Nowe Spike dla śmigłowców, pojazdów i piechoty [Defence24 TV]

6 września 2019, 16:06
Defence24
Defence24

Nowa generacja pocisku Spike również będzie oferowana na potrzeby platform śmigłowcowych, pojazdów i piechoty – powiedział w rozmowie z Defence24 TV Pini Yungman, Executive Vice President, General Manager, Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Wiceprezes Rafael dodał, że koncern proponuje podjęcie licencyjnej produkcji pocisków Spike nowej generacji w zakładach Mesko. Mówił również o propozycji systemu SkyCeptor w drugiej fazie programu Wisła, jak i w projekcie Narew.

"O Spike myślimy jako o pocisku, który będzie integrowany na śmigłowcach" - podkreślił wiceprezes Rafael. Dodał, że Spike proponowany jest - między innymi - na potrzeby sił powietrznych. Podczas kieleckich targów pociski Spike były demonstrowane na śmigłowcach Mi-24, ale i Black Hawk. W wypadku tego ostatniego przedstawiono aż trzy warianty tego uzbrojenia: pociski Spike-ER2, LR2 i NLOS.

Z kolei pocisk Spike-SR proponowany jest dla piechoty (w tym Wojsk Obrony Terytorialnej). Wszystkie warianty Spike nowej generacji mogą być produkowane w Polsce, w zakładach Mesko, w ramach współpracy przemysłowej. 

Wiceprezes Rafael mówił również o propozycji pocisku SkyCeptor, oferowanego w drugiej fazie programu Wisła i w projekcie Narew wraz z transferem technologii.

Oferujemy polskiemu rządowi pocisk Skyceptor (...) dla drugiej fazy Wisły, a także dla Narwi. Jest to naprawdę technologia kolejnej generacji. Chcemy podzielić się nią z polskim przemysłem by dać polskiemu przemysłowi zdolność do produkcji takiego pocisku w przyszłości.

Pini Yungman, Executive Vice President, General Manager, Rafael Advanced Defense Systems Ltd.
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Defence24
Defence24
Tweets Defence24