Nowe lornetki termowizyjne dla wojska

25 czerwca 2019, 12:19
Snajper obserwator
Fot. NATO

Inspektorat Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o zamówieniu lornetek termowizyjnych dla Sił Zbrojnych RP. 

Lornetki mają umożliwiać obserwację o dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na warunki oświetlenia, także przy niekorzystnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Powinny także umożliwiać określenie pozycji własnej dzięki wykorzystaniu danych z wojskowego odbiornika GPS poprzez interfejs komunikacyjny. Urządzenia mają zapewniać detekcję obiektu o wielkości 0,5 na 0,5 metra na odległości co najmniej 1000 m, w warunkach klimatycznych przy widzialności optycznej od 5 do 10 km. Bardziej szczegółowy opis przedmiotu zamówienia nie został podany i ma zostać zamieszczony w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, którą zamawiający przekaże wyłącznie podmiotom zaproszonym do składania ofert.

Nie jest też znana liczba lornetek jaką Inspektorat Uzbrojenia chce zakupić. Wiadomo tylko że cena tej inwestycji ma być „wyższa niż 443 tys. EUR”, czyli niż 2,5 mln PLN. Biorąc pod uwagę, że wadium wymagane od uczestników zgodnie z polskim prawem to minimalnie 0,3 proc. a maksymalnie 3 proc. zakładanej ceny zakupu, a w tym przypadku wymaga się od nich wpłacenia 200 tys. PLN, kwota zakupu będzie mieściła się w przedziale między 6,7 a 66,7 mln PLN.

Ogłoszenie o zamówieniu nie przewiduje opcji. Inspektorat Uzbrojenia planuje zaproszenie do postępowania maksymalnie sześciu podmiotów. Jeśli chodzi o kryteria oceny to najwięcej punktów tradycyjnie będzie można otrzymać za korzystną cenę produktu (70 pkt). Na kolejnych pozycjach plasują się parametry techniczne (20 pkt) i długość gwarancji na urządzenia (10 pkt).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
JÓZEK dopowiedział co i jak
wtorek, 25 czerwca 2019, 22:19

uzupełniając lornetki powinny być systemem transmisyjnym. gdzie obserwator /zwiadowca przekazuje zauważony obraz do SD czy wyznaczony własny punkt np artyleryjski z danymi obiektu i jego współrzędnè minimalizując przekaz radiowy gdzie ważna jest cisza w eterze i np sukces zasadzki np snajperów czy innych struktur bojowych

Muniek
środa, 26 czerwca 2019, 13:00

zawsze mozna użyc SATCOM..komunikacja point to point....nie do wychwycenia....

Agator
wtorek, 25 czerwca 2019, 14:28

Pod Tytana tylko Agat

Tweets Defence24