "nie mamy o czym dyskutować"... Tak się z reguły kończą dyskusje, gdy jednej ze stron zaczyna brakować jakichkolwiek argumentów merytorycznych. Wtedy zaczyna się pisać cokolwiek, wklejając wyświechtane propagandowe slogany i stosując zgrane chwyty socjotechniczne. W ten właśnie sposób już wręcz tradycyjnie zachowują się członkowie, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... Natomiast jeżeli mamy mówić o barbarzyństwie we współczesnym wydaniu, to odnosi się to do imperializmu amerykańskiego. Stany Zjednoczone w swojej niedługiej przecież historii wszczęły dziesiątki wojen i interwencji zbrojnych, które doprowadziły do śmierci milionów ludzi, cierpień w niewymiernej skali i ogromnych zniszczeń na całym globie ziemskim. Dlatego nie powinno być zgody Polaków na wykorzystanie Polski do realizacji agresywnych planów USA, grożących wybuchem totalnej wojny atomowej. Byłaby to z pewnością hekatomba w skali całej planety Ziemia, prowadząca do zagłady całej ludzkości...

Jacek
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:20

Należy przypominać kolejnym pokoleniom Polaków, że w walkach z hitlerowskim okupantem na Ziemiach Polskich poległo ponad 600 tysięcy bohaterskich Żołnierzy Radzieckich. Im zawdzięczamy uchronienie Narodu Polskiego przed totalną eksterminacją przez nazistowskie Niemcy. Dzięki zwycięskiej Armii Czerwonej nastąpiło odrodzenie Państwa Polskiego w obecnym kształcie terytorialnym. To są niezaprzeczalne fakty historyczne, które obecnie niestety próbuje się pomijać, a nawet zakłamywać...

1stCav
środa, 1 lipca 2020, 11:57

Jacku/Veritasie/Łowco Trolli masz 100% racji. Nasi bohaterscy wyzwoliciele byli tak wspaniałomyślni, że zaraz po wyzwoleniu zafundowali licznej grupie Polaków wycieczkę turystyczno-krajoznawczą na Syberię i stepy Kołymy. I to za darmo. Wyzwolili też Polaków z dóbr materialnych w trosce o rozwój duchowy. Na cześć wielkiej zwycięskiej Armii Czerwonej Urrrrrra!!! Urrrrrra!! Urrrra!! Myślę towarzysze że wasza tfurczość (od tfu! a nie od tworzenia) na tym forum powinna być w każdym poście kończona zwrotem "Służę Związkowi Radzieckiemu!"

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:03

sowietom zawdzięczamy wysłanie naszych chłopaków z II armii pod dowództwem pijaka "co sie kulom nie kłaniał" na rzeź pod Budziszynem- 7 tyś zabitych. Dla porównania Monte Cassino niecały 1 tyś. pantelejmon ponomarienko- memoriał dla stalina I 1943 "po rozbiciu armii polskiej większość zdolnych do walki mężczyzn pozostała na terenie Polski. w interesie państwa (sowieckiego)musimy podjąć pewne konieczne kroki..... w Polsce trzeba koniecznie rozpalić wojną partyzancką. oprócz efektu wojskowego spowoduje to pożądane wydatki ludności polskiej w dzieło walki z niemieckimi okupantami i spowoduje że Polakom nie uda się zachować swoich sił." Polska odrodziła się w 1918 historyczny analfabeto! W 1945 zamieniła jednego okupanta na drugiego, niezaprzeczalny agencie wpływu

zyg
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:29

jacusiu veritasie: Po pierwsze fakt że sowieci ponosili tak horrendalne straty to nie jest bynajmniej nasza wina ale wina ich tępych dowódców. Może wyjaśnisz dlaczego spośród 600 tys jedynie 70tys jest znana z nazwiska a reszta NN???? To była armia w ofensywie, mieli oddziały tyłowe które mogły na spokojnie zbierać i identyfikować swoich poległych. Ale widać bardziej zajęci byli szabrem, gwałtami, rabunkiem i mordowaniem cywili. Większość z tych spoczywających dziś na cmentarzach sowieckich było byle jak pochowanych w bezimiennych grobach tam gdzie padli, dopiero Polacy rozpoczęli akcje ich ekshumacji i przenoszenia na cmentarze wojenne pod koniec lat 40-tych. To świadczy jak państwo rosyjskie "troszczyło" się o własnych poległych, sposób wręcz niewyobrażalny w krajach cywilizowanych. A na marginesie to odtajnione w latach 90-tych dokumenty sowieckie wskazują że po wejściu do Europy w niektórych jednostkach frontowych nawet do 10 procent strat spowodowane były zatruciem alkoholowym, głównie konsumpcją alkoholu niewiadomego pochodzenia w tym przemysłowego. Tak że zapewniam cię że co najmniej z 50 tys tych "bohaterskich Żołnierzy Radzieckich" umarło raczej odczuwając szczęście i upojenie.

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:09

Oficjalną doktryną sowietów było napieranie masą ciał, aż któryś w końcu dopadnie "niemca". Czegoś tak zwyrodniałego nie da się zrobic z normalnymi ludźmi, z ludzmi cywilizacji zachodu! Nikołaj Nikulin, emerytowany kustosz Ermitrażu, książka "Sołdat". "nasza 311 Dywizja Strzelacka (etat 7 tys) przepuściła przez swoje szeregi 200 tys ludzi, co oznaczało 60 tys zabitych! Takich dywizji było ok 400". Średnia życia sołdata piechoty to były TRZY ataki.

andys
środa, 1 lipca 2020, 13:33

"Średnia życia sołdata piechoty to były TRZY ataki." Bylo jedno, genialne rozwiazanie - wstać i podnieść ręce w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i zostawić obowiazek walki z wrogiem komuś tam.

1stCav
czwartek, 2 lipca 2020, 10:20

Żołnierze Armii Czerwonej doskonale znali to rozwiązanie i w 1941 poddawali się na skalę tak masową, że Niemcy nie nadążali z transportem jeńców na tyły. Wystarczyło w danej jednostce tylko odstrzelić komisarzy i potem jak napisałeś "wstać i podnieść ręce". Oczywiście nie wynikało to z tchórzostwa "ludzi radzieckich" tylko z prostego faktu że nie chcieli ginąć za ten komunistyczny raj i Stalina a wkraczających Niemców witali jak wyzwolicieli... Dopiero m.in. późniejsza polityka represji niemieckich obudziła wolę oporu i faktyczny początek Wielkiej Ojczyźnianej...

robo
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:39

na każdego zabitego ze 3-5 rannych w tym dwóch ciężko czyli liczby się zgadzają.

Rotor
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:39

Wania skąd wziąłeś te 600 tyś. poleglych żołnierzy radzieckich ? Nawet twoi rodacy ze Sputnika piszą o 450 tyś. Co wspólnego z Rosjanami mają Ukraińcy ,Białorusini ,Litwini ,Łotysze ,Estonczycy ,Finowie ,Rumuni ,Polacy ,Kazachowie ,Uzbecy ,Kirgizi ,Tadrzycy ,Gruzini , Ormianie ,Azerzy czy rdzenni mieszkańcy Syberii lub Tatarzy ? Bo to ci mieszkańcy Rosyjskiego Więzienia Narodów przeważają wśród poległych. A Rosjanie i Żydzi w mundurach NKWD strzelali im w plecy.

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:36

Wielce znamienne jest to, że wiadomej proweniencji propagandyści nie potrafią stosować argumentacji merytorycznej. Zamiast tego w sposób nieudolny używają zgranych chwytów socjotechnicznych i wyświechtanych sloganów propagandowych. Pierwsza sytuacja jest nawet śmieszna, gdyż wszędzie widzą wyimaginowanych "ruskich" lub tylko udają, że doskwierają im takowe omamy. W drugim przypadku wklejają tzw. gotowce, gdyż na nic więcej ich po prostu nie stać. Do ich mocno ograniczonej świadomości nadal nie może dotrzeć zdawałoby się prosty fakt, że coraz więcej Polaków ma po prostu serdecznie dość prymitywnej propagandy antyrosyjskiej. Rusofobia co prawda bywa uleczalna, jednak tylko w początkowej fazie, a więc niestety ich to raczej nie dotyczy... ;-)

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:13

Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy wojny wojska sowieckie straciły 15,5 tys. czołgów, 66,9 tys. armat i moździerzy, ok. 10 tys. samolotów. Te liczby co najmniej trzykrotnie przewyższają uzbrojenie biorących udział w agresji na ZSRS armii niemieckich. Historyk rosyjski Mark Sołonin widzi przyczyny tego zjawiska w samej istocie reżimu stalinowskiego: „20 lat okrutnego niszczenia wszystkich norm moralności i prawa, wszystkich pojęć o honorze i godności przyniosło zatrute żniwo. W żadnym kraju, który padł ofiarą hitlerowskiej agresji, nie było tak powszechnego moralnego rozkładu, masowej dezercji, tak masowej współpracy z okupantem”. „zasypanie przeciwnika ciałami własnych zabitych żołnierzy” stanowiło sposób na prowadzenie wojny przez Związek Sowiecki. Straty Armii Czerwonej na polach bitewnych II wojny światowej wielokrotnie przewyższały straty armii niemieckiej. Według obliczeń badacza rosyjskiego Borysa Sokołowa w 1941 r. straty Armii Czerwonej wobec strat Wehrmachtu układały się w stosunku 18 do 1, w 1942 – 13,7 do 1, w 1943 – 10,4 do 1, w 1944 – 5,8 do 1, a w 1945 r. – 4,6 do 1.

1stCav
środa, 1 lipca 2020, 12:09

Sołonin wyjaśnia też zmienną liczbę ofiar Wojny Ojczyźnianej i pokazuje jak komuniści zgrabnie dorzucili swoje ofiary do ogólnego bilansu...

franek
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:13

To może z innej mańki, kto się pierwszy postawił bolszewickiej nawale w czasie 2giej wojny światowej: Jabłoń, Pińsk; Szack; Wytyczno; Włodawa; Milanów

Szept
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:55

I znów niekończące się bicie piany, 3/4 wpisów nie na temat, no ale tak wygląda wojna propagandowa. Po co dawać taki głupi tytuł "historyczne kłamstwo" ano żeby zaliczyć dużo wejść i przyciągnąć oraz zantagonizować czytelników. W powstałej propagandowej zadymie mało kto zada sobie trud by sprawdzić o co z tą Jugosławią naprawdę chodziło. Ja w stwierdzeniu że Serbowie zbuntowali się pierwsi nie widzę kłamstwa a tylko lekki podkolorowanie. Dlaczego bo wywołali powstanie już w 1941 więc takie stwierdzenie było by uzasadnione tylko powinno uwzględnić też inne narodowości Jugosławii. Historia to nie matematyka gdzie 1 + 1 daje zawsze 2, w historii z tych samych danych ludzie często wysnuwają sprzeczne wnioski. Mam taki wniosek racjonalizatorski, niech portal pozwala na komentarze tylko zarejestrowanym użytkownikom, odpadną być może różni zawodowy propagandziści.

zyg
niedziela, 28 czerwca 2020, 18:13

Jest to jak najbardziej historyczne kłamstwo. W paradzie maszerował kontyngent z Indii , a oni wypowiedzieli wojnę Hitlerowi już 3 IX 1939, i to jest fakt, w tym przypadku 1+12 ! Podczas Bitwy o Anglię Luftwaffe latało na paliwie wyprodukowanym z rosyjskich dostaw, a wcześniej Rosjanie zrobili wszystko poprzez sieć kominternu i KPF aby zniszczyć morale armii francuskiej, to też jest fakt. Co do zarejestrowanych użytkownikow, jakkolwiek dobrze to brzmi, ale na forach od Niemiec poprzez Francję USA po Australię są dziesiątki tysięcy "zarejestrowanych użytkowników" z kuchni Progozina. Ostatnio jak podała w dorocznym raporcie NSA dostali polecenie aby już nie pisać własnych tekstów po angielsku gdyż składnia i gramatyka wskazywała że są Rosjanami, od jakiegoś czasu mają jedynie wyszukiwać teksty publikowane przez lokalnych oszołomów amerykańskich i tylko "kopiuj/wklej".

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:41

zyg: "Luftwaffe latało na paliwie wyprodukowanym"... Jeżeli zaś chodzi o przemysł III Rzeszy Niemieckiej, to proponuję zapoznać się z artykułem autorstwa Bogusława Wołoszańskiego „Skąd Hitler miał pieniądze na wojnę?”, który ukazał się w tygodniku „Newsweek”. Warto wspomnieć o tym, że niemieckie zakłady Ford-Werke nie tylko samochody ciężarowe dla armii niemieckiej, ale także części do pocisków rakietowych V-2. Mało znany jest zapewne fakt, że twórca amerykańskiego imperium motoryzacyjnego Henry Ford odznaczony został przez Adolfa Hitlera - Orderem Orła Niemieckiego, najbardziej prestiżowym odznaczeniem, jakim III Rzesza przyznała cudzoziemcowi… Przed II Wojną Światową na rynku niemieckim pojawiła się również amerykańska firma - General Electric, zdobywając znaczne udziały w koncernie elektrotechnicznym AEG oraz oświetleniowym OSRAM. Amerykańscy kapitaliści docenili potencjał polityczny Adolfa Hitlera i od jesieni 1932 roku do wiosny 1933 roku, a więc w okresie decydującym o dojściu NSDAP do władzy w Niemczech, dotowali fundusz wyborczy nazistów - wpłacając na ich konto ponad 2 mln marek. General Electric uczestniczył ponadto w zmowie cenową z koncernem Kruppa, czyli jednym z najważniejszych podmiotów gospodarczych nazistowskich Niemiec. Celem było ustawienie cen i wprowadzenie reglamentacji wolframu, surowca istotnego dla produkcji wojennej. O wspieranie NSDAP były oskarżane także inne amerykańskie firmy, w tym International Telephone and Telegraph (ITT). Wymieniona firma kontrolowała większość rynku telefonicznego i telegraficznego w III Rzeszy Niemieckiej. Koncern Standard Oil natomiast dostarczał Niemcom ropę naftową, która była niezbędna niezbędną do prowadzenia wojny. Amerykański koncern przekazywał też nazistom patenty i metody ulepszania technologii produkcji syntetycznej benzyny czy kauczuku. Ponadto Amerykanie zajmowali się projektowaniem i budową nowych fabryk produkcji paliwa w hitlerowskich Niemczech. Przedmiotowa współpraca bez wątpienia przyczyniła się do sukcesów militarnych III Rzeszy Niemieckiej w pierwszej fazie II Wojny Światowej…

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:27

temat dotyczył paliwa lotniczego i nie tylko ty zaś "zgrabnie" przechodzisz do współpracy przemysłowej USA. Co ma piernik do wiatraka? Amerykanie dokonywali ekspansji w tym czasie i oczywiście współpracowali z niemcami, podobnie jak i z sowietami i innymi. W sowietach budowano wielkie fabryki traktorów z których "o dziwo" wyjeżdżały czołgi, fabryki lokomotyw z których "o dziwo" wyjeżdżały czołgi, fabryki wideł z których "o dziwo" wychodziły karabiny itd itd Więc czym się tak egzaltujesz? Z amerykańskiej myśli, technologii korzystali wszyscy, nawet my z naszym ckm wz 30. Czołg Christiego z jego rewolucyjnym zawieszeniem sprzed nosa sprzątnęli nam sowieci

robo
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:00

@Łowiec troll: no właśnie, już to kilkakrotnie wklejałeś, a jak łatwo sprawdzić jest to wklejka z takiego "wiarygodnego" zródła jak "sputnik" !

Szept
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:32

robo zaciekawiłeś mnie więc w 5 s znalazłem an stronie newsweek-a film z Wołoszańskim "Finansowe podwaliny nazistowskiego państwa współtworzyli Amerykanie. Wśród nich późniejszy sekretarz stanu USA John Foster Dulles". Mam prośbę jeśli już wypisujesz że ktoś przedrukowuje tu Sputnik to może sprawdź najpierw czy to prawda i czy nie wyjdziesz na głupka. Chyba że prawda cię wogóle nie interesuje???

Szept
niedziela, 28 czerwca 2020, 22:32

Przyjacielu Indie uzyskały niepodległość po II WS a wojne we wrześniu 1939 wypowiedzieli Brytyjczycy, zreszta poza wypowiedzeniem nic więcej nie zrobili. W Indiach byla wtedy partia która chciała obalić Brytyjczyków przy pomocu Niemiec iJaponi a przywódca tej partii ma tam dziś pomniki. Wiem bo byłem i widziałem. Tak więc uzupełnij wiedzę historyczą. Co do reszty to rozumiem że twoim zdaniem teraz jest dobrze gdy ludzie piszą pod kilkoma nicamu czasem odpisując sami sobie? Orginalne podejście.

Z Poznania
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:04

W Indiach też byłem i widziałem że Siły Zbrojne Indii pielęgnują tradycję walk z Niemcami podczas II wojny światowej, a na naszym cmentarzu wojennym groby żołnierzy hinduskich zmarłych w obozach jenieckich na terenie Polski. Jeden z nich podaje datę śmierci na kwiecień 1941 tzn jeszcze gdy ZSRS w najlepszej komitywie z Hitlerem.

zyg
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:21

No właśnie, uzupełnij wiedzę historyczną i poczytaj na czym polegał panujący w 1939r system Raj i jaka była zależność poszczególnych księstw wobec Korony. Pierwsze oddziały Wsch Indyjskich 4 i 10DP przybyły do Afryki Płn już w maju 1940 a wiosną 1941 gdy sowiecko-niemiecki sojusz wciąż trwał w najlepsze, walczyły przeciw Afrika Korps Rommla. Łącznie 5 dywizji walczyły w Afryce Płn w tym jedna podczas kampani abisyńsko etiopskiej. Wyróżnili się podczas odsieczy Tobruku i pod El Alamein. We Włoszech pod Monte Cassino walczyły 4, 8 i 10 DP a 43 Bryg Gurkhów próbowała wsiąść klasztor w bezpośrednim ataku. Następnie walczyli obok, a niektóre jednostki pod dowództwem Polaków na linii Gotów. Fakt istnienia separatystycznych ruchów w Indiach w tym czasie jest ogólnie znany. Niektórzy posunęli się do kolaboracji z Japonią (40 tysięczna "Indyjska Armia Narodowa") oraz liczący ok 4500 członków "Indische Legion" Waffen - SS.

robo
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:06

ha ha! ta "Indyjska Armia Narodowa" czy indyjskie Waffen SS to brzmi dokładnie tak samo jak "Ludowe niby Polskie Wojsko" tworzone z jeńców i więzniów przez Rosjan !!!!!

agat
piątek, 26 czerwca 2020, 21:12

No ale weterani wygladaja no no. Jeden pomimo kilku kilogramow zelastwa na piersi stoi prosciutko jakby kij polknal, drugiego lekko zgielo.

Zyga3
piątek, 26 czerwca 2020, 18:37

Na pohybel bolszewikom ... wszystkim!

Kresowiak
wtorek, 30 czerwca 2020, 23:28

Na pohybel banderowcom i ich pogrobowcom!!!

Veritas
czwartek, 2 lipca 2020, 21:14

Nie byłoby banderowców gdyby nie wojna wywołana przez zsrr.

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:29

Po wieki.

robo
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:50

na wieki wieków !! amen

Obywatel RP
piątek, 26 czerwca 2020, 17:20

Na polskojęzycznych forach internetowych (i nie tylko) od dłuższego czasu widoczna jest rosnąca aktywność zachodnich (i nie tylko) ośrodków wojny propagandowej. Obecnie priorytetowym dla nich zadaniem jest szerzenie antyrosyjskich (i nie tylko) nastrojów w polskim społeczeństwie, wywoływanie wojennej histerii oraz sianie paniki. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, takich jak: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Na forach internetowych powszechną metodą jest stosowanie argumentum ad personam, najczęściej w formie inwektyw wobec komentatorów głoszących inne poglądy oraz reprezentujących odmienne postawy. Propagandyści z ośrodków wojny propagandowej, co charakterystyczne często podszywają się w mediach elektronicznych (i nie tylko) pod polskich użytkowników, żeby wprowadzać tam zamęt i rozpowszechniać dezinformację. Zmienianie nicków, tworzenie kolejnych kont i głoszenie kontrowersyjnych poglądów, to tylko niektóre z elementów wojny propagandowej, toczonej na polskojęzycznych forach internetowych (i nie tylko). Należy mieć nadzieję, że również Defence24 uwolni się od tego rodzaju propagandystów i stanie się forum tylko i wyłącznie merytorycznych dyskusji...

Azaza
sobota, 27 czerwca 2020, 16:54

Antyrosyjskie nastroje na forach, no w końcu jakaś odmiana od rosyjskiego trollowania.

spoko
sobota, 27 czerwca 2020, 02:36

Rosjan nikt nie przebije w propagandzie Dzisia poczytalem troche o \Carlosie\ o tym slynnym kontrolerze ruchu lotniczego z Doniecka Z niczego kremlowska propaganda zrobila \fejkowa persone\o ktorej pisano i mowiono wszedzie tv prasa internet

Obywatel FR
piątek, 26 czerwca 2020, 19:37

piszesz o trollach z Olgino

Obywatel RP
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:42

Piszę o trollach spod znaku złamanych wideł finansowanych przez jankeskich mocodawców...

Prezio
piątek, 26 czerwca 2020, 23:14

Nie . Z POLSKI

Wwp
piątek, 26 czerwca 2020, 17:12

O rosjanach znam jedno powiedzonko: Rosjanin w razie potrzeby odda Ci ostatnią koszulę ale jak mu każą to Cię zastrzeli...

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:32

i jeszcze zapłacze nad twoim grobem. I wszystko szczerze, taka mentalność

spoko
sobota, 27 czerwca 2020, 16:52

Przypomial mi sie kawal o Goralu On by wszystko oddal z wyjatkiem koszuli bo koszule posiada

andys
piątek, 26 czerwca 2020, 23:44

To powiedzonko nalezy rozumieć tak - Rosjanin, jak mało kto na świecie, w razie potrzeby odda Ci ostatnią koszulę, ale jak mu każą, to tak jak wszyscy na świecie, zastrzeli Ciebie.

T7g
sobota, 27 czerwca 2020, 11:30

Oj mylisz się kolego...

AWU
piątek, 26 czerwca 2020, 21:29

To samo powtarzała moja prababcia która przeżyła zesłanie na Syberię 1940-1947, przeżyła głównie dzięki prostym Rosjanom którzy z sympatią dzielili się z Polakami głównie doświadczeniem jak przeżyć, gdyż sami nie mieli niczego innego czym mogliby się podzielić. Ale to doświadczenie ratowało Polakom życie. W tym samym czasie inni Rosjanie w niebieskich czapkach NKWD mordowali jej męża we Lwowie a zięcia w Katyniu.

andys
środa, 1 lipca 2020, 15:23

To są rozmowy bardzo emocjonalne i rzeczywiscie trudno spokojnie o tym mówić. Czas jednak płynie, pojawiaja sie wnuki ,prawnuki, a wiec osoby bliskie , których nie byłoby, gdyby nie zołnierze radzieccy. O tym też warto mysleć i mówić.

Cóż
sobota, 27 czerwca 2020, 14:37

Należy sobie przypomnieć że NKWD było etnicznie w ponad połowie organizacją Żydowską, nie "Rosyjską".

franek
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:17

Co nie zmienia faktu, że Rosja od 600 lat uprawia agresywną politykę wobec swoich sąsiadów. i nie da się tego wytłumaczyć tylko NKWD. Bo zwyczajnie w tamtych czasach nie istniało za to była Opricznina

Wwp
sobota, 27 czerwca 2020, 21:18

Nie żydowską, etiopską.

AWU
piątek, 26 czerwca 2020, 15:58

Ciekawy spektakl z punktu widzenia socjologii i etnografii, folklor z mocnymi egzotycznymi akcentami azjatyckimi. Można to traktować jak przedstawienia które tubylcy urządzają dla benefitu turystów w resortach all inclusive Karaibów, Pacyfiku czy Czarnego Lądu. A poważniej to jak donoszą agencje tuż przed defiladą Rosja wycofała się z obowiązującego w Syrii mechanizmu ONZ dot. ochrony pomocy medycznej i humanitarnej, mechanizmu którego była sygnatariuszem ale jak zwykle nie przestrzegała. Być może jest to efekt ostatnio opublikowanego raportu ONZ w którym potwierdzono że jedynie w przeciągu 8 miesięcy "Syria lub jej sojusznicy" zbombardowali w Idlib 3 szpitale oraz sierociniec. Określenie "Syria lub jej sojusznicy" użyto w wersji oficjalnie opublikowanej przez Sekretariat ONZ, w wersji Wys Komisarza d/s Syrii użyto po prostu określenia "Rosja". Fakt ten potwierdzają opublikowane w światowej prasie transkrypty komunikacji rosyjskich pilotów przechwyconych przez sojuszniczy SIGINT, podczas misji bombardowania szpitali Rosjanie używali dokładnych koordynatów przekazanych im właśnie przez ONZ w celu ochrony tych placówek. Kilka miesięcy temu Rosja wypowiedziała również protokół dodatkowy do Konwencji Genewskich dot ochrony ludności cywilnej podczas działań wojennych. Jest do dla mnie niezrozumiałe: jaki jest cel wypowiadania traktatów których Rosja i tak nie przestrzegała? Aczkolwiek do 1917r Rosja stosowała się do postanowień Konwencji Haskich to po 1918 zwłaszcza w przypadku Konwencji Genewskich których nie ratyfikowali aż do lat 50-tych (?) wiemy aż za dobrze jak było. Podejrzewam że ubezpieczają się na przypadek procesów z powództwa cywilnego jakie toczą się przeciw nim obecnie w sprawie MH017 zarówno w USA jak i Europie? Ale na pewno kryje się za tym coś więcej. Komisarz ONZ Louis Charbonneau stwierdził: "Jeśli Rosja sądzi że w ten sposób uniknie odpowiedzialności jest w błędzie ...nie ustaniemy w ustalaniu winnych zbrodni wojennych, i winni kiedyś na pewno zostaną pociągnięci to odpowiedzialności.."

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:35

Ech łatwowierny , w kilka chwil na telefonie mozna ci zainstalować dowolne pliki sado, les, zoo kopro czy pedofilne. Nawet się nie zorientujesz bo w ukrytym pliku

piątek, 26 czerwca 2020, 22:26

Ty już masz. Sam ściągnąłeś.

AWU
piątek, 26 czerwca 2020, 21:03

Nie wiem do czego kolega zmierza ale polecam artykuły w sekcji Cyber Defence tego portalu dotyczące ochrony własnych telefonów szczególnie ludzi profesjonalnie związanych z obronnością? Już nawet Rosjanie zdali sobie sprawę z zagrożeń, to m.in. telefonia komórkowa pomogła udowodnić winę morderców pasażerów MH017?

piątek, 26 czerwca 2020, 21:54

daj spokój - on wierzy w cudowną rosyjską elektronikę lampową odporną na emp. A wywnioskował to z faktu, ze pewna francuska firma produkuje lampy :)

mc.
piątek, 26 czerwca 2020, 13:28

Najpierw był terror i twarde rządy Cara Iwana Groźnego, a potem była Wielka Smuta i upadek imperium. A potem takie "drobiazgi" jak hołd ruski, wkroczenie polskich chorągwi na Kreml (na prośbę bojarów ruskich). Historia lubi się powtarzać...

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
piątek, 26 czerwca 2020, 16:03

A potem był rok 1772, potem 1793 i 1795.

franek
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:21

A potem był 26 grudnia 1991i upadek ZSRR i klepanie biedy Rosji do dziś

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:36

TAk jako pokłosie zaniechań i steku błędów oligarchów

Gulden
piątek, 26 czerwca 2020, 12:40

A ja tam uważam,że warto się zapoznać z tym, co Władimirowicz całkiem niedawno i serio wygadywał o WW2,Becku i Polsce.Naprawdę mróz przechodzi po plecach.Już nie wspomnę o tym jego eseju historycznym.Należy naprawdę zacząć jakoś zaczynac na nowo gadać z rosjanami.Bo nimi nie rządzi Jelcyn.Tylko naprawdę niesamowicie pragmatyczny,cyniczny facet,zdolny do rzeczy naprawdę niekonwecjonalnych.I ma na Kremlu podobnie myślącą i działającą kamandę.

mc.
piątek, 26 czerwca 2020, 13:52

Jak mamy rozmawiać z Rosjanami ??? Chyba najpierw musielibyśmy się przyznać że to my zaatakowaliśmy Niemców, my zbudowaliśmy obozy koncentracyjne i Łagry, i to my wybiliśmy swoich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Gulden
sobota, 27 czerwca 2020, 15:36

-mc-Coś ty chłopie taki nerwowy?Rosjanie szanują tylko silnych,i takich z którymi w ich mniemaniu warto robić interesy.Tak już mają,i trzeba to w końcu zrozumieć,bo jakby nie było,żyjemy obok nich już lata całe.Czyli na początek zrobienie sobie porządku na własnym podwórku,wzmocnienie armii,pozycji miedzynarodowej,i tak dalej.I wtedy można rozmawiać,nie jak równy z równym,ale jak partner z partnerem.Zgody z nimi w życiu nie będzie,bo po co im zgoda z kimkolwiek?Po prostu,jeśli uznają że lepiej warto na spokojnie prowadzić interesy,niż przykładowo interwieniować siłowo,czy naciskać politycznie,gospodarczo..to odpuszczą,bo są pragmatyczni.A jeśli się więcej mówi,niż się jest w stanie zrobić.,i reaguje jak pies Pawłowa,to nie ma się co dziwić,że robią to,co robią.Tak w skrócie,to z rosjanami należy prowadzić politykę pragmatyczną,z uwzględnieniem ich specyfiki kulturowej(z którą mamy wiele punktów stycznych),a na poziomie relacji stricte ludzkich promować współpracę,dialog,nie wiem-kulturową też,bo mają się czym pochwalić.I po prostu małymi kroczkami wbijac im w głowę,że nie mają w nas wroga.A mogą mieć,a po co samemu robić sobie kłopoty?

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 17:18

m.: "m... my"... Kiedy wreszcie przestanieszużywać liczby mnogiej w swoich(?) wpisach? Nawet jeżeli zostałeś upoważniony do tego przez centralę, to przynajmniej wypadałoby się do tego przyznać? Wiesz przynajmniej, co to jest tzw. odwaga cywilna? Tym razem zadane pytania nie mają charakteru merytorycznego...

mc.
sobota, 27 czerwca 2020, 15:40

Rosja zamyka oczy na prawdziwą przeszłość, na miliony własnych obywateli których zamordowali bolszewicy, na Łagry i miliony zdychających na mrozie, na kopalnie Kołymy, na NKWD strzelające w plecy żołnierzom (swoim), na zamordowanie POLSKICH JEŃCÓW WOJENNYCH. Chcieliby, żeby ktoś inny był winny wybuchu II WŚ, a nie ten kto podpisał Pakt Ribbentrop-Mołotow, i nie ten kto przez dwa lata zaopatrywał armię niemiecką w ropę, mangan, miedź, nikiel, chrom, platynę, drewno oraz zboża. Najlepiej żebyśmy to MY się przyznali, MY czyli Polacy. I wtedy można by na nas zwalić wszystko - Holokaust, obozy koncentracyjne a nawet zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. A Stalina można by wtedy ogłosić świętym. I jeszcze wszystkich jego kumpli z Biura Politycznego, NKWD, Smierszu i innych organizacji

robo
piątek, 26 czerwca 2020, 18:23

łowcu trollu: weź tabletkę xanaxu ale raczej nie popijaj samogonem? A zresztą ... z ok święta pobiedy i waszych wyborów na dożywotniego Najwyższego Przywódcę weź dwie tabletki i walnij litra! Uraaaa !!!

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:37

Hm, a tobie pomaga? Że tak gordliwie zalecasz

?
piątek, 26 czerwca 2020, 12:31

Nie oglądałem parady,ale mam pytanie.Czy defilowały "zielone ludziki",które wyzwoliły Krym?

dafaefeaf
piątek, 26 czerwca 2020, 10:49

jeden ma tyle medali , co na zachodzie cała dywizja:)))

andys
piątek, 26 czerwca 2020, 23:48

Słuszna uwaga. Taka mniej wiecej była waleczność zołnierza radzieckiego i tego zachodniego.

piątek, 26 czerwca 2020, 15:02

za 2 rocznicę pobiedy, za 4 rocznicę pobiedy, za 6 rocznicę pobiedy [...] za 20 rocznicę pobiedy...

Antex
piątek, 26 czerwca 2020, 13:47

pólnocnokoreańscy generałowie mają więcej ... prawie jak kamizelki kuloodporne, a do tego jeszcze na spodniach noszą bo na kurtce się nie mieszczą

Fox Mulder
piątek, 26 czerwca 2020, 09:40

Najlepsi są zawsze dowódcy parady - groźne gienierały wykrzykujące basem "Paraaaaad!", albo "szagam-marsz!". Brzmi to nienaturalnie i groteskowo. Zresztą, całe to przedstawienie sprawia wrażenie kompletnie oderwanego od rzeczywistości. Dla nas ten ich kult uzbrojenia, siły militarnej i samej wojny jest kulturowo obcy, dziwaczny, wręcz odrażający. Na odległość wyczuwa się, że ten naród, to żadni nam bracia, tylko totalnie obca ludność, z którą lepiej nie mieć nic do czynienia.

gej Maciuś
piątek, 26 czerwca 2020, 16:06

A poza tymi idiotyzmami wszystko dobrze w waszym "klubiku"?

Antex
piątek, 26 czerwca 2020, 13:50

wg prof. Konecznego my należymy do cywilizacji łacińskiej - a oni do bizantyńsko-turańskiej (ze względu na kilkusetletnie panowanie tatarskie).

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 13:45

Mają tak od czasu, kiedy Rosją rządziła mongolska horda.

Wpr
piątek, 26 czerwca 2020, 10:47

W punkt, to widać na tym forum najlepiej.

Kiełbasa doktorska-tego nie da się zjeść
piątek, 26 czerwca 2020, 02:21

Piękny pokaz "jakości" rosyjskiej nowoczesnej techniki czyli Bumerang.Gratulacje Towarzysze:-) Czyli jak zwykle .Jak to cieszy:-))

ale czad
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:34

Jedna defilada-i do tego "opóźniona" a ustrolle dostały jakiegoś amoku. Davien i "reszta" trollowni dosłownie szaleje. Co się dzieję?

zeus89
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:55

O rany ale wysyp ruskich trolli. To już chyba jakaś inwazja.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 09:39

Standard. Sam Putin określa Polskę mianem kraju "który niechęć do Rosji wyssał z mlekiem matki". Nawet ma trochę racji, to znaczy jak zwykle dotrzeć do łysego czerepu nie moze że to sama Rosja zepsuła sobie przez te wszystkie lata relacje z Polską, no ale ma racje co do ogólnej niechęci Polski do wszelakich "wschodnich rewelacji". Tymczasem wejdź Pan sobie na jakiekolwiek forum czy sekcje komentarzy pod dowolnym artykułem (a już najlepiej takim unaoczniającym słabości Rosji bądź wychwalającym NATO) i "dziwnym trafem" 50% jak nie więcej komentarzy jest skrajnie rusofilska i anty NATO/EU. Normalnie gawiedź zaczytuje się w Sputnikach aż piszczy, cytują a to wypowiedzi Zakłamrowej, a to Łgarowa. Tu dwóch troli ze sobą dyskutuje, niby że wymiana poglądów. Ten uważa że ZSRR wyzwoliciel tamten się nie zgadza uważa że bohater. No cyrk, małpy i latające słonie.

spoko
sobota, 27 czerwca 2020, 02:46

Ostatnio ogladalem na you tube cos tam o F35\polskie wideo\\ wideo stare moze z rok ale w najnowszych komentarzch kroluje kremlowska propaganda i to prawie masowa

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:39

No cóż gały najgłupszego lebiegi i obszczymurka widzą nasze interesy z zachodem i jak na tym wyszlliśmy. Zwyczajnie, to juz nie komuna, każdy kto miał ochotę był na Zachodzie osobiście

robo
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:10

może też kiedyś załatw sobie wizę Schengen i zobacz Zachód , ale może to być dla ciebie szok cywilizacyjny...

ech ta dzika Montana
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:16

Naprawdę?

Dzikie stepy mongolskich panów Moskwy
piątek, 26 czerwca 2020, 09:39

Mhmmm.

ech ta dzika Montana
piątek, 26 czerwca 2020, 16:08

Wygonili cę na step? Mongoły w Montanie? Do czego to doszło.

pewex
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:03

Dziwi mnie strategia rosji - po co wystawiać tak marne jednostki jak na tym forum do szerzenia propagandy? co oni chcą tym osiągnąć ? jak mamy im zaufać czy polubić ? poziom intelektualny tych osób to totalne szambo.

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:00

Mnie nie dziwi, zawsze tak robią - masą. Słabe wojsko, ale za to tysiące i miliony.

taka smutna prawda o upadku
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:48

Po pierwsze - parada to klapa, zarówno wizerunkowa jak i polityczna. Rosja jako supermocarstwo nie ma żadnego lotniskowca. Rosja nie ma samolotów 5 gen - żadnych. Rosja nie ma setek t14 armata. Broń hipersoniczna w strefie marzeń. Putin musi się ośmieszać fałszując historię - wszystkie cywilizowane państwa to widzą. W Rosji szaleje covid pomimo tego, że Putin mówił ze go nie ma. Prestiż militarny rosji po ostatnich wtopach z s400, Pancyrami itp spadł już niemal do zera. Ceny ropy i gazu na niskich poziomach. Gazociągi stoją i kwiczą. W państwie kryzys i malejące poparcie Putina - zmiany w konstytucji. A to wszystko na własne życzenie. o czymś zapomniałem?

easyrider
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:00

Wszystko się zgadza. Teoretycznie upadek wrogiego nam państwa powinien cieszyć. Jednak cały świat zachodni jest w głębokim kryzysie. Z innych względów Rosja, z innych reszta, na zachód. Efekt będzie identyczny. Upadek naszej cywilizacji. I Rosja i Zachód powinni się dogadać i zniszczyć resztę. Islam i Chiny. Nie zapominając o drążącej nas jak nowotwór ideologii.

Wppr
piątek, 26 czerwca 2020, 01:40

To jak widzieć dumnego tyranozaura zdycjajacego na AIDS, nienawidzisz go ale jednak łza kręci się w oku... dziwne uczucie.

Adam s.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:03

Tyranozaur - dobre porównanie. Ale nikomu się łezka w oku nie zakręci. Mniejsze zwierzęta odetchną z ulgą. I ewolucja w końcu ruszy z miejsca.

Wwp
piątek, 26 czerwca 2020, 10:56

Nie ma nic smutniejszego niż zmarnowany szansa... A tych szans rosja zmarnował miliardy.

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 13:49

Na etos jaki mają nic nie poradzisz. Trwa od najazdu mongolskiego aż do dziś. Sprawa musi się rozwiązać sama. Niestety zmiana wymaga czasu.

stiler
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:27

Samobójstwa personelu medycznego, wybuchowe respiratory, zanieczyszczenie w Norylsku, rekordowe temperatury na Syberii, rakiety Tesli, nieprzejednany Łukaszenka, przeszacowane złoża pod Siłę Syberii etc etc etc. To jest wybitnie pechowy rok dla Rosji. Pytanie czy właściwa grupa sterująca tym krajem, toleruje jeszcze państwowego samca alfa, czy też telewizja puści niedługo - Jezioro Łabędzi.

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 00:10

stiler: "rakiety Tesli"... W rusofobicznym amoku coś się komuś najwyraźniej pomyliło... ;-)

T7g
piątek, 26 czerwca 2020, 10:55

Tyle masz do dodania? Gratuluję dobrego samopoczucia - obejrzyj sobie raz jeszcze paradę na wideo przecież tylko to was trzyma przy życiu...

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:11

Ciekawe bardzo dlaczego, jak zwracam się do konkretnego użytkownika, to odzywa się inny... Możliwe jednak, że w amoku propagandowym mylą się nicki i nie tylko... ;-)

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:26

Jeszcze muszą jakiejś Polsce 1.5 mld dolarów zapłacić.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:41

Zapomniałeś o ustaleniach traktatu ryskiego . Ale od zachodu mamy nierównie więcej do ściągnięcia same sumy bajońskie to kupa forsy

zyg
niedziela, 28 czerwca 2020, 19:02

jasne , dodaj jeszcze sumy neapolitańskie które należą się nam po Królowej Bonie !

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 20:25

Ale tak zarządził Trybunał Arbitrażowy za przekręty jakich Rosja się dopuściła na gazie. Tu nie ma że się przedawni albo "dawno temu i nieprawda" jak w przypadku starych traktatów. Jak nie zapłacą to konfiskata mienia na terenie Europy bo, ku zdziwieniu Rosji, Europa prawa przestrzega.

kary
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:47

w Nich nadzieja na pokój

gross
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:12

Nie wiem czy tak było na tej defiladzie ale maszerowali tam żołnierze Indii i Chin? którzy jeszcze niedawno z sobą walczyli? Gdyby taką paradę miało zrobić NATO , to już widzę jak Turcy na defiladzie ostrzelali by Greków a ci wezwali by na pomoc F-16.

Wieśmak
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:25

Podsumowując, parada wygląda żałośnie. Gości brak, tak jak pisano ta w Warszawie niewiele ustępowała tej roczniicowej 75 - a nawet u nas były samoloty 5 generacji...

Łowca chachłów
piątek, 26 czerwca 2020, 00:13

Wieśmak: "nawet u nas"... To w Kijowie w ogóle odbyła się jakaś defilada? Chyba jednak, że maszerowali neobanderowcy z truchłami upa/oun...

Wiesmak
piątek, 26 czerwca 2020, 10:57

Co cie tak ci Ukraińcy bolą? Ja osobiście ich nie lubię ale przynajmniej mieli tyle honoru żeby przeciwstawić się włączy na majdanie a nie to co u was...

Łowca chachłów
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:15

Wielka szkoda, że nie "mieli tyle honoru", jak mordowali Polaków w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-44 i później...

piątek, 26 czerwca 2020, 22:00

Udają Polaków a muszą mieć jakiegoś wroga."Faszyści" już się zdarli.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:42

ee juz pokazałay się relacje o Majdanie i ich inspiratorach i wykonawcach po cichu likwidowanych

czytelnik D24
piątek, 26 czerwca 2020, 11:23

Bolą go bo co chwila wraca gruz 200. Ostatnio marzył o kurnej chacie na dzikich polach. Tyle się biedak o niej rozpisywał. Oczywiście nie przeszkadza temu hipokrycie pisać o braterstwie Słowian pod innymi nickami. Typowo rosyjskie podejście. Jedna ręka do uścisku a w drugiej nóż.

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:13

Może byś jednak odniósł się do kwestii, jak wygląda typowo ukraińskie podejście? Tym razem pytanie nie ma charakteru retorycznego...

wtorek, 30 czerwca 2020, 14:48

Ukraińskego podejścia by nie było, gdyby sowiety nie rozmontowały polskiego państwa razem z hitlerowcami, rozpoczynając wojnę (której nie było?)

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 09:43

Warszawa leży w Polsce. I tak, jest wysoce prawdopodobne że w tym roku przebijemy Putinowską Rosje w randze gości na paradzie. Byłyby jaja. Tak około 1920 jaj. Starczy na 1610 omletów. A stukot widelców będzie głośny niczym galop husarii pokonującej wielokrotnie liczniejsze wojska moskiewskie pod Kłuszynem.

Mika
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:12

W Rosji uzbrojenie było rosyjskie w w polsce samoloty 5 generacji były polskie?????

Wppr
piątek, 26 czerwca 2020, 01:41

Były " wolnego świata".

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:27

Jakoś nam to ujmuje przepraszam bardzo? To już nie można nic kupić od sojusznika jak się go ma? Rosja od nikogo nie kupi bo jej nikt nie lubi.

Lomk
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:00

Oglądam i było bardzo piękne widowisko. Przemowa Pana Prezydenta Putina była konstruktywna i nie agresywna. Żadnego kłamstwa nie zauważyłem.

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
wtorek, 30 czerwca 2020, 14:49

O swoim ówczesnym sojuszniku Hitlerze wspominał?

spoko
sobota, 27 czerwca 2020, 02:58

Widziales tem dymiacy pojazd

Bieda
piątek, 26 czerwca 2020, 01:44

To chyba oglądałeś paradę z 2006 roku, magnetowidy to wytrzymał???

dim
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:39

Ładniejszy był płonący Bumerang. Twoja telewizja tego nie pokazała ? Ale jest ładne amatorskie nagranie w youtube.

Wwp
piątek, 26 czerwca 2020, 09:26

Hahaha widziałem chodził jak traktor z lat 50 i zaczął sie dymic :)))) zaznaczam że sprzęt jest przed parada sprawdzany kilkukrotnie więc co się dzieje na codzień?

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 13:58

Bardzo ładny ten filmik z Bumerangiem. Jak widać, prócz innych rzeczy w putinowskiej Rosji bylejakość w procesie produkcji też jest taka sama jak była za Stalina.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:28

Podobno zepsuł się T-15 (zapalił się silnik) i T-34 spadł z lawety.

Wpr
piątek, 26 czerwca 2020, 09:27

ruskie dziadostwo...

Wania
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:00

Gawarit Maskwa :-)

zeus89
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:50

No nie zauważyłeś. Wszak zgadzała się z linią medialną Kremla.

patriota
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:25

ja też nie widziałem żadnego su57 :)

elementarz
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:02

Mniej więcej do 2010 te wojsko mogło w miarę bezkarnie wjechać we wschodnią flankę NATO, zdobywając z marszu Warszawę przy okazji. Później każdy kolejny rok to zwiększanie kontyngentu natowskiego u Bałtów i Polski, do tego modernizacja sprzętu i zakupy na dużą skalę. Mimo, że Federacja Rosyjska również modernizowała i przezbrajała zachodnie okręgi, to jednak z roku na rok, czas grał i gra na niekorzyść Rosji, której ambicje podboju zachodu, chyba ostatecznie zakończyły się na Krymie i Donbasie. Może jeszcze przejmą Białoruś, ale wątpię, czy pod groźbą ewentualnych sankcji gospodarczych , zrobią coś więcej za Putina, który w każdej chwili coraz mniej może liczyć, na nowe pokolenie obywateli, wychowanych na sieci z innym mentalnym nastawieniem niż było to w ZSRR.

kary
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:44

po co niby mają przeć na zachód? czy my zawsze musimy mieć jakiegoś wroga? bez niego żyć nie można?

dim
piątek, 26 czerwca 2020, 07:07

to raczej Moskwa zawsze, zawsze, zawsze, gdy tylko nie miała smuty, musiała napadać na sasiadów. Aż z jednej osady, otoczonej ostrokołem i z jedną drewnianą wieżą bramną (w XII wieku) zajęła 1/6 świata. Charakterystyczne jest zwłaszcza, że Moskwa pożerała na równi wrogów, księstwa i państwa neutralne, jak i przyjaciół - sprzymierzeńców. A model sprawowania władzy w nowym miejscu, jeśli tylko miało własną wysoką kulturę, obejmował masowe deportacje znacznej części ludności, o tysiące kilometrów dalej, z przywożeniem w ich miejsce ludów dawno już zmoskwionych. Nie inaczej zrusyfikowano Sybir. Mama wspominała zawsze, że mieszkali tam wspaniali ludzie. Wszystko zesłańcy lub potomkowie zesłańców różnych narodów... W szczególności, w ucieczce i nieraz ryzykując łagrem, pomagało jej dziesiątki nieznanychy osób, a nikt dziecka nie wydał milicji. Dziś wszystko są to "Rosjanie". Mówią wyłącznie po rosyjsku, są rosyjskimi wielkimi patriotami... Znają historię tylko oficjalną... i dalej należy się im szacunek.

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:11

Mam w domu niemiecki atlas geograficzny z 1910 roku, i jedną z ciekawszych map jest mapa etniczna Rosji. Na przykład Syberia zamieszkana była przez mnóstwo grup etnicznych, a Rosjanie zajmowali tylko wąskie skrawki przy największych rzekach. Były nawet zaznaczone ośrodki polskie. I na przykład - ukraińskie, szczególnie w okolicach Włądywostoku. Teraz wszystko to Rassija.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:31

Rosji się maży wielobiegunowy świat. Putin o tym wspominał wiele razy. A co to tak defacto znaczy? A on rozpad NATO i EU i każdy gra pod siebie. Rosje boli że wszyscy mają przyjaciół tylko ona nie. Jeszcze co do tego parcia na zachód. Noworosje chcieli zrobić w 2014. Ba nawet Żyrinowski Lwów obiecywał Polsce, Odesse Rumuni. Ahh to były czasy, czasy kiedy Rosji się jeszcze wydawało że sankcje to jej nie tylko nie szkodzą ale nawet pomagają. A później przyszło zderzenie z rzeczywistością i jak Ukrainy nie ma w Rosyjskiej strefie tak już pewnie nigdy nie będzie. I dobrze.

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:15

Rosji się marzy władza nad światem - tak jak każdym faszystom przekonanym o swojej wyższości "cywilizacyjnej" nad "zgniłą" resztą. Putin kopiuje wzorce sowieckie, a sensem istnienia Sowietów było "wyeksportowanie" swojej wersji komunizmu na cały świat. I nigdy się z tym nie kryli, że chcą zjednoczyć pod władzą Moskwy "proletariuszy wszystkich krajów"

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 14:07

Jakim faszystom? Chyba nazistów masz na myśli. Tym ostatnim było bardzo blisko do komunistów. Podczas trwania przyjaźni niemiecko-radzieckiej mówił to wielokrotnie Stalin jak i Hitler. Jeden i drugi podkreślał przy tym lewicowy charakter obydwóch ustrojów. Komunizm w Rosji skończył się. Zastąpiło go niestety to, co było kiedyś w Niemczech.

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 18:49

To już są szczegóły techniczne. Putinowi chyba jednak bliżej jest do faszyzmu, który uwielbia państwo, niż do nazizmu, który opiera się na kryteriach narodowo-razowych. Trochę śmieszne byłoby oparcie się Rosji na "czystej rasie", bo współcześni Rosjanie są bardzo zróżnicowaną mieszanką etniczną, trzymaną w jednym kawałku tylko siłą ... propagandy.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 20:32

Ok nie jestem ekspertem ale się wypowiem. Z tego co wiem to faszyzm to taka kombinajca uwielbienia siły, męstwa, wojny, pogardy śmierci, wiary w silne państwo i centralizacje, wiary że tylko silny wódz może pokierować narodem, wiara w naród itp. To do Rosji pasuje. Ale nazizm to już nie bo tam dochodzi rasizm czyli pseudonauka że jedna rasa jest jakoś genetycznie wyższa od innej. Rosjanie lubią wierzyć w mity ale nie tworzą nauk ani nigdy nie dążyli do eliminacji całych narodów. Wynaradawiali poprzez rusyfikacje, przesiedlenia, niszczenie obiektów kultury czy zamykanie szkół ale mimo wszystko nie dążyli do eksterminacji całych narodów. Ja bym ich nazistami nie nazwał. Oni po prostu elimonowali siłą każdy przejaw inności i nieposłuszeństwa. I nie ważne czy swój czy nie, władza miała być jedna. To jest autorytaryzm ale nie nazizm.

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 06:58

Rosjanie jak najbardziej dążyli do eliminacji narodów. A przynajmniej elit tych narodów i robili to wielokrotnie. Naziści także na początku nie zakładali eliminacji całych narodów. Wyznaczali im jednak rolę służebną wobec Niemców. Jaką wizję świata mają Rosjanie dzisiaj?

dcd
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:29

A oni oceniali Putina jako wytrawnego szachistę... wszystko co napisałeś jest prawdą. Myślę, że zakładali,że wciągną Ukrainę i Białoruś bez problemów. Przelicytowali a teraz chcą razem dbać o pokój na świecie. dziwię się tylko obywatelom bo nam Polakom było by poprostu wstyd mieszkać w takim państwie - no ale historia robi swoje.

Wania
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:02

Jaki znowu "wstyd" ? Naoglądałeś się tvnazi czy naczytałeś ównianej gazety ? Nie ma takiej kategorii w polityce

Loki
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:14

Rosja nie miała na celu wciągnięcia Ukrainy tylko zdestabilizowanie regionu.

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:18

Zdanie bez sensu. Najpierw się destabilizuje region, a potem się mu przychodzi z "bratnią pomocą". Taka jest kolejność. Destabilizacja jest środkiem, nie celem.

Kolos
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:03

Rosja nigdy nie miała ambicji podboju zachodu. Kiedy słyszałeś o takich planach?

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:25

Rosja zawsze miała ambicję podbicia Zachodu, zawsze na zachód parła, dwa razy zajmując Polskę i raz zajmując wschodnią część Niemiec. Całą Zimną Wojnę stacjonowała tam największa w historii masa wojsk pancernych gotowych na atak na zachód. Związek Radziecki oficjalnie dążył do obalenia legalnych "burżuazyjnych" rządów i wprowadzenia własnej wersji komunizmu we wszystkich krajach świata.

mc.
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:00

A planowanie ataków jądrowych na Warszawę, to co to było ?

Ciekawy
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:00

Czy na propagandowych szkoleniach zapomnieli wspomnieć o amerykańskich planach użycia broni nuklearnej w Europie Środkowej, a więc także w Polsce?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:06

No popatrz jakos nie przypominam sobie zadnych planów USa zakładających atak na Polskę w XXI wieku:))

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:45

Bo nazywały się eufemistycznie kordonem atomowym uniemożliwiającym transport wojsk II rzutu z Ukrainy i Białorusi. Oczywiście dla dobra świata i jego demokratyzacji warto było poświęcić te 40 milionów komuchów

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 09:44

Najbardziej mnie w USA obrzydzają te wszystkie prześladowania i mordy na Polakach. A nie czekaj, to był ZSRR no tak. Sorry. :)

Loki
piątek, 26 czerwca 2020, 09:12

No i co z tego wynika? Reżim ussa napadł na kilkadziesiąt innych państw

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 26 czerwca 2020, 11:28

Bo trzeba było wywalić wasze kacapskie kukiełki, których namnożyliście na połowę kuli ziemskiej i chwałą im za to.

mc.
piątek, 26 czerwca 2020, 00:01

NATO NIGDY NIE PLANOWAŁO ATAKU NA ZSRR I ROSJĘ. w przeciwieństwie do ZSRR i Rosji. Jak odpowiedział kiedyś Marszałek Wiktor Kulikow (dziennikarzowi francuskiemu): Czy spodziewaliście się ataku NATO ? Śmiech i odpowiedź - czy słyszał Pan kiedyś żeby bogaty napadał biednego ?

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:21

mc.: "NATO NIGDY NIE PLANOWAŁO ATAKU NA ZSRR I ROSJĘ"... Jak nie masz nawet przysłowiowo bladego pojęcia w rzeczonym temacie, to się lepiej nie wypowiadaj. Unikniesz wtedy śmieszności, a może nawet kompromitacji... PS. Słyszałeś może o czyms takim, jak Operation Totality?

Maciek
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:35

Patrząc na to chłodnym okiem, bez złośliwości, widać zastój w modernizacji sowieckiej armii. Mają dużo fajnych konstrukcji, ale gdzie nie spojrzeć jest jakaś porażka albo opóźnienie. Kompletną klęską okazały się sztandarowe programy su57 i czołgu t14. Produkcja "seryjna" ma ratować twarz reżimu. W lotnictwie widać już nie tylko zastój, to jest zacofanie. Mam wrażenie, że w latach 70tych dystans do zachodu był mniejszy. I pomyśleć, że ten cały ambaras zawdzięczają kilku nieprzemyślanym posunięciom z zajęciem Krymu na czele. Gdyby nie to mieliby i Mistrale, i najnowszą awionikę, i najlepsze systemy elektroniczne. Zachodnie koncerny sprzedałby to wszystko z radością. Putin po prostu przelicytował. PS. A wystarczyło, że referendum na Krymie spełniłoby międzynarodowe standardy...

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:37

@Maciek, słuszna obserwacja, ale to wierzchołek góry lodowej. Nie chodzi tylko o zajęcie Krymu i Donbasu, chodzi o reanimowanie sowieckiego myślenia i atakowanie przez Rosję wszystkiego i wszystkich, o totalną wojnę informacyjną z Niemcami, Francją, Hiszpanią, teraz USA. PO CO oni wszystkich destabilizują i niszczą? Normalny człowiek/naród godzi się na współpracę, bo ona daje obopólne korzyści. Rosja natomiast najbardziej nienawidzi rozwoju sąsiednich krajów, i zrobi wszystko, poniesie ogromne wydatki, żeby tylko im zaszkodzić. To jest najbardziej szokujące - bezinteresowne szkodnictwo. Klingońska mentalność. Po rozpadzie ZSRR Rosja miała historyczną szansę stania się normalnym krajem - ale z niej nie skorzystała. Wolą być "imperium", choćby i imperium zła.

wesoły menel
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:27

Kupują to w Chinach. Przelicytowanie to normalne w pokerze. Wojska lądowe NATO nie mają nowoczesnej obrony przeciwlotniczej. W razie takich ataków jak Izraela w Syrii będą bezbronne. inna kwestia czy w razie pełnoskalowej wojny ta elektronika będzie działać. zajęcie Krymu nie przemyślane? Zobacz co się dziej na Ukrainie w obrocie ziemią i handlu nieruchomościami. Kto jest właścicielem tego kraju?

robo
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:20

Historia wojskowości oraz porównanie obecnego potencjału uczy że to rosyjskie lotnictwo i wojska rakietowe będą miały jak zwykle przerąbane więc OPL NATO nie jest aż takim priorytetem, aczkolwiek konieczna. I to Izrael urządzał masakry systemom i lotnictwu rosyjskiemu , nawet dziś Syria jest broniona przez rosyjską "bańkę" i lotnictwo ,więc twoje porównanie śmieszne

czwartek, 25 czerwca 2020, 20:45

Gdzie ty widzisz sowietów ogarnij się teraz to możesz pisać ruskie to tak samo jak by ktoś o nas napisał PRL

czwartek, 25 czerwca 2020, 22:21

akurat wy to 200% Perel jeśli nie gorzej...

gosc
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:50

typowe dla polakow,lgac i nie znac ros. putin powierzial powstal ,i mial tu na mysli partyzantow.

spoko
sobota, 27 czerwca 2020, 03:23

widzie ze wiesz co putin mial na mysli Niemcy w ataku na Jugoslawie stracili 150 zolnierzy Ps jakby nawet chodzilo o partyzantow to tez sklamal albo ma mizerna wiedze na ten temat \typowo sowiecka\

Bond
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:29

Typowe dla ruskich, fałszować historię, ale wszyscy wiedzą o waszej roli sprawczej obok Niemiec w rozpętaniu IIWŚ. I żadne skomlenie Putina tego nie zmieni.

rurek
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:16

typowe dla ruskiego - odwracać kota ogonem. Atak na Serbię nastąpił w kwietniu 1941 r . W Polsce ruch oporu działał już od ponad roku.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:33

Jak to mawiają w Rosji przeszłość ma świetlaną przyszłość.

taka prawda
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:42

ono jako Burkina Faso. GENERAŁ G. PATTON TAK ZDIAGNOZOWAŁ TEN NARÓD: .... "Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są sukinsynami, barbarzyńcami i pijakami."

ccc
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:41

Z powodu swej mocarstwowości „gospodarczej” Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

Saszka czytaj ze zrozumieniem
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:41

Rosja to Cywilizacja Turańska czyli cywilizacja obozu wojennego (kosza). Przejęli to od Mongołów, którym bili czołem przez kilkaset lat i od których zależało ich istnienie. My należymy do Cywilizacji Łacińskiej. Nie skupiamy się na wojnie i bohaterach wojennych a bardziej na bohaterach czasu pokoju.

Tak jest
piątek, 26 czerwca 2020, 01:48

Wklejaj to w każdym wątku.

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:47

Tak, trzeba to wklejać, żeby ludzie w końcu zapamiętali. Trzeba jeszcze tysiąc razy powtórzyć, że Moskwa to nie Ruś. Moskwa jest tworem ludów wędrownych, myśliwskich, zorganizowanych na wzór mongolski. Ruś jest cywilizacją rolniczą opartą na wzorach feudalizmu nordyckiego i Bizancjum. Moskwa dopiero w 1722 roku przyjęła nazwę Rosji, kradnąc ją od swojego południowego sąsiada.

militarysta
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:57

chciałbym to kiedyś na własne oczy zobaczyć..

piątek, 26 czerwca 2020, 22:40

co Cie powstrzymuje?

najszybszy rosyjski zegarek
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:50

Wołodia zdziwiony że jest sam jak palec - zdziwiony że, każdy go kopnął w dpę. No ale chyba tak wielki strateg powinien był przewidzieć co się stanie po tym jak odstawił taką propagandową błazenadę w Izraelu - gdzie praktycznie napluł wszystkim ofiarom drugiej wojny światowej w twarz.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:55

Zastanawiające jest wielce, dlaczego wpisy wiadomej proweniencji propagandystów oprócz tego, że z reguły są prymitywne, to ponadto bywają agresywne. Znamienne jest, jak często piszą o przemocy fizycznej i naruszaniu ludzkiej godności. Przykładem są słowa, które pozwolę sobie zacytować z powyższego wpisu: "kopnął", "napluł"... Takie są jednak niestety standardy, o ile na takowe miano zasługują, w tzw. kółku wzajemnej adoracji w propagandowej antyrosyjskiej akcji...

T7g
piątek, 26 czerwca 2020, 01:49

Jaki ty jesteś mądry. Chyba jesteś starożytnym rosjaninem.

najszybsza montańska przyczepa z osiedla
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:18

Zwykły skondensowany sok z ukraińskiego buraka-i tyle.

Bond
piątek, 26 czerwca 2020, 05:09

Nie lepszy taki rosyjski bojarysznik ludowy, do tego podany w walonce, jak ty.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:08

ładnie podsumowałeś swoje i trolla brednie:)) Byle tak dalej te wasze samokrytyki coraz lepsze:)

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:22

Nie ma na tym forum nic bardziej żałosnego od coraz bardziej sfrustrowanych członków, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)

wtorek, 30 czerwca 2020, 14:51

Veritas pod nowym nickiem przebija wszystko :)

czytelnik D24
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:30

Popatrzcie na te iście "słowiańskie" twarze. To armia rosyjska czy już chińska? Co na to turbosłowianie z Olgino?

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:21

Czyżbyś miał jakieś rasistowskie inklinacje, że oceniasz ludzi po twarzach? Może tak samo postąpisz w odniesieniu do żołnierzy amerykańskich? Czekam na odpowiedź, nie tchórz... ;-)

edffdf
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:23

nikt tu nie jest rasistą. Gdyby czarnoskóry upierał by się że jest słowianinem to trzeba by go wyprowadzić z błędu - to też działa w drugą stronę. Tutaj za to mamy sytuację gdzie za wszelką cenę rosyjskie trole próbują się podczepić pod naszych braci słowian - tylko że my nie mordujemy swoich braci... więc bliżej wam do innych nacji.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:25

Jeżeli już ktoś się pod kogoś podszywa, to najczęściej robią to propagandyści ukraińscy, którzy działają na zlecenie zachodnich ośrodków walki propagandowej. A tak przy okazji, to zwrócę uwagę użytkownikowi, którego nie stać nawet na normalnego nicka na dwie kwestie: po pierwsze - należy wypowiadać się tylko we własnym imieniu, po drugie - zamiast nieudolnie stosować zagrania socjotechniczne, to należy używać argumentacji merytorycznej. Zrozumiałeś? Podobnie, jak na wcześniej zadane pytanie użytkownikowi o nicku czytelnik D24, to również oczekuję konkretnej odpowiedzi. Chyba jednak, że bez wsparcia centrali, to nie jesteście w stanie tego zrobić... ;-)

czytelnik D24
piątek, 26 czerwca 2020, 11:39

Tyle pisałeś o zasadach tzw kultury wypowiedzi to ja na podstawie zasady którą sam wyznajesz mam pytanie. Czy masz jakiś dowód że Ukraińcy angażują się tutaj na forum?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:09

Widzisz trollu jak ładnei sie zdenaskowałęs ze jesteś jedynie zwykłum rosyjskim najmita za garść kopiejek:)0 Ale skąd u was te kompleksy co do Ukrainy to nie rozumiem:))

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 10:53

Jak to skąd? Stracili Kijów i nagle się okazało, że Ruś Kijowska to nie oni, a ich południowy sąsiad :) Dysonans kognitywny, kiedy "Święta" prawda Twoich propagandzistów okazuje się nie do obrony.

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:23

Nie ma to jak kolektywna praca propagandowa... Nieprawdaż? ;-)

czwartek, 25 czerwca 2020, 20:50

Nie stet ale cobyś nie robił Rosjanie są Słowianami przeczytasz to w każdym opracowaniu choćbyś tego nie chciał

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 11:05

Sprawa jest bardziej skomplikowana. Istniały przynajmniej trzy wielkie fale "słowianizacji" Księstwa Moskiewskiego z Rusi Kijowskiej i w pewnym sensie Moskwę można uznać za "zesłowianizowaną". Język rosyjski jest tworem sztucznym, narzuconym ludności w XVIII i XIX wieku "reformami" i "europeizacją" rozpoczętą przez Piotra Wielkiego. Natomiast doskonale wiemy, ze zarówno "europeizacja" jak i "słowianizacja" Moskwy były bardzo powierzchowne. Rosjanie "uważają się" za Słowian i zazwyczaj ich deklaracje świat akceptuje. Ale niestety deklaracje Rosjan są częścią ich wojny informacyjnej - zaczynają deklarować coraz dziwniejsze rzeczy - że są "trzecim Rzymem", "ostoją chrześcijaństwa, albo "wyższą cywilizacją" :) Więc i pozostałe ich deklaracje także trzeba odbierać z rezerwą :)

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:48

Są tezy że Radymicze i Wiatycze to plemiona co powędrowały na te pogranicze słowiańskie z terenów dzisiejszej Polski

Hers
piątek, 26 czerwca 2020, 09:32

Nie znam sowieckiego jezyka, te wasze litery tez jakies takie dziadoskie.

HeHe
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:54

Żołnierze z "tymi iście słowiańskimi twarzami" to z pewnością nie armia rosyjska a prawdopodobnie po prostu armia chińska. Odpowiadam zamiast "turbosłowian z Olgino" :)

czytelnik D24
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:56

To poszukaj więcej zdjęć z tej parady :)

fdws
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:23

właśnie :)

GieTek
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:25

Po co to wszystko? Chleba od tego nie przybyło.

rajz
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:49

Jacy to spece się znależli od "prawdy", a Duda cały czas kłamie na temat Gruzji, Ukrainy, czy Syriii, że Rosja napadła na te państwa,a przeciez tak nie było czego przykładem jest: "7 sierpnia niedaleko granicy z Osetią Południową koło Gori, Gruzja zgromadziła 12 tysięcy żołnierzy i 75 czołgów. Misja OBWE w Cchinwali w czwartek późnym wieczorem 7 sierpnia znalazła się pod ostrzałem artyleryjskim. Z danych Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO wynika ponadto, że już rankiem 7 sierpnia Gruzini przerzucili na granicę z Osetią Południową 12 tysięcy żołnierzy. W Gori znajdowało się 75 czołgów i wozów opancerzonych, co stanowi jedną trzecią wyposażenia gruzińskiej armii. W nocy z 7 na 8 sierpnia rozpoczął się ostrzał Cchinwali. Gruzini użyli wyrzutni rakietowych, zrzucili bomby kasetowe, a także strzelali z armat kalibru 152 mm". Tak samo dotyczy to Ukrainy, gdzie Polacy nawoływali do obalenia Janukowycza, nawet kukiz spiewał im piosenki, a szczytem kłamstwa jest twierdzenie, że Rosja napadła na Syrię, po prostu brak słów. I taki osobnik jest prezydentem

Veritas
wtorek, 30 czerwca 2020, 14:53

Niema i nie było takiego państwa jak osetia. Nikt tego nie uznaje za państwo. Nigdzie z ich paszportem nie wjedziesz. Niema więc żadnej "granicy z Osetią Południową".

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 11:17

Gruzja napadła na Rosję ! O rany. I co, okupuje ją? Wzięła ją przez okrążenie? :D No wybacz, ale jakim trzeba być d.bilem, żeby coś takiego na serio napisać? Ale zaraz, może jednak Cchinwali to nie Rosja, a terytorium Gruzji zajęte wcześniej przez rosyjskie wojska? Aha, faszystowscy Gruzini śmią bronić się przed najazdem pokojowej Rosji. A holenderski samolot pasażerski zaatakował rosyjską pokojową rakietę przeciwlotniczą, która akurat przelatywała w pobliżu.

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 07:07

No i udało ci się wyjaśnić katastrofę. Niebawem MAK w oficjalnym raporcie poda, że to holenderski pilot faszysta zaatakował rosyjską rakietę.

kotos
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:01

Dziękuję Panu za Prawdę, której nie potrafią przyjęć piszące tu dzieci na forum z programu 500+. Jestem z Panem i w pełni się zgadzam z Pana słowami!

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:12

No i mamy dwóch kolejnych płaskoziemców czyju rajza i kotosa:))

gango
piątek, 26 czerwca 2020, 22:43

to ta sama łajza.

peb
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:11

Rajz! Skąd się wziąłeś? Z portalu Sputnik? Przecież to oczywiste, że Rosja napadła na Gruzję i Ukrainę. Putinowi śni się rekonstrukcja mocarstwa sprzed rewolucji bolszewickiej. Dlatego dąży do odzyskania utraconych terytoriów i rozszerza strefy wpływów. Wyróżnienie Serbów podczas defilady wzięło się stąd, że historycznie Serbowie byli prorosyjscy. *** Znany ros. historyk wojskowości Aleksander Szirokorad spłodził nawet na zlecenie Kremla dziełko pt. "Utracone ziemie Rosji" ("Утерянные земли России"). Na podobny rewizjonizm cierpi także Białoruś. W książce pt. "Heraldyka miast białoruskich" można przeczytać np. , że Białystok znajduje się okresowo na terytorium Polski". *** Gdybyśmy publicznie nie wytykali mniej lub bardziej wydumanych roszczeń, to należałoby się zgodzić na kolejny rozbiór. Niemcom oddać Górny i Dolny Śląsk, Zachodnią Wielkopolskę, Pomorze, Warmię i Mazury, Czechom Śląsk Cieszyński, Słowakom (jako sukcesorom C. i K. monarchii) Małopolskę, a resztę Ruskim i Łukaszence. Posprzątane, ostatni gasi światło.

Antex
piątek, 26 czerwca 2020, 14:36

no rzeczywiście - książki Szirokorada są "genialne" - cała seria Przyjaciele i Wrogowie Rosji. Tego się nie da czytać bez szkody dla zdrowia psychicznego ...

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:06

TA..... jak Rosja napadła na Gruzję, to Polacy zdobyli radiostację Gliwitz. Zanim napiszesz to się dowiedz o co chodziło jankeski desnt na Gruzję watażka gruzińsko ukraiński Sakaszwili napadł na Osetię a stacjonujące tam ruskie wojska atak odparły i ruszyły na Gruzję . Dopiero interwencja dyplomatyczna zmarłego bliźniaka z kolegami tej samej rangii zatrzymały ofensywe rosyjską . Bo sojusznicy jankescy siedzieli w koszarach. A sami gruzini za głupi aby zablokować /wysadzić tunel jedyną drogę dla sprzętu ruskiej armii . Gromy utemperowały znowu lotnictwo . A resztę to sobie znajdź w necie o tej chucpie

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:11

Jak mozna napaść na siebie samego to nei rozumiem... Osetia i Abchazja to Gruzja trollu wiec skończ ta prymitywna kremlowską propagande.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 18:53

wiem donuś że wstrzemiężliwośc na mózg się rzuca . Jarzysz traktat uznany przez ONZ między Osetią i Gruzją A to historia jak z Kosowem...... była sobie Serbia, a Albańczycy przywędrowali i mnożyli się . Tak i Osetyńcy osiedlili się na terenach Gruzji A po upadku Sowietów naprztykali się i podpisano traktat ustanawiający rozejm i wojska pokoju tj rosyjskie. Dla lepszego zrozumienia prześledź żywot tego aktualnie bandyty sakaszwilego

piątek, 26 czerwca 2020, 22:44

Niema takiego państwa jak Osetia. Nikt go nie uznaje. Na jego paszport nigdzie nie wjedziesz.

zeus89
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:53

Hahahah :D Ja nie mogę. To już nie wiem.

mc.
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:46

Cokolwiek armia gruziński robiła, to robiła to na terytorium Gruzji. Dziwi cię to że Ukraińcy chcieli przegonić złodzieja i przedstawiciela Moskwy ? Naród syryjski nie zapraszał bandytów Wagnera, wysłała ich Moskwa. Wiem że się z tym nie zgadzasz, ale "Moskiewski Prawda" nie ma nic wspólnego z PRAWDĄ.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:09

Naród syryjski w rzyci ma Asada i jego siepaczy jak i najemników demokracji finansowanych przez rządy zachodnie czy satrapie arabskie. Rodzinka Asadów miała sporo za uszami, ale ta demokratyzacja zrujnowała kraj i teraz murem stoją za asadem za wyjątkiem tych żyjacych za judaszowe srebrniki. I tu na pochwałę zasługuje pomoc z naszego kraju - pdbudowa i pomoc ludziom

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:14

Gnago to Asad zrujnował Syrie wywołując wojnę domowa a potem dołozyła sie ISIS czyli pogrobowcy wspieranej przez Rosje partii BAAS i sama Rosja .

mc.
piątek, 26 czerwca 2020, 00:03

Ta "demokracja" nazywa się dyktatura i jest utrzymywana przy życiu tylko przez "bagnety bolszewickie".

matador
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:02

Ukraińcy przede wszystkim powinni rozliczyć się z ofiarami swoich mordów na Polakach. Ile rodzin na to czeka , a rząd polski ukrainizuje Polskę.

mc
piątek, 26 czerwca 2020, 00:06

Rozliczenia między Polską a Ukrainą zostaw Polakom i Ukraińcom. Janukowycz nie tylko był złodziejem, ale i przedstawicielem Moskwy na Ukrainie. I właśnie dla tego po obaleniu uciekł do Moskwy.

sysy
piątek, 26 czerwca 2020, 09:32

A do tego Janukowycz mógłby uzyskać "kartę Polaka", przecież jego dziadek z warszawy nazywał się jeszcze Janukowicz

y
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:19

"I taki osobnik jest prezydentem" Rozumiem, że piszesz o "prawdomównym" Putinie. Bo od NASZEGO prezydenta to się odstosunkuj...

jan
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:10

Wania zmykaj do siebie z tymi "putin-prawdami"

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:10

Argument z piaskownicy !

dalej
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:13

Widać kolego nie zrozumieliście, jesteś Rusek, idź sobie :)

peb
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:10

@ Toja Zrobić porządny portal historyczny we wszystkich większych językach - chyba na tyle Polskę stać. Można by z tych miliardów, które otrzymała TVP. I starannie go wypozycjonować. I wtedy jeżeli ktoś w Internecie napisze "druga wojna światowa" w jakimkolwiek języku na początek dostanie polską informację. I tak właśnie powinno się zrobić. Bo co państwo, to inna wersja wydarzeń. Na jednej ze stacji telewizyjnych do wczoraj leciał serial "II wojna światowa w liczbach". A w nim następujące "rewelacje". II wojna rozpoczęła się nie w Europie, tylko w Azji. Nie 1939 r., tylko 1937 r. - od zajęcia Szanghaju przez Japończyków. Natomiast koniec wojny to nie zdobycie Berlina, tylko kapitulacja Japonii. Przy czym podkreślono, że cesarz Japonii był pacyfistą, zdominowanym przez grupę militarystów. A więc Japończycy nie byli tacy wredni, jak ich się przedstawia. Druga "rewelacja" dotyczy frontu wschodniego w Europie. W 1943 r. największą potęgą przemysłową miał być Związek Sowiecki. Tu oczywiście nieśmiertelne obrazki propagandowe z T-34. Ani słowa o tym, że Ruscy mieli na wyposażeniu Shermany, Matildy, Jeepy, Mustangi i inny sprzęt zachodni, bez którego jakoś nie mogli się obejść. Trzecia "rewelacja" dotyczy obozów koncentracyjnych. Zachód dowiedział się o istnieniu tych obozów dopiero po zajęciu KL Auschwitz-Birkenau przez zszokowanych krasnoarmiejców. Pierwsze kłamstwo dotyczy zszokowania, bo przecież Związek Sowiecki miał już bogate tradycje w prowadzenia obozów oraz organizowania ludobójstwa. Drugie kłamstwo dotyczy prymatu w samym odkryciu istnienia obozów, które jakoby nastąpiło dopiero w styczniu 1945 r. Następne „rewelacje” dotyczą udziału Polaków w II wojnie. Okazuje się, że na froncie wschodnim w Europie polskich żołnierzy w ogóle nie było. Mundurowe i cywilnie ofiary agresji Sowietów na Polskę zostały włączone do strat osobowych Związku Sowieckiego, które wyliczono na prawie 26 mln ludzi. Wspomniano natomiast o polskim udziale w walkach we Francji w 1944 r., ale na mapach są już tylko flagi amerykańskie i brytyjskie. W odcinku omawiającym bitwę o Anglię pojawia się tekstowa plansza o polskich udziale, ale dosłownie na 1-2 sekundy (trzeba byłoby zrobić stopklatkę, żeby dało się przeczytać w całości). Zapewne wnikliwy widz dopatrzy się jeszcze wielu przekłamań. Ogólny obraz, jaki wyłania się z tego filmu, przedstawia Polskę jako państwo wytarte z mapy Europy. I na tym koniec.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:37

Będą kłamać i fałszować aż do ostatecznego rozpadu Federacji Rosyjskiej. Pewnie jeszcze długo po śmierci Putina. To jest wojna informacyjna i musimy po prostu lansować naszą wersje. I już. Na chama i wszędzie gdzie się da. Wyciągać Sowietom wszysktkie trupy z szafy i kłaść na środku pokoju. Po 100 razy dziennie.

Wppr
piątek, 26 czerwca 2020, 09:34

Właśnie, nie dajmy się zakrzyczeć debilnymi argumentami oni nie mają wstydu...

lynx
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:32

wojna chińsko-japońska z 1937 nie zmieniała układu sił na świecie. równie dobrze możesz powiedzieć że wojny z lat 1894-95 i 1931 to początek II wojny światowej co jest brednią, prawda? nie wciskaj wszystkich konfliktów lokalnych do jednego wora. II wojna zaczęła się od zakwestionowania przez III rzeszę i zsrr świata powarsalskiego.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 09:07

Nie zrozumiałeś o czym on pisał co? :) On właśnie o tym pisał że nie które seriale pokazują historie źle.

Jacek
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:55

Należy zwrócić uwagę, że w Defiladzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w dniu 24 czerwca 2020 roku zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wzięli udział żołnierze nie tylko z państw należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) tj. Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu. Swoje reprezentacje także wystawili: Serbia - kraj współpracujący oraz byli członkowie porozumienia - Azerbejdżan i Uzbekistan. Obecność żołnierzy z Chin i Mongolii stała się już wręcz tradycyjnym elementem rocznicowych Defilad Zwycięstwa w Moskwie. Swoją reprezentację wystawiły również Indie, co na początku nie było potwierdzone w związku napięciem na linii Delhi - Pekin. Natomiast szczególnie znamienny był udział żołnierzy z Mołdawii. Jest to fakt szczególnie wart odnotowania z oczywistych względów, chociaż być może trudny do przyjęcia przez wiadomo kogo…

y
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:23

Tak, w paradzie wzięły udział same "militarne potęgi" (Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan) , a gośćmi byli najważniejsi polityczni gracze tego świata...

XyZ
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:28

Zapomniałeś wymienić Chin oraz Indii. Chyba jednak, że wymienionych państw nie zaliczasz do kategorii "militarne potęgi". Masz jeszcze szansę uzupełnić swój niepełny wykaz, który świadczy o takowej wiedzy...

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:38

Mimo wszystko Putin liczył na Macrona i Merkel a tu klops. Tyle lat po krymie i dalej nikt go nie lubi.

lynx
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:33

kogo?

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:24

Proponuję najpierw, żebyś zapoznał się i przynajmniej zrozumiał mądre polskie przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą". Podpowiem dla ułatwienia, że w tematach dotyczących Rosji, to najżałośniej wyją coraz bardziej sfrustrowane rusofobki... ;-)

czytelnik D24
piątek, 26 czerwca 2020, 12:15

Kto to jest ten rusofob? Pytam bo nie odpowiedziałeś wcześniej. Czy to ktoś w rodzaju homofoba dla środowisk LGBT?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:16

NO własnei mamy załosne wycie rusofilka trolla jak zwykle:))

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:25

Zastanawia mnie i to bardzo, skąd żałosne rusofobki mają tyle czasu na zaśmiecanie forum Defence24 i nie tylko... ;-)

wtorek, 30 czerwca 2020, 15:03

Bronimy swojego kraju przed inwazją pożytecznych idiotów.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:56

Członków, o ile to właściwe określenie tzw, kółka wzajemnej adoracji w propagandowej antyrosykiej akcji... Teraz już zrozumiałeś, rysiu? Pytaniie z oczywistych względów ma charakter retoryczny... ;)

Wwp
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:26

Aha, to już rozumiem pełny sukces!

Palmel
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:43

jeden kraj a musi mu się przeciwstawić cały blok NATO ile to państw i wszyscy obserwują i nagrywają ta paradę np. dziwne było że jeden z tych wozów jadący przed T72 miał podwójną klapę dowódcy jak się popatrzy to widać jak przed siedzącym tam dowódcą klapa jest podwójna jedna warstwa za nią w pewnej odległości druga

czwartek, 25 czerwca 2020, 08:22

Pół planety i tak wystawiło delegacje

Wwp
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:30

Planety "Bieda" chyba.

isto
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:05

Ale "bogacz" się odezwał, no, no, 4 biliony długu, panstwo na krawędzi upadku, co za "bogacz".

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:40

Porównaj sobie potencjał i to nie tylko militarny Indii, że o Chinach nie wspomnę. Wtedy dopiero może zdasz sobie sprawę, do kogo należy przyszłość na planecie Ziemia... ;-)

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:17

NO w porównaniu z takim USA to wszyscy ci wymienieni przez ciebie dużo musza nadrobić a twoja Rosja stoi tu najgorzej:)) A teraz doliczając NATO i reszte państw Zachodu to lezycie i kwiczycie towarzyszu:)

sobota, 27 czerwca 2020, 07:17

To już nie są t

y
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:28

No to porównaj potencjał USA, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i reszty NATO. Dodaj do tego jeszcze Australię, Japonię i południową Koreę. I jeszcze trochę "drobnicy", która z Rosją nie chce mieć nic wspólnego. I który potencjał gospodarczy, militarny i społeczny jest większy? I bardziej perspektywiczny? Bo na pewno nie bieda-ruski!

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:49

Użytkowniku, któremu nie nadano nawet normalnego nicka, poza wklejoną wyliczanką, to nie masz pojęcia o czy piszesz. Perspektywy światowe są takie, że Chiny w bliskiej perspektywie zostaną liderem praktycznie w każdej kategorii. Do rangi światowego mocarstwa pretendują w dalszej kolejności Chiny. Natomiast określenie Kanady i Australii potęgami, to już naprawdę spora przesada. Pod względem militarnym coraz mniej liczą się Niemcy, a Wielka Brytania już stała się Mała, a na tym jeszcze nie koniec. Natomiast Rosja jest potęgą militarną, a w całkiem nieodległej perspektywie stanie się również gospodarczą. Na nic zda się zaklinanie rzeczywistości przez coraz bardziej sfrustrowanych rusofobków... ;-)

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:18

No dawno tak sie z twoich urojeń owca nie usmiałęm:)) Ale juz tylko to ci zostało poza rzewnym płaczem:)

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:27

Jak można zauważyć, to żałosne rusofobki maja jakąś obsesję na punkcie płaczu, śmiechu, wycia, kwilenia itp. itd. ;-)

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:41

Szkoda tylko że Chiny i Indie skaczą sobie do gardeł. Zachód przynajmniej nie napada siebie na wzajem. Zresztą to że Chiny aspirują do miana supermocarstwa to nie znaczy że blisko im do stanów. Jeszcze wiele lat minie zanim będą mogły choćby podbić Tajwan. Wieeeeelee lat. Także mimo wszystko USA > ktokolwiek inny.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:13

Znasz ten teleportal Ziemia- ISS przez ostatnią dekadę. Zastanów się jak ludzie tam się znajdowali ,przemyśl i uświadom jakie bzdury dedykowane bydłu ludzkiemu powielasz. I te nie chcą staje się piramidalną bzdurą. Drogie ymięso armatnie

lynx
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:34

z taką bandą jak ta prezentowana na placu czerwonym to do karaluchów.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:36

Pogarda dla innych, to jedna z cech zakompleksionych osobników, którzy nic wartościowego sobą nie reprezentują. Niestety nie jest to odosobniony przypadek, chociaż jeden z żałośniejszych, co dobitnie pokazuje jaki poziom, a raczej jego brak reprezentuje rusofobiczna grupka...

piątek, 26 czerwca 2020, 02:57

Won do Rosji, trolu. Pisz u siebie i nawracaj ludzi. Bo za niedługo to oni Ciebie i Putina przepędza widłami.

xxx
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:29

To poucz tego swojego kolegę "bez nicka" bo to twój ziomek z rosji. Jakoś nie widzę żebyś to robił

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:14

No reprezentuje się jako patriota , a ksywka anglosaska i tyle z jego fałszywego patriotyzmu

piątek, 26 czerwca 2020, 22:48

Jak by plótł coś o słowianach to byłby prawdziwym patriotą?

Wpr
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:27

A były głowy państw Chin i Indii? Czy tylko paru kolesi w kamaszach?

Jacek
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:38

Zapewne nie wiesz o tym, że w tym samym czasie w Moskwie gościł minister obrony Indii w sprawie zakupu rosyjskiego sprzętu wojskowego. Należałoby wspomnieć, jak jeszcze niedawno co niektórzy wpadali wręcz w ekstazę z powodu wyparcia Rosji z indyjskiego rynku. Jak się okazało był to kolejny przykład tzw. myślenia życzeniowego - wishful thinking...

piątek, 26 czerwca 2020, 22:50

Był i na defiladę nie wpadł? Tzn nie zaprosili go czy odmówił?

Łowca trolli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 03:30

Nie zawsze można robić dwie rzeczy równocześnie i być jednocześnie w różnych miejscach... ;-)

VeritAss
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:06

Być i nie być. Czy się rozerwał?

czwartek, 25 czerwca 2020, 10:04

Szczególny szacunek wzbudza fakt, że wspólnie maszerowali żołnierze Chin i Indii, mających za sobą długą historię trudnego sąsiedztwa, świeżo okraszonego gwałtownym i krwawym (mam nadzieję, ze krótkim i bez wielkich konsekwencji) zaostrzeniem.

Veritas
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:07

Zwracam uwagę, że obecność Chin Indii jest podkreślana z powody braku jakogolwiek przedstawiciela aliantów zachodnich, bez których nie pokonano by Hitlera. I dzieje się tak z powodu ostracyzmu jaki spotyka Putina.

Jacek
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:44

Można domyśleć się, kto stoi za zaostrzeniem się relacji pomiędzy Indiami i Chinami. Należy więc mieć szczerą nadzieję, że Rosja doprowadzi do załagodzenia sytuacji i nie dojdzie do eskalacji konfliktu zbrojnego. W Moskwie udało się spotkać przedstawicielom Pekinu i Delhi, a więc został wykonany krok w dobrym kierunku...

piątek, 26 czerwca 2020, 22:51

O, czyżby znowu USA winne? A Rosja będzis deeskalować?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:21

Taak, najpierw podjudzacie Indie i Chiny a potem mediacja?? No na to sie nei nabiorą jacuś:)

czwartek, 25 czerwca 2020, 23:42

Wszystko co

As
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:20

Staramy się zaklinać rzeczywistość i umniejszać osiągnięcia Rosji, ale jakby tak porównać ich historię i naszą ich sprzęt to wypadamy na ratlerka pieniącego się na niedźwiedzia dla którego odpowiadanie na zaczepki malucha jest poniżej godności.

piątek, 26 czerwca 2020, 22:53

Nie nie, doskonale pamiętamy wkład zsrr w wywołanie wojny i nie damy wam o nim zapomnieć. Bo tym jest artykuł?

Palmel
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:39

jeden kraj a musi mu się przeciwstawić cały blok NATO ile to państw

piątek, 26 czerwca 2020, 22:54

Musi? Nawet jeśli samo nato się rozbrajało całe dekady?

Fgu
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:29

Zawsze tak jest z bandytami, widziales kiedys zeby jeden antyterrorysta wpadal do kolesia o 5 rano?

Eryk
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:34

Co ty piszesz Wania? My grozimy Rosji? My ćwiczymy atak jądrowy na Warszawę? My ja zaczepiamy? Co ty piszesz. Polska jakby mogła to by przeniosła się do Australii, żeby nie mieć z wami nic do czynienia, albo zamieniła się miejscami z Francja.

Obywatel RP
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:00

Jacy "my", jeśli już to wskaż, w czyim imieniu się wypowiadasz? Nie zauważyłeś, jak terytorium RP jest wykorzystywane przez USA do realizacji agresywnych planów na tzw. wschodniej flance? Najlepszym rozwiązaniem dla Polski byłoby zachowanie neutralności i dobrosąsiedzkich relacji z sąsiadami, a nie narażanie się na odwet w przypadku agresji NATO na Rosję. Polacy nie mogą wyrazić zgody, żeby Ojczyzna stała się atomowym polem walki, to czego jak wyraźnie widać, to usilnie dążą w Waszyngtonie...

czytelnik D24
piątek, 26 czerwca 2020, 12:35

Polska jest częścią NATO ibmcylu szkalujący obywateli RP.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:22

Skończyłeś już wypisywac te kremlowskie brednie Obywatelu FR??

Extern
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:55

"Agresja NATO na Rosję", "agresywne plany na wschodniej flance"? Wstałeś za szybko i krew ci odpłynęła z głowy? NATO ma na wschodzie rotacyjnie 4,5 tysiąca żołnierzy.

Obywatel RP
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:39

Jak się cokolwiek dowiesz na temat tzw. wschodniej flanki, to będziemy mogli o tym podyskutować. Na chwilę obecną wykazujesz się tylko propagandowym zapałem, za którym niestety nie stoi wystarczający zasób wiedzy. Plany NATO nie są oczywiście jawne, ale przy chociaż odrobinie wiedzy, to można dojść do wysoce niepokojących wniosków...

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:23

A o czym można dyskutowac z takim osobnikiem jak ty wypisujacym brednie i kremlowską propagande? Dla was jest już za pózno.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:42

dejvidku, a ty wypisujesz brednie o AIM-120 z 1973 roku czy kotlach opalanych a ludzie z toba dyskutuja. Moze z litosci?

Adam
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:12

Naoglądałeś się chłopie szczujni TVP, nieprawdaż.

Marek1
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:54

A ty towarzyszu Adam cały tkwisz w Sputniku, więc nie bredź nam tu o "pacyfistach" z Kremla.

odro
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:51

Kreml jest pacyfista,czego nie mozna powiedzieć o amerykanach, ponad 200 lat istnienia i 186 wojen prowadzonych.

10 kopiejek
piątek, 26 czerwca 2020, 19:50

Misiu kolorowy, dużo rzeczy już czytałem, ale nazwanie Kremla pacyfistą to już zaiste paradne : )

za 10 kopiejek więcej
środa, 1 lipca 2020, 08:08

Dokładnie. Jak się poczyta co działo się za murami Kremla od dawna aż do dziś, twórczość Stephena Kinga przy tym kuca.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:19

To już w wiadomej centrali musiało zabraknąć nawet nicków, że muszą numerować kolejnych członków, o ile to włąsciwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)

lynx
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:36

u nas przed 13 po południu. skąd piszesz? czas moskiewski?

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:43

mykola: "u nas".. To w całym wiadomej proweniencji kółku macie tylko jeden zegarek? W dodatku zapewne należy do prowidnyka... Może przynajmniej podałbyś ostatni kurs hrywny? W Kijowie oczywiście... ;-)

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:24

Dalaej hrywna znacznie więcej warta od waszego rubelka wiec jak widac neiżle sie musisz naganiac owca by cos zarobic;)

nie martw sie trollu
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:40

A co ty trolliku zawodowy martwisz o ruble czy hrywny, przeciez ty i tak bierzesz w szeklach.

Mrr
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:43

Kurdupel leczy kompleksy coraz to nowszą bronią. Lecz minę ma nie tengą.. Więc nie wszystko chyba jest po jego myśli

ulre
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:53

Gdyb nie ten "kurdupel", to nie pisałbyś takich idiotyzmów,bo juz by cie nie było na tym świecie.

piątek, 26 czerwca 2020, 22:55

Synus putina?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:25

Gdyby nie Rosja trollu to nie byłoby IIWS wiec jak widać...

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:35

Gdyby mieli wtedy twoje AIM-120 z 1973, to zadnych wojen by nie bylo.

y
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:33

A co ten kurdupel zrobił dobrego dla Polski? Czym się zasłużył, że nie było by nas na tym świecie? Tworzeniem "nowej " historii świata? Napaścią na Gruzję i Ukrainę? I prężeniem muskułów? I straszeniem innych atomem? Baaaardzo wątpliwe zasługi....

Polaki
środa, 24 czerwca 2020, 23:20

No chyba w sumie gorzej wyszło niż w Warszawie jak były f35... no i goście byli lepsi.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:38

Możę podasz konkretne liczby, żeby inni komentatorzy mogli samodzielnie dokonać oceny, która defilada zasługuje na miano lepszej? A tak przy okazji, to skąd masz taki nick, czyżby z przydziału? Pytania tym razem nie mają charakteru retorycznego... ;-)

Yh
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:30

Tak z podziału, tylko mi za to nie placą.

Jacek (ale nie ten z Olgino)
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:45

W Katowicach bo w Warszawie były F-22!!!

czwartek, 25 czerwca 2020, 08:23

Lepsi...ty poliniaku

T7g
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:18

A sorry znacznie lepsi ? Lepiej?

Ropa
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:59

Racja ! Bieda na kremlu to i bieda parada

Oj tam, oj tam.
środa, 24 czerwca 2020, 22:52

Komentator trochę się pomylił, o jakieś drobne 1,5 roku (6 kwietnia 1941 r).

czwartek, 25 czerwca 2020, 00:36

Dlaczego od razu wołać "kłamstwo"? Państwo Jugosłowiańskie zostało pokonane w kwietniu 1941, a już w czerwcu 1941 powstał pierwszy oddział partyzancki. W lipcu 1941 wybuchło w Jugosławii zorganizowane powstanie, które do początku października ogarnęło cały kraj i trwało do końca wojny. Rozległe tereny były wolne od niemieckiej i włoskiej okupacji, ostatecznie Jugosławia wyzwoliła się własnymi siłami. W 1941 to w Polsce zaczęto organizować dywersję, a jednocześnie Rydz-Śmigły wracał do kraju. A kiedy pierwszy oddział polskiej partyzantki wyruszył do boju? I co to był za bój? Wszystkim sugeruję: uczyć się, czytać ze zrozumieniem, mniej histeryzować i mieć więcej szacunku dla innych.

Marek
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:11

Jakoś nie raczyłeś zauważyłeś tego, że Putin o Serbach nie o Jugosławii. Tymczasem z Josipa Broz Tito był taki Serb jak ze mnie jest Chińczyk.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:26

Serbowie to w tym czasie kolaborowali z Niemcami: Rząd Marko Nedicia.

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 11:47

Różnie z tą kolaboracją było. Nedić wiadomo na co poszedł. Tymczasem jedni Serbowie kolaborowali drudzy nie. Na przykład Czetnicy na początku nie kolaborowali. Potem im się odmieniło. Między innymi z powodu komunisty Tity właśnie. W partyzantce Tity obok innych współtworzących Jugosławię nacji Serbowie także jak najbardziej byli. Rzecz w tym, że to co powiedział Putin o narodzie serbskim jest zwyczajnym nadużyciem.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:26

Widzisz trollu ale pierwszy oddział jak można uznac za partyzancki w Polsce to 1939r zaraz po wojnie: mjr Dobrzański "Hubal" A w Jugosławii w Serbii po zajeciu jej przez Niemców był rząd kolaboracyjny niejakiego marko Nedicia więc jak widać znowu fantazjujesz na całego:)

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 11:53

Umkło mu także to, że na początku 1940r. ZWZ to już ponad 62 tysiące ludzi. Tak samo jak umknęło mu, że tych ludzi trzeba było zgromadzić, bo z sufitu sami do ZWZ nie spadli.

podzielicrosje
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:00

Hubal.

zyg
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:26

Dlaczego kol anonim ZAWSZE mija się z prawdą, a bardziej precyzyjnie KŁAMIE ? W kwietniu 41 Jugosławia się po prostu rozsypała niemal bez walki, Belgrad został zajęty przez patrol niemieckich motocyklistów. Komuniści jugosłowiańscy wówczas wręcz kibicowali Niemcom jako sojusznikom ZSSR (zresztą jak w całej Europie), zmieniło się to dopiero po ataku Hitlera na Rosję. A pierwsze oddziały partyzanckie to były oddziały czetników wierne rządowi Jugosławii. Z tym "wyzwoleniem się własnymi siłami" też bym nie przesadzał. Gdy Niemcy zamiast oddziałów rezerwy wysłali do walki przeciw komunistom dywizje frontowe w tym górską, w kilkanaście dni komuniści zmuszeni byli do ucieczki z kraju a sam Tito mało brakowało a byłby złapany. Uratowało ich wsparcie alianckiego Balkan Air Force i sił specjalnych. W zrzutach dla komunistów uczestniczyła m.in polska eskadra specjalnego przeznaczenia z Brindisi, powszechną praktyką było "zabezpieczenie" częsci sprzętu przeznaczonego dla jugosłowiańskich komunistów i zrzucanie go w półoficjalnych misjach do Polski.

Człowiek z lasu
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:20

Skoro Jugosławia została już wywołana, to jako mało znany epizod przytoczę relację z pierwszej ręki człowieka, który z KL Auschwitz załapał się na "wycieczkę" do oddziału KL Mauthausen do drążenia tunelu w Alpach na przełęczy LoiblPass koło Klagenfurtu (pasmo Karawanki). Co się działo w obozie - większość jest w stanie sobie wyobrazić. Po likwidacji obozu, więźniów pod eskortą załogi wyprowadzono w nieznanym kierunku. W trakcie marszu odbiła ich partyzantka Jugosłowiańska. Niemal wszyscy Polacy dołączyli do oddziału, w którym powstała kompania im. Marcelego Nowotki "Starego". Większość z nich, głównie pieszo po ustaniu działań wojennych wróciła szczęśliwie do kraju przez Wiedeń, Bratysławę i Cieszyn. Jak widać nie tylko Jugosłowianie wyzwalali Jugosławię. Po wojnie napisano książkę pt. "Kompania Starego". Autor bodajże Rzetelski. Dodam tylko że człowiek o którym mówię, był potem ciągany przez bezpiekę na przesłuchania jako element niepewny politycznie za to że walczył w partyzantce jugosłowiańskiej. Dwaj bracia nie przeżyli wojny: Marcin zginął 26 września 1939 na Pradze. Edmund został aresztowany w maju, czyli przed 22 czerwca 1941 i zakatowany w Auschwitz w grudniu tegoż roku za udział w konspiracji. Takie to były polskie drogi.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:37

Ja ogólnie słyszałem o polskim batalionie partyzanckim w NOVJ. Był to 5 batalion 14 Srodkowobosniackiej brygady NOVJ powstały 7 maja 1944r Ale o oddziałe Nowotki nie słyszałem, cos bliżej o nim? A autorem ksiązki Kompania"Starego" jest jerzy Wojdyłło

Człowiek z lasu
piątek, 26 czerwca 2020, 08:59

Zachęcam do przeczytania ww. książki. Treść jest ideologicznie zabarwiona na czerwono ze względu na czas wydania i poglądy autora, niemniej fakty i daty z grubsza się zgadzają. Książka okresowo do zdobycia na portalach aukcyjnych za mniej niż 10 zł. Możliwe że uchowała się jeszcze gdzieś w bibliotece.

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:33

Jemu cene musisz podawac w szeklach izraelskich albo hrywnach.

zyg
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:39

Wzruszająca historia i jak większość produkowanych w Perelu na pewno "prawdziwa" Zwłaszcza wzruszające jest ta "kompania im Nowotki starego" człowiek który podczas wojny w Polsce znany był tylko swoim prowadzącym z NKWD i polskiemu kontrwywiadowi jako że zajmował się głównie rozpracowywaniem struktur polskiego Państwa Podziemnego i jak pisze Światło denuncjacją tychże na Gestapo !!! ALE BYŁ SŁYNNY W JUGOSŁAWII !! A jak było naprawdę? " 7 maja 1945 doszło do samowyzwolenia 950 więźniów z obydwu obozów koncentracyjnych, którzy tego dnia na piechotę przeszli do Feistritz im Rosental (słoweń Bistrica v Rožu), gdzie spotkali partyzantów." tak że historyjki "z komunistami którzy odbili więzniow" zachowaj sobie na spotkanie stowarzyszenia tych którym obcięto emerytury. A zbrodnie komunistów Tito w tym regionie w 1945r są powszechnie znane, zresztą doszło tam z tego powodu kilkakrotnie do wymiany ognia z jednostkami brytyjskimi. Anglicy wykazali się dalekowzrocznością nie wysyłając jednostek polskich na północ od Bolonii w rejon Słoweni i Triestu, Polacy na pewno byliby z komunistami Tito mówiąc delikatnie bardziej stanowczy.

Człowiek z lasu
piątek, 26 czerwca 2020, 07:21

„… Gdy dotarliśmy do Południowego Obozu, oczekiwała tu na nas grupa pozostałych więźniów gotowych do wymarszu. Od nich dowiedzieliśmy się o decyzji ewakuacji obozu. Po rozdaniu suchego prowiantu, przeprowadzono nas wszystkich przez tunel do Północnego Obozu. Tu spędziliśmy resztę dnia i w wielkiej ciasnocie ostatnią noc. Tego dnia jeszcze Niemcy kazali więźniom rozrzucać popioły stosu, na którym palono ciała aby zatrzeć ślady okrucieństw, jakie tu się dokonały. Skoro świt, komendant zarządził wymarsz. Ruszyliśmy znaną nam drogą w kierunku Klagenfurtu. W obozie zostało kilku SS-manów, którzy pospiesznie polewali wnętrza baraków benzyną i po podpaleniu wysadzili w powietrze wieże wartownicze oraz bramę wejściową. Kiedy obejrzałem się do tyłu, SS-mani doganiali już kolumnę, a nad obozem unosiły się gęste chmury dymu. W pewnej chwili czoło kolumny skręciło w boczną drogę, wiodącą głębokim wąwozem. Tu Niemcy zarządzili odpoczynek, rozdali chleb i margarynę. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej drogą, która wiodła w górę rzeki Drawy. Mijała może godzina marszu, gdy niespodziewanie ze zbocza przy drodze usłyszeliśmy serię z broni maszynowej. Gdy wszystkie oczy skierowały się w tym kierunku, ujrzeliśmy tuż przed nami wybiegającą z lasu tyralierą grupę partyzantów z bronią gotową do strzału. W tym momencie ktoś z więźniów dał sygnał gwizdnięciem i grupa więźniów z prętami w dłoniach natychmiast przypuściła szturm na SS-manów. Wszystko wydarzyło się tak szybko, że Niemcy nie zdążyli skutecznie zareagować poza pojedynczymi przypadkami. W pierwszej chwili, gdy większość więźniów uświadomiła sobie że przyszło nagłe wybawienie, podniósł się ogromny krzyk radości. I ja krzyczałem, chociaż w tym wrzasku nie słyszałem własnego głosu. Wszystkich ogarnęła jakaś radosna euforia. Ludzie płakali, całowali się i skakali. …” Tyle w temacie "samowyzwolenia" z ust naocznego świadka. I nie ubliżaj innym kolego, bo chyba nie tak matka Cie wychowywała.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:43

Był polski batalion partyzancki w NOVJ wiec jak widac Polacy walczyli w partyzantce. A co do Nowotki i wydawania zołnierzy AK dla Gestapo to tu jest problem bo te informacje pochodza od Józefa Światły który wtedy nie był nawet w Polsce ale w ZSRS jako robotnik(zródło IPN) Co nie zmienia faktu ze i tak Nowotko ma masę polskeij krwi na rekach.

robo
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:58

7 maja to dzień w którym Niemcy skapitulowali , chyba "samowyzwolili się" oznacza że niemieccy strażnicy uciekli jak w większości obozów? Czyli "kompania Nowotki" uczestniczyła już tylko w zbrodniach wojennych Tito bo wojna już była zakończona?

Marek
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:50

Biorąc pod uwagę jak podchodził Josip Broz Tito do pomysłów rosyjskich kolegów wcale się nie dziwię, że człowieka, o którym piszesz ciągała bezpieka. Zobacz co latało na początku w jugosłowiańskim lotnictwie. Pomijając już dostawy samolotów z Zachodu tak bardzo Rosjanom "wierzyli", że nawet do swojego Ikarusa S 49 nie chcieli stosować rosyjskich silników. Mimo, że ruskie wyszłyby im taniej od oryginalnych Hispano-Suiza 12Z.

Paragraph23
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:45

@Człowiek z lasu Tragiczne, a zarazem ciekawy i nieznany epizod. Ciekawe ilu z czytelników tego forum sięgnie po wskazana książkę.

Człowiek z lasu
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:59

Henryk Dobrzański - Major. Pouczy się, a potem będzie pouczał innych.

Romek
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:27

Kiedy ruszył pierwszy Polski oddział...w 1939 matole, Major. Hubal. I nie opowiadaj bzdur o powstaniu które trwało całą wojnę, bo zgodnie z twoją logiką to w Polsce powstanie by trwało od 1939 do 1945. To twoje powstanie było w lipcu zrobione przez komunistów i nie objęło całej Jugosławii, a trwało 42 dni. Więc nie kłam i nie przekręcaj faktów.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:22

Hubal, słodyczy niewiedzy, nie był partyzantem tylko dowódcą wydzielonego oddziału polskiej armii. Jedynie taktyka była partyzancka

jg
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:20

przestańcie zakłamywać historię bo to jest poprosytu smieszne i żałosne. Rozumiem, że wrzesień 39 w rosji został wykreślony z książek i uczymy się od 41r? Ruscy byli sojusznikami Hitlera i tez trzeba o tym mówić. A to ich całe zwycięstwo nie byłoby możliwe bez pomocy aliantów. Akurat ruscy byli potrzebnymi idiotami dla zachodu inaczej Niemcy by ich zniszczyły.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:46

Sowiety nie tylko nie nałożyły sankcji na Hitlera ale jeszcze grzecznie i skrupulatnie z nim handlowali. Ostatni pociąg z dostawami do Niemiec wyjechał na 4 godziny przed inwazją na ZSRR. Łot Bohaterzy.

Victor
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:55

Pierwsze oddziały polskuej partyzantki wyruszyły do boju we wrześniu 1939r. Poczytaj o Hubalu.

czwartek, 25 czerwca 2020, 11:24

Panie Victor. Dlaczego wszyscy tutaj usiłują mnie przekonać do dowiedzenia się o rzeczach, o których od dawna wiem? O Hubalu dowiedziałem się jako dziecko, drugi raz w warszawskim kinie Luna we wrześniu 1973 oglądając film Poręby z kreacją Filipskiego, a pierwszy kilka miesięcy wcześniej, czytając recenzje (z kolorowymi zdjęciami) ww. filmu, bodajże w tygodniku "Żołnierz Polski" (do dziś pamiętam, ze wtedy nie było jeszcze pewne, czy tytuł będzie brzmiał "Hubal" czy "Szalony major", jak podobno nazywali Dobrzańskiego Niemcy. Hubal kontynuował walkę od września 1939 i uznawał się zresztą za "wydzielony oddział Wojska Polskiego". Stąd czekam na wnioski niektórych spośród Panów, ze wojna obronna Polski zakończyła się 30 kwietnia 1940. Na poważnie - postarajcie się Panowie kiedyś podjąć trud zrozumienia innych narodów, niepodzielających waszych fobii i miłości. Ja o Hubalu słyszałem, ale odnoszę wrażenie, że Panowie nie rozumiecie niewłaściwości porównywania bohaterskiej epopei Hubala (zresztą nieakceptowanej przez władze podziemne i uważam, że niewłaściwej) z ogólnonarodowym powstaniem jugosłowiańskim. I Polska i Jugosławia przegrały swoje wojny obronne, w których stronami były zorganizowane państwa. Powtórzę, w Jugosławii przegrana wojna, skutkująca zniszczeniem instytucji państwowych, prawie płynnie przeszła w powszechne powstanie ludowe, które po latach ciężkich walk doprowadziło do wyzwolenia kraju własnymi siłami. I od 1943, od bitwy nad Sutjeską inicjatywa należała częściej do NOVJ, niż do Niemców. Historia nauczycielką życia. Bardzo szanuję polską historię, bo jest moją, wraz ze swoimi sukcesami i porażkami. I dlatego staram się poznać ją wnikliwie, przeanalizować i ZROZUMIEĆ, by wyciągnąć wnioski na przyszłość, a nie w kadzidlanym upojeniu tłuc nieustanie przez pokolenia w te same mury. Fałszywa historia - mistrzyni fałszywej polityki (jak powiedział Józef Szujski). Polska i Naród Polski zaznały już zbyt wiele katastrof przez brak rozsądku. Nie potraficie Panowie zatrzymać się, pomyśleć i zrozumieć przynajmniej racje innych (co jest warunkiem niezbędnym pokojowego współistnienia). Wolicie żyć mitami i wiarą, a do innych czuć nienawiść i pogardę. Źle to wróży Polsce. PS. Jakby przyszło co do czego, ciekawe, który z panów bohaterów pierwszy będzie wiał na Zaleszczyki. PS2. Jak Panowie nie zawsze rozumiecie o czym piszę, to weźcie pod uwagę i taką możliwość, ze ja może już słyszałem o tym, o czym sądzicie, że nie słyszałem, tylko znam już temat na tyle, by mieć własne zdanie, niepokrywające się z waszym. I proszę o argumenty, bo wyzwiskami sami sobie Panowie wystawiacie świadectwo.

Marek
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:01

Tylko nie wiem czy raczyłeś zauważyć takie drobiazgi, że Jugosławia w tym czasie to nie tylko komuniści. Byli Ustasze i inni. Byli też Czetnicy, którym bliżej jest do dzisiejszych Serbów. Właśnie do tych, do których raczył przemawiać we własnej osobie sam Putin. Poza tym Człowiek z Lasu rzekł ci dobrze. Nie wyjeżdżaj tutaj z ruską propagandę i PRLowskimi bredniami na temat Zaleszczyków.

Człowiek z lasu
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:55

1. Nie wyjeżdżaj mi tu Waść z Zaleszczykami, bo nie wiesz z kim masz do czynienia. 2. Jeżeli Waści wiedza pochodzi jedynie z fabularnych filmów "Hubal", "Sutjeska" itp. i uważasz że Naród Polski nie stawiał oporu przed 22 czerwca 1941 to możesz Pan ją przestać analizować już dziś, bo marnujesz Pan żywność. 3. Na tym kończę, żeby nie marnować prądu. Żegnam.

bvz
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:42

Tak toczno tawariszcz kgbista ;-))

Rozjemca
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:38

Wujek dobra rada się znalazł, nieprawdopodobne! Mieszkasz w tym kraju i wypisujesz takie rzeczy? Czyli Polacy w 39tym nie walczyli z faszystami a wojna rozpoczęła się w 1941.. piękny, zgodny z wredną putinowską historiografią tok myślenia. Szanuj polską historię człowieku i ucz się jej ze zrozumieniem aby potem bzdur nie wypisywać!

Jacek (ale nie ten z Olgino)
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:30

Pierwszy oddział? O Hubalu wy słyszeli?

ND
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:01

A o "Hubalu" i jego ludziach słyszałeś? Czytając twoja wypowiedź chyba nie. Sugestię o uczeniu się i czytaniu ze zrozumieniem kieruj przyjacielu najpierw do siebie ;)

okil
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:55

Bohaterski epizod dla Polski i tyle, walczył od września 1939 do chyba kwietnia 1940 r.

Macorr
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:23

w Rosji tej historii nie znają...

Jacek
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:22

Niestety w Polsce młode pokolenie poznaje coraz mniej faktów z przeszłości. Historia stale przesuwana jest na coraz niższą pozycję. Ma to zapewne pewien cel, który nie jest nawet specjalnie trudny do określenia. Czy wiesz o czym mówię?

x
środa, 24 czerwca 2020, 22:38

Putin zmęczony (delikatnie mówiąc)

Yf
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:32

Taki jakiś jakby podtruty jest...

piątek, 26 czerwca 2020, 23:00

starość...

T7g
środa, 24 czerwca 2020, 23:18

No ma nie ciekawą minę, zresztą ciężko się dziwić.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:47

Nic mu w życiu nie wyszło. Chciał odbudować ZSRR a tylko skłócił się z całym światem i stracił Ukrainę. Przejdzie do historii jako jeden z gorszych carów.

bryksy
środa, 24 czerwca 2020, 21:59

Najlepszy jest Łukaszenka ( który był na paradzie wojskowej w Moskwie). Od czasu do czasu uśmiechnie się do Zachodu i Polski i już jemu z ręki naiwniacy jedzą. Potem pojawi się u Putina i też z tego coś jemu dadzą. I tak byle do przodu...

czwartek, 25 czerwca 2020, 10:16

On tam pojechał zarażać;)

mc.
środa, 24 czerwca 2020, 21:09

"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy..." - mam propozycję dla MON. Zamiast "dementowania" itd. proponuję przetłumaczyć na: angielski, francuski i niemiecki, oraz wydać na własny koszt i wysłać do bibliotek uniwersyteckich tych krajów książkę Leszka Moczulskiego "Wojna Polska 1939" (tylko zróbcie dobre mapy, bo te które są...). Książkę trzeba też wysłać do wybitnych (czołowych) historyków tych krajów. Prawda (i to nie moskiewska) zwycięży, tylko trzeba jej pomóc.

Toja
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:24

Zrobić porządny portal historyczny we wszystkich większych językach - chyba na tyle Polskę stać. Można by z tych miliardów, które otrzymała TVP. I starannie go wypozycjonować. I wtedy jeżeli ktoś w Internecie napisze "druga wojna światowa" w jakimkolwiek języku na początek dostanie polską informację. Rzecz niby prosta - a nikomu się nie chce.

mc.
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:12

To się nazywa "polityka historyczna". Pojawia się tylko jeden problem - jeżeli we władzach tego "organu" będą np. panowie Grabowski czy Gross, to będzie to wtedy "mord na historii", a nie historia.

fajnego masz idola
środa, 24 czerwca 2020, 22:38

Leszek Moczulski, to ten były członek PZPR i redaktor "Trybuny Ludu" ? No bo przecież nie TW "Lech".

AlS
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:32

Książka słaba. Nie uwzględnia działalności agentury, od której roiło się zarówno w samej Sanacji, jak i WP. Tylko działalnością agenturalną daje się wytłumaczyć z pozoru niezrozumiałe decyzje generałów w czasie decydujących zdarzeń, takich jak np Bitwa nad Bzurą - Bortnowskiego i Tego Który Miał (później) Wjechać na Białym Koniu. W sumie trudno się dziwić, skoro autor opracowania sam był agentem, w dodatku bardzo długo czynnym. Odwołano go dopiero po Nocnej Zmianie.

mc.
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:08

Po pierwsze były dwie książki o tym samym tytule, ale o różnej zawartości. Pierwsza to 1972 rok, druga 2009. Po drugie, w drugiej książce autor szczegółowo opisuje "agentów" czyli Polaków - przeciwników sanacji, którzy niczym agenci, odnosili i pluli na ówczesny rząd (chwilami mam deja-vu). I po trzecie - płycie i jad w powyższym komentarzu, wskazuje że Pan nie bierze udziału w dyskusji, tylko zajmuje się zawodowo hejtem.

mc.
środa, 24 czerwca 2020, 23:10

Chłopcze... chyba mogę Cie nazwać "chłopcem" bo wiesz o historii Polski tyle co ktoś Ci opowiedział w piaskownicy.

Jacek
środa, 24 czerwca 2020, 20:53

Z okazji 65. rocznicy Dnia Zwycięstwa w defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie wzięli udział Polacy - żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego - maszerowali w czterech rodzajach umundurowania: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych...

zyg
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:33

No i "Jacku Veritasie" co z tego? Polacy maszerowali również w 1994r na obchodach w Normandii gdzie zebrali owację. A co do moskiewskiej parady to ruscy mogli przebrać kilku swoich generałów w polskie mundury aby zachować wierność historyczną z defiladą 1945r. Dziwi mnie że nie zrobili tego wczoraj? Ze czterech ruskich w polskich mundurach generalskich dodać jakiegoś polskiego kryminalistę na warunkowym (a właściwie dwóch), dać mu stopień generała i dokładnie jak w 45? :)))

Jacek
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:35

To z tego żytkowniku o wielu nickach, że najbliższa droga do wyzwolenia Polski wiodła ze Wschodu. Polscy żołnierze, jako jedyni sojusznicy wzięli udział w zdobyciu stolicy III Rzeszy Niemieckiej i ostąpili zaszczytu zatknięcia biało-czerwonych w Berlinie. W związku z tym powinni brać udział w Defiladach Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie. Nieudolne próby zdyskredytowania bohaterskich żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy ramię w ramię z Armią Czerwoną pokonali hitlerowskie Niemcy, to na nic się zdarzą. Rusofobiczni propagandyści już przegrywają, co ich wielce frustruje, a czeka ich sromotna porażka... ;-)

zyg
piątek, 26 czerwca 2020, 13:18

jacusiu veritasie: wg prawa międzynarodowego nie było żadnego "Ludowego Wojska Polskiego" tylko polskie oddziały Armii Czerwonej dowodzone przez sowietów co podkreślila nota rządu RP do krajów sojuszniczych oraz neutralnych. Pobór Rosjanie przeprowadzili nielegalnie wśród więzniów polskich w ZSSR a następnie na polskich terenach które okupowali. W obydwu przypadkach jest to wbrew postanowieniom Konwencji Genewskich. A nawet w Perelu nie było "LWP" tylko "Siły Zbrojne PRL" m.in tak pisało na książeczkach wojskowych.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:07

Znaczy się Alianci uznawali po 1945 roku rząd "londyński" ? Pomerdały ci się wszechświaty równoległe przybyszu. W tym historia, niestety, inaczej przebiegała. W tym Alianci chcieli Polski buforowej bez ziem wschodnich i bez "odzyskanych"

gyz
piątek, 26 czerwca 2020, 16:24

Twoje rusofobiczne brednie rozśmieszają Tu wielu od czasu do czasu ale teraz sprawa jest chyba poważniejsza stąd moje pytanie: Czy ty aby na pewno wziąłeś dzisiaj wszystkie leki?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:46

Jacus ile razy trzeba ci powtarzać ze żeby nie twoja Rosja to nie tzreba by zadnego wyzwalania bo nie byłoby IIWŚ. I jakei to wyzwalanei jak sami z Niemcami napadliscie na Polske? Ale jak widac rusofilków juz desperacja wykancza:)

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:31

Davien i twoje AIM-120 z 1973 roku i wszystko jasne.

Jacek (ale nie z Olgino)
środa, 24 czerwca 2020, 21:47

I pewnie przyjemnie im było słuchać tym kłamstw?

nauka to potęgi klucz...
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:56

@Jacek (ale nie z Olgino) Ale Jacek pisze o zdarzeniu z przed kilku lat - to po primo. Po drugie primo to Kompania Reprezentacyjna WP zebrała wtedy ogromne brawa. Po trzecie primo kłamstwa to sieje wasza propaganda.

Obserwator
środa, 24 czerwca 2020, 20:47

Mam naprawdę wielki ubaw, jak czytam żałosne wpisy coraz bardziej sfrustrowanych rusofobków. Im bardziej próbują wylewać swoje bezsilne żale, tym bardziej ośmieszają się w oczach polskich komentatorów. Użytkownicy potrafiący myśleć samodzielnie, to już nie mogą miećżadnych wątpliwości w kwestii, na czyje zlecenie szerzona jest prymitywna propaganda antyrosyjska. Czasy panoszenia się wiadomej proweniencji propagandystów na polskich forach internetowych należą już do przeszłości. Z tego wszystkiego płynie pozytywny przekaz dla Polaków i szansa na lepszą przyszłośc dla Polski!

xyz
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:53

no to zes russrancolubie argumentami polecial, ze hohoho :)

Marek
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:09

Propagandy antyrosyjskiej nie trzeba tutaj szerzyć. W Polsce robią sami Rosjanie. Od czasów Konfederacji Barskiej aż do dziś.

Wania
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:36

Nie, czasy panoszenia się na polskich torach rosyjskich komentatorów jeszcze nie należą jeszcze do przeszłości, czego dowodem jest twój wpis. Olgino działa na pełnych obrotach.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:28

Próbujesz w sposób nieudolny kopiować, to co wcześniej napisałem w innym temacie na Defence24. Dla przypomnienia, to zwróciłem wtedy uwagę na fakt, że czasy panoszenia się ukraińskich propagandystów na polskich forach internetowych, to na szczęście już przeszłość. Wiadoma centrala w chwili obecnej, to jak wyraźnie widać, dwoi się i troi, ale materiał którym dysponuje jest mówiąc delkiatnie nienajlepszej jakości... ;-)

środa, 24 czerwca 2020, 22:12

O, widzę, że humorki dopisują u ruskiej trolowni? Prowadzący polał po pięćdziesiąt z okazji parady?

seteczka
piątek, 26 czerwca 2020, 19:56

Zauważ, że oni się już nawet nie starają ukrywać : )

Chinczyk
środa, 24 czerwca 2020, 23:20

Dobre, bardzo dobre

nax
środa, 24 czerwca 2020, 21:52

Pogratulować Panu... Szansa na lepszą przyszłość dla Polski? Drożyzna, ceny mordują, brak perspektyw, ukrainizacja...

Antytroll
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:12

No to faktycznie macie nieciekawie u siebie w Rosji ale to nic nowego. W Polsce tymczasem; mamy jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w UE, większość nowych miejsc pracy w przemyśle w Unii, wzrost pensji rok do roku o kilka procent, obniżane podatki (pit, cit dwa razy, ZUS, zupełne zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia, niedługo tzw podatek estoński dla firm) , jedno z najlepszych miejsc do inwestycji na świecie

roti
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:58

hahahahaabhahahahah................

ciekawy
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:14

za komuny było lepiej?

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:50

Wzrost pensji w Polsce w 2020 roku? Piszesz z Marsa? Raczej spadek pensji w Polsce w stosunku rok do roku co najmniej 10%. Nie jestes antytrolem ale trolem.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:27

Tylko osobnicy o IQ poniżej średniej statystycznej odbierają świat jako dwubiegunowy. Faktyczna siła nabywacza większej części Polaków nie zmieniła się od paru dekad.

Jj
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:20

To i tak 10 razy więcej niż w rosji.

czwartek, 25 czerwca 2020, 10:32

Ja słyszałem że miliony Niemców, Polaków, Czechów nielegalnie przekraczają granice z Rosją by chociaż chwilę ogrzać się w ich dobrobycie hahaha

Jacek (ale nie z Olgino)
środa, 24 czerwca 2020, 21:48

Mówisz o bezsilności w dniu w którym kolejny raz Izrael bombarduje bezkarnie Syrię? :D

m
środa, 24 czerwca 2020, 21:19

Rusofobia, to w praktyce Ursorealizm ;-) To państwo i jego społeczeństwo oparte jest na kłamstwie, niewolniczej mentalności. To, że krytyka Rosji nieradko wymyka się racjonalnym ramom to inny temat. Kto zamyka oczy na rzeczywistosć wyrządza krzywdę sam sobie - nie zmienia to faktu, że złe relacje z Rosją są przede wszystkim jej dziełem, to ona w tej dziedzienie rozdaje karty. Polska propaganda nie jest ofensywna w szerzeniu treści zgodnych z nasza znajomością historii i bieżących realiów - dla Rosjan wystarczającym kamieniem obrazy są przywoływane przez nas w swobodnych dyskusjach fakty źle świadczące o ZSRS, do tradycji którego przecież wprost odwołuje się obecna władza na Kremlu. Polska przed II w.ś. mogła wejsć w sojusz z Nimcami rpzeciwko Rosji ale teog nie uczyniła - zaś Rosja bardzo chetnie weszła w sojusz z Niemcami przeciwko Polsce i czynnie wsparła ich inwazję. Od tamtej pory już konsekwentnie działali przeciwko Polsce. Dizeki odwróceniu sojuszy, ku radości Wielkiej Brytanii ZSRS stało się filarem walki z Niemcami, krtórzy byli o krok od budowy wielkieog, laowego imeprium. Zagrożiłoby ono w pwerspektywie czasowej 30-50 lat wszystkim, więc USA weszły do wojny nie z poczucia przyzowitości, lecz z chłodnej kalkulacji. Kiedy sytuacja tak sie ułożyła, Polska przestałą mieć jakiekolwiek znaczenie - Rosjanie zaś nie tylko utrzymali stan posiadania uzyskany po 17 września, ale nawet go znacząco powiększyli. Nikt też nie myslał, aby ich dyscyplinować czy rozliczać za sojusz z III Rzeszą i to pomimo, iż jeszcze wiosną 1940 roku Brytyjczycy i Francuzi przygotowowywali bombardowania radzieckiego przemysłu naftowego w rejonie Morza Czarnego. Reasumując: nietrudno być rusofobem tym, co są blisko nich.

123
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:57

no jasne russki po wojhnie KRADLY co sie dalo na podbitych terenach... Takie sa fakty. Co do waaaalki z III rzesza no coz gdyby nie pomoc amerykanska to Niemcy zamietliby te "potege" rosje w przeciagu roku. Na szczescie USA w ilosciach strasznych wysylali wam zarcie, buty, ubrania, bron, sprzet wojskowy i konserwy bo NIC zescie nie mieli.

tyu
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:53

A do tego ci sami Ruscy "zbawcy" mordowali w Katyniu Polaków, mordowali Bałtów, mordowali też swoich. Profanowali też miejsca historczne np. groby naszej szlachty walczącej pod Wiedniem a pochowanej w Iwano-Fnakowsku. Rozwalali wszystko siekierami, ołtaże groby tak żeby ślad nie został po Rzeczpospolitej. Groby w Lwowie rozjechali czołgami. I takich "fanaberii" było tysiące. Także "spasiba" Rosjanie. Normalnie szacun.

Koala
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:52

Po prostu większość Polaków to tchórze którzy mają nadzieje że USA będzie ich broniło. Tacy ludzie w szkole placili silniejszym aby ich nie bili, teraz chcą placić USA za to samo.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:32

krowa co mało mleka daje głośno ryczy . tak i tu frajerzy jankescy dają wyraz swej głupocie. Wierzą że jedna bateria Patriot faktycznie broni cały kraj że lotnictwo z dwu baz poradzi sobie z wrogim atakiem . państwa o wiele biedniejsze od nas mają potęzniejszą armię . Biedne państwa afrykańskie stać na własne satelity TV/telekomunikacyjne , a my mamy ciągle rezerwację na geosynchronicznej . Załatwione jeszcze przez komunę. Ostatnie trzy dekady to pasmo kleptokracji i blokowania rozwoju gospodarki.

Ph
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:35

Wy za to byliście menelem który pił i palił cudze szlugi w dodatku nie skonczyl podstawowki i w ostatecznosci zostal narkomanem na detoksie...

Tatekx
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:59

Jak widzisz że w Polsce 95% ludzi nienawidzi Rosji to po co jeszcze tu jesteś wracaj do kraju nic tu po tobie.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:33

Raptem 5% ale tych wrzaskliwych, podatnych obowiązującej propagandzie, reszta zajmuje się własnym życiem

piątek, 26 czerwca 2020, 11:57

Oj, nie kolego, nie...

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:13

No wypadki pogromów Rosjan Ukraińców Ujgurów gruzinów annały policyjne nie notują. Ergo Molier się kłania z epokowym dziełemMieszczanin szlachcicem. Uwierz normalny człowiek po przebudzeniu myśli o porcelicie i jej otchłani, nie o złowrogiej Rosji

wtorek, 30 czerwca 2020, 15:16

Chyba nie wtedy kiedy ledwo uciekł zpod topora rosyjskiej kostusze...

Honker Haker
środa, 24 czerwca 2020, 19:06

Ci kozacy to może z armii Własowa?

sża
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:40

Nie, z SS Galizien.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:31

Widzisz , sża ale to rosjanie w mundurach SS pacyfikowali Powstanei Warszawskie a dzis mamy rosyjska defilade a nei ukraińską więc skończ żałosnie płakac.

czwartek, 25 czerwca 2020, 00:01

4 Gwardyjski Kozacki Korpus Kawaleryjski, 9 Krasnodarska Dywizja Strzelecka, 131 Samodzielna Brygada Strzelecka - tylko dla Kubańskiego Wojska Kozackiego. PS. Czy to warto od razu publicznie deklarować niewiedzę w sprawie, która w wikipedii można sprawdzić w trzy minuty?

Qwer
środa, 24 czerwca 2020, 19:01

Prezydent Czaskowskij nie dostał zaproszenia ??

AntoniM
środa, 24 czerwca 2020, 22:04

Dostał kważyd z Odessy, ale nie miał z kim kota zostawić. Baran

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
środa, 24 czerwca 2020, 22:03

Tak błaźnie, prezydent RP A. Duda chyba nie dostał.

Eet
środa, 24 czerwca 2020, 23:21

Nie obrażaj ludzi prymitywnie.

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:25

Przestań błaźnie skomleć. Trochę godności.

piątek, 26 czerwca 2020, 23:05

nie używaj słów których nie rozumiesz.

środa, 24 czerwca 2020, 20:43

Nie bo dostał obecnie urzędujący? Trochę powagi

czwartek, 25 czerwca 2020, 10:22

Przecież Trzaskowski jest aktualnie urzędującym prezydentem.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:32

Co wy za odlot macie w tym Olgino:))

piątek, 26 czerwca 2020, 12:00

To nie Olgino Davien. To ja. Przecież on jest urzędującym prezydentem... Warszawy. Trochę polotu!!!

Warszawiak
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:28

Davien zwyczajnie tego nie wie, bo nie nadaje z Polski.

JURIJ towariszcz
środa, 24 czerwca 2020, 18:46

Proletariusze wszystkich krajów łączcie się ...3 x hura

Rencista
środa, 24 czerwca 2020, 18:41

Jako pierwszy do opuszczonej stolicy wkroczył polski 10 Pułk Huzarów dowodzony przez płk. Jana Nepomucena Umińskiego...... a poźniej.... Napoleon - tak na marginesie

topol
środa, 24 czerwca 2020, 18:37

nie zabrakło broni masowej zagłady topol-m uraaa!!!

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 20:54

Nie odróżniasz systemu Jars od Topol, ale to nawet nie dziwi. Powinieneś wiedzieć dlaczego... ;-)

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 03:37

Biorąc pod uwage ze RS-24 jars to inaczej Topol-MR....

easyrider
środa, 24 czerwca 2020, 18:09

To dobra okazja do ataku nuklearnego na Rosję. Odcięcie głowy jednym cięciem. A data niech nas nie dziwi. Rewolucję Październikową mieli w listopadzie, to majową paradę zwycięstwa nad byłym hitlerowskim sojusznikiem z 1939 r., mogą mieć w czerwcu ;)

czwartek, 25 czerwca 2020, 00:42

24 czerwca 1945 odbyła się Defilada Zwycięstwa (ta od rzucania niemieckich sztandarów pod mauzoleum Lenina). To smutne, że ludzie z kraju chaosu uważają, że gdzie indziej też wszystko jest przypadkowe tylko dlatego, że nie znają zasad systematyzacji. Uczyć się i słuchać ze zrozumieniem.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:34

Czyli 24 VI 1945r defilował jeden z dwóch sprawców IIWŚ po tym jak pokłócił sie z drugim i dzięki pomocy Zachodu dołaczył do zwycięzców. Powinniscie siedzieć w Norymberdze razem z hitlerowcami na ławie oskarżonych.

Wppr
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:22

Hehehe dobre, cała prawda. Lista gości to potwierdza. Już tylko desperaci wierzą w te rosyjskie historyczne rewelacje.

Ok boomer
środa, 24 czerwca 2020, 23:29

Co xdd

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 20:55

Ten "były hitlerowski sojusznik"... w punkt. Oj, jak bardzo oni nie lubią, jak im się to przypomina... Można jeszcze dorzucić, że ten ich sojusz kosztował Europę miliony ofiar i prawie 50 lat zimnej wojny.

Marek
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:11

Dlatego trzeba im to przypominać.

środa, 24 czerwca 2020, 18:51

Świetny pomysł podróżnik się z bliskimi do bomby jako stateczniki

easyrider
środa, 24 czerwca 2020, 20:38

Co złego w pomyśle? O pokonanie wroga chyba chodzi? Z Kremlem się nigdy nie dogada. To szulerzy. Więc trzeba go zniszczyć. Wołodymir nie zdąży nacisnąć przycisku w walizce. Stracą orientację, nastąpią sprzeczne decyzje i nieskoordynowane działania. Moskwa to siedziba Sztabu Generalnego, służb specjalnych etc. Stracą głowę a w międzyczasie poleci reszta rakiet na ich stanowiska. Coś pewnie odpalą i straty będą ale cel je uzasadnia. Po takim kroku i tak nastąpi wrzawa, którą się stłumi i zakończy to zrewoltowane, anarchistyczne bezhołowie.

AP
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:37

Putin większość czasu siedzi w Moskwie i co z tego że zamiast na trybunie to w biurze na Kremlu ? Zdążą wszystko odpalić a Putin do tego nawet nie jest potrzebny, gdyby to było takie proste to Rosja też by mogła walnąć atomem w szczyt NATO albo w biały dom i całą głowę tego sojuszu uciąć i wygrać wojnę, więc dzieciaku, proponuję wrócić do gierek komputerowych, bo jak podobne głąby do ciebie na serio rozpętają III wojnę, to będziesz w najlepszym wypadku pił skażoną wodę z kałuży czy rowu i skończą sie też gierki komputerowe.

easyrider
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:51

Trudno. Nikt nie może żyć wiecznie :)

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
środa, 24 czerwca 2020, 22:05

Czyli jednak stare przysłowia to 100% prawdy.

m
środa, 24 czerwca 2020, 21:21

Onim to biorą pod uwagę. W odróżnieniu od pozostałych krajółw ROsjanie są mentalnie gotowi na wojnę, zasoby i położenie geograficzne zrobią resztę. Oni mogą się czuć bezpieczenie - nikomu nieprzyjdize do głwy ich napaść.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:50

A oni sami wiedza o tym?? Bo patrząc co wyprawia Rosja to mamy syndrom oblęzonej twierdzy na która kazdy chce napaść, nawet taka Estonia i Monako?:))

w Prawdzie napisali
piątek, 26 czerwca 2020, 20:04

Davien, wiedzą świetnie, ale ten sygnał to dla swoich obywateli wysyłają, taki typ propagandy na potrzeby wewnętrzne : ) Nie zapomnij, że nasi szanowni sąsiedzi nie mają tradycji sporu w wolnej prasie (wolnej w sensie niezależności od władzy), zatem przekaz sprawnie ląduje w głowach społeczeństwa. Jako było zawsze i nadal jest : )

easyrider
czwartek, 25 czerwca 2020, 05:04

I to jest błąd. Samolocik stealth, dobrze zaplanowane przeniknięcie i jedna rakieta z przyzwoitą głowicą. Szojgu i Putin nie zdążyliby dolecieć do schronu. A potem wszystkiemu zaprzeczać. Atak jądrowy? Skąd? Może Chińczycy?

Adam z Podlasia
środa, 24 czerwca 2020, 17:55

Kiedyś zaprosiłem znajomych na urodziny i nikt nie przyszedł... było mi bardzo przykro, czułem się jak śmieć...

andys
środa, 24 czerwca 2020, 21:17

CzuJę, że tym śmieciem po części jesteś i teraz .

Tak jest
środa, 24 czerwca 2020, 23:23

A o to już się musisz spytać wiadomo kogo hahaha

Brawo jasiu
środa, 24 czerwca 2020, 23:09

Czytaj pomiędzy wierszami a później tytuł artykułu :)

DefBot
środa, 24 czerwca 2020, 22:16

Kontroluj się.

Uraaaa
środa, 24 czerwca 2020, 17:54

Jak poumierają weterani to już nikogo tam nie będzie godnego uwagi.

Kiks
środa, 24 czerwca 2020, 20:09

Oni już tam stoją tylko dzięki stojakom z kroplówkami.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:51

Kiks, skoncz moze z takimi uwagami, ok.

WTF
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:26

Znowu ktos sie podzywapo Daviena, tego prawdziwego, co wyzywa wszystkich od trolli?

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
środa, 24 czerwca 2020, 22:05

Po raz kolejny.

Tatekx
środa, 24 czerwca 2020, 23:24

Sam się urodziłeś? Dziwne nawet jak na Rosję.

Kiks
środa, 24 czerwca 2020, 22:56

No ładny niczek. Poczuwasz się? Lol.

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:26

Widzę, że zrozumiałeś. I Tak trzymać.

Yh
środa, 24 czerwca 2020, 17:46

Powinni pomyslec o jakiejs zachecie dla gosci, darmowy s400 albo co tam mają. Zwiedzanie Kuzniecowa, amulet ze szczątków su57 - jakieś atrakcje. A tu tylko zlom jak co roku - nawet mniej. To co się dziwić, że nikt nie przyjechał :)

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 14:03

Zwiedzanie Kuzniecow ok ale tylko ze zgodą od rodziców. Tam jest niebezpieczeństwo że dźwig spadnie na głowę.

piątek, 26 czerwca 2020, 12:03

Amulet, dobre!!!;))))))))

jacek
środa, 24 czerwca 2020, 21:55

A kto przyjeżdza na supernudną polską paradę wojskową 15 sierpnia do Warszawy? Raz byłem, jak to na własne oczy zobaczyłem... Moim marzeniem było by pojechać i zobaczyć tę w Moskwie. Niestety zarobki made in Poland , to nie starczy mi na bilet...

Xxx
środa, 24 czerwca 2020, 23:11

Poproś Putina o dotację to dojedziesz nawet na Syberię głombie.

Rtt
środa, 24 czerwca 2020, 17:43

Ach ten coronavirus. Zniszczył imprezę. A to przecież 75 rocznica a gości brak. Duda jedzie do USA bo mu zależy, a do rosji to chyba nie ma już po co jechać.

I co teraz
środa, 24 czerwca 2020, 17:39

"Lista przywódców, którzy odmówili udziału w uroczystościach, jest imponująca. Każdy z nich miał swój powód. Premier Armenii, Nikol Paszinian, który sam został zarażony koronawirusem, a także prezydent Azerbejdżanu nie mogli przyjechać z powodu alarmujących statystyk dotyczących pandemii w ich krajach. Premier Izraela powołał się na poważny wewnętrzny kryzys polityczny w swoim kraju. Prezydent Francji w ogóle nie otrzymał zaproszenia" - przekazało radio Echo Moskwy.

Ups
środa, 24 czerwca 2020, 17:29

To pokazuje jakich prawdziwych sojuszników ma Rosja, ale chwila Białoruś też odpada hmmm. Oni pójdą za rosją w ogień hahaha

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 20:59

Sojusznikami Rosji jest wiele państw, w tym takiego potęgi jak Chiny oraz Indie. Jednak jak ktoś nie ma żadnego pojęcia o polityce międzynarodowej, to może się tylko i wyłącznie skompromitować...

piątek, 26 czerwca 2020, 23:10

Ty jakoś się nie boisz kompromitowć.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 09:12

Chiny to jest taki sojusznik że na handlu gazem gorzej z nim Rosja wychodzi niż z "wrażym" Zachodem.

Padłem na pysk
środa, 24 czerwca 2020, 23:25

Chiny zaraz będą sami organizować paradę w Moskwie taki to sojusznik.

Wpr
środa, 24 czerwca 2020, 23:11

O tak Chiny to wzorowy sojusznik.

Kiks
środa, 24 czerwca 2020, 22:57

Taaa, Chiny. Padłem. Wiesz co to kurtuazja?

Mariusz W.
środa, 24 czerwca 2020, 17:19

Z tym kłamstwem historycznym to naciągane. To raczej nie kłamstwo, tylko niedopowiedzenie, bo chodziło o narody krajów, które włączyły się w obchody, a nie wszystkie.

środa, 24 czerwca 2020, 22:23

Niedopowiedzeniem jest to, że kraje walczyły z nazistowskimi Niemcami - sojusznikami (jeszcze) sowietów...

hops
piątek, 26 czerwca 2020, 20:08

Ej, no co Ty, załączniki do umowy Ribbentopa z Mołotowem miały być tajne... : )

łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 23:11

ehh nie udało się :(

robo
środa, 24 czerwca 2020, 19:39

Jeśli byli tam Hindusi, to Indie walczyły z Niemcami od września 39r, czyli okresu gdy niemiecko-sowiecki sojusz kwitł w najlepsze?

Ech
środa, 24 czerwca 2020, 21:04

A Chiny walczyly z Japonia kilka lat wczesiej

czwartek, 25 czerwca 2020, 08:14

Masz na myśli tą samą Japonię

środa, 24 czerwca 2020, 22:20

A co to ma do Niemiec?

piątek, 26 czerwca 2020, 23:12

parada dla uczczenia pokonania niemiec... już świta?

Wpr
środa, 24 czerwca 2020, 17:52

Czyli z tych siedmiu?

Mariusz W.
środa, 24 czerwca 2020, 18:19

Czternastu.

Ech
środa, 24 czerwca 2020, 17:10

Chyba glowna slabosc armii Rosji to lotnictwo?

Piotr Dębski
środa, 24 czerwca 2020, 18:57

Raczej uzależnienie od importu technologii z zachodu, brak pieniędzy i niewielka liczba ludności. Za ZSRR na rozkaz z Moskwy było 500 milionów ludzi. Dziś - 144 miliony minus kilkanaście milionów zarejestrowanych w Rosji, a faktycznie mieszkających na zachodzie Europy.

Ech
środa, 24 czerwca 2020, 21:05

144 miliony to nie tak malo. My mamy 38

piątek, 26 czerwca 2020, 23:13

no i co w związku z tym?

Trelek
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:00

A ile razy Rosja jest większa od Polski? Też 4 razy? może podaj długość granic,

Ech
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:19

Ogolnie 70% mieszkancow swiata mieszka wzdloz wybrzeza. Usa zachodnie i wschdnie centrum i alaska puste. Chiny tez Szsnghaj Kanton pekin. Zachod posto.

aldi
piątek, 26 czerwca 2020, 22:55

Cos sie twoja teoria kupy nie trzyma. Alaska pusta a przecież wybrzeża maja więcej niz jakikolwiek inny stan w USA. Podobnie w Rosji mało kto mieszka na wybrzeżach. W indiach jedne z najgęściej zaludnionych stanów to leżące w głębi Bihar i Uttar Pradesh. Podobnie w Europie, Śródlądowe Czechy Węgry czy Austria sa zdecydowanie bardziej zaludnione niz np półwysep skandynawski .

Kiks
środa, 24 czerwca 2020, 22:58

To bardzo mało jak na wielkość tego kraju. Zresztą co ma do tego b ludność Polski??

Ciekawy
środa, 24 czerwca 2020, 21:02

Może podasz źródło swoich rewelacyjnych informacji dotyczących "500 milionów ludzi"? Czekam cierpliwie na odpowiedź...

Kiks
środa, 24 czerwca 2020, 22:59

On miał na myśli CCCP.

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:34

On miał na mysli Układ Warszawski , Kiks ty geniuszem nie jestes i wiedzy historycznej raczej mało.

Trelek
środa, 24 czerwca 2020, 17:06

Coś chyba goście nie dopisali, bo słyszałem, że nawet lojalni przywódcy nie przyjechali. Chyba liczyli na pokaz su57 bo jak to inaczej wytłumaczyć? Że samolot się zepsuł? Buahaha

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 21:04

Jedni mają problem z widzeniem, drudzy ze słyszeniem, a więc tylko można im współczuć. Do tego śmieją się bez powodu, co może wskazywąc na poważne problemy natury emocjonalnej, a może na coś więcej...

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 08:02

Jak się czuje po paradzie nie mający analogów w mirie samozażigaielnyj KTO Bumierang? Naprawiliście go już? A może to cudowne dziecko rosyjskiej techniki wcale się nie zapaliło tylko postawiło zasłonę dymną?

Fgu
środa, 24 czerwca 2020, 23:13

Ale jesteś mądry... zgadnij z czego się ludzie śmieją to ci się smutno zrobi.

środa, 24 czerwca 2020, 22:25

To wskazuje tylko na śmieszność dzisiejszej Rosji.

Bolek
środa, 24 czerwca 2020, 17:04

UUUUURRRRRAAAAAAAA lasery ze swieczki, satelity z puszek, czolgi z kartonow, wot eta ruska technika

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:35

A teraz przykład twojej ukrainskiej techniki? Podobno ukraincy wynalezli rower! Na smietniku ambasady Polskiej.

wtorek, 30 czerwca 2020, 15:20

Rower wynajeźli rosjanie - u niemca na strychu. Tak było w oryginale.

Voytek
środa, 24 czerwca 2020, 23:04

Hitler też tak myślał jak ty. Niedocenianie przeciwnika to najprostsza droga do klęski.

Jacek (ale nie ten z Olgino)
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:31

Ostatecznie Mniejsza ilość czołgów niemieckich rozwaliła duuuuużo większą ilość waszych.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 09:16

Rosjan jak zwykle też uratowało to co w sumie w ogóle nie zależy od ich umiejetności a jest po prostu cechą srodowiska w którym żyją - wielkie połacie terenu i sroga zima. Gdyby Rosyjski naród i ich "wspaniali" dowódcy ze Stalinem na czele mieli terytorium Francji albo Polski do obrony to by ich NIemcy rozjechali niczym Danie w kilka godzin. Ruscy po prostu mieli fory.

Cart
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:02

Przecie, to był wasz sojusznik - niedocenil Was bo jego też zdradziliscie ...

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:36

Cart, nie zdarzyli, Hitler był szybszy o trzy dni.

Edyp
środa, 24 czerwca 2020, 16:59

Serbia, wspaniale...

Mariusz W.
środa, 24 czerwca 2020, 16:46

Niestety jak zwykle zabrakło Wojska Polskiego, bo Polska się obraziła i nie czci wspólnego zwycięstwa. Ciekawym był fakt zmiany kolejności wojsk zagranicznych. Do tej pory kraje byłego Związku Radzieckiego szły jako pierwsze, a dopiero potem pozostałe. Teraz tego rozróżnienia nie było. Ciekawe jest też to, że słynna piosenka Dzień Zwycięstwa, która dotąd była grana w toku defilady, teraz była grana i śpiewana na sam koniec. Zdaje się też, że na końcu nie było tradycyjnego „Pożegnania Słowianki”.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 18:53

My nie wygraliśmy WW2. My ją przegraliśmy. Dla nas wojna skończyła się dopiero 4 czerwca 1989.

ameba czy pantofelek?
piątek, 26 czerwca 2020, 16:28

Jakim durniem trzeba być aby pisać coś takiego?

piątek, 26 czerwca 2020, 23:14

ależ ubodło starego ubeka?

jkl
piątek, 26 czerwca 2020, 20:10

Trochę racji ma i nie udawaj, że nie wiesz, o czym p. bender napisał.

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:36

Chyba dla ciebie bander.

Ja
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:14

Dla Pisu w 2015 konczac uklad okroglostolowy☺

środa, 24 czerwca 2020, 19:42

dla Ciebie się skończyła pisz za siebie a nie innych

Ciekawy
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:17

Dziadziuś pracował w MBP?

Wawiak
środa, 24 czerwca 2020, 20:59

Owszem, dla urzędujących w Polsce komunistów skończyła się z zabiciem ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego w dniu 21 października 1963. Dla tych Polaków, którzy traktowali władze komunistyczną jako "ciało obce" skończyła się właśnie w 1989 roku.

Fgu
środa, 24 czerwca 2020, 20:26

Za mnie też pisze

ddd
środa, 24 czerwca 2020, 20:25

Dla grubo ponad 95 procent Polaków skończyła się w 1989, jedynie dla komunistycznych kolaborantów w 1945 i trolujących tu troli z rosji

abc
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:25

Ktoś kto był w miarę dorosły w roku 1945, kto miał przynajmniej 20 lat dziś ma powyżej 85 lat. Ludzi takich jest więc coraz mniej . I tylko oni mogliby wiarygodnie stwierdzić czy 1945 był czy nie był wyzwoleniem. Myślę że dla większości Polaków, szczególnie tych z terenów GG, którzy nie mieli "przyjemności" poznania władzy sowietów od 1939 to było wyzwolenie. W mojej rodzinnej tradycji tak to było zapamiętane mimo że część rodziny była w AK.

Łowca Trolli
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:23

Co tam taki szczegół, że sowiety pomogły hitlerowcom likwidować Polske elity intelektualne, że juz po wojnie ciemiężyli nas 50 lat, doprowadzając do klilku masowych emigracji. Z tego nie możemy się otrząsnąć do dzisiaj...

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:42

I taka jest prawda , a ci co twierdzą inaczej to głupcy.

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 08:07

Więc głupcami są ci z mojej rodziny, którzy twierdzili, że wyzwolenie polegało na wymianie morderców z niemieckich na komunistycznych.

Czesiek
środa, 24 czerwca 2020, 18:21

Na szczęście nie było tam Wojska Polskiego.

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:37

Ale byli w Kijowie i maszerowali przy hymnie UPA.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:56

Tam trollu to maszerowali wasi połapani ruscy terrorysci z Donbasu prosto do wiezień:)

znowu rozbawiony i to szczerze
środa, 24 czerwca 2020, 21:07

Koleny nick jak najbardziej adekwatny do poziomu wpisu. Najzabawniejsze, że nawet tego nie są w stanie dostrzec wiadomej proweniencji wiadomo kto... ;-)

Autor widmo
środa, 24 czerwca 2020, 18:04

Mariusz, spałeś dzisiaj ? O jakim wspólnym zwycięstwie mówisz. Dla Stalina I i II Armia Wojska Polskiego była tylko mięsem armatnim i nośnikiem ideologii komunistycznej, którą przywlekli idąc na Berlin. Mimo, że Polscy i Sowieccy żołnierze przelali krew, to nie za wolną Polskę, tylko za zwycięstwo Sowietów nad III Rzeszą. Polska w myśleniu Sowietów powinna zostać, podobnie jak Pribałtyka, kolejną Republiką Radziecką. Jak to mawiali Ludzie Radzieccy " Orieł to nie ptica, Polsza nie zagranica ". Słyszałeś może o oficerach Ludowego Wojska Polskiego, którzy nie mówili po polsku ? Słyszałeś może o elitach ówczesnej Ludowej Polskiej Władzy, nazywanych dzisiaj " Igruszkami " ? Taka jest prawda. Czekam, aż Putin zaprosi kiedyś na defiladę, żyjących jeszcze żołnierzy Andersa. : ) Ta defilada, to polityka, farsa, obłuda i kit o Wielkiej Rosji wciskany narodowi, aby mógł się dzięki temu poczuć zjednoczony.

czwartek, 25 czerwca 2020, 20:44

TA..... a stalin i jego dowódcy swoje wojska szanował i oszczędzał? Śpisz i majaczysz

hops
piątek, 26 czerwca 2020, 20:13

Nie, po prostu poczytał pamiętniki byłych więźniów, co się na Andersa nie załapali. Jak bodaj Wasilewska przemawiała do tworzących się oddziałów polskich to była uprzejma mówić, że na powrót do Polski muszą sobie "zasłużyć". Proszę sobie otworzyć choćby Historię polityczną Polski autorstwa prof Wieczorkiewicza, tam jest to łądnie opisane.

Jastrzębiec
środa, 24 czerwca 2020, 17:46

Należy pamiętać że reszta świata obchodzi inne rocznice zwycięstwa nad niemieckimi agresorami.

piątek, 26 czerwca 2020, 23:18

Należy przedewszystkim pamiętac prawdziwą date wybuchu wojny.

tyu
środa, 24 czerwca 2020, 17:41

Jak nas przeproszą i przestaną kłamać i ogólnie przejdą transformacje mentalna jak Niemcy po WW2 to może ich odwiedzimy. Może. Ale bardziej prawdopodobne że Rosja poprostu odejdzie w niepamięć a razem z nią jej głupie mity o "wyzwolicielach z kosmosu".

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 17:36

To nie Polska ale żałosna klika nie rozumiejąca tego co ważne. W zadzie mają krew tych co zginęli zdobywając Berlin. Bo brak udziału wojsk polskich i weteranów to kretynizm historyczny . A kłótnie swoją drogą . Ale nie kosztem historii

środa, 24 czerwca 2020, 22:28

Przecież my czcimy swoich bohaterów. U siebie, a nie u byłego najeźdźcy.

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:50

Najeźdczą byli na życzenie i zaniechania naszych przodków. Był czas kiedy w języku polskim dogadałeś się w całej Rosji- w tamtejszym języku kultury i nauki. A zaczęło się zaniechaniem pomocy Nowogrodowi za Zygmunta Augusta. potem redukcja podatków dołowanie pozostałych stanów . No i "pomoc" przodków dzisiejszych sojuszników wygooglaj sobie tajne i jawne poczynania Kompanii Moskiewskiej

wtorek, 30 czerwca 2020, 15:29

Nie potrzebuję "googlać" dokonań okupacyjnej kompanii moskiewskiej. Wystarczą mi relacje bliskich na temat tych "bohaterów". Proponuję tobie wygooglanie (skoro tak lubisz) sobie relacji świadków walk zsrr z KOP w 39r. Ciekawe ilu z tych "bohaterów" zdobywało później berlin.

wtorek, 30 czerwca 2020, 15:26

Co te brednie mają wspólnego z paktem R-M i wspólnym rozpoczęciu wojny przez Stalina i Hitlera? Czyż stalin nie określał Polski "bękartem Traktatu Wersalskiego"?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 01:57

Gnago skończ juz z tymi kłamstwami bo tak prymitywnej propagandy dawno nie czytałem.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 00:00

No tak a później przyszła operacja NKVD i Polaków wymordowano co do jednego. Widzisz trolluś USA jakoś naszych w Chickago nigdy palcem nie tkneła a pomnik zbrodni Katyńskiej stoi w Jersey City w honorowym miejscu. Bo Amerykanie szanują ludzkie życie nie to co ta Mongolska-Ruś Moskiewska.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:22

No szanują a nawet dają koce po chorych na ospę i odrę. Ale masz rację kolejne zaniechanie niemieckiego agenta

środa, 24 czerwca 2020, 17:11

Szkoda że nie czcili "wspólnego zwycięstwa" z polskimi żołnierzamu ktorych zakatowali po wojnie w stylu nie gorszym niz Niemcy

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 00:01

Z tymi walczącymi z AK też sie nie dało po "pomarli ze starości" na rozmowach w Moskwie. Peszek.

Tak jest
środa, 24 czerwca 2020, 16:44

Ale biedna ta parada, słabiutko to wygląda.

Red
środa, 24 czerwca 2020, 17:59

Ty tak na serio?

Tak jest
środa, 24 czerwca 2020, 18:40

Tak, to mają być obchody 75 rocznicy? Z kazachstanem i uzbekistanem? Światowy prestiż nie ma co.

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 21:09

Nie zauważyłeś Chin oraz Indii, ale to w pewnym gronie już wręcz powszechna przypadłość...

piątek, 26 czerwca 2020, 23:21

co mają chiny i indie do ww2? szkoda ze wenezueli i iranu nie zaprosili ;)

popow
środa, 24 czerwca 2020, 19:08

Za 20 lat nie będzie czegoś takiego jak Rosja.

środa, 24 czerwca 2020, 19:44

20 lat temu pisali to samo co ty teraz

Aldi
piątek, 26 czerwca 2020, 23:06

Dwadzieścia lat temu nie pisali nic takiego. Wszyscy pakowali w Rosje kase zeby podniosła sie po krachu finansowym z 1998 roku i modlili się żeby Rosja padła finansowo jak wcześniej Argentyna a później Grecja.

Fak sejk
środa, 24 czerwca 2020, 22:29

A 30 lat temu?

Wpr
środa, 24 czerwca 2020, 20:27

Słaby argument haha

T7g
środa, 24 czerwca 2020, 16:36

A ile su57 przeleciało nad parafią

Autor widmo
środa, 24 czerwca 2020, 18:05

Latające testują w Syrii

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 20:03

Byłoby cięzko bo jedyny się rozbił a 12 niedokończonych prototypów T-50 za bardo sie d tego nie nadaje choc propagandowo moga sobie polatac:)

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 19:22

Latające prototypy wycofali bardzo szybko z Syrii.

Wpr
środa, 24 czerwca 2020, 18:41

Chyba jako przycisk do papieru.

Ciekawy świata
środa, 24 czerwca 2020, 16:35

Pytanie laika: czemu coraz więcej Rosjan ma skośne oczy? Kiedyś tego nie było- czy jest jakieś logiczne wytłumaczenie? Z góry dziękuję.

?
środa, 24 czerwca 2020, 19:46

Ostatnio byłem w Moskwie i jakoś tego nie zauważyłem

??
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:20

Za to na Syberii aż za dobrze widać.

Zbigniew
środa, 24 czerwca 2020, 17:55

Nie ma nic dziwnego w mongolskim wyglądzie wielu rosyjskich żołnierzy, dominują tam azjatyckie geny! Smutna jest pamięć ludności cywilnej, zwłaszcza kobiet, z wejścia tych "wyzwolicieli" na polskie ziemie!

blacha
piątek, 26 czerwca 2020, 20:17

Ściślej rzecz ujmując, armia radziecka w 44 była już przeogromnie (z całym szacunkiem do cierpień ludzkich po stronie rosyjskiej) wykrwawiona i Stalin uzupełniał stany dywizjami syberyjskimi, etnicznie nie do końca słowiańskimi.

sża
środa, 24 czerwca 2020, 17:16

Bo ostatnio jedzą więcej ryżu niż ziemniaków?

jur
środa, 24 czerwca 2020, 17:11

Czytaj historię

Grymas
środa, 24 czerwca 2020, 16:35

Zniszczyli 75% wrogich czołgów,samolotów etc. a ile stracili??? Gdyby nie pomoc GB i USA raczej ciężko by było.

Marek
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:21

Nie ciężko, tylko w ogóle by nie było.

raKO
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:38

W czasie II Sowieci stracili więcej czołgów T-34 niż wyprodukowali. Po prostu czołgi były niszczone, remontowane i ponownie niszczone. Później stalinowska propaganda zrobiła z T-34 "najlepszy czołg II WŚ". Tak naprawdę najlepszy był amerykański Sherman - przystosowany do szybkiej masowej produkcji, tani, niezawodny, duzo bardziej komfortowy dla załogi niż czołgi radzieckie, wyposażony w mokre magazyny amunicji, radiostację, zewnętrzny telefon do komunikacji z piechotą, w wersji z działem 76mm lub nawet z armata 75mm w przypadku posiadania nowszej amunicji ppanc oraz pozbawiony słabych punktów z przodu kadłuba, które miał t-34. Do tego klimatyzacja, osłona przeciwodłamkowa i generator postojowy. Tak więc Sherman miał wyposażenie będące nowinka w najnowszych t-90...

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:29

Stracili więcej niż wyprodukowali. Odlot jak widać trwa w najlepsze.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:41

raKO w czasie IIWŚ powstało ok 57 tys T-34 z czego zniszczono 44900 wiec nie więcej niż wyprodukowani. Najlepszym czołgiem IIWS była pomimo swoich wad Pantera którą uwaza sie za protoplaste MBT A co do Shermana to nie bez powodów w Rosji trafiały do najlepszych dywizji pancernych Gwardii.

Redf
środa, 24 czerwca 2020, 17:22

A teraz niszczą swoją gospodarkę i kraj w całości... W tym są świetni.

Rom
środa, 24 czerwca 2020, 16:30

Do Moskwy przybyło aż SIEDMIU zagranicznych przywódców! Rozumiecie to? Nie pięciu, czy tam sześciu... ale aż SIEDMIU. I to nie byle jakich, bo to sam światowy format! Na uroczystość przybyli prezydenci; Kirgistanu, Białorusi, Kazachstanu, Serbii, Tadżykistanu, Uzbekistanu i... (uważajcie!) samej Mołdawii! Cóż za niebywały geopolityczny sukces! Mając takie "zaplecze", Rosja staje się nowym biegunem politycznym i kompletnie deklasuje takich cieniasów jak Chiny czy Stany Zjednoczone.

geograf bawarski
piątek, 26 czerwca 2020, 20:19

Co w tym dziwnego? Dobór jest taki, jakiego Rosja potrzebuje, kraje zasadniczo w kręgu ich hm... zainteresowania : )

gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:59

Proporcjonalnie to Polska poniosła największe straty. A ile to u nas tych przywódców narodów było?

ciekawy
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:32

Pamiętasz jak pewnego razu Putin postawił Jaruzelskiego w pierwszym rzędzie, a urzędującego prezydenta Kwaśniewskiego w trzecim? I słuchał jak Putin wymieniał "niemieckich i włoskich antywaszystów" jako zasłużonych w walce z faszyzmem, o Polakach nie wspomniał. Warto było jechać by dać sobie pluć w twarz?

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 00:04

A to oni już sie do nas porównują a nie do USA? Aż tak już spadli czy to my tak awansowaliśmy?

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:23

to drogi kłapouchy oficjalne dane dostepne powszechnie w bibliotekach i necie

sobota, 27 czerwca 2020, 08:10

A to nie jest czasem tak że to siła polityczna, ekonomiczna, technologiczna i relacje z innymi decydują o randze pańśtwa na świecie i w konsekwencji to ilu gości będzie na imprezie?

Rewa
środa, 24 czerwca 2020, 20:20

Ale chiny z india nie zauwazyles?

piątek, 26 czerwca 2020, 23:24

szkoda ze wenezueli nie bylo. następne mocarstwo.

T7g
środa, 24 czerwca 2020, 17:48

Nie smiej sie Kirgistan to potęga i w dodatku wolni ludzie!!!

Tatekx
środa, 24 czerwca 2020, 17:36

Mongołowie mieli przelecieć ale teraz mają czas wypadu więc sorry...

Twio
środa, 24 czerwca 2020, 17:27

Szkoda trochę, mija pewna epoka. Normalnie jak nie dopusują goscie to sie odwoluje imprezę. No ale przedstawienie musi trwać bo innego wyjścia nie ma i nie będzie...

Imperium
środa, 24 czerwca 2020, 17:09

Jezu, też czytałem i nie wierzyłem własnym oczom, przecież to 75 rocznica. A ktoś z Mongolii był? Podobno Izrael to też Rosja

Ech
środa, 24 czerwca 2020, 17:09

Przedstawicirle Indii i Chin by przy okazji pogadac o pokoju

Gandalf
środa, 24 czerwca 2020, 16:48

Magic. Na szczęście na ratunek zostało pradawne rzucone przez cholera wie kogo zaklęcie które jakoś zawsze jest prawdziwe Kto z Moskwą trzyma tego bieda się ima :)

Jastrzębiec
środa, 24 czerwca 2020, 18:05

Były też wyjątki w temacie rosyjskiej biedy wojennej, wielu krasnoarmiejców wracało z obiema rękami obwieszonymi zdobycznymi zegarkami, a ich pociągi wiozły na azjatycki wschód maszyny z fabryk, szyny kolejowe i wszelkie inne dobra. Do tego jeńców techników do obsługi nowej techniki.

taka prawda
środa, 24 czerwca 2020, 16:24

Rosja to Cywilizacja Turańska czyli cywilizacja obozu wojennego (kosza). Przejęli to od Mongołów, którym bili czołem przez kilkaset lat i od których zależało ich istnienie. My należymy do Cywilizacji Łacińskiej. Nie skupiamy się na wojnie i bohaterach wojennych a bardziej na bohaterach czasu pokoju. Z powodu swej mocarstwowości „gospodarczej” Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

Autor widmo
środa, 24 czerwca 2020, 18:46

Rosja, to bardzo dziwny kraj, chociaż większość ludzi biednych to dobrzy i szczerzy ludzie. Z racji bogactwa w zasoby mineralne, od wieków powinna być krajem mlekiem i miodem płynącym. Problem polega jednak w rosyjskiej a raczej radzieckiej/sowieckiej mentalności, gdzie ten kto ma chociaż trochę władzy żeruje na innych, którzy tej władzy nie mają. Gdy w początkach państwa Ruskiego Car nakazał Bojarom zapełnić skarbiec który był pusty, Bojarzy zamiast ruszyć na zewnętrzną wojnę i przywieźć łupy, złupili mieszkańców Rusi ze skór i futer. To były pierwsze trofea, które zapełniły skarbiec Cara i pozwoliły Rusi poszerzyć pierwsze wpływy. Słusznie powiedział, nieżyjący już senator McCain " Rosja to jedna wielka stacja benzynowa " i tak ją traktują, wszyscy którym udało się dojść do centralnej lub lokalnej władzy. Myślę, że to jest przyczyna wszystkich kompleksów Rosjan, poczucia " Smuty " oraz nieustannego marzenia Rosjan o Wielkiej Rosji. Doskonale na Kremlu o tym wiedzą. Wiedzą jak i kiedy bić w ten dzwon. Co do cywilizacji z której wywodzi się dzisiejsza Rosja, to uważam że jest zlepkiem różnych wschodnich wpływów, również tych o których piszesz i jeszcze głupich decyzji Europy zachodniej, dotyczących np. finansowania "rewolucji" Lenina i Stalina, późniejszej współpracy Francji i Niemiec po rewolucji z Rosją Radziecką, dzisiejszej współpracy pomimo sankcji za wojnę z aneksją Krymu i wschodniej Ukrainy. Historii podobnie jak my Polacy nie zmienią. Nikomu dzisiaj jednak nie zależy, aby Rosjan tej prawdziwej, a nie na potrzeby polityki, historii uczyć.

hops
piątek, 26 czerwca 2020, 20:21

Sprawa nie polega na zależy, tylko czy warto i czy jest to realne : )

Kot nr 398
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:45

Wszystko jest względne. W USA bogactwo (oligarchia, banki, korporacje), zwykły człowiek nie zawsze ma ubezpieczenie zdrowotne! Konsumpcjonizm nie jest jedyną perspektywą.

Usa
środa, 24 czerwca 2020, 17:34

100% racji, lista gości to potwierdza. Czytałem wymówki - godne polecenia: od zepsutego samolotu po ból głowy... na 100 lecie przyjedzie tylko Mongoł na koniu... ale przeciez to swiatowa potega!! Klekajcie narody. Pewnie zapomnieli uprzedzic ze jak ktos nie przyjedzie to moze zostac zaatakpwany bronia atomową... tylko to im zostało.

tyu
piątek, 26 czerwca 2020, 19:09

Genialne!! W nowej doktrynie wojskowej będzie jak nic wpis w stylu: "Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do prewencyjnego użycia broni atomowej przeciwko pańśtwom które nie wysłały delegacji na parade wojskową w Moskwie".

Niuniu
środa, 24 czerwca 2020, 16:18

Defilada jak co roku. Trudno się na wypowiadać na temat prezentowanego sprzętu choć zaskakuje obecność modernizowanych czołgów. Na pewno skromnie prezentowali się zaproszeni goście. Zabrakło wielu przywódców zaprzyjaźnionych Państw. Reprezentacja Europy Zachodniej szczątkowa. Jeśli w ogóle można o niej mówić skoro byli to tylko przedstawiciele Serbii, Bośni-Hercegowiny i Mołdawii. Za to był Łukaszenko (podobno alienujący się od Rosji). Pozytywnie zaskoczył mnie wspólny przemarsz żołnierzy Indii i Chin oraz Armenii i Azerbejdżanu. Przecież kraje te są bliskie konfliktów zbrojnych. A tu proszę zdecydowali się wspólnie defilować okazując tym samym poparcie Rosji.

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 20:09

Niuniu, a skad ci się tam wział przedstawiciel Bosni-Hercegowiny jak był tylko Serbii??

AP
środa, 24 czerwca 2020, 16:45

konflikt indyjsko-chiński czy jakikolwiek większy konflikt w Azji zyski przyniesie tylko łajdackim Stanom, a nie o to chodzi przecież :)

Autor widmo
środa, 24 czerwca 2020, 18:51

AP, powiedz to prosto w oczy amerykańskim żołnierzom, którzy przyjechali do Polski i u nas stacjonują. Wyobraź sobie co byłoby, gdyby amerykańscy żołnierze wycofaliby się z Europy ? He, jak myślisz ?

Gość
środa, 24 czerwca 2020, 16:15

W mojej opinii ,Rosjanie podobnie jak nasi niektórzy politycy uważają , że kłamstwo wypowiedziane kilka razy ,ludzie biorą za prawdę.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 18:50

To była "złota" myśl Goebbelsa.

dfdgr
środa, 24 czerwca 2020, 16:01

Mówi o jakimś bezpieczeństwie międzynarodowym...a wojują w Syrii i nie tylko ehhhhhhhh

Kot nr 398
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:46

W Syrii przywracają świecką władzę, gwarantującą spokój. Niczego nie nauczyły liczne "rewolucje"?

bender
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:05

Świecką władzę gwarantującą spokój wieczny. Masowo.

Kot nr 398
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:36

Jakoś zarówno jezydzi jak i chrześcijanie mogli tam funkcjonować, w kraju arabskim! Nie do wyobrażenia u naszego sojusznika, czyli w Arabii Saudyjskiej. Pewnie że zamordyzm tam był, nie ma kraju islamskiego w którym go nie ma. Co w tych warunkach oznacza "demokracja", można się było przekonać wiele razy. "Demokratyczna opozycja" czyli al-Kaida w nowym przebraniu...

Towarzysz Polak
środa, 24 czerwca 2020, 16:00

W Rosji głoszenie historii alternatywnej trwa w najlepsze, ciekawe czego dowiemy się na następnej paradzie, może np że Hitlera to był Polak a może że w Katyniu to Polscy oficerowie strzelali w głowę czerwonoarmistów, czekam z niecierpliwością na nowe rewelacje eksperta z KGB. Dziś możemy się śmiać ale już niedługo za władim te brednie zaczną powtarzać tacy głosiciele rosyjskiej narracji jak Rob ercik, fanklubik , XD, czy inni. Swoją drogą niedawno Putin otwierał z pompą świątynie, w której to w swej skromności kazał nie umieszczać swojego portretu a teraz publicznie kłamie, czyżby car zapomniał "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu"

Hektor
środa, 24 czerwca 2020, 16:52

Nie zapominaj, że w tym dziele "głoszenia historii alternatywnej" (czyli przede wszystkim obwiniania Polski za rozpętanie II Wojny Światowej) dzielnie wspiera Rosję pewne państwo położone nad Morzem Śródziemnym.

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 17:39

A dodam że polska narracja historyczna leży . A do rosyjskich rewelacji trzeba dodać że konszachty z nazistami skończyły się 60 milionami strat i głodem po wojnie

bender
środa, 24 czerwca 2020, 18:49

Ale Stalina kocha Putin, więc cała Rossija też. Nikt tam nawet się nie zastanowi nad tym jak straszne koszty miał flirt Stalina z Hitlerem. Im dłużej tkwią w kłamstwie, tym bardziej absurdalne wymyślają scenariusze. A absurdalne scenariusze mają to do siebie, że kończą się absurdalnie.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:26

eee ale są i interesujące paralele 1 września 1939 i 22 czerwca1941 w rozstawieniu wojsk i planach ich sztabów wojsk słowiańskich obu państw

Wwp
środa, 24 czerwca 2020, 16:37

Oni już nic innego nie wymyślą, wszyscy widzą co tam się dzieje. Dziwię się tylko ludziom, że daja się tak oglupiać.

sża
środa, 24 czerwca 2020, 17:18

A co tam się dzieje? Zaczęli już burzyć własne pomniki?

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:43

Teraz na nowo stawiają pomniki ludobójcy Stalina:)

Fgu
środa, 24 czerwca 2020, 18:43

Nie bo za to jest kula w tył głowy.

Godne podziwu?
środa, 24 czerwca 2020, 15:58

A tam jak zwykle... Więc: II wojna zaczęła się od najazdu ZSRR i Niemców na Polskę. Polska pierwsza się zbuntował przeciwko faszystowskiej I ROSYJSKIEJ ! agresji. No i propaganda dzielny tłum żołnierzy bez maseczek lepiej wygląda propagandowo a teraz poczekamy na reakcję biologii

Papa Pe
środa, 24 czerwca 2020, 19:11

Bo tak jest. Dla Ludzi Radzieckich, historia rozpoczyna się tak i tam, gdzie jest to wygodne politycznie. Kłamstwo w Rosji nie istnieje, bo to tylko mówienie o prawdzie bez konsekwencji. Przykład idzie z góry.

12345
środa, 24 czerwca 2020, 15:57

Niech tylko spróbują Polskę tknąć, to popamiętają. A Chiny od wschodu nie śpią, tylko mogą im wbić w razie czego nóż w plecy. Niewykorzystane okazje się mszczą.

Autor widmo
środa, 24 czerwca 2020, 19:14

12345, myślisz że Afganistan i 50.000 poległych ich coś nauczył ? Popatrz co robią na Ukrainie. Gdyby dać Kremlowi przyzwolenie, zatrzymają się na Odrze.

sobota, 27 czerwca 2020, 08:15

Poszliby dalej.

tut
środa, 24 czerwca 2020, 15:53

Rosji nie wolno lekceważyć. Nigdy. Nie oznacza to że nie jesteśmy w stanie ją pokonać. To nie ZSRR. Ale wojna to zawsze krew i śmierć. Trzeba o tym pamiętać i nie dać się wciągać w tego typu rozgrywki.

Marian
środa, 24 czerwca 2020, 15:49

Faszyzm to faszyzm tamto, kiedy nauczą się oni że to byli naziści a nie faszyści. A nie czekaj bo to tez był socjalizm a to by oznaczało że sowieci też byli źli co by propagandzie nie pasowało.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 18:41

Dokładnie.

yach
środa, 24 czerwca 2020, 15:39

Urrraaa! Na dachach strzecha, na drodze grunt, byle jest atom.

mosze
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:48

Strzecha w Rosji jest rzadko spotykana. Dominuje blacha falista i eternit.

Wojtek
środa, 24 czerwca 2020, 16:00

Z całym szacunkiem - Rosji nie można głupio lekceważyć. Jak powiedział kiedyś Bismarck - „Rosja nigdy nie jest ani taka silna, ani tak słaba, na jaką wygląda.”

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 20:12

Bismarck mówił to za czasów Rosji carskiej a nie tego tworu rewolucji bolszewickiej.

Fgu
środa, 24 czerwca 2020, 16:41

Tak, ale na szacunek trzeba sobie zasłużyć. A oni są pośmiewiskiem świata, gdyby nie to że własnie są nieobliczalni to nikt by na nich nie zwracał uwagi - niedługo zresztą tak będzie.

Autor widmo
środa, 24 czerwca 2020, 19:22

Fgu, tak myślisz ? Rosja to wielki kraj i wielkie możliwości, a co za tym wielkie pieniądze. Nikt nie będzie patrzył, czy są pośmiewiskiem, czy też zasługują na szacunek. W polityce chodzi o osiąganie korzyści. Jeżeli można zarobić, to dlaczego nie sprzedawać Popatrz jaką ma kabinę i silnik nowy KAMAZ albo ile jest rosyjskiej ŁADY w Ładzie. Handlują tylko z tymi, kogo uznają za godnych siebie.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:45

Łada jest własnoscią Renault-Nissan a KamaZ ma kabine z Mercedec Actross po face-liftingu. Tyle za jakbys nei zauwazył to produkcja cywilna i wyroby cywilne, w sferze wojskowej zerwano wszelkie kontakty a sankcje sa przestzregane.

Autor widmo
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:20

Davien, nie miałem na myśli współpracy wojskowej, tylko od dziesiątków lat trwającą współpracę, jak to nazywasz produkcję cywilną. Tak czy inaczej, dotyczy to kasy którą Niemieckie i Francuskie koncerny pompują w niektóre sektory rosyjskiej gospodarki. Najlepszym przykładem są kapitałowo powiązane z rosyjskimi oligarchami firmy pośredniczące w handlu węglem lub węglowodorami. Jeszcze nie dawno Polska i Europa środkowa miała kupować rosyjski gaz z prowizją dla Niemiec. Przypomnij sobie co zrobił dla naszego dobra były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder ( przyjaciel Putina, który za dopięcie tematu NORD STREAM od GAZPROMU otrzymał stanowisko szefa North European Gas ). Szczęście dla naszego narodu, że są jeszcze Polacy którzy zdrowo rozsądkowo myślą i idą wbrew wszystkim pod prąd Europejskim socjaldemokratom.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 02:03

Autor, sankcje nie dotyczyły wyrobów i technologii cywilnych ale wojskowych, tzw podwójnego zastosowania i sektora naftowo-gazowego wiec współpraca w pozostałych jest kontynuowana na razie. Za Schrodera to sie nawet Niemcy wstydzą. POlska nie miała kupować rosyjskiego gazu od Niemeic, to były jedynie plany Niemców bolesnei zweryfikowane własnei przez UE, ta UE od której chcesz uciekac.

sobota, 27 czerwca 2020, 08:22

Weryfikujemy te plany sami i nie liczymy tutaj na UE.

sża
środa, 24 czerwca 2020, 17:21

Może na Ukrainie faktycznie się z nich naśmiewacie, ale już takie USA to nawet na spotkanie G8 ich zaprasza...

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:46

I Putin sobie przyjedzie , posiedzi na lotnisku i wróci bo żeby go wpuscili do G-7 to musi byc zgoda wszystkich członków tej grupy:)

Wladysław
środa, 1 lipca 2020, 01:32

Dla ciebie Pan Putin niemoto.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 18:40

Primo, nie tyle USA, co krótkowzroczny Trump. Przy dużym sprzeciwie pozostałych członków klubu. Secundo, nie G8 tylko G7 plus Rosja.

środa, 24 czerwca 2020, 17:16

Na nas nikt nie zwraca uwagi a i czasami się wszyscy z nas śmieją a mimo to żyjemy i tym się nie przejmujemy

ale odlot
środa, 24 czerwca 2020, 17:07

Ale płacz niewiele pomoże.

Banach to opracował a farschaffa schandlowała..
środa, 24 czerwca 2020, 15:48

..eeee tam... zarówno strzecha jak najlepsza elektronika i wszystko inne stąd pochodzi.. tylko głupiec w mrozie -50 budowałby granitowy dom.. tylko głupiec chwaliłby się pochodzeniem beduoińskim z pustyni i nieznajomościa historii.. a broń atomowa opracował Banach.. we lwowie tylko głupcy oddali to wszystko obcym.. jak zawsze...

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 15:27

Te 600 dywizji to chyba najlepsze:)) Niemcy pzrez cąła wojne wystawiły ok 370 dywizji.

JOW
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:21

śmiechu po pachy, ktoś się musiał wysilić żeby to wymyślić

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:12

Ale nie tak dobre jak AIM-120 z 1973 roku davienka.

LPG
środa, 24 czerwca 2020, 15:19

Ormianie i Azerowie, Chińczycy i Hindusi-z takimi "sojusznikami" wróg niepotrzebny-towarzystwo zacznie kotłować się między sobą ;)

pokoj
środa, 24 czerwca 2020, 15:16

Brawo Rosja, jako jedyni potraficie godnie obchodzić swoje Wielkie Zwycięstwo nad faszyzmem, ale nie ma się co dziwić, jak cała europa popierała hitlera i wystawiała dywizje ss, które w większości walczyły z Armia Radziecką,. a inni dostali amnezji, że oni też brali udział w pokonaniu tegoż faszyzmu.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:29

Ustal róznicę między faszyzmem a nazizmem bo zwyczajnie lewaczysz bezrozumnie

spokój
środa, 24 czerwca 2020, 18:23

Rosja też wystawiła swoje dywizje SS.

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 21:11

Czyżby kolejny "znafca" historii spod znaku złamanych wideł?

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:48

Wow to juz ruski trollu zapomniałes o RONA i ROA, o esesmanach kamińskeigo co mordowali w Powstaniu Warszawskim?? Rosjanie byli najliczniejsza narodowoscia w armii niemiec po samych niemcach.

Hanys
środa, 24 czerwca 2020, 15:16

Kłamstwo historyczne to polska specjalność, cały czas uprawia sie kłamstwo że ZSRR był sojusznikiem Hitlera, gdy w rzeczywistości te kraje podpisały jedynie pakt o nieagresji, taki sam pakt ZSRR podpisał z np. Japonią, ale nikt nie twierdzi jakoś, że ZSRR był sojusznikiem Japonii. I oczywiście zakłamywania historii w Polsce jest dużo więcej, tyle że "polska wersja historii" nikogo na świecie nie obchodzi, a rosyjska wprost przeciwnie.

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 20:15

Hanys ZSRS BYŁ sojusznikiem Hitlera az do 22czerwca 1941r, ZSRS jest tez odpowiedzialny razem z Niemcami za wywołanie IIWŚ więc skończ kłamać.

czwartek, 25 czerwca 2020, 01:03

Pisze sie ZSRR nieuku.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:49

Nigdy nie istniało cos takiego jak ZSRR, było ZSRS dopóki sie nie rozpadli w latach 90-tych. Termin ZSRR to PRL-owska nowomowa.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:07

Jaki ty niedouczony jestes, dejvidku, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku przenoszonych przez F-4 Luftwaffe, kotlow opalanych oparami benzyny, referendum w Polsce o przystapieniu Polski do NATO i innych bredni. Coc zacytuja, zebys sie czegos nauczyl. Zrodlo: Katolicki Uniwersytet Lubelski Imienia Jana Pawla II, Wydzial Nauk Humanistycznych. Cytuje: Rosyjska nazwa tego historycznego państwa brzmi Sojuz Sowietskich Socjalisticzeskich Riespublik. W związku z obecnością w nazwie państwa przymiotnika советский (sowieckij) o wyżej wymienionym znaczeniu powstał problem oddania jego treści w języku polskim. W roli oficjalnej nazwy państwa początkowo stosowano formę Związek Socjalistycznych Republik Rad (bez tworzenia przymiotnika, w skrócie ZSRR). W dwudziestoleciu międzywojennym w nazwie tej, a także poza nią kiedy chciano określić coś, co odnosiło się do tego państwa, stosowano przymiotnik sowiecki, stąd nazwa Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Formę radziecki, której użycie znane jest w polszczyźnie ok. 1644 r. w odniesieniu do rady miasta, zaproponował w 1938 roku sowietolog Wiktor Sukiennicki. Upowszechniła się ona w okresie PRL-u. Obecnie stosowane są obie formy – są one uważane za poprawne i synonimiczne, aczkolwiek w niektórych kontekstach forma sowiecki (tak jak Sowieci w stosunku do Rosjanie) może mieć konotację negatywną". Znowu wtopa dejwidzie. Znowu udowodnil ci niewiedze!!! Brawo Ja!!!

Co za burak
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:31

Doucz się głąbie bo robisz coraz większą bekę.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:10

Pytanie tylko, czy po jego bredniach o AIM-120 z 1973 roku, kotlach opalanych oparami beznyny, bredniach o referendum w Polsce o przystapieniu Polski do NATO, po jego bredniach o tym, ze Rosjanie eksterminowali Indian Ameryki Polnocnej (tereny obecnego USA) moze in sie juz bardziej pograzyc?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:10

Pytanie tylko, czy po jego bredniach o AIM-120 z 1973 roku, kotlach opalanych oparami beznyny, bredniach o referendum w Polsce o przystapieniu Polski do NATO, po jego bredniach o tym, ze Rosjanie eksterminowali Indian Ameryki Polnocnej (tereny obecnego USA) moze in sie juz bardziej pograzyc?

fox
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:21

kto tu jest nieukiem towarzyszu ze sputnika? jak już piszecie na polskim forum to trochę historii warto by było żeby was towarzysze uczyli na czerwonych zebraniach żebyście sami na nieuków nie wychodzili. do 1938 było określenie zsrs a potem funkcjonowało zsrr i zsrs aż do upadku waszego wspaniałego totalitarnego kraju, przy czym zsrs miało bardziej negatywne skojarzenie. na tej samej zasadzie co określenie kobiety trudniącej się nierządem można powiedzieć prostytutka w domyśle zsrr albo użyć słowa na k... w domyśle zsrs. taka to różnica.

gnago
piątek, 26 czerwca 2020, 19:31

Nie kumasz/kminisz różnicy między USA i Stany Zjednoczone ? to zgryzoto nauczycieli takie proste i zrozumiałe

Gnom
środa, 24 czerwca 2020, 20:11

A wiesz, że Polska i ZSRR miały taki sam pakt ważny do 1942 i pomimo to bez jego wypowiedzenie, a nawet wypowiedzenia wojny, nie mniej liczna niż szwabska, armia sowiecka najechała Polskę 17 września 1939 roku. Czyżby Polska ją wtedy do siebie zaprosiła? A prawdziwa historia (czy jak twierdzisz Polska wersja) jest niewygodna dla całego zachodu, bo musiałby się przyznać, że 2 krotnie sprzedał nas sowietom, w 1939 i ostatecznie w 1945. No ale tych co wyjechali ze Śląska do reichu uczą o ziemiach pod czasowym zarządem RP, zatem nie dziwota, że nie wiesz.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 19:30

Traktat o granicach i PRZYJAŹNI III Rzesza-ZSRR. 28 września 1939 - czyli jeszcze w czasie wspólnych walk z Polską. Tydzień po wspólnej paradzie Armii Czerwonej z Wehrmachtem w Brześciu. Tyle w tym temacie.

bender
środa, 24 czerwca 2020, 18:38

Jesteś skończonym łgarzem. 23 sierpnia 1939 Sowieci podpisali tajne porozumienie paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym podzielili Polskę i resztę Europy Wschodniej między siebie. Robiąc to zostali wspólnikami Hitlera oraz wzięli na siebie odpowiedzialność za wybuch wojny światowej. Co więcej, automatycznie złamali przedłużony w 1934, a obowiązujący do końca 1945 pakt o nieagresji między Polską a ZSRR. Warto zaznaczyć, że analogiczny pakt o nieagresji z pomiędzy Polską a III Rzeszą Hitler wypowiedział, nie złamał. Putin zrobi wszystko, żeby zafałszować historię, ale przegra. Wojna wybuchła 1 września 1939, Polska była pierwszym krajem, który stawił opór. Poland First to Fight. O tym wie cały świat. Od upadku ZSRR świat dowiaduje się też jaka była rola Sowietów w wybuchu wojny. O współpracy NKWD i Gestapo, o dzieleniu się doświadczeniami z Gułagu, o wspólnych listach osób "do wyeliminowania". To może nie jest jeszcze powszechna wiedza, ale dociera coraz szerzej. Czas złapać Putina za gardło i zażądać od nich odszkodowania za sprowokowanie wojny razem z nazistami.

AP
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:08

Nałapać to wy se możecie Lwów..., pachołki USraela, co najwyżej :)

JOW
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:19

ktoś ci płaci gościu, czy po prostu klepki brakuje....

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:50

Ale prawda zabolała ze takiego szału ruski trollu dostaleś:))

Siara
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:00

Davien i jego AIM-120 z 1973 roku. I wszystko jasne.

fox
środa, 24 czerwca 2020, 18:20

oj saszka saszka prawda boli że bandyckie zsrr było najwierniejszym sojusznikiem niemiec aż do momentu ataku w 1941r. przypomnijmy fakty w ramach układu i sojuszu zaatakowali polskę 17 września 39r. zsrr zajęło szantażem rumuńską besarabię, zaatakowali finlandię i zapewne w ramach przyjaźni i dla ich dobra litwę łotwę i estonię. taki to pokojowy kraj. a w czerwcu 41r zsrr mimo pokoju z finlandią zbombardowali fińskie miasta. ale to chyba niemożliwe żeby taki pokojowy uczciwy kraj jakim było zsrr dokonał tyle zła. to wszystko co napisałem to pewnie kłamstwa złych języków które w plugawy sposób śmią oczerniać krystalicznie czyste czerwone karty historii najwspanialszego kraju dla ludów pracujących miast i wsi.

sff
środa, 24 czerwca 2020, 15:15

dziękujemy za opis ale, mimo wszystko, bez obejrzenia chyba się nie obejdzie.....

spokojnie
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:36

obejdzie.

Tweets Defence24