Nowa ustawa wzmocni promocję eksportu uzbrojenia

24 marca 2016, 16:47
PT-91 Rosomak BUmar
Fot. J.Sabak

W Ministerstwie Rozwoju zapadła decyzja o opracowaniu ustawy dotyczącej promocji produktów polskiej zbrojeniówki za granicami kraju. Odpowiedni projekt ma niebawem trafić pod obrady Sejmu. Jest to działanie związane z umieszczeniem polskiego przemysłu zbrojeniowego wśród branż szczególnie promowanych w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” autorstwa wicepremiera i Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z informacjami do jakich dotarli dziennikarze Defence24, zapadła decyzja o opracowaniu dokumentu noszącego nazwę „Ustawa o wsparciu promocji przemysłu obronnego”. Niebawem projekt ustawy ma trafić pod obrady Sejmu. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, z budżetu państwa mają zostanć wyasygnowane środki przeznaczone na promocję zagraniczną polskiego przemysłu obronnego. Znajdą się one w dyspozycji Ministerstwa Rozwoju.

Czytaj też: Zbrojeniówka w Planie Morawieckiego

Informacje, do jakich dotarła nasza redakcja, potwierdził pośrednio szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, podczas debaty „PGZ synonimem innowacyjności Polskich Sił Zbrojnych”. W wypowiedzi dotyczącej przyszłości eksportowej polskiego przemysłu zbrojeniowego powołał się na potrzebę wsparcia działań nie tylko z poziomu MON i zakupów w ramach PMT.

W naszym regionie wzrasta poczucie zagrożenia. Wzrasta więc zapotrzebowanie na wzmocnienie sił zbrojnych. (…) Drugim filarem jest program rozwoju przemysłu autorstwa ministra Mateusza Morawieckiego, w którym polski przemysł zbrojeniowy ma być jednym z kół zamachowych rozwoju nowoczesnej gospodarki. Tak więc wsparcie tego przemysłu popłynie nie tylko z poziomu ministerstwa obrony, ale także z poziomu rządu.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej KON

Jak wynika z tej wypowiedzi, rozpoczęto już odpowiednie działania w zakresie planowania promocji w ramach Ministerstwa Rozwoju i jej ustawowego uregulowania. Prawdopodobnie zostaną one powiązane z szerszym programem zwiększenia nacisku na działania proeksportowe. „Ustawa o wsparciu promocji przemysłu obronnego” może być powiązana m.in. z planami utworzenia podległej Ministerstwu Rozwoju Agencji Wspierania Eksportu (nazwa robocza), której celem ma być skoordynowanie działań rozproszonych obecnie w wielu agencjach i organizacjach odpowiedzialnych za wspieranie promocji i inwestycji polskiego przemysłu za granicą.

Czytaj też: Posłowie o planie wsparcia przemysłu obronnego

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Morawieckiego, Agencja Wspierania Eksportu ma powstać jeszcze w tym roku, łącząc kompetencje m.in. Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej roczny budżet szacowany jest na 200-250 mln zł.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
FTR
sobota, 26 marca 2016, 22:09

Taaaak... Tradycyjnie sobie myśleliście, że rządy prawicowo-katolickie to rządy stawiające na silną armię, bezpieczeństwo itp... głosując na PiS mieliście nadzieję na dobrą zmianę w armii oraz w około armii... a tu głupie pomysły tej ekipy ścigają coraz głupsze inne pomysły i tak w kółko... co chwila coś wychodzi coraz głupszego że aż klnąć się chce..

gość
niedziela, 27 marca 2016, 16:58

Przepraszam ja nie miałem złudzeń, że będzie lepiej. Widać to po kretyńskich zakupach dla naszej armii Hydra, Poprar, czy też kompletnie niezrozumiały zakup Pilicy. Pewnie niebawem reaktywacja T 90 bo przecież związkowcy muszą mieć zagwarantowane miejsca zatrudnienia. W razie W i tak się ewakuują więc co to ich obchodzi....

AS
środa, 30 marca 2016, 07:06

Czy można znaleźć kupców zagranicznych za pomocną ustawy?

qlka
piątek, 25 marca 2016, 07:11

Najlepszą promocją są własne zakupu uzbrojenia w naszych zakładach. Nie można promowa czegoś czego sami nie kupujemy. Najpierw kupmy, potem promujmy i sprzedajmy. Aby nie było jak w 1939, że za granicę sprzedawaliśmy a nie na uzbrojenie własnej armii.

Gescheftfurer
sobota, 26 marca 2016, 20:42

Ten "Twardy" ze zdjęcia przeznaczony jest chyba do zezłomowania, a nie na eksport?

gość
niedziela, 27 marca 2016, 17:04

Też tak sądzę, to wstyd eksponować coś tak tragicznie nieudanego, chyba tylko w muzeum osobliwości.

Felix Edmundowicz
sobota, 26 marca 2016, 20:39

Czy tow. Nagan już zaapiekował się poprzednimi ekipami promującymi polski eksport zbrojeniowy?

Polak
piątek, 25 marca 2016, 00:41

Powstają kolejne instytucje, których kompetencje się pokrywają. Zwiększa się liczba urzędników. W tym biurokratycznym burdelu nikt za nic nie odpowiada. Zamiast likwidować, wszystkie zbędne instytucję, pomnaża się kompetencje, żeby nie było wiadomo kto ile się nakradł.

antyprzekręciarz
piątek, 25 marca 2016, 17:22

Dokładnie! Zmniejszyć o 50% zarządy, rady nadzorcze, urzędników, zlikwidować "fundacje promowania" a zaoszczędzoną kasę dać konstruktorom i inżynierom to będzie co eksportować!

prorok czy co
piątek, 25 marca 2016, 16:11

Od dekad mamy dzięki nowym ustawom zapewnione bezpieczeństwo. Jeszcze kilka ustaw i będziemy światowym liderem.

Janek Kos
czwartek, 24 marca 2016, 22:40

Po co się tak trudzić? Niech obecna władza uchwali ustawę, o obowiązkowym kupnie naszych wyrobów militarnych przez kraje z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Będzie to miało taki sam skutek, a zużyje się mniej papieru i czasu. Powstałe oszczędności będzie można ;przeznaczyć np. na głodujące polskie dzieci, na odbudowę z ruin polskich miast i przedsiębiorstw, budowę pomników ze spiżu, i takie tam.

topaz
czwartek, 24 marca 2016, 22:08

Dobra firma z dobrym produktem rządowej pomocy nie potrzebuje, natomiast tutaj po prostu powstanie rządowa "agencja promocji" z wypasionymi pensyjkami dla pierdzistołków - kumpli królika oraz możliwością atrakcyjnych wycieczek "promocyjnych" do Indonezji czy Malezji, efekt tego będzie równy = 0

Wawiak
piątek, 25 marca 2016, 04:26

Pomocą może być kredyt dla kupującego. Tu dobra firma ma mniejsze możliwości niż państwo.

okm
czwartek, 24 marca 2016, 21:08

powinni ze 200 t-72 zrobic do poziomu Twardego z fotki, na szybko załatałoby to dziurę u pancerniaków

WojtekMat
piątek, 25 marca 2016, 07:22

Ten poziom z fotki woła o pomstę do nieba. Pierwszy lepszy zakład blacharski by lepiej obudował T-72 (na pewno estetyczniej). Wstyd pokazywać taką tandetę. Pomijając wątpliwe walory estetyczne ("fantazyjnie" poodcinana guma i poprzyklejane kostki pancerza reaktywnego, wyoblenia błotników kontrastujące z prostokątnymi dobudowami...) to dalej tylko przestarzały złom. Bo widząc co zrobione jest "na zewnątrz" naprawdę wątpię aby "wewnątrz" postarali się lepiej.

jurek
piątek, 25 marca 2016, 06:15

na zdjęciu jest PT91ex słyszałes juz oczymś takim ?

Azuxet
czwartek, 24 marca 2016, 22:23

Ale ever ever, nie wiedziałem, że potrafimy produkować nieśmiertelne czołgi.. Liczba podobnie jak pomysł z kosmosu

MK
czwartek, 24 marca 2016, 20:15

Jeżeli promocją eksportu ma zająć się rząd i ministerstwo to czarno to widzę.

hawaiian
czwartek, 24 marca 2016, 23:00

to podaj przyklad kraju wsrod najwiecej eksportujacych, w ktorym rzad nie promuje eksportu. glupoty pleciesz chlopie.

Koniu
czwartek, 24 marca 2016, 19:25

Jak sie chce sprzedawac syrenki w cenie mercedesow to zadna ustawa tu nie pomorze.

Extern
czwartek, 24 marca 2016, 20:17

Jak się chce kupować 100 termowizorów rocznie w cenie jednostkowej jak dla produkcji wielkoseryjnej to rzeczywiście tu ustawa nie pomoże.

1andrzej
czwartek, 24 marca 2016, 20:15

Gdańskie czy Szczecińskie? Bo na pewno nie chodzi ci o pomoc.

www
czwartek, 24 marca 2016, 19:14

Buahahahahahahahahaha !!! Jakiego ... eksportu ??? mamy MOŻE 3-5 firmy mogące cokolwiek sprzedać i to prawie wyłącznie do jakichś mikroskopijnych armii mikroskopijnych państewek. Eksport .. :))))))

Max Mad
czwartek, 24 marca 2016, 21:07

No ja cię przepraszam ale WB Electronics ostatnio mega błysnęli wielkim zamówieniem dla USA. Więc może pohamuj swój histeryczny śmiech bo jeszcze coś sobie uszkodzisz.

cerg
czwartek, 24 marca 2016, 21:07

a wsrod tych mikropaństewek USA, które zamontują nasze systemy łączności w swoich pojazdach

fefe
czwartek, 24 marca 2016, 19:40

Przecież była ekspertyza że nasz przemysł zbrojeniowy to nawet Polskiego wojska obsłużyć nie bardzo może a co dopiero eksport :/

Zenobiusz
piątek, 25 marca 2016, 11:18

Wiecie jak kiedyś mówili? "Biuro Podróży Bumar" Teraz będzie: "Podróż Grupowa Zagwarantowana"

GI
piątek, 25 marca 2016, 11:00

Nowa ustawa i tak nic nie pomoże, chyba że zasłużonym, którzy obejmą intratne posady. Problem nie zostanie rozwiązany tylko działaniami promocyjnymi, gdy produkty powstałe w oparciu o przyznane granty na prace koncepcyjno-rozwojowe nie są wdrażane do produkcji bo IU nie jest nimi zainteresowany.

MarcPost
piątek, 25 marca 2016, 13:01

IU nie jest zainteresowany bo de facto nie ma pieniędzy na modernizację techniczną armii. Kręcimy się w kółko jak przed 1939 r na siłę wprowadzając polski sprzęt.

roman
środa, 30 marca 2016, 17:31

W zasadzie każde państwa ma politykę przemysłową i narzędzia wsparcia eksportu. Dla przykładu USA ma eximbank wspierający finansowanie eksportu i jednym z ich najważniejszych klientów jest raczej bogaty Boeing. Nie wspomniano w tym eksporcie uzbrojenia o offsecie. Jeżeli my kochamy offset to inni też raczej nie zrezygnują a co mamy do zaoferowania? Parę ładnych lat temu był już sławetny eksport czołgów do Malezji przez Bumar i chyba to nie był ani sukces techniczny ani finansowy. Mnie zastanawia na co tak wielki budżet? Rzesza ludzi + placówki zagraniczne + co jeszcze? Jeżeli to ma pójść na dopłaty do czegoś co jest niekonkurencyjne to ja dziękuję za taką promocję

AS
czwartek, 24 marca 2016, 17:44

Oby to nie oznaczało wysłania w świat kilku kosztownych podróżników, którzy zamówień i tak nie przywiozą.

X
piątek, 25 marca 2016, 18:54

Nauczyciel pyta ucznia: -Wymień 3 typy uzbrojenia eksportowanego przez Polskę - ??? -Bardzo dobrze!

Tweets Defence24