Nowe radary dla Łotwy. Wykryją rosyjskie śmigłowce

25 lipca 2014, 15:34
Siły zbrojne Łotwy dysponują obecnie zestawami przeciwlotniczymi RBS 70. Niewykluczone, że zostaną one zmodernizowane do konfiguracji RBS 70 NG. Fot. Saab.

Rząd Łotwy zdecydował o przeznaczeniu 158 milionów euro na zakupy zestawów przeciwlotniczych oraz stacji radiolokacyjnych służących do wykrywania i śledzenia celów powietrznych – pisze Baltic Times.

Jak donosi Baltic Times, siły zbrojne Łotwy pozyskają systemy nadzoru nad przestrzenią powietrzną pozwalające na wykrywanie, śledzenie i identyfikowanie niskolecących celów powietrznych. Ponadto, zakupione zostaną zestawy przeciwlotnicze, a systemy znajdujące się obecnie na uzbrojeniu łotewskiej armii najprawdopodobniej przejdą modernizację.

Wcześniej minister obrony Łotwy miał stwierdzić, że siłom zbrojnym brakuje zdolności do wykrywania niskolecących celów powietrznych, w tym śmigłowców. Według serwisu lsm.lv powiedział on, że łotewska armia nie byłaby w stanie wykryć wiropłatów lecących z rosyjskiej bazy w pobliżu Pskowa, o ile te poruszałyby się na niskim pułapie. Raimonds Vejonis stwierdził także, że Łotwa powinna zakupić zestawy przeciwlotnicze Stinger i systemy radiolokacyjne za kwotę około 140 mln euro w ciągu ośmiu lat.

W chwili obecnej siły zbrojne Łotwy wykorzystują między innymi zestawy przeciwlotnicze RBS 70. Decyzja o pozyskaniu nowych systemów przeciwlotniczych wpisuje się w działania państw bałtyckich, zmierzające do rozbudowy ich zdolności obronnej w świetle kryzysu ukraińskiego. Władze Łotwy zapowiedziały zwiększenie udziału wydatków obronnych w PKB z 0,9 do co najmniej 2 % do 2020 roku, a sąsiednia Litwa ma pozyskać polskie zestawy przeciwlotnicze Grom.   

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
skiud
piątek, 25 lipca 2014, 15:55

Ci dobrze kombinują.

wróg
piątek, 25 lipca 2014, 21:35

Niby czym? Mają jakikolwiek środek do przeniesienia konfliktu na terytorium przeciwnika? Bo obrona kraju, który ma szerokość frontu dywizji w marszu to nie jest pomysł, który w starciu z rzeczywistością kolacji wytrwa do śniadania.

Kwaśny
piątek, 25 lipca 2014, 20:34

popieram

bubun79m
sobota, 26 lipca 2014, 11:55

ja nie popieram ,bo widziałęm na YT te zestawy są olbrzymie ,rozstawiane na trójnogu z miejscem siedzącym dla operatora na bliskie odległości i nisko lecące obiekty ,tylko przenośny mały zestaw np.grom te ich rbs70 to na samochodach terenowych albo quadach powinny być montowane

Scooby
sobota, 26 lipca 2014, 13:30

Tutaj masz inne naprowadzanie. Laser. Łatwiej zabić załogę.

Tweets Defence24