„Operacyjne” działko laserowe US Navy zestrzeliło bezzałogowiec [WIDEO]

11 grudnia 2014, 16:50
Fot. John F. Williams/US Navy.
Fot. John F. Williams/US Navy.
Fot. John F. Williams/US Navy.

Laserowy system rażenia zamontowany na okręcie US Navy rozmieszczonym w Zatoce Perskiej zestrzelił w trakcie testów bezzałogowy system powietrzny Scan Eagle.

Podczas prób systemu LaWS (Laser Weapon System) przeprowadzano strzelania między innymi do bezzałogowego środka latającego typu Scan Eagle, jak również do elementów wyposażenia rozmieszczonych na niewielkich jednostkach pływających. Według przedstawicieli US Navy testy przebiegły pomyślnie, a LaWS współpracował z istniejącymi systemami samoobrony okrętu USS Ponce, na pokładzie którego został zamontowany.

Podkreśla się, że po raz pierwszy w historii laserowy system rażenia znalazł się na okręcie rozmieszczonym w rejonie działań (w Zatoce Perskiej), pełniącym funkcję pływającego stanowiska dowodzenia i kontroli. W trakcie testów miał on funkcjonować właściwie również w trudnych warunkach atmosferycznych (przy silnych wiatrach, wysokich temperaturach i dużej wilgotności).

Fot. John F. Williams/US Navy.

W założeniu laserowe systemy rażenia na okrętach mają być uzupełnieniem systemów samoobrony, pozwalając na zwalczanie niewielkich celów powietrznych, jak rakiety manewrujące i bezzałogowce oraz małych jednostek pływających, wykorzystywanych również przez organizacje terrorystyczne.

Cechą charakterystyczną jest między innymi zdolność do dostosowania zakresu podejmowanych działań do zagrożenia (możliwość obezwładnienia optycznych systemów obserwacyjnych bez konieczności zniszczenia celu). Nie bez znaczenia jest również niski koszt pojedynczego „strzału”, określony na mniej, niż jeden dolar, zwłaszcza w porównaniu do wykorzystywanych w systemach przeciwlotniczych i przeciwrakietowych relatywnie kosztownych pocisków kierowanych.

Przewiduje się, że laserowe systemy rażenia, określane jako gotowe do działań bojowych i „efektywne kosztowo” trafią na pokłady okrętów US Navy, w tym niszczycieli z systemem Aegis oraz jednostek typu Littoral Combat Ship po 2020 roku.

Reklama
Tweets Defence24