Nowy system zarządzania polem walki trafi do "Cyfrowej Brygady"

28 maja 2014, 09:18
Fot. st. szer. Łukasz Kermel
Reklama

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek odwiedził 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Jeden z batalionów tej formacji, zwanej też "Cyfrową Brygadą", będzie w najbliższym czasie testował system BMS (Battle Management System). 

BMS to nerw armii, dlatego będzie wymagał szczególnej formy prowadzenia postępowania, związanego z określaniem występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Pozwoli zintegrować dotychczas używane przez SZRP systemy, a w przyszłości będzie wspierał program Tytan.

Oświadczył wiceminister Mroczek podczas wizyty.

BMS ma wykorzystywać stosowane już w siłach zbrojnych systemy, jak Topaz kierujący ogniem artylerii oraz zarządzająca obroną przeciwlotniczą Łowcza, ale też dane z bezzałogowych statków powietrznych, systemów pozycjonowania GPS i innych źródeł. System będzie rozbudowywany od poziomu żołnierza, przez drużynę, pluton i kompanię aż po batalion.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana została wybrana do przetestowania tego systemu ze względu na duże nasycenie systemami elektronicznymi, oraz doświadczenia w korzystaniu z podobnych rozwiązań podczas misji zagranicznych w Afganistanie, Iraku, oraz podczas ćwiczeń „Borsuk 10”. Stale stosowane jest sieciocentryczne środowisko teleinformatyczne podczas ćwiczeń  i szkoleń. Decydujące było też wyposażenie jednostki w kołowe transportery Rosomak, na których nowy system BMS ma być implementowany w pierwszej kolejności. 

Wiceminister Mroczek spotkał się także z przedstawicielami polskich firm WB Electronics i TelDat, aby zapoznać się z ich możliwościami i doświadczeniami w zakresie prac nad systemem zarządzania walką BMS. W czasie wizyt w Ożarowie Mazowieckim i Bydgoszczy podkreślał znaczenie zaangażowania polskiego przemysłu zbrojeniowego przy realizacji tego programu

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
xman
środa, 28 maja 2014, 11:06

Cytat: w brygadzie "Stale stosowane jest sieciocentryczne środowisko teleinformatyczne podczas ćwiczeń i szkoleń". Ciekawe jakie?

m2
sobota, 31 maja 2014, 16:14

Skype

zzzzzz
sobota, 31 maja 2014, 12:34

http://www.teldat.com.pl/produkty/c3is_jasmin.html

Fret
środa, 28 maja 2014, 10:43

Wszystko to jest piekne i ladne, ale niech ktos madry mi odpowie: - w jaki sposob zabezpieczyc ten system przed urzadzeniami walki elektronicznej? I prosze mi nie mowic, ze ekranowanie pomoze! To tylko kwestia czestotliwosci oraz poziomu energii zaklocajacej. OK. mozna poslac kilka rakiet w takie zrodlo zaklocen, ale czy np. takie drony zwiadowcze beda na tyle niezalezne od operatora, iz nie spadna jak ten amerykanski na Ukrainie? W przypadku przeciwdzialania, caly system bedzie nieprzydatny, jak to mialo miejsce ostatnio na najnowszej fregacie, czy niszczycielu US Navy gdzie ekrany zgasly. Nie bez powodu ruskie czolgi sa toporne i pozbawione wszelkiego wspomagania wymagajacego energii elektrycznej. Ta cala infrastruktura jest coraz bardziej wrazliwa na bron jonową, w momencie wprowadzenia przenosnych zrodel energii o wielkiej wydajnosci te zabawki beda bezuzyteczne.

podbipieta
niedziela, 1 czerwca 2014, 07:06

pare lat temu chodzilismy na windowsie cos sie zmienilo watpie

observer
środa, 28 maja 2014, 15:19

O ile dobrze pamiętam to w Polsce powstawały dwa uzupełniające sie systemy zarządzania polem walki i prace były mocno zaawansowane. Czyżby jednak "konieczny" był zakup?

Tweets Defence24