Reklama

Siły zbrojne

Odkażanie Leopardów [FOTO]

  • Ćwiczenia wojskowe Serwal-16/fot. 34BKPanc via dgrsz.mon.gov.pl
  • Fot. UK in Japan- FCO / Flickr
  • Fot. Defence24.pl.
  • Fot. www.enea.pl

W ramach ćwiczeń wojskowych „SERWAL-16” trzeciego dnia polscy i niemieccy żołnierze przećwiczyli metody postępowania w przypadku użycia broni masowego rażenia przez potencjalnego przeciwnika.

W trakcie prowadzonych działań taktycznych Brabantczycy 34. Brygady Kawalerii Pancernej wraz z żołnierzami 41. Brygady Grenadierów Pancernych bronili się na kolejnych rubieżach. W celu odtworzenia zdolności bojowej wyszli z walki, mając do pokonania rzekę Kwisę. Z samego rana saperzy rozłożyli most towarzyszący Biber, mający nośność nawet do 50 ton. Szybkie i sprawne rozwinięcie takiej konstrukcji zajęło około piętnastu minut - podaje kpt. Rafał Nowak

Serwal-16
Ćwiczenia wojskowe Serwal-16/fot. 34BKPanc via dgrsz.mon.gov.pl

Po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa i ustaleniu wspólnych procedur padł sygnał do rozpoczęcia przeprawy. Polskie i niemieckie wozy sprawnie pokonały rzekę i udały się do rejonu ześrodkowania. W trakcie marszu, niespodziewanie kompania czołgów wraz z niemieckim plutonem zmechanizowanym została zaatakowana przez przeciwnika nietrwałymi środkami trującymi w postaci gazów paralityczno-drgawkowych.

W punkcie współdziałania ustalono rzuty i sposoby podejścia do punktu likwidacji skażeń. Na sygnał dowódcy kompanii chemicznej, wydzielonej z 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, wozy przemieściły się do wyznaczonego rejonu. Tam niezwłocznie przystąpiono do całkowitej, pięciostopniowej likwidacji skażeń ludzi i sprzętu.

Serwal-16
Ćwiczenia wojskowe Serwal-16/fot. 34BKPanc via dgrsz.mon.gov.pl

– W pierwszej kolejności dokonaliśmy podziału na dwie „nitki” odkażania. Na pierwszej, gdzie odkażany był sprzęt, wykonuje się zmywanie wstępne, nakładanie odkażalnika, wyczekiwanie na reakcję odkażalnika z substancją skażoną i zmywanie końcowe. Na sam koniec następuje weryfikacja skutecznego odkażenia w punkcie kontrolnym. – powiedział dowódca plutonu chemicznego 34BKPanc porucznik Adrian Kacprzak.

Po ewentualnym wykryciu skażenia sprzętu należało ponownie przejść procedurę, poczynając od drugiego etapu nakładania odkażalnika. Dla żołnierzy całkowita likwidacja skażeń polega na przejściu przez poszczególne punkty odkażania w zestawie łaźni polowo-namiotowej. Żołnierze niemieccy przeszli przez wszystkie punkty odkażania i zapoznali się z zasadami likwidacji skażeń na pojazdach.  

Serwal-16
Ćwiczenia wojskowe Serwal-16/fot. 34BKPanc via dgrsz.mon.gov.pl

Jak zaznacza kpt. Nowak, polsko-niemiecka współpraca pozwala na zdobywanie nowych doświadczeń, doskonalenie procedur oraz zapoznanie się z sojuszniczym sprzętem i wyposażeniem. 

 

 

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Obywatele

    Do atomowych fajerwerków przygotowania na serio, a co ze szkoleniami przeżycia cywilów, raczej nie pośledzą niusów na portalach.

    1. E

      Cywile? Licz na siebie. Od 30 lat obr.cywilna to fikcja konia z rzędem temu kto lata niechlujstwa politycznego i uporządkuje w rok.

    2. meteor

      Jeszcze do niedawna do takich celów służyło PO w szkołach ( zastąpione w ostatnich latach przez EDB ), aktualnie szkolenia takie prowadzą stowarzyszenia obronne dla swoich członków. Z resztą większość społeczeństwa i tak uważa, że wojna nie jest możliwa ;)

  2. Cywil

    Patrzę na tego żołnierza w gumowych gatkach i zastanawia mnie mocno jak wygłąda kwestia odcedzania kartofelków. Już nie mówiąc o zatapianiu kloca. Są jakieś wkłady-pochłaniacze czy jakieś kibelki z próżnią jak na stacjach kosmicznych?

Reklama