Reklama

„Oczy” dla systemu ochrony pojazdów od BAE Systems

17 kwietnia 2019, 16:35
VPS_1434630690903
Fot. BAE Systems
Defence24
Defence24

BAE Systems zaprezentowało dookólny, wielofunkcyjny czujnik ochrony pojazdu (360 MVP) będący częścią zintegrowanego systemu ochrony pojazdów (VPS). Ma on zapewnić lepszą widoczność, świadomość sytuacyjną, ostrzeżenia o zagrożeniach i środki przeciwdziałania, zwiększając bezpieczeństwo wozów opancerzonych i ich załóg.

Czujnik 360 MVP składa się z czterech wielofunkcyjnych kamer wysokiej rozdzielczości, które działają jako „oczy” VPS. Przekazują one załodze obraz pola walki, wykrywają i śledzą zagrożenia – od jednostek lądowych i ognia z broni strzeleckiej po statki powietrzne, improwizowane urządzenia wybuchowe i kierowane pociski rakietowe. Czujniki zapewniają dookólną (360-stopniową) widoczność i ostrzegają o zagrożeniach za dnia, w nocy, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w trudnych warunkach naturalnych, także będących efektem działania człowieka na polu walki (takich jak mgła, kurz i dym).

Chcąc dostarczyć klientom modułowy i niedrogi system ochrony pojazdów opancerzonych, dostosowany do platformy, misji i budżetu, używamy dopracowanych, zintegrowanych elementów. (...) Nasz system ochrony pojazdów pozwala załogom szybciej dostrzec przeciwnika i wyprzedzić jego działania, przez co wspiera realizację zadań stawianych żołnierzom.

Ryan Edwards, kierownik ds. rozwoju biznesu w dziale Soldier and Vehicle Electronics firmy BAE Systems

Czujnik 360 MVP zapewniać ma wczesne ostrzeżenie o zagrożeniach, co ułatwia załogom szybko wykrywać, rozpoznawać, identyfikować i śledzić przeciwnika oraz potencjalne zagrożenia. Może zostać zintegrowany z i wskazywać cele niekinetycznym środkom przeciwdziałania – w tym BAE Systems RAVEN – jak i środkom kinetycznym, w celu pokonania zagrożeń, skrócenia czasu reakcji i zmniejszenia obciążenia informacyjnego załogi, a także polepszenia mobilności, skuteczności rażenia, przeżywalności i ogólnej efektywności misji.

image
Fot. BAE Systems

Opracowany przez BAE Systems VPS zapewniać ma zintegrowaną, warstwową obronę wozów opancerzonych. Jak podkreśla koncern, rozwiązanie bazuje na doświadczeniu firmy w rozwijaniu czujników, technologii przetwarzania obrazu i urządzeń samoobrony statków powietrznych, które zostały zweryfikowane bojowo. Rozwojem systemów ochrony pojazdów zajmuje się centrum doskonałości BAE Systems zlokalizowane w zakładach firmy w Austin w Teksasie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Jaskółka
czwartek, 18 kwietnia 2019, 01:25

Patrząc na obudowę tej kamerki i sama kamerkę to raczej wczesny prototyp i to robiony na szybko niż dojrzały produkt. Czyżby jakiś przetarg niespodziewany się szykował?

KrzysiekS
środa, 17 kwietnia 2019, 22:44

Temat dla PCO z PGZ do przemyślenia jak daleko od tego są.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama