Nowa rosyjska dywizja tuż obok Alaski

5 września 2016, 14:46
Arktyka
Fot. mil.ru.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że do 2018 r. w rejonie Czukotki ma zostać dyslokowana całkiem nowa dywizja obrony wybrzeża. Jednostka znajdować ma się w bliskości strategicznych lokacji, takich jak Cieśnina Beringa oraz Wyspy Kurylskie.

Decyzja o utworzeniu dywizji obrony wybrzeża na Dalekim Wschodzie ma być pokłosiem rozwiązań opracowanych jeszcze w 2015 r. Zakładały one, według strony rosyjskiej, że stworzone zostanie zunifikowane dowództwo dla całego rejonu Arktyki. Począwszy od Dalekiej Północy, po terytoria zlokalizowane bardziej na południu. Budowanie nowej jednostki będzie ewidentnie kolejnym etapem swoistej militaryzacji Arktyki, którą Rosjanie podejmują w sposób zdecydowany od pewnego czasu. Uzyskując tym samym zdolności wojskowe do blokowania działań innych marynarek wojennych, na tym, coraz bardziej kluczowym dla sfery polityki, ekonomii i wojskowości obszarze.

Oczywiście najbardziej dyskutowane jest nie tyle samo stworzenie nowej jednostki, co jej ulokowanie na północnym wschodzie Rosji, w bezpośredniej bliskości Alaski. Rosjanie wielokrotnie podkreślali, szczególnie w swoich oficjalnych mediach, że takie działania są niejako odpowiedzią na przemieszczenie jednostek należących do państw NATO bliżej ich własnych granic.

Nowa dywizja obrony wybrzeża ma być swego rodzaju formacją eksperymentalną, trudno więc ocenić i określić jej specyfikę. Dotychczas tamtejsze siły zbrojne nie miały w swym składzie podobnej formacji. Zwraca się uwagę jedynie na istnienie 126 Samodzielnej Brygady Obrony Wybrzeża przy Flocie Morza Czarnego. Jednak i ją powołano niedawno, na okupowanym Krymie, w rejonie Perewalne.

Bardziej realne jest odwoływanie się do jednostek stacjonujących w tym samym regionie jeszcze w okresie istnienia ZSRS. Nie jest wykluczone, że zbudowany zostanie ogólnowojskowy związek taktyczny, ze znacznym wsparciem ze strony wojsk artylerii (w tym rakietowej), czy nawet - potencjalnie - włączeniem pododdziałów rakiet taktycznych bądź nadbrzeżnych dywizjonów rakietowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
olo
poniedziałek, 5 września 2016, 17:03

Bardzo dobrze czym dłuższe granice do obrony tym mniejsza siła Rosja na naszej granicy. To wszystko kosztuje grube mld $ których w Rosji brak już na wszystko dlatego ciecia socjalne ale też w armii.

yaro
wtorek, 6 września 2016, 11:44

Przestań bredzić i lepiej poczytaj o rosyjskiej giełdzie ..... tzn., o obrotach na niej

ubawiony do łez olem
wtorek, 6 września 2016, 11:28

To już wersja Block 52+ bankructwa Rosji wg ola. Teraz czekamy na bankructwo Rosji w wersji V z azotkiem galu. A potem olo zaprezentuje nam nową generację - niewidzialne bankructwo Rosji! :-D

edi
poniedziałek, 5 września 2016, 17:01

Ciekawe kto tam będzie służył bo armia FR ma problem z naborem do wojska o czym świadczy coraz więcej ludzi z Czeczeni,Dagestanu i innych części nierosyjskojęzycznych w armii. Ćwiczą sobie bat na własną dupę jak wybuchnie kolejne powstanie na Kaukazie.

edi
poniedziałek, 5 września 2016, 17:00

Ciekawe kto tam będzie służył bo armia FR ma problem z naborem do wojska o czym świadczy coraz więcej ludzi z Czeczeni,Dagestanu i innych części nierosyjskojęzycznych w armii. Ćwiczą sobie bat na własną dupę jak wybuchnie kolejne powstanie na Kaukazie.

Roman
poniedziałek, 5 września 2016, 16:32

Chyba najbardziej przekonywujący jest ostatni akapit powyższej informacji "Bardziej realne jest odwoływanie się do jednostek stacjonujących w tym samym regionie jeszcze w okresie istnienia ZSRS". Głównym miejscem stacjonowania w czasach Związku Sowieckiego jednostek armii na półwyspie Czukockim był rejon portowego miasta Anadyr nad morzem Beringa. Znacznie bardziej na południu znajduje się Pietropawłowsk Kamczacki, gdzie tradycyjnie stacjonują atomowe okręty podwodne Floty Oceanu Spokojnego. Ale Amerykanie też nie zaniedbywali swojej obrony i po drugiej stronie cieśniny Beringa na Alasce w okresie zimnej wojny także utrzymywali znaczne siły zbrojne których liczebność dochodziła do 50 tys ludzi.

Klos
poniedziałek, 5 września 2016, 15:34

Na ruskich trzeba nałożyć maksymalne sankcje i utrzymywać je tak długo aż im wywietrzeje z głowy zbrojenie się na potęgę.

yaro
wtorek, 6 września 2016, 11:40

Jak na razie te sankcje przyniosły odwrotny skutek ....

alex
wtorek, 6 września 2016, 07:55

Jankes gryzie własny ogon Chciałby wypić nasz samogon Zachód wciąż ma chytrą minę Zjadłby chętnie nam słoninę Rusofoby, złe łajdaki Kradną z pola wciąż ziemniaki Chciwy bankier kombinuje Ukraść ruble nam próbuje Za firanką siedzą Żydzi Polak, każdy krok mój widzi W krzakach banderowiec stary Jankes wszystkim śle dolary Gdy w kołchozie idę miedzą Dobrze wiem, Żydzi mnie śledzą Kiedy rankiem piję wódkę Polak sypie do niej trutkę Jak płynę łódką przez Don Leci za mną wrogi dron A w kosmosie jest ukryta Faszystowski satelita

ja
wtorek, 6 września 2016, 07:42

Ja bym proponował utworzyć jeszcze więcej nowych dywizji. Spokojnie, jak Rosja długa i szeroka, można by tak z 10 nowych dywizji powołać do życia. A potem to już, jak dawne ZSRR ... Taki kolos na glinianych nogach.

rolo
poniedziałek, 5 września 2016, 15:12

desant amerykański w rejonie czukotki jest bardzo prawdopodobny a potem szybki marsz w strone Moskwy.ha ha ha

ltp
poniedziałek, 5 września 2016, 21:59

A po żarcie , tak jak Królewca do Polski będą jeździć do USA?

Loniek.
poniedziałek, 5 września 2016, 21:26

Ciekawe na jak długo wystarczy sowietom dienieg ? W ramach odświeżenia podstawówkowej wiedzy z biologii, człowiek może przeżyć bez jedzenia dwa tygodnie. Może zaprawiony człowiek radziecki da radę nawet trzy. Ale co dalej?

Dymitr
wtorek, 6 września 2016, 11:38

@Loniek jesteś niezorientowany, giełda w rosji bije kolejne rekordy, kasa napływa, dogadali się z Arabią Saudyjska w sprawie unormowania cen ropy i ta juz podskoczyła o 5%, lepiej doszkól sie trochę bo bajdurzysz okropnie.

pumx
poniedziałek, 5 września 2016, 21:26

a miech sie ruski mroza

niemandnemo
poniedziałek, 5 września 2016, 21:01

Tak więc Yankees dwa razy się zastanowią, zanim spuszcą ze smyczy psy NATO na Rosję od europejskiej strony. Mogą przeżyć szok wojny na swoim terytorium.

niemandnemo
poniedziałek, 5 września 2016, 21:00

Tak więc Yankees dwa razy się zastanowią, zanim spuszcą ze smyczy psy NATO na Rosję od europejskiej strony. Mogą przeżyć szok wojny na swoim terytorium.

melasa
poniedziałek, 5 września 2016, 20:30

putinowi odbiło kompletnie. Chińczycy zjedzą go na śniadanie za parę lat, bo po tych jego wygłupach nie zostanie mu pieniędzy nawet na onuce

poster
poniedziałek, 5 września 2016, 18:16

Przeciez wiadomo, ze tam bedzie system Bal.

prorok
wtorek, 6 września 2016, 11:32

Bal to będzie mały pikuś. Ale jak Rosja wypowie zakaz rakiet średniego zasięgu i pojawią się tam rakiety na mobilnych wyrzutniach i zasięgu 5500km to USA poczuje się jak Rosja z NATO u granic, bo nie tylko Alaska będzie w ich zasięgu...

Tweets Defence24