ONZ i NATO wyrażają zaniepokojenie sytuacją na Białorusi

11 sierpnia 2020, 10:51
António_Guterres_2012
Fot. Eric Bridiers/U.S. Mission
Reklama

Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i NATO wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie przebiegiem wyborów prezydenckich na Białorusi oraz gwałtownym tłumieniem powyborczych protestów w tym kraju.

„Sekretarz generalny (ONZ Antonio Guterres) z wielkim niepokojem śledzi bieżącą sytuację w tym kraju, w tym doniesienia o powyborczych protestach i aktach przemocy w nocy, które miały miejsce w stolicy Mińsku, a także w innych miastach” - powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric podczas briefingu prasowego.

Według Dujarrica Guterres "wzywa białoruskie władze do okazania jak największej powściągliwości i zapewnienia pełnego poszanowania prawa do wolności wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się”.

Sekretarz generalny podkreślił również znaczenie tego, by obywatele Białorusi mogli korzystać ze swoich praw, a także zaapelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu w duchu dialogu.

Z kolei sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg przekazał, że członkowie NATO "wyrazili poważne zaniepokojenie przebiegiem wyborów prezydenckich na Białorusi”.

NATO potępia przemoc wobec pokojowych demonstrantów" - zaznaczył. "Należy szanować podstawowe prawa, w tym wolność wypowiedzi i prawo do pokojowych demonstracji” - dodał.

NATO i ONZ dołączyły tym samym do krytycznych głosów, sformułowanych przez Unię Europejską oraz m.in. Niemcy, Francję i Wielką Brytanie, w sprawie uczciwości wyborów, które według oficjalnych danych wygrał miażdżącą przewagą Alaksandr Łukaszenka. Uzyskał on 80,23 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 10,09 proc.

Niezależni obserwatorzy twierdzą, że w czasie wyborów dochodziło do licznych nieprawidłowości, a frekwencja w lokalach wyborczych była zawyżana. Wieczorem na ulicach Mińska doszło do protestów, które zostały stłumione przez siły bezpieczeństwa.

Centrum obrony praw człowieka Wiasna podało, że w nocy po głosowaniu zatrzymano w całym kraju około 3 tys. osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Lekarz
środa, 12 sierpnia 2020, 15:24

Zabrała głos najbardziej zbędna, bezużyteczna i fikcyjna organizacja. To coś powinni już dawno zlikwidować, tylko co by robiły te dziesiątki tysięcy darmozjadów przekonanych o sensie własnej pracy???

Palmel
środa, 12 sierpnia 2020, 10:16

Czy coś z tego wyniknie nic Łukaszenka nawet tego nie skomentuje

pytajnik
środa, 12 sierpnia 2020, 08:24

"W Mińsku zatrzymano organizatora masowych zamieszek – przekazała telewizja państwowa ONT. W niedzielę wieczorem w szeregu miast Białorusi zaczęły się masowe niesankcjonowane akcje protestacyjne. „Jeden z zatrzymanych wynajmował pokój na 17. piętrze hotelu Białoruś. Stamtąd właśnie koordynował akcje. Mężczyzna miał trzech bezpośrednich podopiecznych wykonujących jego rozkazy, z kolei ci sterowali setkami ludzi” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym w Telegramie." --- jak myślicie to Polak, Czech czy Brytyjczyk ?

chichot
wtorek, 11 sierpnia 2020, 21:31

A to ciekawe. Nato wyraziło zaniepokojenie wyborami na Białorusi. To samo Nato nie zrobiło nic, a tam zrobiło coś-zbombardowało Serbię w 1999r. , która broniła integralności terytorialnej Serbii w Kosowie. I to samo Nato milczało grobowo jak bez jakichkolwiek wyborów ogłoszono niepodległość tej zbuntowanej prowincji Serbii.

Kangal
wtorek, 11 sierpnia 2020, 19:57

Interesujące aczkolwiek nieistotne. Sobie możecie :D

Wariat
wtorek, 11 sierpnia 2020, 17:14

Sekretarz odebrał telefon z Białorusi i sam prezydent zakazał fałszowania wyborów A wiec wyniki to PRAWDA

KangalSun
wtorek, 11 sierpnia 2020, 17:08

I na wyrażeniu skończcie.

Baranek
wtorek, 11 sierpnia 2020, 16:58

Antonio zaniepokojony ze mu Argentyna zbankrutowała 4-raz

andys
wtorek, 11 sierpnia 2020, 15:47

Nikt , prócz "niezaleznych" obserwatorów , nie zarzuca Łukaszence fałszerstw wyborczych. Zapomnieli?

Perla Lubelska
wtorek, 11 sierpnia 2020, 14:40

Z tymi producentami to jest odwrotnie ale Kto to liczy Najważniejsze ze Swieta bezpieczna na Litwie Co Duda NIE,POMÓGŁ? PREZES sie Bał?

Kiks
wtorek, 11 sierpnia 2020, 14:18

Zaniepokojenie :D. Wystarczy nałożyć embargo na jakikolwiek import i kmiotek nie będzie miał dularów.

drog
wtorek, 11 sierpnia 2020, 13:58

Hipokryci dali głos. Gdzie wasza moralność.

Tweets Defence24