Nowe chińskie czołgi lekkie ćwiczą w Tybecie

17 czerwca 2020, 11:43
1280px-Type-15_Light_Tank
Fot. u/RefrigerRaider/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak donosi chiński dziennik Global Times, najnowsze chińskie czołgi lekkie Type 15 (VT-5) wzięły udział w ćwiczeniach na górskim płaskowyżu na wysokości ponad 4700 m n.p.m. w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym.

Ćwiczenia w trudnych warunkach wysokogórskich przeprowadził chiński batalion piechoty górskiej we współpracy ze świeżo dostarczonymi w styczniu br. do pododdziałów pancernych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej rozlokowanych w górzystej, południowo-zachodniej części Chińskiej Republiki Ludowej. Celem manewrów było doskonalenie współpracy pomiędzy piechotą a czołgami oraz zdolności do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. W ćwiczeniu miały brać udział także cięższe czołgi podstawowe Type 99.

Type 15 (ZTQ) to nowy chiński czołg lekki, który został zaprojektowany w ostatnich latach jako następca przestarzałych czołgów lekkich Type 62. W założeniu ma on operować w trudnym warunkach terenowych takich jak tereny górskie, podmokłe lub z dużą ilością przeszkód wodnych, uzupełniającym tym samym czołgi podstawowe Type 99A. Po raz pierwszy Type 15 został publicznie ujawniony w czasie defilady w Pekinie 1 października 2019 roku. W kwietniu br. ChAL-W rozpoczęła ćwiczenia w zakresie ich przerzutu drogą powietrzną na pokładzie wojskowych samolotów transportowych Y-20. W przedziale transportowym maszyn Xi'an Y-20 Kunpeng mieszczą się jednorazowo dwa wozy Type 15, co pozwala przemieścić ładunek o łącznej masie ponad 60 ton na odległość do 7800 kilometrów.

W ostatnich dniach doszło do radykalnego pogorszenia relacji chińsko-indyjskich w związku z incydentem granicznym w Kaszmirze z udziałem żołnierzy obu tych państw. W wyniku sprzeczki na granicy w spornym punkcie miało dojść do dwóch regularnych "bitew" na pieści, kije i kamienie bez użycia broni palnej. Po obu stronach w starciu miało brać udział nawet po 900 żołnierzy, a jej efektem była śmierć 20 indyjskich żołnierzy i rany kilkudziesięciu innych oraz nieznane, ale najprawdopodobniej zbliżone straty po stronie chińskiej. Incydent ten jest pierwszym tak poważnym w skutkach napięciem w trudnych relacjach chińsko-indyjskich od 1975 roku. W ostatnich tygodniach w pobliżu granicy obie strony koncentrują znaczną liczbę żołnierzy i techniki wojskowej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 97
Reklama
Niuniu
piątek, 19 czerwca 2020, 07:04

Bardzo słaby pancerz i kiepska armata. To taki czołg ekspedycyjny na defiladę, szybki zwrotny, tani. W starciu z hinduskimi T-72 i T-90 nie ma szans. Pytanie tylko czy hinduskie czołgi na wysokości ponad 4500m będą w stanie jeździć?

Łukasz
piątek, 19 czerwca 2020, 07:53

Niuniu do szkoły!!

Jeśli nie będzie ANDERSA NIE BĘDZIE NIC ---- PO CO CAŁE TE WYWODY W KOMENTARZACH
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:19

Czy można liczyć na sojuszników i ich siły pancerne ? Sojuszników juz mieliśmy rok 1939 zweryfikował wszystko walczyliśmy sami. Kurdowie też mieli sojuszników gdzie oni są obecnie ???? Umiesz liczyc licz na siebie i mierz siły na zamiary --- Anders ze 120 mm działem JEST CHYBA JEDYNYM czołgiem na jaki nas stać - ktoś liczy że w przeciągu kilku lat nabędziemy kilkaset nowych cięzkich MBT ? przy wymagajacej wymianie obronie przeciwlotniczej (WISŁA, NAREW), marynarce wojennej (Miecznik Murena Orka), bojowych wozach piechoty (Borsuk) lotnictwie itd itd itd nawet granatniki są potrzebne KOMARY się skończyły. PANOWIE JEŚLI NIE UDA SIE OPRACOWAĆ NOWEGO WŁASNEGO CZOŁGU LEKKIEGO (czy on taki lekki ? czy to może już średniaczek) I UZSYKAĆ ZA TO NISKIEJ CENY JEDNOSTKOWEJ TO NIE LICZYŁ BYM NA NIC W KWESTI CZOŁGÓW JAKICHKOLWIEK WIĘC SĄDZE ŻE LEPSZY RYDZ NIŻ NIC -- OBY ANDERS WSZEDŁ DO PRODUCJI SERYJNJE MNIEJSZE OPANCERZENIE NADRABIAŁ ZWINNOŚCIA, SIŁA OGNIA, I OSŁONA AKTYWNĄ ----- jeśli nie Anders to staniemy sie krajem wiecznych przejściówek marynarka posmakowała tego i będziemy zbierać uzywki ze świata ewentualnie rolę czołgów przejmować będą inne srodki bojowe np artyleria taki jak w marynarcę role Orkanów maja przejąć NSM-y

Znawca
sobota, 20 czerwca 2020, 13:43

Przecież czołg Anders to fikcja,,, składuszka na pokaz nic więcej

Leopardzik
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:13

Każdy czolg dostaje zadyszki na,4km npm podobnie jak ludzkie płuca czy helihopter Jak Chińczycy to rozwiązali?

ito
czwartek, 18 czerwca 2020, 23:02

Sprężarki? Ale gdzie oni znajdą na takiej wysokości drogi, które utrzymają około 30- tonowy pojazd? Bo jakoś jazdy na skuśki nawet na płaskowyżu jakoś sobie nie wyobrażam (rozpadliny, wykroty, kamienie w postaci luźnej i ostańców...).

Hamurabi
sobota, 20 czerwca 2020, 15:57

Czołgi lekkie wagą nie przekraczają 15 Ton

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:37

Obudz się, IIWŚ skończyłą sie 75 lat temu:)

effregrg
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:17

może ściany kadłuba i wieży o grubości 10 mm ;)

mobilny
środa, 17 czerwca 2020, 23:02

....temat jeden z wielu....lekki czołg na odpowiednie warunki....u nas tylki mbt z prawdziwego zdarzenia....k2PL:)....

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:31

Niestety koreańska oferta nie jest zbyt ciekawa ze względu na terminy. Wygląda więc, że lepiej pod tym względem wypadłaby współpraca przy nowym MBT z Włochami. Na dodatek w takim przypadku obeszłoby się bez licencji.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:36

Skończ juz z ym K2PL bo to jedynie mrzonka, nam istotnie potrzeba mbt ale nei za 20 lat.

OrangeBoss
piątek, 19 czerwca 2020, 16:59

To kiedy? 2020-2030 płacimy i odbieramy wasze patrioty himarsy i 35. Po drodze Narew. Borsuk. Orka srorka i Bóg wie co jeszcze. Pytam więc ciebie Kiedy te nowe mbt będą?

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:06

Wow nie wiedziałemze wg ciebie Polska produkuje Patrioty, Himarsy i jakei 35-ki:)) Polecał sie prządnie poduczyć na przyszłość:)

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 15:23

....mniam....niech pomyślę co masz na myśli....mniam...AbramS zapewne.....bo amerykanski....zaldavien.Usa....

ryba
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:08

jakim trzeba byc analfabetą aby utrzymywać sie przy K2 .Aby ta konstrukcja nadawała sie dla nas trzeba go praktycznie zaprojektować od nowa oczywiście za nasze pieniądze dotego jeszcze trzeba by płacić licencje to niby ile by nas ta kupka złomu miała kosztować tylko dla tego że komuś do obrazka pasuje ? To przypomnę że na ukrainie już jest lepszy odpowiednik i o wiele tańszy Opłot .Ja jednak podtrzymuję opcje wejscia z Włochami w NOWĄ ARIETE gdzie podział kosztów będzie 50/50 a i Licencji nie trzeba będzie płacić ,nabedziemy też prawa do swobodnego dysponowania projektem a to juz jest argument nie do przebicia .la poparcia proponuje artykół-Sen o żelaznym wilku .

mobilnyPL
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:40

....Opłot lepszy od K2... litości dzieci drogie....wadą K2 są słabo opancerzone boki co można bez trudu poprawić. To ty skończ z Ariete i weź ze sobą to dziecko Daviena.... P.S. Cegielski S.A. jest dogadany wstępnie z Koreańczykami TO TY pitolisz mi tu o Ariete I To jest dopiero kabaret bo wyjściem dla nas jest produkcja MBT na podstawie licencji NIC INNEGO

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:31

Mobilku a gdzie pisałem coś za Ariete jak od poczatku to krytykuje? Udowodnij lub skocz kłamac trollu. A dla twojej nędznej wiedzy: ot tak sobie boków K2 nie wzmocnisz bo ci zdechnie zawieszenie czyli musisz je przerobić, wieksza masa to zabawa tez przeniesieniem napedu itd Ale jak widac jesteś zbyt... by to zrozumic.

mobilny
czwartek, 18 czerwca 2020, 20:00

....A gdzie ja napisałem że chcesz Ariete?....a dla twojej wiedzy K2 posiada zapas masy na dodatkowy pancerz....i czytaj ze zrozumieniem w końcu....koreanczycy dostosują go pod basze wymagania....i jak widać jest to za dużo byś mógł to objąć i przerobić swą zepsuta główką....kasa misiotrollu poszła na Wisełkę i Homara a nawet na twe mityczne F-35 a gdzie Narew, Borsuk i MW....k2 pl to jedyna szansa na nowe MBt dla Polski a przy liczbie jakiej potrzebujemy opłaca się w to wejść....bez odbioru propagandzisto z wirusem rusofobii....

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:08

Widzisz mobilku ale za te wszystkie zmiany zapłaci Polska a nei Korea , której to jest potrzebne jak zeszłoroczny śnieg, K2 nei ma takiej rezerwy by unieśc dodatkowy pancerz, to nie parę kilo mobilku:) No ale musiałbys miec jakakolwiek wiedzę a nei tylko bezmyslnie niezrozumiałe dla ciebei gotowce przepisywac:)

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:54

Wiadomo, że z K2 można zrobić czołg odpowiadający naszym warunkom. Tak samo, jak z K21 można było zrobić ciężki ASK21 Redback. Jeszcze raz jednak ciebie proszę sprawdź koreańską propozycję i terminy dostaw. Zważ też na fakt, że K2 to czołg III generacji. Skoro Włosi z nami chcą robić generację IV to po co bawić się w K2PL, który zacząłby wchodzić do linii mniej więcej w tym samym czasie? Nawet jeśli nie będzie to gwiazda śmierci i tak wyjdziemy na tym lepiej niż na licencji koreańskiej. Włosi też dobrze na tym wyjdą i zadają się doskonale to rozumieć.

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 15:25

....Widzisz....Krotkozwroczność naszych "elit" nie pozwoli zarowno na K2 jak i Arirtty następcę....

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:37

Ryba, Ariete Mk2 to dalej czołg 48-mio tonowy, K2 przy swoich wadach wazy 55 ton.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:39

Sorki bom nie doczytał do końca. Ale i tak się mylisz. Nowy czołg to na razie tylko koncepcja. Ale i tak nie dotyczy ona 48 ton. Z tego, co mi wiadomo, na razie zakłada się masę całkowitą w okolicy 54,8 tony, co w przypadku realizacji projektu może się zmienić.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:32

Marek.Ariete Mk-2 bo to chyba o niego ci chodzi to mocniejszy silnik , lepsze SKO i nieco przerobiony pancerz. O wzroscie masy ani słowa.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:33

Chodzi mi o włoską koncepcję na nowy czołg. Gdzieś udało mi się swego czasu wyszperać że na starcie ma mieć około 55 ton. To może być całkiem sensowna masa pod warunkiem zastosowania bezzałogowej wieży.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:10

To ciekawe, mógłbys cos bliżej o niej napisać? Jakieś żródło może, byłbym wdzieczny, bo ja znalazłem jedynie Ariete Mk 2

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 15:12

Ale zaraz będzie że jak bezzałogowa to wszysko w nią wejdzie itp.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:10

Jak widzę znowu musisz sobie popłakać mobilku jak ci się bajeczki zawaliły:)

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:33

O czym ty piszesz? Włosi nie chcą z nami robić Ariete, tylko czołg nowej generacji.

kombajn
czwartek, 18 czerwca 2020, 05:55

Żeby K2 PL miał sens musiałby znacząco różnić się od Koreańskiego odpowiednika. Oryginał był projektowany pod walkę w terenie w którym roi się od wąwozów dlatego jedynie przód K2 jest silnie opancerzony. Boki kadłuba i wierzy mógłby przebić byle bwp. W Polsce gdyby miało dojść do bitwy pancernej na 99% było by to starcie na płaskim terenie.

mobilnyPL
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:41

A co Cegielski proponuje? Dostosowanie K2 pod nasze wymagania i teraz niech mi davienopodopne napiszą że jest to niemożliwe

rafffffff
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:45

Opracowanie czołgu o obecnych zaletach K2, zdecydowanie lepiej opancerzonego, nie cięższego od obecnego K2 i nie droższego (a najlepiej lżejszego od obecnego K2) jest niemożliwe.

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 17:02

Co ty gadasz? Marek ma rację. A ALTAY to co?

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:41

A Altay to turecki projekt wykorzystujacy jednyie niektóre systemy i działo z K-2 a nei jakaś jego kopia Wyglada podobnie ale nei jest to przerobiony K2, zrozum w koncu mobilku.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:58

Jasne. Turkom Altay spadł z nieba. Fakt, że w ich wojsku jeszcze nie jeździ. Ale jeździłby już, gdyby Turcy nie podpadli każdemu, kto ma odpowiedni silnik.

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 17:01

Silnik mają jaki mają ale tam bardziej o kasę chodzi bo i ich chyba bida dopadła

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:34

Możliwe jest, jak najpierw ci to Koreańczycy opracują, kupisz u nich linie produkcyjna, wyszkolisz inzynierów, kupisz zakłady produkujace pancerze w technologii jakeij w Polsce nigdy nie widziano i sam za wszystko zapłaciśż. I dumnie będziesz miał K2PL jak na świecie Armata stanie się przestarzała. Myslisz mobilku choć trochę??

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:39

Możliwe jest. Ale sprawdź terminy, które podała strona koreańska. Za ciekawe nie są.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:35

Marek dodaj jeszcze koszty jakei musi ponieść polska bo Korei ten K2PL jest potrzebny jak zeszłoroczny snieg, choc dla nich to niewatpliwie doskonały interes.

mobilny
czwartek, 18 czerwca 2020, 20:02

....patriot, Homar, F-35 i bieda hawki a wszystkiego mało, drogo i będzie kiedyś.... NO THanks mr. Propaganda....bez inwestycji a więc kosztów się nie obedzie.....drugie wyjście to lekki czołg i koniecznie z 120mm

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:12

Mobilku, to do roboty opracowac polski czołg, smigłowiec, samolot mysliwski a nei tylko siedzieć i płakac rzewnymi łzami jaka ta Polska neidobra bo nic od was z Rosji nei kupuje:))

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:38

Dlatego bardziej mi się podoba pomysł współpracy z Włochami. Wtedy obydwie strony poniosą koszty, ale będą miały do rezultatu prawa. Gdyby termin na K2PL był szybszy, wtedy nieuniknione koszty byłyby do przełknięcia, bo warto zapłacić za mniejszą zależność od Niemiec.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
środa, 17 czerwca 2020, 20:05

SPOKOJNIE... szepczące kuluary decyzyjne po konsultacjach z sojusznikami z NATO ( z naciskiem na USA) postanowiło że nasze polskie rewitalizowane T-72 będą tzw lekkimi czołgami na teatrze Europa i wszystkie inne systemy pancerne nasze i sojusznicze których czołgi nie przekraczają 45 ton ( w strukturach NATO kompilacje T-72 stanowią one ok 35 % wszystkich systemów pancernych ) natomiast komponenty powyżej tej wagi typ Leopard plus inne czołgi sojuszników jako typ ciężki.....współpraca i koncepcja walki obu systemów w ramach struktur NATO ma opierać się na zasadzie 2+1 czyli do walki są wysyłane dwa lekkie czołgi i jeden ciężki...zadania lekkich to przede wszystkim czyszczenie przedpola i wspomaganie niszczenia nieprzyjacielskich struktur pancernych i lżejszego pancerza ..natomiast czołgi typu ciężkiego ich rola to przede wszystkim niszczenie konfrontacyjne nieprzyjacielskich czołgów... idea taktyczna nie jest nowa została zaczerpnięta z Rosyjskich mieszanych struktur pancernych które dobrze się sprawdzają jedyny problem to problem logistyczny który ma być usprawniony/poprawiony po pełnej lokalizacji struktur amerykańskich w Polsce oraz co jest novum uzupełnieniem Batalionem Pancernym skonfigurowanym z wojsk sojuszników NATO ( mówi się ,Hiszpanach ,Niemcach ,Duńczykach ,Holendrach ) czyli użytkownikach Leo które razem z naszymi PT-91 umiejscowione na Mazurach mają tworzyć tzw pancerną forpocztę i nie tylko jako rotacyjne zaplecze wojenne do państw Bałtyckich ...tak więc nasze T-72 będą spełniały niemalże podwójną rolę ciężkiego transportera opancerzonego i lekkiego czołgu gdzie w tle za nimi po oczyszczeniu przedpola będą śmigać mimo upływu czasu na bardzo dobrych taksówkach typ BWP-1 nasi grenadierzy pancerni ( a mamy ich ponad 1000 sztuk) więc błędem byłoby je zaniedbać zaniechaniem ( lekcje są wyciągane z armii Izraela ,Finlandii gdzie w miarę każdy system bojowy mądrze się zagospodarowuje i przy okazji w oparciu o nie tworzy własne novum)...to tak apropo Chińskich lekkich czołgów których waga oscyluje w okolicach 35 ton ....na teatrze Europa byłby li tylko formacją tankietek ......ale jako systemy szybkiego reagowania i zasadzek czemu nie .(.ale mamy co prawda nie lekkie czołgi ale nadal skuteczne Goździki zerujące npla z odległości 15-20 km)....chociaż by nie mieszać logistycznie/ planistycznie wolałbym na kołach naszą opcję Wilka ...jako opcję strasznych trojaczków...Rosomaka,Raka,Wilka wchodzące w grupy szybkiego reagowania....

Do szeleszczcy
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:07

Panie szeleszczący w trzcinowisku MĄDRY POLAK UCZY SIĘ A BŁĘDACH sojuszników to my juz mieliśmy rok 1939 zweryfikował wszystko :):):) umiesz liczyć licz na siebie kolego nie obeitnicą. Pandemia koronawirusa jest przykładem ze powinniśmy liczyc na własne siły. Kurdowie też mieli sojuszników tak sądzili :):)

Olo
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:53

Jeżeli tyle sprzętu ma wylądować w Polsce jako zaplecze państw bałtyckich to czemu nie przesunąć tego sprzętu od razu do państw bałtyckich? Niech tam stacjonuje, ćwiczy i zgrywa się z lokalną obroną.

Bej
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:00

Drugi Macierewicz W razie wojny wojska Estonii nie zdąży portek na d. założyć Zresztą nasi na Mazurach też

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:35

Olo...chodzi mówiąc w uproszczeniu o tzw głębie operacyjną/płożenie w Polsce są one lokowane bo tutaj ma odbyć hipotetyczny spektakl zderzenia dwóch sił ..i tutaj są lokowane jako najbliższe Państw Bałtyckich( wspierające działania sojusznicze czasu pokoju) a wojny dające czas na rozwinięcie konfrontacyjne ..a przede wszystkim będące zapleczem logistycznym po uzyskaniu inicjatywy i wsparcia Bałtów...

;)))
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:36

Hmmm, czyli te T-72 trafiły nam się jak ślepej kurze ziarno... Warto było z nimi poczekać te 40 lat

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 07:23

Rosyjskich? A o Panzerkeil i o Panzerglocke nie słyszałeś?

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:58

p Marek ..masz racje Niemcy byli pierwsi słynne kliny i włócznie ( Kursk) ..ale to była II Wojna Światowa ..a ja napomknąłem o Rosjanach którzy ją kontynuują formacjami 2+1 które działają całym zgrupowaniem lub rozstawionymi na linii walk tzw trojkami mogący realizować zadanie całym zgrupowaniem lub samodzielnie trójkami jeśli z sytuacji wynika że posiadają przewagę w inicjatywie ...

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 21:38

Ile te bajki mozna opowiadać:)) Poza Polska w NATO tylko Czechy, Węgry i Bułgaria uzywaja tego złomu:)

Mniauuu..;
czwartek, 18 czerwca 2020, 07:36

.. widzę Davien.. że jednak nadal dajesz teksty ze szkółki w Netanya... kolego zagramaniczny,..podreczni TOR..a Y jest juz od kilkuset lat nieaktualny.. odkad wypedzono to towarzystwo z Hiszpanii

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
środa, 17 czerwca 2020, 22:29

Davien......policz

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:40

Sam chciałes ponad 8 tys samych M1 w USA, dolicz do tego czołgi z całego NATO vs jakis 1000 T-72 wliczając te w magazynach złomu.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:14

p.Davien....temat obraca się wokół Europy mówimy o europejskich krajach NATO i ich czołgach ...

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:37

" ( w strukturach NATO kompilacje T-72 stanowią one ok 35 % wszystkich systemów pancernych )" Rzumiem ze w NATO nie ma Abramsów, M60 Sabra itd???

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:14

Davien.. powiem jeszcze raz w strukturach NATO w regionie Europa ok 35 % czołgów to T-72 i ich kompilacje są one spuścizną krajów NATO-wskich które należały wcześniej do Układu Warszawskiego ..natomiast pozostałe 65 % czołgów to zachodnie systemy typu :Leo,Leclerc,Challenger 2, AMX, C-1/2 Ariete ,amerykańskie Abramsy 1/2stacjonujące w Europie czy też starsze systemy zachodnie. M60 Sabra..ograniczyłem przestrzeń do europejskich struktur NATO-wskich z datą na dzień dzisiejszy ...chwytasz gut-haraszo....nie ma się co nadymać bo ona zaślepia i szacun za twoją wiedzę

12345
środa, 17 czerwca 2020, 19:33

T-72 nadal jest lepszy niż WWO, tylko tam trzeba wymienić stabilizację armaty i same działo również na ukraińską mocniejszą armatę, o tym mówił przedstawiciel Bumaru. Ale niestety nikt na to nie wpadł. Nawet bez pancerza reaktywnego T-72 w roli jako trochę taki WWO ma większy sens niż Anders, bo ma wciąż lepszy pancerz i siłę ognia. A i jeszcze nowa amunicja również też musi być kupiona do teciaków.

SimonTemplar
środa, 17 czerwca 2020, 21:23

Nową amunicję do T72 i Leo2 kupujemy już od 10 lat i zapewniam, że orzez dalsze 10 lat nie kupimy.

Ech
środa, 17 czerwca 2020, 19:12

Indie granicza z Chinami w 2 miesjach. Jedna granica na polnocym wschodzie za Butam, i Bangladeszem ale kolo Birmy, a druga ok 1000 km dalej na polnocnym zachdzie w rogu miedzy Pakistanem, Afganistem i wlasnie Chinami. W Obu sa spory, ale ten ostati punkt jest bardziej krytyczny bo Indie maja tam tez problem z Pakistanem.

Ku chwale wielkij Polsce
środa, 17 czerwca 2020, 16:28

WWO Gepart -- powinien zastąpić zmodyfikowane T-72 a te sprzedać w jak najlepszych cenach gdzieś poza granice tak jak Bułgaria planuje sprzedać swoje Migi-29

x
środa, 17 czerwca 2020, 23:06

jak zwykle masz tendencję do "zjadania" lub pomijania niektórych liter (vide: wielkij), ale pozwól jednakże ci podpowiem - "gepart", to jednak raczej pisze się z "d" na końcu.

vvv
środa, 17 czerwca 2020, 17:46

wóz czołgopodobny nigdy nie bedzie zamiennikiem 1:1 dla MBT. na dodatek 105mm prykawka i stanag 4 to mozna sobie wsadzic dla jednostek wysokogórskich lub desatnowych

Marak
czwartek, 18 czerwca 2020, 07:32

Naprawdę? W dżunglach gdzie dużo błota oraz wody i brak mostów też? Lepiej mieć namiastkę MBT niż nic. Dlatego ośmielam się twierdzić, że są liczne miejsca na świecie, gdzie taki pojazd sprawdzi się lepiej od MBT. Turcy to wiedzieli i zarabiają na tym. Myśmy też mogli zarabiać. Tylko że jakieś pajace postanowiły nie wiedzieć czemu uwalić Andersa.

vvv
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:42

a czy my mamy gęste dzungle? na dodatek w gesto zalesionych terenach a na dodatek podmoklych to max co potrzebujesz to amfibie. turecki pojazd to lekka gąsilenica ze 105mm działem. anders w starej postaci był zły bo miał: przestazale podwozie, przestazaly silnik i przekladnie, zalogowa wieze, brak pancerza bo dookola miał odpornosc tylko na 7,62 a front na 12,7mm.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:55

A czy ty w ogóle rozumiesz o czym ja piszę? Anders to nie był prototyp, tylko demonstrator technologii zrobiony za psie pieniądze. Postanowiono go nie rozwijać, bo ekipa, która go uwaliła chciała mieć CV-90. Tymczasem rozwój i wersja finalna posadzona na dojrzałym UMPG naszej armii bezpośrednio nie była potrzebna do niczego. Potrzebny był natomiast przemysłowi, który mógł na tym zarabiać, bo zapotrzebowanie na tego typu pojazdy jest. Docelowo okazałby się potrzebny także armii, bo dzięki temu mniejszym problemem byłoby zrobienie dziś własnego MBT a ciężki BWP byłby już gotowy. Poza tym starczy popatrzeć na ten turecki pojazd. Sam zauważyłeś, że ma 105mm. Tylko nie dopatrzyłeś, że w załogowej wieży. Tak samo jak umknęło ci, że Anders nie miał załogowej wieży, tylko wieżę szczątkową. Poza tym nie wiem czemu kłamiesz, że Anders miał przestarzały silnik? Przecież to ten sam silnik, który jest w Boxerze na którego temat jest na Defence bardzo wiele achów i ochów?

Czesiek
środa, 17 czerwca 2020, 16:11

Komunizm plus azjatycka mentalność to zabójcza mieszanka

Ech
środa, 17 czerwca 2020, 21:41

Kapitalizm + usa to raj na Ziemi od Iraku po Mineapolis

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:41

W porównaniu z Rosja i komunizmem to raj na ziemi :)

Olo
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:57

przecież w Rosji nie ma komunizmu. Epoki ci się pomyliły albo płyta ci się zacięła.....

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:39

Olo jakbys zauwazył nie napisałem ze w Rosji jest komunizm . Tam masz mafijno-oligarchiczny rząd z Putinem jako ojcem Chrzestnym, Komunizm ciagle jest w Chinach czy KRLD.

mobilny
piątek, 19 czerwca 2020, 17:04

Hmmmm. A w USA co mamy? Republikanie i Demokraci i.....ta sama mafia od dziesięcioleci....demokracja? Ty nie wiesz co to demokracja....

mobilny
czwartek, 18 czerwca 2020, 20:03

....litosci....W KRLD jest w ChRL Nie ma!....

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 07:39

Ciekawa sprawa, że śmieszni ludzikowie z gatunku tych, co rozrabiają w Mineapolis nie robili żadnych protestów ani tym bardziej zamieszek, kiedy w 2007r. kanadyjska policja na lotnisku w Vancouver zabiła bogu ducha winnego Polaka. No ale Polak był biały a jeden z policjantów, którzy go zabili był czarny, więc nie było żadnego powodu do tego, żeby rozrabiać.

Olo
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:59

śmieszni ludzikowie w Polsce też nie protestowali

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 20:33

Śmieszni ludzikowie w sprawie białego Polaka zabitego przy współudziale czarnego policjanta wcale by nie protestowali, bo to nie jest trendy. Ostatnio jednak protestowali w sprawie czarnoskórego, którego zabił biały policjant w USA. Protestów nie było zbyt dużo, bo śmiesznych ludzików jest tutaj na szczęście jakoby mniej niż gdzie indziej. Przypadkiem z Vancouver zajmowała się natomiast nasza dyplomacja, która od tego jest, przy pomocy kilku znających tamtejsze realia prawników. Zajmowała się tym na tyle skutecznie, że winni zabójstwa mimo oporów ze strony Kanady zostali skazani. Całkiem słusznie zresztą, bo jak się ogląda film, to widać wyraźnie, że tam nie byli potrzebni sadyści z taserami. Wystarczyła karetka i ewentualnie psycholog/psychiatra.

;)))
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:40

To wogóle są "Bogu ducha winni Polacy" ?

Zbuta
środa, 17 czerwca 2020, 21:58

akurat w Mineapolis a potem w wielu miejscach na świecie zadymy wszczęli bolszewicy i neoliberałowie. to oni demolowali ulice, niszczyli pomniki, podpalali samochody i okradali sklepy. a tak dla przypomnienia, to nie państwo amerykańskie zabiło tego czarnoskórego kryminalistę, tylko czarnoskóry policjant, który odpowie za swoja zbrodnie.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:43

Po pierwsze zabójca Floyda był biały, po drugie nie był kryminalista, miał jeden 5-cio letni wyrok który dawno odsiedział więc kłamstwa Fox News sobie daruj, po trzecie zamieszki w wiekszosci prowokowali własnie biali ale spod znaku trzech K i podobnych"organizacji".

rydwan
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:21

bracia komuniści jak zwykle pominęli ten fakt ! zapomnieli też o dobrobyci komuny i pustych półkach oraz nic sie niea zrobić ,telewizorach rubin ,Afganistanie i wielu innych przyjemnych rzeczach z komunizmem zwiazanych .

j23
środa, 17 czerwca 2020, 16:05

no coz chinczycy mysla ze indie szybko sie poddadza pod ich naciskiem ,moga sie bardzo pomylic zapewniam ze to nie chlopiec do bicia i zle dla nich to sie moze skonczyc

anakonda
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:23

Hindusów na ziś jest tyle samo co chinczyków tak że może Chiny mogą sie lanie przewiezc.

Los
środa, 17 czerwca 2020, 17:49

Jeśli eskaluje to skończy się jak w 1962.

yjhgjhgkhjkjlj
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:09

Nie wiadomo jak się skończy, tym razem Indie mogą liczyć na wsparcie, być może właśnie dlatego nie podkulili ogona. Nowe kierownictwo Chińskie ostatnio naraziło się swoją politykom wielu krajom.

werte
środa, 17 czerwca 2020, 15:32

Skończyły się kije i kamienie w górach?

Chinek Malinek
środa, 17 czerwca 2020, 15:25

I po to Chińczycy buduja górskie drogi

devlin0
środa, 17 czerwca 2020, 15:09

a my dalej dialogi techniczne i malowanie zwane:"modyfikacja"

FR technologiczne imperium
środa, 17 czerwca 2020, 13:54

Ludzie to jednak zachłanne istoty, bo Chińczycy z Indiami mają spore państwa a kłócenie się o kilka km gór jest dość zabawne. No chyba że w tych górach występują jakieś ultra ważne złoża, aczkolwiek nie słyszałem o tym.

tagore
środa, 17 czerwca 2020, 16:49

Chiny wpadły na pomysł skierowania wody z Himalajów na swoje tereny i chcą dlatego przechwycić całą wyżynę tybetańską ,na co Indie nie chcą się zgodzić.Spojrzenie na mapę wyjaśnia całą kwestię.

Fanklub Daviena
środa, 17 czerwca 2020, 22:35

Ciekawe od kogo się tego nauczyły? Czy aby nie od pewnego rasistowskiego, złodziejskiego krzykliwego państewka bliskowschodniego, ustawicznie wzniecającego wojny? :)

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:44

Jak co to od Rosji, Egiptu czy Etiopii.

Solidni
środa, 17 czerwca 2020, 16:43

Chiny są duże bo podstępnie zaatakowały i okupują swoich sąsiadów np. Tybet.

Fanklub Daviena
środa, 17 czerwca 2020, 22:36

Ciekawe kto podstępnie zaatakował i okupuje 2/3 Meksyku? Na szczęście Meksykanie wzięli się na sposób i odbijają przy pomocy Bomby-D! :)

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:45

Nikt funku, Meksyk napadł na Stany w 1846r i poniósł tego konsekwencje.

plusik
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:17

Tia indianie również a i afroamerykanie co nie co. Miliony bezrobotnych i protesty w tym demokratycznym miłujacym pokój pelnym dobrobycie państwa które chce być ponad wszystkie inne. Nie Dejwi wy nie jesteście demokratycznym państwem

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:42

Plusik czego ze zdania:"Ciekawe kto podstępnie zaatakował i okupuje 2/3 Meksyku" nie zrozumiałes? Wiec albo naucz sie czytac po polsku albo niech ktos ci tłumaczy bo twoje brednie to się do smeitnika nadaja.

Tweets Defence24