Nowa fala uchodźców z Syrii

23 grudnia 2019, 13:35
840_472_matched__q23lka_pgfmb4idlib
Idlib / Fot. MoD USA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł Europę przed "nową falą uchodźców". Erdogan powiedział w niedzielę w Stambule, że ponad 80 tys. ludzi ucieka teraz z ogarniętej walkami syryjskiej prowincji Idlib w kierunku granicy z Turcją.

Od początku grudnia siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada i lotnictwo rosyjskie nasiliły ataki na kontrolowaną przez dżihadystów prowincję Idlib na północnym zachodzie Syrii. Erdogan podkreślił, że jego kraj nie jest w stanie sam poradzić sobie z kolejnym napływem tysięcy uchodźców z Syrii.  Jest przekonany, że powtórzy się kryzys migracyjny z 2015 roku. Dodał, że napływ uchodźców może powstrzymać jedynie przerwanie eskalacji przemocy w prowincji Idlib.

Negatywne skutki tej sytuacji odczuje cała Europa, a zwłaszcza Grecja

Recep Tayyip Erdogan

Władze w Ankarze twierdzą, że przyjęły już 3,7 mln uchodźców z Syrii. Erdogan domaga się od Unii Europejskiej znacznie większego - niż to było ustalone w porozumieniu z UE z 2016 roku - wsparcia i już wielokrotnie groził otwarciem granic dla uchodźców w kierunku Europy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Bartek 1
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:18

Świąteczny prezent od Rosjan dla Europy dostarczony przez Turków

kamyk
środa, 25 grudnia 2019, 17:21

Dokładnie. Co by się Europa nie nudziła.

Dudley
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:11

Skuteczne rozwiązanie to zamknąć granicę z Turcją, ściągnąć wszelkie możliwe posiłki z całego Shengen. Wprowadzić prawo że żaden nielegalny emigrant nie ani jego potomkowie nigdy w życiu nie będą mogli uregulować prawa pobytu na terenie UE. Stworzyć na terenie Syrii obozy dla uchodźców strzeżone przez ONZ, ale nie tak jak w Srebrenicy, czyli ze wsparciem ciężkiego sprzętu i lotnictwa, by nikomu nawet przez myśl nie przeszło nawet zbliżenie się do takiego obozu. A ukrywających się islamistów wywozić pod nos Assadowi. I nie będzie problemu, tak jak w Australii

werte
środa, 25 grudnia 2019, 07:18

Jak niby chcesz skutecznie zamknąć granice z Turcją? To nie Zgorzelec czy Medyka. To dziesiątki wysepek greckich do których można na materacu dopłynąć z Turcji. Jeśli równolegle Turcja rozpocznie w regionie jakąś większą akcję wymierzoną w Grecję - a już o tym ptaszki ćwierkają - wypuszczenie emigrantów będzie jedną ze strategicznych operacji. Turcy teraz łupią kasę na chcących dostać się do UE a gdy otworzą granicę szlag trafi Frontex i jego misję a greckie służby będą zaangażowane w konflikt. Poza tym - co najważniejsze - nadal obowiązującą w UE ideą jest przyjęcie każdego kto pcha się do Europy a teraz zapewne taka akcja pozwoli wymusić lewicy na opornych krajach jak Polska czy Węgry obowiązkowe kwoty emigrantów. Zatem lewica dominująca w Brukseli raczej przychylnie patrzy na groźby Erdogana. Ameryka i NATO będą miały problem a tego wszystkiego oczywiście wyciągnie korzyść Rosja.

soko
wtorek, 24 grudnia 2019, 13:53

Szanowny Panie ponieważ II wojna światowa straszliwie zdeptała los wielu ludzi, aby więcej nie doszło do ludobójstwa zaraz po jej zakończeniu podpisano Powszechną Deklarację Praw Człowieka które przysługują każdemu człowiekowi z racji bytu człowiekiem a Pan chcesz wszystkich pozamykać w obozach ( które się źle kojarzą) Dziś UE sparaliżowana jest przez prawa człowieka z których Pan i Pana dzieci korzystają bez umiaru mają same prawa o obowiązków żadnych. A te prawa bez umiaru paraliżują innych i tu koło się zamyka. Z jednym może się nie zgadzam ,że i chce Pan odwieść Assadowi islamistów ( czy on ich stworzył?) raczej to On wspierany przez Rosję i Iran z nimi walczy. A kto ich stworzył? Mocodawcy z Waszyngtonu... Arabska wiosna nie dotarła dziwnym trafem do Maroka choć była obok. Dlaczego ? Bo Maroko jest posłuszne wujowi Samowi i hojnie kupuje tam broń.

dywersant
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:05

80 tys.- tyle rzekomo niedobitków po ISIS pozostało w regionie... ciekawe co Erdogan miał dokładnie na myśli... hmmm....

Stirlitz
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 20:29

I znów fala uchodźców związana jest dziwnym trafem z nalotami rosjan na cywilną infrastrukturę w Syrii: szkoły, szpitale, przedszkola, osiedla mieszkalne... zrobili sobie poligon na cywilach by przy okazji znów namieszać na Zachodzie, bo przecież uchodźcy do rosji nie pójdą, bo po co?

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 18:05

Przeciez nie wycofali sie ot tak sobie z konwencji genewskiej o ochronie cywilów.

Milutki
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 19:50

Wzajemne traktowanie UE-Turcja w sprawie uchodźców nie jest uczciwe na niekorzyść Turcji. Państwa UE takie jak Francja chcą prowadzić swoją politykę w Syrii ale negatywne konsekwencje w postaci uchodźców Turcja ma wziąć na siebie chroniąc kraje UE. UE musi się dokładać do utrzymania rosnącej liczby uchodźców i wspólnie z Turcją szukać politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego.

Młam
wtorek, 24 grudnia 2019, 16:26

UE nic nie musi. A co sądzą poszczególne kraje Europy o poczynaniach Erdogana w Syrii pokazały nakładając embarga na broń kontraktowaną do Turcji. Nawet wydawałoby się niewiele znaczący ban Finlandii zabolał Turków mocno. Uchodźcy są teraz "medialni", ale karty silniejsze ma tutaj Europa;)

Milutki
środa, 25 grudnia 2019, 12:30

Turcja nie jest więzieniem dla Syryjczyków , jak chcą jechać dalej to pojadą , wtedy to już jest problem Europy i Europa musi coś z tym zrobić , a ze Europa zamiast współpracować z Turcją tylko stawia zadania to na tym traci, na embargu za nieposłuszeństwo Turcji również

Dred
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 23:29

A ile euro przytulił pan Recep od podpisania umowy? Już się dokładamy do wojny prowadzonej przez tego nowego Adolfa...

Milutki
wtorek, 24 grudnia 2019, 13:24

Armia turecka wkroczyła do Syrii gdy w Turcji było już kilka mln uchodźców. Adolf to tylko w Europie, na razie nie ma nowego

Tweets Defence24