Offset w antykryzysowej tarczy

8 kwietnia 2020, 14:37
Nocuń
Prezes WZL nr 1 Marcin Nocuń w trakcie ceremonii podpisania umów wykonania zobowiązań offsetowych związanych z dostawą śmigłowców AW101. Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Reklama

MON w porozumieniu z offsetodawcami będzie mógł wydłużyć termin realizacji zobowiązań offsetowych lub zmienić sposób ich wykonywania, zakres, jak i należne wynagrodzenie, jeżeli prace związane z wdrażaniem offsetu zostaną zakłócone przez skutki pandemii koronawirusa – wynika z projektu ustawy w sprawie „tarczy antykryzysowej”, którym zajmuje się Sejm.

Sejm pracuje nad rządowym projektem tzw. „tarczy antykryzysowej 2.0”, czyli kolejnej ustawy mającej łagodzić skutki pandemii koronawirusa i związanej z nią sytuacji kryzysowych. W dokumencie znalazły się też zapisy dotyczące realizacji umów offsetowych, zgodnie ze znowelizowaną (przyjętą w 2014 roku) ustawą offsetową.

Pierwotna (i dziś obowiązująca) wersja ustawy zawiera ujęte w art. 15r zapisy dotyczące zamówień publicznych. Pozwalające na wprowadzanie zmian w harmonogramach czy zakresie ich realizacji, jeżeli wpływ na należyte wykonanie umowy wywierają okoliczności związane z pandemią koronawirusa. W nowym projekcie proponuje się dodanie – po wspomnianym wcześniej zapisie – artykułu 15ra dotyczącego właśnie możliwości zmian w realizacji umów offsetowych, zawieranych na podstawie ustawy z czerwca 2014 roku.

Projekt zakłada, że strony umów offsetowych (czyli Skarb Państwa oraz zagraniczni dostawcy) w wypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia okoliczności spowodowanych pandemią koronawirusa i mających wpływ na realizację tych umów mają niezwłocznie przekazać sobie stosowne informacje.

Do takich okoliczności mogą należeć w szczególności m.in. nieobecności pracowników, którzy są lub mogą być zaangażowani w realizację umów offsetowych, wstrzymanie dostaw komponentów lub materiałów oraz trudności w dostępie do sprzętu i usług. W projekcie zaznaczono, że mogą one dotyczyć także podwykonawców.

Jeżeli Zamawiający stwierdzi, że sytuacja związana z pandemią ma wpływ na wykonanie umowy offsetowej, może w porozumieniu z wykonawcą wydłużyć czas realizacji tej umowy, czasowo zawiesić realizację umowy lub jej części, zmienić sposób wykonywania umowy, lub zmienić jej zakres wraz z odpowiednią zmianą wynagrodzenia. W uzasadnieniu do projektu ustawy stwierdzono, że trwające zagrożenie epidemiologiczne w znacznym stopniu utrudnia rozpoczęcie wdrażania zdolności offsetowych, co może przełożyć się na możliwości realizacji umów zgodnie z harmonogramem. Z tego powodu potrzebne jest ustanowienie mechanizmów wymiany informacji między stronami i (jeśli zajdzie taka potrzeba) wprowadzenia odpowiednich zmian, również dotyczących terminów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
co i dlaczego
czwartek, 9 kwietnia 2020, 08:14

Jakie to konkretne offsety? Co, kiedy i w którym zakładzie? Coś mi umknęło.

Adam
środa, 8 kwietnia 2020, 20:57

To nawet z technologią mocowania tapicerki są problemy? ;-)

Logistyk z Jastrzębia
czwartek, 9 kwietnia 2020, 12:42

Wzl i tego nie potrafi

Swidniczaneczka
środa, 8 kwietnia 2020, 17:50

Czekamy na zamówienie od wzl GŁĄB DLACZEGO? AW101 składa sie z paru rzeczy o których wzl nie ma podstawowej wiedzy Mam wyliczyc?

Navigator
środa, 8 kwietnia 2020, 17:47

Prawda wychodzi WZL nie daje rady z offset em BRAK MASZYN KADRA NA L4 Trudna technilogia nie do opanowania Brak planu produkcji i zamowien komponentow wg technologii

Quo Vadis
czwartek, 9 kwietnia 2020, 09:30

A może tak po polsku? I co jest takiego skomplikowanego w malowaniu śmigłowców i nadzorowaniu kiedy im wypadają obsługi (bo do tego się sprowadza offset)?

Davien
środa, 8 kwietnia 2020, 17:38

Bez wprowadzenia na uzbrojenie WP karabinów przeciwpancernych w stylu kbks wz. 35, nowoczesnej amunicji zdolnej do wytworzenia efektu odprysków po wewnętrznej stronie pancerza czołgu nie ma co w ogóle robić tego offsetu bo to ślepa uliczka. Za kilka lat będą modernizować to samo jeszcze raz. Lepiej, bazując na mechanice MSBS "Grot" zrobić nowoczesny karabin Ur niż pudrować poradziekie trupy. Co komu po czołgach PT-91 i Leopard 2, które w razie W zostaną zniszczone przez uderzenie taktyczną bronią jądrową albo po prostu zepsują się od zasiarczonego paliwa? Cywilna partyzantka uzbrojona w karabiny przeciwpancerne, nawet po zajęciu terenu jest w stanie skutecznie i nieprzerwanie nękać czołgi przeciwnika. W takich warunkach wojsko, nawet WOT będzie bezsilne bo ze względu na umundurowanie będą się wyróżniać w tłumie cywilnych (nieumundurowanych) operatorów.

Rah Warsz
czwartek, 9 kwietnia 2020, 12:02

Ty tak na poważnie z tym UR 30 mm czy może ktoś się podszył pod twój Nick... i robi sobie zgrywy? Mówisz o efekcie odprysku ok, a jak będą maty przeciwodpryskowe to co? Ja bym jednak wolał mieć takie swoje średniaki podkalibrowe z 600 mm penetracji, a po optyce i Era walić uniwersalną odłamkowo-burzącą. Jakie zniszczenie taktyczną b. jądrową, wszystkich czołgów? Co będą stały wszystkie w kupie i machały chorągiewką Moskalom a oni posadzą kilkadziesiąt/kilkaset grzybków? A może od razu walną 50 megaton i po sprawie? Czekaj, to czołgi zniszczą wszystkie taktykami a już "cywilna partyzantka" to jest jądro-odporna? Schowa się w parku pod liściem łopianu albo na trzepaku pod śmietnikiem dźwigając pod kurtką jak Stena miniaturowy UR 30 mm? O czym Ty piszesz? 30 mm na mechanice MSBS ?? To może od razu zróbmy 120-130 mm na tej mechanice i będziemy seriami pruć wraże moskiewskie t64/72/80/90/14?

Sparda
niedziela, 12 kwietnia 2020, 07:28

Lol, moze davienowi chodzilo, ze ten ur 30mm bedzie noszony jak jakis krol przez 8 ludzi.... heheszki. Wezmy od razu sobie dajmy partyzantom oto melara 76mm, przeciez uniosa....lol

Edekt
wtorek, 12 maja 2020, 18:53

Ok chłopaki. Trochę wyrozumiałości. Niektórzy po prostu ciągle mentalnie tkwią w 1939. Zaraz napiszą ze trzeba wskrzesic tankietki - super niskie szybkie i zabójcze albo WOT posadzić na konie. Na niektórych po prostu leki nie działają a choroba pogłębia się. Potem czytamy takie bzdury. Ja już przestałem dziwić się że jesteśmy na obrzeżach cywilizacji a szczytem techniki jest u nas sprzęt sprzedc100 lat.

Przemek807
środa, 8 kwietnia 2020, 17:28

Na razie to mamy offset coronavirusa w raz z pełną polonizacją

Orthodox
środa, 8 kwietnia 2020, 17:07

Czego ma dotyczyć ten offset, oprócz realizowanej, a nie do końca umówionej transakcji na Wisłę?

JSM
środa, 8 kwietnia 2020, 18:02

Umów offsetowych, zawieranych na podstawie ustawy z czerwca 2014 roku.

Tweets Defence24