Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ochrona przed rakietami dla holenderskich F-16

Fot. www.defensie.nl
Fot. www.defensie.nl

Ministerstwo Obrony Holandii podpisało z duńska firmą Terma kontrakt na dostarczenie zintegrowanych systemów ostrzegania i przeciwdziałania atakom za pomocą pocisków rakietowych dla wielozadaniowych samolotów F-16 eksploatowanych przez  Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne.

Poprzez zmodernizowanie aktualnie eksploatowanego podwieszanego zintegrowanego systemu nadzoru (Pylon Integrated Dispenser System Universal – PIDSU) z szyną danych MIL-STD-1760 oraz dodaniu nowego PIDS+ z flarami spektralnymi uzyskano wzrost możliwości przetrwania samolotu w obszarze silnego oddziaływania obrony przeciwlotniczej. System ostrzegania o nadlatujących rakietach wykryje zagrożenie, a wówczas zadziała wyrzutnia flar umieszczona na PIDS+.

Holandia wybrała system wykrywania nadlatujących rakiet AN/AAR-60(V)2 MILDS-F od Aribus DS, jaki wcześniej wybrała Dania i Norwegia, co wynikało m.in. z współpracy tych krajów w ramach “F-16 European Participating Group”.

Zasobnik PIDSU od Termy został opracowany w czasach wzrostu zagrożenia dla samolotów ze strony nowych rodzajów systemów obrony powietrznej bazujących na aktywnym lub półaktywnym naprowadzaniu radarowym. Wówczas posiadał on jedynie wyrzutnie dipoli a wyrzutniki flar montowano na kadłubie maszyny.

Obecnie jednak coraz większe zagrożenie istnieje również ze strony nowoczesnych i skutecznych pocisków z termicznymi głowicami naprowadzania (na źródło emitowanego ciepła generowanego przez silnik lub nagrzane elementy struktury samolotu), wiec zaistniała potrzeba stworzenia dodatkowego systemu ostrzegania i osłony przed tego typu zagrożeniami. Połączono więc możliwości zmodernizowanego PIDS+ z umieszczonymi na nim wyrzutniami flar będących źródłem promieniowania podczerwonego (o określonym zakresie widma) powodując przekierowanie atakujących pocisków.

Sama instalacja ostrzegania składa się łącznie z sześciu czujników i jednej jednostki nadzoru. Po trzy czujniki są zainstalowane zarówno na lewej, jak i prawej stronie pylona, aby zapewnić prawie pełne sferyczne pokrycie przestrzeni, a sam moduł procesora nadzoru został umieszczony w pylonie po jego prawej stronie.

PIDS + może współpracować z wyrzutnikami typu MWS, na przykład AN/AAR-54 (V), BAE Systems AN/AAR-57 lub Cassidian AN/AAR-60.

AN/AAR-60(V)2 dostarcza informację o istniejących zagrożeniach za pomocą MIL-STD-1760 dla systemu zarządzania walką elektroniczną Terma AN/ALQ-213 zlokalizowanego w kokpicie. ALQ-213 wybiera najbardziej efektywną sekwencję przeciwdziałania, która powoduje odpalenie flar instalacji samoobrony w tym także tych umieszczonych na PIDS+.

AN/AAR-60(V)2 MILDS F jest pasywnym system ostrzegania przed pociskami przeznaczonymi do montażu na śmigłowcach i samolotach. Zbudowany jest w oparciu o niechłodzone czujniki ultrafioletowe dostarczające sygnały wysokiej rozdzielczości. MILDS F jest zaprojektowany do użycia na różnych samolotach przeciwko rakietom naprowadzanym na podczerwień, które nie mogą być wykryte przez inne systemy ostrzegania. Może być instalowany zarówno w pylonach podwieszeń oraz w kadłubie. Charakteryzuje się niskim poziomem fałszywego alarmu i szybką detekcją.

Same wyrzutniki flar są ustawione pod kątem, tak że są opalane ukośnie w dół, aby nie uderzyć w przenoszone uzbrojenie lub inne zasobniki czy zbiorniki paliwa. Terma obecnie dostarcza takie flary dla F-16 eksploatowanych przez US Air National Guard.

Dla firmy Terma nowa umowa poza oczywistym zyskiem jest również okazją do zademonstrowania nowego produktu szerokiej gamie innych potencjalnych klientów (użytkowników maszyny F-16), w pełni zintegrowanego z tym typem samolotu i dającego mu zupełnie nowe możliwości.

Wcześniej Holandia zdecydował się na zmodernizowanie zasobników walki radioelektronicznej AN/ALQ-131 przez koncern Northrop Grumman. Zapewniają one wykrywanie i zakłócanie odpromieniowujących samolot stacji radiolokacyjnych i mogą skutecznie utrudniać śledzenie zarówno przez środki obrony przeciwlotniczej, jak i myśliwce przeciwnika. Modernizacja ma zapewniać większy zakres działania oraz nowe zdolności wykrywania i zakłócania zagrożeń, zapewniając stopień bezpieczeństwa dostosowany do współczesnego pola walki. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. witia

    Co jeszcze powieszą tym F-16 . Może jeszcze jakiś dzwoneczek by ostrzegał mieszkańców ?

  2. Marek1

    Ktoś wie jakie są zdolności WR realizowane przez posiadane przez polskie efy zasobniki ? Były modyfikowane jak te AN/ALQ-131 na duńskich F-16 ?

Reklama