Nowozelandzkie NH-90 lądują na okręcie

31 lipca 2012, 18:00
NH90NZ
NH-90TTH sił zbrojnych Nowej Zelandii po pierwszym lądowaniu na pokładzie okrętu - fot. Ministerstwo Obrony Nowej Zelandii

29 lipca br. w porcie w Wellington odbyły się pierwsze próby morskie wielozadaniowych śmigłowców transportowych NHIndustries NH-90 należących do sił zbrojnych Nowej Zelandii.

W ich trakcie przeprowadzono lądowania na okręcie logistycznym HNZMS Canterbury. Krok ten rozpoczyna cykl certyfikacji śmigłowców z okrętami Marynarki Wojennej Nowej Zelandii, co ma w przyszłości umożliwić pełne wykorzystanie tych wiropłatów. Jest to szczególnie ważne także z innego powodu, od 2013 roku NH-90 będą jedynym typem śmigłowca transportowego, który znajduje się w eksploatacji sił zbrojnych tego kraju.

Nowa Zelandia zakupiła dla swoich sił zbrojnych dziewięć egzemplarzy NH-90 w transportowym wariancie TTH. Osiem z nich ma być w służbie operacyjnej, a dziewiąty stanowić źródło części zamiennych. Pierwsze z nich trafiły do właściciela w grudniu 2011 roku, a zakończenie dostaw planuje się na koniec bieżącego roku. W funkcji wielozadaniowego śmigłowca transportowego zastępują stare Bell UH-1 Huey.

(ŁP)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24