Reklama

Siły zbrojne

Nowy pancerz dla VBCI. Kołowy BWP, czyli korzyści z hybrydy

  • Fot. ESO

Francuskie ministerstwo obrony zakończyło badania kwalifikacyjne nowej wersji transportera VBCI o maksymalnej masie 32 ton, dostosowanej do montażu dodatkowego opancerzenia w celu zwiększenia stopnia ochrony wnętrza.

Według komunikatu agencji DGA testy poligonowe trwały 18 miesięcy i zakończyły się 24 września 2014 roku. Ich zakres objął sprawdzenie mobilności zmodernizowanego transportera, także w warunkach górskich, zimowych czy zbliżonych do pustynnych. Dopuszczalna masa całkowita wcześniejszych wariantów wozów VBCI wynosiła 29 ton.

Zmodernizowane transportery zostaną dostarczone francuskiej armii w 2015 roku. Zwiększenie masy maksymalnej umożliwi zastosowanie dodatkowego opancerzenia, pozwalającego na podwyższenie stopnia ochrony przed skutkami wybuchów min i improwizowanych ładunków wybuchowych oraz przed ostrzałem z broni przeciwpancernej.

Kołowe transportery opancerzone VBCI w układzie 8x8 są wprowadzane na wyposażenie sił zbrojnych Francji, przede wszystkim w celu zastąpienia gąsienicowych bojowych wozów piechoty AMX-10P. W założeniu mają one być zdolne do współdziałania z czołgami podstawowymi AMX Leclerc, pozostającymi na wyposażeniu wojsk pancernych Francji. Podstawowe uzbrojenie wozów VBCI stanowi armata kalibru 25 mm. Były one używane bojowo w Afganistanie, Mali, Libanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Pojazdy VBCI są integrowane z francuskim systemem „żołnierza przyszłości” FELIN. 

  • vbci
Reklama

Komentarze (4)

  1. Swiatowid

    Rosomal jest odporny na miny 6kg a Rosomak II ma byc odporny na 8 kg ! Cielawe ze Finowie maja odporne na 10kg miny to ma byc ta nowelizacja?! Maksymalnie 26t Rosomak a francuski i niemiecki po 32 tomy opancerzenia. Bo kto by sie liczyl z polskim zolnierzem przeciez to mieso armatnie i statystyka. Stalin powiedzial ze smierc jednego czlowieka to tragedja, a miljonow to statystyka. I tak polscy jeneralowie do tego podchodza !!!

    1. Sky

      W zamian za słabszy pancerz Rosomak potrafi pływać i może być transportowany na pokładzie C-130 Hercules.

  2. www

    Kiedy nowy rosomak będzie zaprezentowany?

    1. watwatwat

      A czego Ci brakuje w obecnym? Bedzie wersja z nowa wieza ale reszta jest usprawniana na biezaco. Nowego nie bedzie przez nastepne 10 lat conajmniej. Musi sie jakis skok technologiczny dokonac. No i zamiast poprawiac dobre Rosomaki trzeba najpierw wymienic BWP.

  3. jjj

    ytania do ekspertów: 1. Czy takie podejście nie ma sensu również w naszym przypadku- przeciwnik, geografia, współpraca w ramach naszych struktur itd....? 2. Czy wdrożenie bardziej opancerzonej wersji rosomaka może być substytutem klasycznej platformy gąsiennicowej, na europejskim teatrze działań (nie oszukujmy się chodzi o Rosję)? 3. Czy ograniczenia konstrukcyjne platformy rosomaka nie były by zbyt dużym ograniczeniem, jako podstawa do dalszego rozwoju? 4. Czy interwencja w platformę rosomaka nie musiała by być zbyt drastyczna, a tym samym czas potrzebny na rozwój nie jest zbliżony do rozwoju nowego BWP? 5. Czy takie prace były już inicjowane lub choćby rozważane, poza zmiany w wersji afgańskiej?

    1. 123

      1. Nie zupełnie tj. lepiej zachować komponent gąsienicowy - dla czołgów... 2. Rosomak w obecnej formie jest substytutem - czym się różni rosomak od bazowego CV90/ ASCOD? 3. I tak i nie - tj można zwiększyć nośność - i to w prosty sposób (prostszy niż w VBCI czy Strykerze), ale tutaj dochodzą ograniczenia napędowe - 32 tonowe 8x8 będzie gorsze w terenie... 4. Nie - gdyż największe zmiany obejmie - tzw rama (którą posiada Rosiek) oraz elementy zawieszenia (które są wymienne) Inna sprawa że przy okazji takich zmian - można poprawić jeszcze to i owo... 8. Prace nad polepszenie Rośka trwały i trwają. Obecnie WZM przebąkują o nowym KTO - de facto ulepszonym rosomaku... Czy powstanie zależy od MON - bo to ono zdecyduje czy i ile potrzeba jeszcze KTO

  4. podbipieta

    ..a tu się człek nie może doczekać na Rosomaka 2

Reklama