W Izraelu przeprowadzono serię strzelań zmodernizowanego systemu Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła), mających na celu sprawdzenie zdolności do odpierania zmasowanych ataków powietrznych, w tym prowadzonych z wykorzystaniem bezzałogowych systemów powietrznych (BSP). Nowa odmiana Żelaznej Kopuły wejdzie zarówno na wyposażenie izraelskich sił powietrznych, odpowiadających za naziemną obronę powietrzną, jak i marynarki wojennej.
Izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems wspólnie z agencją Israel Missile Defense Organization (IMDO) izraelskiego ministerstwa obrony przeprowadziły w ostatnim czasie serię testów systemu Iron Dome w nowej wersji o poszerzonych zdolnościach do zwalczania celów.
System prowadził strzelania w ramach różnych scenariuszy, przechwytując jednocześnie dużą liczbę dronów oraz pocisków rakietowych. Nowa wersja Iron Dome, systemu pierwotnie przeznaczonego przede wszystkim do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych (C-RAM), ma zostać przekazana izraelskim siłom powietrznym i marynarce wojennej.
Prace nad systemem bardzo krótkiego zasięgu Iron Dome zainaugurowano w roku 2007, a już w 2011 roku przeszedł on w Izraelu chrzest bojowy, kiedy państwo to zostało intensywnie ostrzelane przez ugrupowania terrorystyczne. Od tamtej pory system otwierał ogień jeszcze wielokrotnie, wykonując - jak deklaruje producent - łącznie 2,5 tys. przechwyceń z 90 procentową skutecznością. System został opracowany we współpracy Rafaela z jego spółką zależną mPrest, która opracowała stanowisko dowodzenia BMC oraz izraelską firmą ELTA, odpowiedzialną za stacje radiolokacyjne.
Obecnie system ten jest zdolny do zwalczania - obok celów C-RAM - także samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, precyzyjnej amunicji lotniczej czy BSP. Pierwszym użytkownikiem eksportowym Iron Dome jest armia amerykańska, która niedawno odebrała dwie baterie systemu w jego istniejącej konfiguracji zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej.
Obecnie Rafael wraz z amerykańskim Raytheonem, z którym współpracował przy systemie Iron Dome już wcześniej, przygotowuje się do integracji jego "zamerykanizowanej" z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, aby tak skonfigurowany system oferować w programie IFPC Inc-2I, w ramach którego zostanie wyłonione docelowe rozwiązanie dla obrony krótkiego zasięgu US Army.
Atak saturacyjny to bedzie jak poleca rakiety z 3 Gradow ani pare jak tutaj.
A kto niby dopuści te Grady na odległość strzału?
Jezeli pociski artyleryjskie dolatuja to i grady dolecą. Myle sie?
Może katiusze od razu, albo inne Pancyry...
Grad to przeciez Katiusza
zapominasz ze żelazna kopuła ocenia gdzie rakieta uderzy i czy warto ją zneutralizować. na dodatek 122mm to jest na 20km a na dodatek masz tam małą i niecelną głowicę wiec jest raczej ostrzał obszarowy który zrobi więcej szumu niż szkód
A będą jeszcze do startu tych rakiet istniały?
Hmmm ... jeżeli system jest skuteczny, to dlaczego nie jesteśmy w stanie go kupić ;)))
A po kiego nam system do zwalczania rakiet mających zasięg do 70km i pociskó mozdzierzowych?
@Davien. Czyli, że takie rakiety eksplodują nie bliżej, niż o 70 km od nas ? A jeżeli jednak, to czy Rosjanie nie są w stanie odpalić w nas 2000 pocisków, ale nie dziennie, a w ciągu bardzo krótkiego czasu ? I czy wobec tego nie powinniśmy podjąć faktycznie masowej produkcji antyrakiet ?
Panie ichtamniet po pierwsze Iron Dome zwalcza rakiety o zasięgu DO 70km a nie na zasięgu 70km, ot taka róznica. Po drugie Iron Dome w warunkac wojny symetrycznej sie nie sprawdzi, zwykłe 10 BM-21 posyła w powietrze 400 pocisków. To system dobry dla Izraela czy na Bl Wschód jak go uzywać chca Amerykanie gdzie nie ma takich jednoczesnych nawał ogniowych. Jak juz kupować Iron Dome to nie w tej wersji ale z pociskami jakich używaja na Sa'ar-6 czyli z takimi co moga też zwalczać samoloty i smigłowce( nowa GSN) Narwi nie zastapi a tani nie jest. Do tego niedecyduje tu liczba pocisków ale liczba wyrzutni
Jakich pocisków używają na Sa'ar-6 i które sprawdziłyby się np przeciwko Polonezom?
Na Sa'ar 6 sa uzywane pociski Barak MX i Tamiry w wersji ze zmieniona GSN umozliwiająca też ataki na zwykłe cele aerodynamiczne, taki rakietowy CIWS. Przeciwko Polonezom sprawdziłyby sie natomiast np Stunnery czy Iron Beam ale nie Tamiry które maja zwalczac pociski o zasięgu do 70km
A czemu nie mają niby mieć możliwości zwalczania pocisków o większym zasięgu niż 70km?
Mozliwe ze chodzi o pułap pociskow rakietowych.
Zaraz po Karabachu, Greccy eksperci często gościli w Izraelu i głośno mówiono, że także po broń przeciw dronom. Ale jej jeszcze nie przywieźli. Zastanawialiśmy się czemu i czemu nawet nic nie mówią ? Z artykułu wynika, że takiej broni jeszcze brak i że dopiero jest w trakcie powstawania.
Za co Ci Grecy kupią tę broń i kto to będzie spłacał? Dochody z turystyki w najbliższym roku raczej bedą maleć.
Izrael doświadczy nalotu 2000 rakiet i pocisków dziennie podczas przyszłej wojny z libańskim Hezbollahem, ostrzegł generał dywizji Uri Gordin, przemawiając na konferencji B'Sheva w Jerozolimie, według gazety The Jerusalem Post.
70-80% tych domowych rakiet napędzanych saletrą z cukrem nie będzie lecieć w kierunku zamieszkanych i istotnych celów, więc zostaną zignorowane przez system, jak ma to miejsce obecnie.
70-80 procent tych rakiet wlasnie leci w kirunku twoich zmaieszkalych i istontych celow.
A w jakim twoim urojonym matrixie:))
@lekarz: Ale na pewno podejmie w razie ewentualnej wojny naloty prewencyjne, kiedy napięcie będzie już podprogowe, a do tego ciekawe, nawet jesli prawdą jest że Hezbollah da radę wystrzelić 2000 pocisków dziennie, to przez ile dni będzie mógł to robić?
Jest tutaj też kwestia, że Izrael prowadzi intensywne testy broni laserowej do przechwytywania pocisków, różnej maści w tym w przyszłości pocisków hipersonicznych. Informacje jakie wypływają do mediów od czasu doi czasu, wnioskować można, że system już jest mocno rozwinięty a koszt przechwycenia to jakieś 4.
Można kupić 1-2 tak jak USA i skopiować.
Pufff .... system Iron Dome powstał w ścisłej współpracy z USA z udziałem takich instytucji Jak DARPA czy Raytheon. Dalej, testy sytemu odbywały się na terytorium USA, na poligonie White Sands. Co więcej projekt uzyskał potężne wsparcie finansowe USA. Stąd amerykanie nic nie muszą kupować, dysponując kompletnym know - how na temat projektowania i szczegółów produkcji poszczególnych elementów systemu. Z kolei kupując wspierają finansowanie projektu oraz intensywne prace rozwojowe.
Zakupione wyrzutnie mają chronić budynki rządowe
To dlaczego amerykańscy oficjele głośno krzyczą, że muszą płacić Izraelowi za technologie których rozwój sponsorowali i wspierali technologicznie? Realia są jednak inne niż napisałeś...
Plusem tego systemu jest cena za rakietę ale czy ten system jest w stanie zestrzelić prawdziwą rakietę a nie coś produkowanego w garażu? Nie znam się to zapytam. No i czy to prawda z kodami źródłowymi sprzedanymi do Rosji w czasie wojny w Gruzji. Jak zasięg w porównaniu z innymi systemami, np z CAMM?
Stany Zjednoczone biorą, mimo że mają własne firmy - liderów technologii pocisków rakietowych. Raytheon będzie robił własne kopie/pochodne pocisków do IronDome. To chyba mówi więcej, niż jakikolwiek komentarz jakiegokolwiek anonima z internetu, który może się zna, ale najczęściej nie.
Gurney, ale zobacz do czego chca Stany uzywać Iron Dome? Bo nie jako odpowiednika Narwi, przynajmniej nie na razie ale jako zaawansowany system C-RAM
Nie uważasz że najnowsza wersja Tamira przy niskiej cenie nie pozwoliłaby na uzyskanie wysokiego nasycenia efektorami umozliwiajacymi zwalczanie szerokiego spektrum celów? We współpracy z IBCS duże nasycenie tanimi efektorami może mieć większy sens niż kilkukrotnie mniejsza liczba efektorów o większym zasięgu szczególnie w atakach saturacyjnych z różnych kierunków. Osobiście bardzo mi się podoba podejście Izraela Tamir Stunner i Arrow te same radary dla Iron dome i David sling... Do tego system klasy IBCS i na dziś nic więcej nie potrzebujesz
Iron Dome to system zaprojektowany w USA z przyklejoną nalepką Izraela.
Chyba jednak nie do końca...
zapewne z czasem koszt efektorów będzie spadał i atak saturacyjny będzie można (stosunkowo) tanio bez problemu odeprzeć.
Zgoda, tym bardziej, że Iron Dome jest jednym z efektorów systemu. Tym bardziej, że odpalenie saturacyjnego ataku rakietowego z terytorium południowego Libanu generuje równie bolesną odpowiedź IDF.
ale nie na export
Ciekawe. Co niby Brytyjczycy maja na Falklandach?
Pancyr-S1 też tak potrafi.
@Olgino. Czy to coś z serii "u na pszenica to rośnie jak słupy telegraficzne !" ? (- taaaka wielka ???.... - Nieee, ale rośnie tak samo rzadko)
Potrafi zestrzelić 2000 ptaków? Możliwe, nie ma anałogów w mirie.
Z tym źe nie napewno
Tak, w symulacji komputerowej.