Reklama

Geopolityka

Nowy okręt oceanograficzny dla rosyjskiej floty

W stoczni Jantar w Kaliningradzie położono stępkę pod budowę dużego okrętu oceanograficznego „Ałmaz”, drugiej jednostki proj. 22010 (Kriujs) przeznaczonej dla Floty Oceanu Spokojnego. Zbudowany przez tę samą stocznię prototyp o nazwie „Jantar”, służy od 23 maja 2015 r. we Flocie Północnej.

Nowy okręt nosi nazwę biura konstrukcyjnego CMKB Ałmaz z Sankt Petersburga, które opracowało jego projekt. Kontrakt na jego budowę został podpisany w marcu br., zaś odbiorcy przekazany ma być on pod koniec 2019 r. Mająca mieć wyporność 5200 t i wymiary 108,1x17,2 m jednostka różni się nieco od prototypu. Poza większymi wymiarami pozbawiona została ona lądowiska dla śmigłowca usytuowanego na pokładzie dziobowym.

„Ałmaz” przeznaczony będzie do prowadzenia badań na morzu i oceanach, w tym badań dna przy użyciu załogowych pojazdów głębinowych typów Rus, Konsuł, jak i zdalnie kierowanych pojazdów bezzałogowych. W razie konieczności będzie mógł on uczestniczyć również w podwodnych akcjach ratunkowych.

(AN)

Reklama

Komentarze (3)

  1. lol

    Widać, że projekt "bliźniaczo" podobny do tego budowanego w Gdańskiej Stoczni Remontowej dla Norwegów! A mówią, że nie ma czego szpiegować w Polsce.

    1. Neatlu

      Oni wodują tego typu okręty od kilkudziesięciu lat... Przecież to my produkujemy kilkadziesiąt wzorów licencyjnego/bezlicencyjnego radzieckiego/rosyjskiego uzbrojenia, chociażby Grom/Piorun czy produkty ZM Tarnów.

    2. yaro

      hmmm czyli sugerujesz, że Norwegowie ukradli plany Rosjan ??

  2. majtek

    Zastanawiający jest ten hangar z wielkim bocznym wejściem na burcie.

  3. sd

    I co oni będą tym badać? Jest jakaś możliwość, że ta cała flota oceanograficzna ma jakieś militarne zastosowania?

    1. tadek

      No ba, gdy się ma okręty podwodne to warto wiedzieć gdzie można nimi pływać, gdzie lepiej nie pływać, gdzie się można ukryć itp.

Reklama