Nowa Zelandia wybiera radary. Analogiczny sprzęt trafi na budowanego "Ślązaka"

22 września 2014, 17:18
Radar SMART-S – fot. M.Dura

Marynarka wojenna Nowej Zelandii wybrała trójwspółrzędny radar SMART-S Mk2 firmy Thales dla swoich fregat ANZAC.

Kontrakt z Thales Nederland zawarła firma Lockheed Martin Canada, która będzie prowadziła modernizację dwóch nowozelandzkich okrętów w ramach programu AFSU (ANZAC Frigate System Upgrade). Pierwszy radar ma zostać dostarczony na początku 2016 r., drugi – na początku 2017 r.

Stacja SMART-S będzie pełniła rolę systemu wczesnego ostrzegania dla systemu przeciwlotniczego CAAMM (Common Anti-Air Modular Missile) budowanego przez koncern MBDA. Wcześniej była ona przystosowana na innych okrętach do współpracy z systemami ESSM (Evolved SeaSparrow Missile) i VLS Mica (Vertical Launch MICA).

SMART-S to trójwspółrzędny radar obserwacji sytuacji powietrznej i nawodnej pracujący w paśmie S, o zasięgu 250 km. Jest to stacja wielowiązkowa z elektronicznym przeszukiwaniem przestrzeni w elewacji i mechanicznym w azymucie.

SMART-S to radar, który został wybrany dla okrętu patrolowego ORP „Ślązak”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Errert
wtorek, 23 września 2014, 00:08

Mogą Ślązaka sklasyfikować nawet i jako kuter, ważne żeby miał to co należy. Wkrycie to jedno, współpraca z OPL i NSM to dwa. Potrzebujemy następcy dla Fregat Perry.

vlad
poniedziałek, 22 września 2014, 18:26

Czyli patrolowy Ślązak może szybko stać się uzbrojoną w rakiety korwetą.

ryszard56
poniedziałek, 22 września 2014, 22:11

i oby sie szybko stal ,potrzeba nam kilka korwet nowoczesnie uzbrojonych i wyposarzonych ,jak tez niszczyciele rakietowe

Tweets Defence24