Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy zakład w Dolinie Lotniczej

Fot. B. Kosiński/MR
Fot. B. Kosiński/MR

Aero Gearbox International (AGI), spółka powołana przez firmy Rolls-Royce i Safran Transmission Systems otworzyła nowy zakład produkcyjny w Ropczycach koło Rzeszowa (woj. podkarpackie). W fabryce powstawać będą układy przeniesienia napędu do wszystkich cywilnych silników lotniczych Rolls-Royce’a nowej generacji. 

W ceremonii otwarcia nowej fabryki w Dolinie Lotniczej wzięli udział: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, CEO Rolls-Royce’a Warren East oraz z Grupy Safran: Philippe Petitcolin, Chief Executive Officer oraz Senior Executive VP ds. międzynarodowych i publicznych Stephane Abrial.

Powstanie tej fabryki to dowód atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów, zwłaszcza tych, którzy chcą w Polsce tworzyć specjalizacje w ramach przemysłu przyszłości. Mam nadzieję, że ten zakład przyciągnie w najbliższym czasie kolejne innowacyjne inwestycje do tego regionu Polski

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów

Fabryka w Ropczycach jest kolejną inwestycją, po uruchomionym w zeszłym roku w Środzie Śląskiej wspólnym przedsięwzięciu GE i Lufthansy, w sektorze lotniczym, która potwierdza to, że Polska staje się istotnym graczem w tej bardzo zaawansowanej branży.

"Duże znaczenie ma (...) lokalizacja tej inwestycji. Obiekt zbudowano w Ropczycach, jednym z 255 średnich miast w Polsce, które zostały dziś objęte specjalnym pakietem wsparcia, mającym służyć rozwojowi ośrodków mniejszych niż aglomeracje. Podkarpacie staje się coraz bardziej rozpoznawalnym punktem na europejskiej mapie nowoczesnego przemysłu ciężkiego. Gratuluję AeroGearbox International otwarcia nowego zakładu produkcyjnego" – powiedział premier Morawiecki. 

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, w obiekcie o powierzchni 13 500 m2 będą produkowane układy przeniesienia napędu (ADT – Accessory Drive Trains) do wszystkich cywilnych silników lotniczych Rolls-Royce’a nowej generacji. W nowym zakładzie pracuje już ponad 50 osób, przy założeniach, że liczba bezpośrednich miejsc pracy docelowo wzrośnie do 200. Rozwój niezbędnej infrastruktury i partnerstw w południowo-wschodniej części Polski ma być stymulatorem dalszego wzrostu zatrudnienia pośredniego.

Ogromnie się cieszę z otwarcia nowego zakładu Aero Gearbox International w Ropczycach. Z niecierpliwością czekam na to, aby stał się integralną częścią naszego łańcucha dostaw, dostarczając wysokiej jakości układy przeniesienia napędu (ADT) i przyczyniając się do wzrostu udziału firmy Rolls-Royce na rynku wiodących dużych silników cywilnych

Warren East, CEO Rolls-Royce’a

"Dziś jest wielki dzień dla Aero Gearbox International i dla Grupy Safran. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wzmocnić nasze partnerstwo, wykorzystując światowej klasy systemy napędowe wspomagane specjalistyczną wiedzą w zakresie produkcji Safran Transmission Systems. Życzymy AGI sprawnego działania i wielu sukcesów" – skomentował Philippe Petitcolin, Chief Executive Officer w Aero Gearbox International.

Układy przeniesienia napędu, czasami określane jako przekładnie, są kluczowym elementem silników z napędem turbinowym, umożliwiającym wykorzystanie mocy silnika do napędzania takich systemów jak: pompy paliwowe, pompy hydrauliczne i generatory prądu. Nowa fabryka rozpoczęła produkcję układów przeniesienia napędu (ADT) dla silnika Trent XWB Rolls-Royce’a, który zasila Airbusa A350 XWB. Kolejne projekty znajdą zastosowanie w samolotach odrzutowych nowej generacji dla biznesu oraz w silnikach Trent 7000, który będzie wykorzystywany w samolotach Airbus A330neo.

Utworzona w 2015 roku firma Aero Gearbox International wykorzystuje doświadczenie i wiedzę ekspercką swoich macierzystych firm do projektowania i produkcji układów przeniesienia napędu przez Safran Transmission Systems oraz projektowania silników i układów napędowych przez Rolls-Royce.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. CB

    Jeszcze przed wyborami słyszałem, że będziemy wspierać polskie firmy i zakłady. Że dosyć panoszenia się tu zachodnich koncernów. Koniec wykorzystywania polskich pracowników i transferowania pieniędzy za granicę. A teraz Morawiecki z dumą otwiera kolejny zakład... PS. Żeby nie było, ja jestem całkowicie przeciwny izolacjonizmowi i się cieszę, że zachodnie firmy chcą inwestować w naszym kraju. Chodzi mi tylko o hipokryzję...

    1. ech

      Tylko pomyśl na spokojnie. Czy mamy zakłady do wsparcia tej klasy co RR? Nie. Inwestycje jak ta czyli od Zera to bardzo korzystne inwestycje. Do tego jest to na nasze warunki inwestycja w wysokie technologie (taki mamy kraj), inwestycja przemysłowa a nie jakiś Amazon. Można się cieszyć. Szczególnie jak przybędzie kilka takich inwestycji w tym regionie i zrobią prawdziwą dolinę lotniczo-zbrojeniową. Zaś co do polskich firm to i ta trzeba wspierać ale swoje nieco inaczej się wspiera: prawo, podatki, ulgi inwestycyjne, szkoły, kierunki na polibudzie i zakupy od własnych firm oraz promocja ich za granicami.

Reklama