Nowy dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON

7 lipca 2021, 15:22
MON_zdjęcie
Fot. MON
Reklama

Sławomir Cichocki został powołany na stanowisko dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. W latach 2015-2020 pełnił służbę wojskową w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, a wcześniej odpowiadał m.in. za planowanie i organizowanie systemów łączności oraz wykonywał zadania związane z modernizacją techniczną w tym obszarze.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Wydział Prasowy CO MON poinformował, że Sławomir Cichocki został 5 lipca br. powołany przez Dyrektora Generalnego MON na stanowisko dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej.

Od stycznia 2017 roku do przełomu czerwca i lipca br. funkcję dyrektora DPZ pełnił gen. dyw. Karol Dymanowski. Generał Dymanowski został jednak wyznaczony przez szefa MON z dniem 16 lipca na funkcję zastępcy szefa sztabu Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) ds. rozwoju strategicznego i przygotowań. Na tym stanowisku zastąpi gen. dyw. Piotra Błazeusza, który w połowie lipca obejmie stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP.

Wydział Prasowy MON poinformował, że Sławomir Cichocki, nowy dyrektor DPZ jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku w 25. batalionie łączności w Skierniewicach.

W kolejnych latach pełnił zawodową służbę wojskową w Dowództwie Garnizonu Warszawa oraz Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych na stanowiskach służbowych w pionie wsparcia dowodzenia i łączności. Odpowiadał tam m.in. za planowanie i organizowanie systemów łączności. Realizował zadania związane z modernizacją techniczną, uczestnicząc w pracach mających na celu pozyskiwanie sprzętu dla potrzeb oddziałów wsparcia dowodzenia i łączności.

Z kolei w latach 2015-2020 Sławomir Cichocki kontynuował służbę wojskową w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. W latach 2006 i 2007 Sławomir Cichocki ukończył natomiast studia podyplomowe na kierunku „bezpieczeństwo informacyjne” oraz studia operacyjno-taktyczne w Akademii Obrony Narodowej. 

Departament Polityki Zbrojeniowej odpowiada za organizację i monitorowanie funkcjonowania systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego oraz tworzenie polityki zbrojeniowej MON. Odpowiada też za określanie możliwości i poziomu udziału krajowego przemysłowego potencjału obronnego w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, w tym ocenę pod tym kątem poszczególnych programów modernizacyjnych. Ponadto, organizuje i koordynuje udział w międzynarodowych przedsięwzięciach z zakresu współpracy obronnej, w tym w projektach Europejskiej Agencji Obrony (EDA) czy Konferencji Krajowych Dyrektorów Uzbrojenia Traktatu Północnoatlantyckiego (CNAD NATO).

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Johny5
niedziela, 18 lipca 2021, 19:23

Jak tacy specjaliści od zakupów będą kreować teraz system pozyskiwania uzbrojenia, to ruscy już ręce zacierają z radości . Może najpierw mogliby pralkę w mediamarkecie na raty kupili , a dopiero do dpz na kreowanie systemu......

rezerwa 77r.
czwartek, 8 lipca 2021, 16:33

należy bardzo poważnie podejść do remontu i modernizacji ORP ORZEŁ / PROPOZYCJA FRANCJI / oraz rozważyć wypożyczenie samolotów rozpoznawczych których nie chcą NIEMCY / kupują z USA / za odstąpienie od sankcji na NS-2

AXM
piątek, 9 lipca 2021, 08:06

Mogliśmy brać francuskie OP z pociskami manewrującymi i zmodernizowaliby nam Orła no ale nieudolny rząd zawalił sprawę.Dzisiaj nasz dywizjon OP już całkowicie przestał istnieć,zaorali MW do samego końca

rezerwa 77r.
piątek, 9 lipca 2021, 16:59

pomyśl to zasługa wszystkich ekip od czasu tzw. przemian

Fflyer
czwartek, 15 lipca 2021, 14:58

Tak jest. Wiele lat zaniedbań ale nikt nie poniósł surowej odpowiedzialności

Geopolityka
czwartek, 8 lipca 2021, 13:18

Skoro eksperci od geopolityki twierdzą, że szeroko rozumiane służby wymagają stopniowej budowy w zasadzie od nowa, to obsadzane kluczowych stanowisk wymaga pewnej przemyślanej i długoterminowej konsekwencji. Wydaje się, że utworzenie "Wielkiej Inkwizycji ds. Bezpieczeństwa" powinno poprzedzać powołanie AU i nie chodzi tu o "polowania na czarownice", tylko o uzyskanie samodzielności strategicznej i zakupowej. Roszady personalne w MON są niestety dość zastanawiające, podobnie jak w "zbrojeniówce" - nie mniej wypada pogratulować nowego stanowiska.

Varan
piątek, 16 lipca 2021, 02:00

Wygląda na to że Geopolityka wie co nieco, ale omija zręcznie to wszystko racząc nas bełkotem. Czyli dużo słów,źadnej treści.

Ktos
środa, 7 lipca 2021, 20:59

Biorąc pod uwagę aktualny stan łączności w wp, ogarnia mnie służbowy niepokój odnośnie naszej przyszłej polityki polityki zbrojeniowej.

yar
czwartek, 8 lipca 2021, 07:08

Akurat łączność to mamy bardzo nowoczesną. Nawet Amerykanie u nas kupują! Więc rozumiem Twój służbowy niepokój. :-)

Ktos
czwartek, 8 lipca 2021, 21:39

Mamy troszkę różne poziomy postrzegania łączności.

Gnom
czwartek, 8 lipca 2021, 13:38

A jej rzeczywiste wykorzystanie tez?

uff
środa, 7 lipca 2021, 18:21

Nareszcie. Już od tygodnia nie była zmian kadrowych, aż się zacząłem niepokoić.

szelma
środa, 7 lipca 2021, 17:39

od razu nasza armia jest silniejsza

Tweets Defence24