Nowa Epoka na ćwiczeniach Zapad-2021 [ANALIZA]

22 września 2021, 07:39
9189675_original
Na pierwszym planie wieża robota Uran-9. W tle wieża Epoka bojowego wozu piechoty B-19. Fot. mil.ru
Reklama

Podczas ćwiczenia Zapad 2021 na poligonie Mulino zaprezentowano w akcji pluton zmodernizowanych pojazdów BMP-3 wyposażonych w wieże bezzałogowce Epoka ( ros. Эпоха). Jest to nowy, potężny system uzbrojenia rozważany również jako wyposażenie nowych bojowych wozów piechoty Kurganiec-25. Wieża Epoka jest uzbrojona w nową automatyczną armatę 57 mm, karabin maszynowy 7,62 mm oraz 12 pocisków kierowanych.

Pokaz w którym wykorzystano pojazdy B-19, czyli głęboko zmodernizowane BMP-3 z nową wieżą obserwował m. in. prezydent Rosji Władimir Putin oraz przedstawiciele innych państw sojuszniczych, biorących udział w ćwiczeniach Zapad-2021, takich jak Indie czy Białoruś. Wraz z bojowymi wozami piechoty zaprezentowano w akcji również współpracujące z nimi bezzałogowce pojazdy bojowe (roboty) Uran-9, które wzbudziły jak się wydaje większe zainteresowanie mediów. Ich uzbrojenie jest jednak znacznie bardziej tradycyjne i składa się na nie armata automatyczna 30 mm, 4 pociski kierowane Ataka oraz 12 granatników termobarycznych Trzmiel-M (RPO-A). Pojazd ten został sprawdzony bojowo w Syrii, ale użytkownicy nie byli z niego szczególnie zadowoleni. Choć siła ognia robi wrażenie, to pojawiały się liczne problem ze sterowaniem, łącznością, celnością i zdolnościami do przemieszczania w trudnym terenie. Pojawiały się też liczne awarie, szczególnie w zakresie układu napędowego i zawieszenia.

W przypadku pojazdu B-19 tego typu problem z pewnością się nie pojawią. Wykorzystano w nim podwozie dobrze znanego, sprawdzonego bojowego wozu piechoty BMP-3 w których zmieniono jedynie rozmieszczenie załogi, ze względu na zastosowany moduł bezzałogowy z armatą 57 mm zamiast standardowej, dwuosobowej wieży z niskociśnieniową armatą 100 mm i automatyczną armatą 30 mm. kład pojazdu  dobrze nadawał się do zabudowy wieży bezzałogowej, gdyż w przedniej części posiada ontrzy miejsca wyposażone w  odrębne włazy. W standardowej konfiguracji środkowy zajmował kierowca a dwa boczne dwóch żołnierzy desantu. Reszta piechoty zajmuje miejsca w tylnej częsci pojazdu, za koszem wieży. W wariancie bezzałogowym brak jest kosza, więża jest całkowicie bezzałogowa i odseparowana od przedziału desantowego co pozwala na pomieszczenie desantu w części tylnej, natomiast dowódca i działonowy zajmują miejsca po obu bokach kierowcy. Układ ten przypomina rozmieszczenie załogi w czołgu Armata.

Reklama
Reklama

Wieża Epoka, czyli niepozorna rewolucja

Na pierwszy rzut oka wieża Epoka nie robi szczególnie dużego wrażenia, szczególnie w porównaniu z uzbrojeniem standardowego BMP-3 które składa się ze 100 mm armaty służącej do wystrzeliwania pocisków kierowanych i sprzężonej z nią armaty automatycznej kalibru 30 mm. Jednak nowa wieża, to nie tylko 57 mm armata, ale całkiem nowa koncepcja uzbrojenia oparta na większym spektrum środków ogniowych lepiej dobranych do zadań.

Przede wszystkim wieża ma być wyposażona w nowoczesny system wykrywania, śledzenia i identyfikacji celów, który wspomaga załogę nie tylko w procesie celowania ale również w wyborze optymalnych środków ogniowych. Dzięki temu ma być możliwe jednoczesne używanie dwóch kanałów ogniowych. W kwestii uzbrojenia Epoka daje kilka interesujących opcji.

Podstawowe uzbrojenie stanowi armata 57 mm, jednak nie jest to jak we wcześniejszych modelach wież kolejna wariacja na temat armaty S-60, czy lżejszy wariant armaty na amunicję 57 x 347 mm. Zastosowano całkiem nową armatę w tym samym kalibrze, ale zasilaną krótsza amunicją 57 x 93 mm. Jest ona czasem określana jako amunicją hybrydowa, gdyż stanowi coś pośredniego pomiędzy nabojem armatnim a granatnikowym. Ma to swoje uzasadnienie w historii broni w jakiej została zastosowana. Armata LSHO-57 wykorzystana jako główne uzbrojenie w wieży Epoka zaczynała swoją historię jako granatnik automatyczny AGS-57 mm przeznaczony dla jednostek powietrznodesantowych, gdzie ostatecznie nie przyjęła się.

image
Pojazd B-19 w akcji i jego uzbrojenie.
1 - pocisk kierowany 9M133M Kornet
2 - pocisk kierowany Bułat
3 - nabój 57 x 93 mm do armaty LSHO-57. Obok widoczny pocisk podkalibrowy wraz z sabotem.
Fot. mil.ru 

Specyficzną cechą LSHO-57 jest relatywnie krótka lufa długości 40 kalibrów pozbawiona hamulca wylotowego oraz możliwość prowadzenia zarówno ognia bezpośredniego jak i stromotorowego. Zasięg skutecznego ognia sięga 6 km a wśród dostępnych rodzajów amunicji znajdują się zarówno podkalibrowe pociski przeciwpancerne jak i amunicja odłamkowo-burząca czy zapalająca. Ze względu na relatywnie duży kaliber możliwe jest też zastosowanie amunicji programowanej. Z armatą sprzężony jest standardowy karabin maszynowy 7,62 mm, natomiast do eliminacji silnie opancerzonych lub szczególnie niebezpiecznych celów przeznaczonych jest łącznie 12 pocisków kierowanych należących do dwóch typów.

Kornet i Bułat – rakietowy tandem

Kolejną nowością w uzbrojeniu wieży bezzałogowej Epoka jest zastosowanie dwóch różnych pocisków kierowanych. Podstawowym uzbrojeniem przeznaczonym do rażenia ciężkich pojazdów opancerzonych takich jak czołgi przeciwnika są 4 umieszczone na bokach wieży wyrzutnie pocisków kierowanych Kornet-M. Jest to szeroko stosowany, jeden z najnowszych rosyjskich pocisków naprowadzanych laserowo o zasięgu 8 km w wersji przeciwpancernej i do 10 km w wariancie termobarycznym oraz odłamkowo-burzącym. Penetracja tandemowej głowicy kumulacyjnej to co najmniej 1300 mm pancerza po eliminacji osłon ERA. Amunicja tego typu zapewnia skuteczne zwalczanie czołgów przeciwnika, ale też innych celów z dużego dystansu. Pocisk jest jednak dość kosztowny i Rosjanie uznali, że zbyt potężny do eliminacji wielu celów, szczególnie nieopancerzonych ale wymagających szybkiego i precyzyjnego porażenia.

Do tej kategorii należą m. in. stanowiska broni przeciwpancernej przeciwnika, umocnione stanowiska ogniowe i budynki czy lekkie pojazdy opancerzone, śmigłowce oraz bezzałogowce. Do ich likwidacji opracowano znacznie mniejszy, lżejszy pocisk o kryptonimie Bułat, którego testy miały zakończyć się w 2020 roku. W obecnej chwili brak jest potwierdzonych informacji na temat jego szczegółowych parametrów czy osiągów. Został on zaprezentowany podczas wystawy Armia-2017 wraz z pociskiem Kornet i nabojem do armaty LSHO-57, co pozwala mieć ogólne pojęcie o jego układzie i możliwościach. Co do układu jest to pomniejszony pocisk Kornet z tym samym układem naprowadzania, ale o co najmniej trzykrotnie mniejszej masie.

BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.
BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.

Epoka wyposażona jest w wysuwaną ze stropu po lewej stronie wieży wyrzutnię pocisków Bułat w układzie 5+3, która przykryta jest w pozycji marszowej pancerną klapą. Najprawdopodobniej, podobnie jak w pociskach Kornet, dostępne będą różnego typu głowice, takie jak kumulacyjne i termobaryczne, co jest dziś w przypadku rosyjskiej pocisków kierowanych niemal standardem i pozwala na zwalczanie szerokiej gamy celów.

Podsumowując możliwości ogniowe bezzałogowej wieży Epoka, dysponuje ona armatą-granatnikiem kalibru 57 mm, czteroma  kierowanymi pociskami przeciwpancernymi Kornet i ośmioma lekkimi rakietami kierowanymi Bułat oraz karabinem maszynowym 7,62 mm. Pozwala to na zwalczanie szerokiej gamy celów, jak przekonują Rosjanie, równocześnie z wykorzystaniem broni lufowej i pocisków kierowanych dzięki wsparciu cyfrowego systemu kierowania ogniem. Przede wszystkim jednak koncepcja ta zdaje się dość złożona pod względem logistycznym jeśli nowe systemy uzbrojenia, czyli armata LSHO-57 i pociski Bułat nie zostaną szerzej zastosowane .

Oba systemy zdają się mieć znaczny potencjał bojowy i mogą być skuteczne w zwalczaniu szerokiej gamy celów. Szczególnie ciekawe jest zastosowanie w bojowym wozie piechoty armaty zdolnej zarówno do rażenia ogniem bezpośrednim celów opancerzonych na dystansie powyżej 1000 metrów jak też celów powierzchniowych ogniem stromotorowym. Duży kaliber pozwala też na użycie amunicji o programowanym punkcie detonacji, co zwiększa skuteczność wobec celów powietrznych czy znajdujących się za osłoną. Natomiast konstrukcja i znacznie mniejszy odrzut niż standardowej armaty 57 mm pozwala na instalację jej na lżejszych pojazdach. Otwiera to różne kierunki rozwoju, nie tylko w ramach tego systemu uzbrojenia. Sama wieża bezzałogowa Epoka, oprócz wariantu na podwoziu BMP-3 rozważana jest również jako uzbrojenie ciężkich pojazdów opancerzonych Kurganiec-25 i T-15 Armata.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 159
Reklama
dropik
sobota, 25 września 2021, 13:29

Ten podkalibrowy jest jednak interesujacy. Mozna zalozyc , ze ma dobre parametry mimo , że armata niby mało mocna ;)

ito
sobota, 2 października 2021, 19:01

Pewnie dobre- to znaczy penetracja na poziomie do 120-150 mm RHA. Kasuje wszystko poniżej MBT i ciężkiego BWP- ale na nie ma ppk-i. Ciekawa koncepcja. ZSU 57-2 jako pojazdy wsparcia sprawdzały się idealne- nie radziły sobie tylko z czołgami- tu, jak widać, na ten problem znaleziono radę.

Davien
poniedziałek, 27 września 2021, 19:10

Ma kiepskie parametry bo krótka łuska daje krótki rdzeń a krótka lufa mała prędkość wylotowa co tragicznie wpływa na penetrację. Dlatego dowalili mu 12 ppk.

dropik
sobota, 2 października 2021, 22:27

Ok. Działa jak z 30mm

zagłodzony propagandą
sobota, 25 września 2021, 10:33

Za to u nas wywołano sztuczny konflikt aby zastraszyć społeczeństwo i poprawić sondaże. To dopiero zbrodnia i jeszcze nie koniec tego cyrku

Sssssssss
piątek, 24 września 2021, 20:55

Na zdjęciu przedstawiającym pociski widać jak duży jest pocisk pełnokalibrowy i jak mały jest ładunek miotający widać też jak mały przy tym kalibrze jest pocisk podkalibrowy co przy większym ładunku miotącym powinno dać penetrację wystarczającą do niszczenia nawet dość ciężko opancerzonych BWP. Chyba to jest powodem nazwy armato-granatnik która jest dość mylna ale też dość charakterystyczna dla rosyjskiego stylu tworzenia nazw. Wygląda to bardziej na konstrukcję typu działek automatycznych z możliwością zmiany kalibru na większy lecz tu zastosowano tylko ten większy.

Nikt
sobota, 25 września 2021, 13:08

No właśnie amunicja APFSDS raczej poziomem penetracji od 30mm nie będzie odbiegać(zachodniej, nie wschodnich APDSów), więc nijak nie nada się do pokonania cięższych BWP

dropik
wtorek, 5 października 2021, 12:38

czyli puma od przodu bezpieczna , reszta już niekoniecznie

Sssssssss
niedziela, 26 września 2021, 23:09

Sorki, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Jako dość ciężko opancerzone BWP rozumiem nasze Rosomak oraz przyszłe Borsuki, oba w wariantach dopancerzonych, nie pływających. Te są dla mnie najbardziej interesujące w takich rozważaniach. Nie miałem na myśli naprawdę ciężkich BWP. Niestety w komach często zbyt niechlujnie piszę i niezbyt precyzyjnie.

Tak
piątek, 24 września 2021, 12:45

Rosyjskie Drony z AI są w stanie odróżnić czołg od samochodu i BMP i użyć odpowiedniej broni, aby go zniszczyć

xXx
piątek, 24 września 2021, 19:39

Ciekawe czy odróżnią człowieka od Marsjanina? A tak na poważnie, to czego to nie potrafią rosyjskie pojazdy? Tak było 100 lat temu, tak jest obecnie i tak zapewne będzie za sto lat (oczywiście jeśli Rosja będzie jeszcze istniała). A tak zupełnie na poważnie, to gdyby nie dostawy amerykańskiej broni w czasie II WŚ, o dzisiaj nie byłoby Rosji. Takie to mieliście pojazdy i uzbrojenie.

droma
sobota, 25 września 2021, 09:15

a niewidzialny czołg i niewidzialny dobrobyt do dzisiaj szukają w rosji-kaput ...

ech Mykoła, Mykoła
sobota, 25 września 2021, 17:06

Znowu Mykoła mylisz Rosje z Ukrainą.

Davien
piątek, 24 września 2021, 17:06

Tak jak Ka-52 na pokazach ?:))

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 22:06

W atakach "blue on blue" akurat USA jest absolutnie nie do pobicia i nie ma sobie równych i to od kilkudziesięciu lat, co najmniej od skutecznego zbombardowania gen. Lesleya J. McNaira w Normandii (ku radości amerykańskich żołnierzy zresztą, bo był autorem takich "popularnych" reform jak nie wymienianie całych jednostek, które poniosły ciężkie straty, nowymi tylko uzupełnianie strat w doświadczonych żołnierzach "świeżakami", skrócenie czasu szkolenia z 17 tyg. do 12 tyg. i jako artylerzysta latami blokował uzbrojenie amerykańskich czołgów w skuteczniejsze działa ppanc, gdyż uważał, że od niszczenia niemieckich czołgów jest artyleria a nie czołgi i dopiero po jego śmierci Shermany dostały lepsze armaty, ale wbrew davienowym bajaniom, tylko 256 Shermanów USA zdążyło dostać lepsze działa przez zakończeniem wojny w Europie, z wiadomymi skutkami dla amerykańskich pancerniaków...). Zresztą najpierw strzelanie a potem sprawdzanie w co się strzelało jest częścią amerykańskiej "kultury"... :D

yaro
czwartek, 23 września 2021, 20:09

Turcja nie może zgodzić się z ciągłą presją USA w kwestii zakupu rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400, umowa z Rosją została sfinalizowana i nie zostanie zmieniona, oznajmił turecki przywódca Tayyip Erdogan. - Niech najpierw USA naprawią swój błąd, że nie sprzedały nam F-35 pod pretekstem S-400. Trwała presja z powodu S-400 jest niedopuszczalna, nie możemy się z tym zgodzić. Umowa z Federacją Rosyjską została zrealizowana, nie ma drogi powrotnej - powiedział Erdogan tureckim dziennikarzom podczas wizyty w USA.

Gruszwik
piątek, 24 września 2021, 12:59

Ten sam prezydent nie uznał wyborów do dumy na Krymie. Rzecznik Rosji zareagował adekwatnie czyli wyraził oburzenie.

Davien
piątek, 24 września 2021, 12:00

A co USA obchodzi co wygaduje Erdogan. Nic i tak Turcja juz ze Stanów nie kupi bo dostała CAATSA w prezencie:)

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 22:09

I dlatego Turcja ma własne drony, zamiast kupować w USA i je nawet z powodzeniem eksportuje, rugując amerykańską konkurencję z rynku... USA jak dotąd natomiast nie potrafi zastąpić tureckich producentów komponentów do F-35, więc Turcja ma wszystko co najlepsze: offset za F-35 bez konieczności kupowania tego bubla... :D

Tomi
czwartek, 30 września 2021, 18:52

Takiego "bubla" Rosja nie jest w stanie wyprodukować nawet za 20lat. Dopiero co skopiowała i to nieudolnie F22 wystarczy porównać powierzchnie odbicia radarowego.

Trzcinq
piątek, 24 września 2021, 20:35

Ankarę i Moskwę G interesuje co myśli Waszyngton

antyDavien
piątek, 24 września 2021, 13:43

i tylko USA na tym straciło ...

xXx
piątek, 24 września 2021, 19:42

Co ty w ogóle porównujesz? USA straciło? Co niby straciło? Kim jest Turcja dla USA? Turcja to plankton dla USA. A w dłuższej perspektywie Turcja straci. I to duuuuuuuużo. Bardzo dużo!

Davien
piątek, 24 września 2021, 17:07

A niby co stracili?? NIC za to Turcja wszystko:)

LMed
sobota, 25 września 2021, 11:02

NIC, wszystko - dziecinada.

gonić pastuchów
piątek, 24 września 2021, 16:51

A Turcy się śmieją z frustrata rzucającego sankcjami na prawo i lewo w ostatnim amoku.

Chyży Rój
czwartek, 23 września 2021, 13:58

Nową epokę można będzie w Rosji ogłosić wtedy, gdy takie manewry po raz pierwszy odbędą się na trzeźwo.

Człowiek Zagadka
czwartek, 23 września 2021, 18:18

No, to samo można powiedzieć o żołnierzach pewnej armii na polskiej ziemi, których nabitych jak działo znaleziono w klubie ze striptizem. Co to za kraj, hmmmm? Podpowiem: Nie Rosja.

xXx
piątek, 24 września 2021, 19:43

Co oznacza, że dobrze się czują na polskiej ziemi:)

AA
czwartek, 23 września 2021, 17:34

Znasz ten "bul".

Ciekawy
czwartek, 23 września 2021, 10:21

A jakie śruby na klapie silnika, da się odkręcić? Czy jakiś wynalazek ze zrywalnymi łbami i żeby bebechy z silnika odzyskać trzeba się bawić z nawiertkami? A sam silnik to z merca,Volvo? A sterowanie,do radę kabel OnG i pulpit np.od hds podłączyć?

podbipięta
czwartek, 23 września 2021, 10:20

Ludziska myślą że jak to ma kal. 57 to ma większą przebijalność niż 30 mm a to kicha,To jest w zasadzie granatnik przeciwpiechotny ze świetną ( to prawda ) ammo odłamkową i nic poza tem.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 22:10

O co zakład, że żaden amerykański 30mm nie dorówna przebijalnością temu rosyjskiemu 57mm w wersji ppanc? :D

Davien
wtorek, 28 września 2021, 08:00

Istotnie zachodnie 30mm maja o wiele większa penetracje od tego rosyjskiego ogryzka:)

asdf
czwartek, 23 września 2021, 18:29

chodzi o to ze po Czeczenii zglaszali uwagi na to ze 30mm jest za slabe na niektore sciany

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 22:28

Chodzi o to, że współczesne SKO jest bardzo precyzyjne, można więc sobie pozwolić w 57mm na takie fanaberie jak zapalniki zbliżeniowe czy kosztowną programowalną amunicję, co w czasach dronów i PGM jest niezwykle potrzebne a w 30mm niewykonalne lub bez sensu. A AH-64 mogą zapomnieć wtedy o zwalczaniu rosyjskich wojsk zmotoryzowanych. Natomiast jak śmigłowiec ma zwalczać bez widoczności z 15+ km cel podświetlony przez dron, to jak pisałem, śmigłowiec szturmowy staje się bez sensu, bo to samo może zrobić tani pickup z tą samą rakietą a pickup nie kosztuje tyle co nowoczesny myśliwiec wielozadaniowy, mający nieporównywalnie większą siłę bojową od helikoptera szturmowego. Nie bój się nic: przeczytaj w sieci jak Rosjanie dywagowali czy zastąpić AKM AK-74 - jakie wnikliwe analizy statystyczne z uwzględnianiem szokująco dużo scenariuszy praktycznych przeprowadzali. Skoro przechodzą na 57mm to znaczy, że ma to głęboki sens i jest bardzo opłacalne. Było na tym portalu jak Rosjanie ćwiczą czołgistów do strzelania ogniem pośrednim. Zobaczysz co będą potrafiły te "granatnikoarmaty" 57mm przy użyciu dronów, datalinków i nowoczesnego SKO... Ponadto 30mm powyżej 1-1,5km są niecelne, 57mm z nowoczesnym SKO będą dużo celniejsze na dystansach dla 30mm niedostępnych. Sądzę że do przyjęcia 57mm przyczyniły się doświadczenia z Syrii, bo 57mm będzie pozwalać BWP walczyć z piechotą przeciwnika na dystansach większych niż dostępna dla większości ppk piechoty a przy 30mm o tym zapomnij. :D

dropik
czwartek, 23 września 2021, 13:29

dlatego pewnie nie bedzie w użyciu lub będzie nielicznym wozem

dim
czwartek, 23 września 2021, 09:39

Jakoś nie odnoszę wrażenia, że polski przemysł nie potrafiłby budować podobnych wozów bojowych. Gdyby zamawiano je. Jeśli mylę się, proszę Panów o sprostowanie, gdzie mylę się ?

piątek, 24 września 2021, 10:19

Prywatne firmy tak państwowe nie

Rain Harper
piątek, 24 września 2021, 00:07

Na szczęście nie potrafi, bo to byłby regres. Granatnik zamiast armaty, ruska kopia białoruskiej kopii francuskiej termowizji, brak stabilizacji przy strzelaniu w ruchu, rakiety o przestarzałym naprowadzaniu, etc

ech te leniwe trolle
sobota, 25 września 2021, 21:35

Czemu oni tak zaniedbują wasze szkolenia? Co post z wiadomego stadka to kompromitacja. No i gdzie "samokształcenie"?

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:45

A po kiego nam kiepsko opancerzny BWP z granatnikiem zamiast porzadnego działka. Polska skonstruowała własne BWP.

?
czwartek, 23 września 2021, 17:36

No,które to, to nasze?A może pomyliłeś z waszymi?

Davien
piątek, 24 września 2021, 12:02

Ano taki Borsuk na poziomie do którego wasze BMP dorównac nie sa w stanie rosjaninie:)

M
czwartek, 23 września 2021, 08:10

Po co bijecie pianę? Polska ma ZAKAZ rozwijania nowoczesnych technologii, w szczególności militarnych. Dbają o to "lobbyści" z Niemiec, Rosji, USA, Izraela, WB, Francji. Mamy wspaniałych polskich inżynierów, mamy pieniądze, ale mamy też "polityków" którzy słuchają "lobbystów". Niestety...

Franz
piątek, 24 września 2021, 12:11

Moze by tak podac jakies zrodla tej sensacyjnej wiesci o "zakazie". Czy podsluchales to w ubikacji sejmowej? Czy tez to jakas instrukcja z kremla zeby wywolywac u polakow frustracje i klotnie?

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:46

Kolejny co nie ma pojecia o temacie a jedynie jadem pluje.

Trzcinq
piątek, 24 września 2021, 20:36

Prawdę pisze a jadem to ty plujesz widząc wszędzie Rosjan davirabi

piątek, 24 września 2021, 09:14

Dawid, jadem plują węże, ja jestem człowiekiem. "Tematem" zajmuję się od ponad 30 lat. Uważam się za patriotę i serce mnie boli, że w Polsce Polacy nie mogą decydować o własnym bezpieczeństwie. Jeśli to ciebie nie obchodzi, to może zmień forum na bardziej egzotyczne. M

Def20
czwartek, 23 września 2021, 14:55

takich sobie wybieramy. Więc.......

czwartek, 23 września 2021, 14:20

A jak nie słuchają to jest TSUE

pol
środa, 22 września 2021, 22:13

Najwiekszy nas bład to brak bunkrów a mozna by w tani sposób budowac je jako podziemne strzelnice jedna na gmine. W czasie pokoju wykozystywali by ja policjanci czy inni chetni czy tez przetrzymywac zwykli obywatele bron nawet w czasie wyjazdu zagranicznego .Druga rzecz to brak pojazdów ewakuacji chemicznej np .Pancernych ciezarówek zabierajacych do 20 osób ,mysla o wojnie a schowac sie nawet niema gdzie aby przezyc w razie skazen a tym bardziej transportowac . Jesli ludzie nie przetrwaja skazenia to kto bedzie walczył i nic wam po tych wszystkich zakupach .Zbroimy sie od d....strony . Wietnamu pomimo braku broni walczył bo mieli tunele bron to nie wszystko dobra obrona to juz połowa sukcesu.

prawdziwy itd.
czwartek, 23 września 2021, 12:38

Mamy, to Barbakamy w Krakowie i Warszawie, tw.Zamosć,MRU,Wał Pomorski,kompleks Osówka,Olbrzym,zamek Książ,a i Osinobusów u nas multum.

Bren
czwartek, 23 września 2021, 12:33

litości!!!!!!

Waldek
czwartek, 23 września 2021, 12:05

Jakaś prowokacja, czy próba żartu? bunkry? a co to ma być I wojna? do przetrzymywania broni na wyjazd zagraniczny? Cóż za bezsens...ktoś musiałby pilnować,a zwykle strzelnica jako obiekt nie posiadający cennego wyposażenia nie musi byc tak mocno chroniona jak broń... pancerne ciężarówki ewakuacji chemicznej? naprawdę? tego potrzebujemy na teraz? bardziej to kretyńskie niż duże okręty dla MW...tunele...dżizus...to może zróbmy pola ryżowe jeszcze...co z tymi skażeniami? nie mamy satelitów zobrazowania, za to wojska przeciwchemiczne-a jakże...a co jest bardziej potrzebne? w sytuacji użycia BMR, i tak konflikt od razu się zakończy...

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 30 września 2021, 11:15

Nie pamiętasz naszego jenialnego ministra obrony Zdradka Sikorskiego, który za równowartość ok. 5 mld USD chciał wybudować "Polski Pentagon" odporny na atak głowicą termojądrową? Może "pol" to jego pseudonim na tym forum? :D

Wolnomyśliciel
środa, 22 września 2021, 21:05

Wygląda na znakomicie uniwersalny pojazd. Pełne spektrum środków ogniowych. Pozazdrościć tej ogniowej uniwersalności. Mają bata na wszystko. Szkoda, że nasz MON ma tak wąskie horyzonty myślowe, że nie jest w stanie wymyślić nic choćby w połowie równie interesującego. A my moglibyśmy np. adoptować skróconą lufę 35mm KDA. Żeby od razu mieć amo programowalne, dla zwalczania celów powierzchniowych i bliskich dołożyć granatnik 40mm z Tarnowa, ze 2 szt Spike oraz np. dodać 2 kontenery WW-4 po 4szt 70mm rakiety kierowane laserowo, nad którymi od paru lat niby pracuje Mesko, i które może kiedyś MON zamówi. Aż muszę tu przypomnieć naszego "Kobuza" czyli ZSMU70 którego badania miały zakończyć się w... 2011 roku. Nie byłoby to aż tak dobre jak Epoka ale czemu by nie mieć podobnego wozu wsparcia?

Rain Harper
czwartek, 23 września 2021, 01:38

Zsmu jest stabilizowany?

to złom
czwartek, 23 września 2021, 00:41

Jasne. Uwierzę jak zobaczę sukces sprzedażowy. Odkąd pamiętam ruskie pokazują sprzęt który niet analoga i jakoś nikt go nie kupuje :)

DoDo
środa, 22 września 2021, 20:03

U nas głęboko zmodernizowane ...ups...odmalowane... BWP-1...potęga i moc...

Rain Harper
czwartek, 23 września 2021, 01:33

Jak zobaczysz BWP-1 odmalowany, z BMS i VLS na Brimstone i Pioruny, to ci mina zrzednie.

Posterunkowy
środa, 22 września 2021, 18:46

No to profesory od strategi,, a co my mamy oprócz ustnej wypowiedzi zakupów uzbrojenia u jankesa

......
czwartek, 23 września 2021, 04:34

....Nazywa to się Dyplomacjia.

.....
czwartek, 23 września 2021, 04:33

Czekać i grać na 4erech fortepianach – Rosyjski, Niemiecki, NATOwski, i Amerykański

Krzywy
czwartek, 23 września 2021, 13:25

Człowieku, my na jednym - polskim - fortepianie fałszujemy od 1989...

viper
piątek, 24 września 2021, 12:54

Zawsze to jakiś postęp. Do 1989 r. na polskim fortepianie grali Sowieci i ich pachołkowie. Fałszowali tak, że upadła cała gospodarka.

real
środa, 22 września 2021, 18:46

Zamiast armaty na podwozu 2S1 Gozdik morznaby zamatowac taka wierze bezzalogowa z armata 50mm i rakietami Brimstone czy Spike ER2.

dropik
czwartek, 23 września 2021, 07:12

jak zawsze znajdzie się jakaś sierota po BWP-1 lub goździku ;)

Nikt
środa, 22 września 2021, 21:13

Po co?

sss
środa, 22 września 2021, 17:45

Czekam na 100mm w rosyjskim BWP i 16 PPK.

ech te leniwe trolle, nawet Wiki nie chce się poczytać
środa, 22 września 2021, 21:40

Naprawdę? Toż to już BMP-3 sprzed 30 lat ma działo 100mm.

Nikt
środa, 22 września 2021, 19:23

Było już 100mm i 38ppk #PDK

darco
środa, 22 września 2021, 19:09

Chyba przespałeś mocno temat BWP 3 z 1988 roku uzbrojony był między innymi w 100 mm armatę 2A70 i ppk raczej też tam nie brakowało

Palmel
środa, 22 września 2021, 16:51

Rosjanie po smutnych doświadczeniach w Syrii z 30mm działkiem w pancyrach zwiększyli kaliber do 57 mm a szybkostrzelność do 120 strzałów na min

DefBot
czwartek, 23 września 2021, 11:35

Mieli jakieś smutne doświadczenia z 30 mm działkiem w Syrii? Napisz więcej, pośmiejemy się razem.

Spokojny
czwartek, 23 września 2021, 10:09

Ile potrwa wystrzelanie całej jednostki ognia? Śmieszy to epatowanie szybkostrzelnością, to ma znaczenie tylko do pewnego poziomu... A pocisków pewnie 3 razy mniej niż przy kalibrze 30mm.

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:48

Pancyr do działek 2A38 zabierał 1200sztuk amunicji i miał szybkostrzelnośc zdaje się 2800 strz/min.

Endżinir
środa, 22 września 2021, 14:23

Właśnie w to powinniśmy inwestować. W bezzałogowe wierzę żeby jak najbardziej zredukować liczbę załogi. W ten sposób przy tej samej liczbie żołnierzy zwiększymy liczbę pojazdów. Dziwne, że nikt na świecie już w 2015 nie poszedł w tym kierunku mimo dostępnej technologi. Teraz usa, Rasija, żydzi i szwaby coś tam dłubią a my to już po wojnie w 2040/50 może. My zawsze mamy czas, wpierw trzeba kieszenie napchac z danin obojętnie kto by to nie był.

Kacperek
piątek, 24 września 2021, 13:03

Wierzę czy wieże. Oczy bolą.

Wa
czwartek, 23 września 2021, 00:20

... nie wiem co dzisiaj paliłeś, ale przypomnę: najlepsza jest ta broń , której wróg nie zna (no może też żeby nie była tak tajna, że należy ją spalić przed użyciem , jak karabin p.panc produkcji pl w 39. roku...

prawdziwy itd.itd.
czwartek, 23 września 2021, 12:31

UR(ugwaje) powstrzymały czołgi 1.Frontu Ukrainskiego na szosie do Lwowa iczolgi Guderiana w Lasach Janowi kich.Ur Podhalan pohanowaly zapal Słowaków pod Limanowe.m.Do końca walk w 39'.

Bynek
środa, 22 września 2021, 16:02

https://www.defence24.pl/poznanska-modernizacja-bwp-to-uzupelnienie-dla-borsuka

Nikt
środa, 22 września 2021, 15:53

Bezzałogowe wieże w jaki niby sposób zmniejszają liczbę załogi? I wieże bezzałogowe są stosowane/opracowywane, w tym u nas, choćby ZSSW-30

asdf
środa, 22 września 2021, 15:50

po wojnie 2040/50? juz sie kotluje a u nas jak zwykle mamy tylko wspaniale plany

plw
środa, 22 września 2021, 15:49

Nie wierzę

PLw
środa, 22 września 2021, 14:20

Dzień dobry Defence24.pl, jak to często piszę , brak korekcji - dziś bije po oczach . Naprawdę lepiej jest wrzucić do publikacji byle jak , jak jest , niż przeczytać przed ? Pozdrawiam Stare rzeczy jak 6 stycznia 20201 roku czy (Depp Supporting Fire); to już zostawiamy jak jest, trochę śmiesznie

;)))
czwartek, 23 września 2021, 09:21

Z roku 20201 i stare ???

PLw
czwartek, 23 września 2021, 20:54

I chyba nie głębokie (głobękie?) ;))

Apek
środa, 22 września 2021, 14:01

Trzeba przyznać że wsadzenie takiego modułu z takim uzbrojeniem do BMP-3 to świetne, stosunkowo tanie i nowoczesne rozwiązanie, a siła ognia większa od każdego BWP na świecie. Nic dziwnego że z Rosją na lądzie nikt równać się nie może.

czwartek, 23 września 2021, 14:26

A jak ładnie się pali...

środa, 22 września 2021, 21:28

W ilości psiadanego złomu z pewnością nikt z Rosją równać się nie może

Joker
czwartek, 23 września 2021, 14:58

Trafione w 10

andys
czwartek, 23 września 2021, 09:59

Z tym można sie zgodzić. Stary złom poradziecki trafia powoli do hut, albo uzyskuje drugie życie. Rakiety do P-300 przerabiane sa na imitatory celu Faworyt.

asdf
środa, 22 września 2021, 15:56

slowenski Odin ma podobna wieze Odin570 montowana na T72 i juz by go 57ka z BMP3 nie ruszyla musialby odpalac PPK, hmm a gdybysmy mieli jeszcze na swoim T72 taki system jak Sztora automatycznie oddajacy strzal w zrodlo promieniowania laserowego to byliby praktycznie calkowicie wylaczeni, wlaściwie to nie musi być nawet 57mm na BWP wystarczyłaby nawet 30tka.

Hanys
środa, 22 września 2021, 13:50

BWP Borsuk wygląda przy tym bardzo biednie i archaicznie.

Krzywy
czwartek, 23 września 2021, 13:27

Borsuk nie jest do wyglądania.

Davien
środa, 22 września 2021, 18:33

Hanysku i Borsuk rozwali tego BMP bez większego problemu.

dropik
czwartek, 23 września 2021, 07:21

Tygrysy i pantery niby były lepsze , a i tak dostały bęcki od t34. Oczywiście borsuk by rozwalił bmp3 , ale tylko w WoT bo tylko tam takie pojedynki mogą zachodzić.

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:52

Tygrysy i Pantery wybijały T-34 całymi setkami bez wiekszego problemu podobnie jak inne rosyjskei czołgi. 1400 tygrysów i 5000 Panter wytłukło ponad 43 tys samych T-34 nie liczac reszty.

Dropik
piątek, 24 września 2021, 12:49

no o tym piszę. oczywiście nie setkami, co najwyzej dziesiątkami, o ile były w stanie dotrzeć na pole boju. 43tys załatwionych przez tygrysy i pantery, a drugie tyle przez pozostałe pancery ,stugi paki i pancerfausty oczywiscie , oczywiście;)

wert
poniedziałek, 27 września 2021, 22:02

Sowieci w czasie wojny łącznie wyprodukowali 96 tyś czołgów i dział panc, stracili w boju 83,5 tys czołgów i 13 tys dział panc. Co by się stało gdyby nie otrzymali 12,7 tyś czołgów alianckich?

dropik
środa, 6 października 2021, 07:57

liczby z wiki :xD , zapomniałeś dodać ,że całkowita ilość czogów i dział pancernych wynosiła 131,7 czyli wg twojej metody na koniec wojny mieli do dyspozycji 34 tys sztuk . Tyle, że takie obliczenia nie mają sensu bo tak to nie działa, jak by Jakiś doktór to liczył :P. Same liczby też na oko są prawdziwe bo dział pancernych bylo mniej niż 9 tys , ale jesli dodać su76 to nagle robi sie ich ok 22 tys.

Plw
czwartek, 23 września 2021, 23:31

Davien , zapędziłeś się w skrócie myślowym , jakby nie istniały działa przeciwpancerne , ale oczywiście to co napisał dropik nie trzyma się kupy.

:)
czwartek, 23 września 2021, 17:40

Bzdurzysz.Ekspercie specjalisto.

ech ta dzika Montana
czwartek, 23 września 2021, 18:04

Taki bełkot to u niego norma. Musiało go mocno "wytłuc" na grzbiecie rumaka przy doglądaniu stada.

BUBA
środa, 22 września 2021, 23:02

Załoga Borsuka bedzie miotać na 5 km wiaderka p-panc z Mocą Yedi dostarczoną wprost z magazynów w Fort Trump:).............................................................................................................. .............................................................................................................................................................. Borsuk to stodoła przy BWP-1, BWP-2 czy BWP-3. Ślepy z zaćmą by tylko w niego nie trafił... Youtube: "Borsuk pokazał swoje możliwości" - jest wyższy od Leoparda 2 i od Andersa.........

dropik
środa, 6 października 2021, 08:00

Może i borsuk jak stodoła ale, wiesz ilość krasnolódków potrzebnych do BWP, jest nie wystarczająca.

Trzcinq
czwartek, 23 września 2021, 17:17

Jak każdy zachodni BWP Borsuk jest lepszy od każdego ich BMP jednak Ich BMP dzięki uzbrojeniu może skopcic Borsuka ale podobnie sprawa ma się z Lynx Puma czy CV 90. BWP to jeden z wielu elementu całego trybiku zwanego SZ

BUBA
piątek, 24 września 2021, 20:45

BWP to tylko transporter piechoty - a im jest większy i wyższy to i szanse rosna na to, że ta piechota nie dojedzie do celu żywa........................................................ ...................................................................................................................................... Koncepcja Andersa bije na głowę to coś poza wymogiem pływalności. Na szczęście Rosjanie spłodzili w chorym widzie Kurgańca wiec nie tylko my mamy chore pomysły.............................................................................................................

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:51

Dzecko, zasięg skutecznego działania dla tego BWP-3 to ok 1500m i musi widzieć cel by uzyc swoich ppk, Borsuk na 4km może sobie strzelac bez problemu Spike-ami siedząc za jakąś zasłoną wiec bedzie ciekawe polowanie na kaczki z Borsukem jako mysliwym:))

BUBA
piątek, 24 września 2021, 08:15

Wziąłem pod uwagę żołnierza piechoty z PPK. Będzie miał łatwy, słabo opancerzony i duzy jak stodoła cel do trafienia.............................................................................

viper
wtorek, 28 września 2021, 12:12

Na ruskie ppk wystarczy system przeciwlaserowy i odpalenie granatu dymnego.

Davien
piątek, 24 września 2021, 17:14

Wow tyle że te twój zołnierz z ppk tez dalej sobie nie postrzela( warunki polskiego teatru działań) i dalej musi widziec cel od chwili odpalenia do dolecenia ppk do Borsuka. A pociski z Mk44 leca znacznie szybciej od ppk:))

BUBA
sobota, 25 września 2021, 16:49

Jak widzi operator cel to moze próbować........................................

Davien
poniedziałek, 27 września 2021, 19:26

Jak operator ppk widzi Borsuka to i Borsuk widzi jego żwłaszcza że ten od ppk swieci jak latarnia w nocy laserem:)

darco
środa, 22 września 2021, 21:14

A ile tych Borsuków jest już w uzbrojeniu ?

ipif
środa, 22 września 2021, 21:06

oba są do bani bo nie mają pocisków przeciwokrętowych, no bo przecież nie pozostać bezbronny jak pływa

drom
środa, 22 września 2021, 21:02

Borsuk taki skuteczny? To dlaczego Wojsko Polskie i Amerykanie przegrali wojnę z Talibami w Afganistanie i musieli uciekać w popłochu z tego kraju?

viper
piątek, 24 września 2021, 14:17

Po pierwsze: Amerykanie wyszli z Afganistanu w terminie ustalonym z talibami, pierwotnie miało to nastąpić do 1 maja tego roku. Po drugie: obcięli koszty prowadzenia bezproduktywnego konfliktu, pozyskane środki inwestują w nowe środki bojowe i zwalczanie skutków covid dla amerykańskiej gospodarki. Po trzecie: przerzucili problem talibów na państwa sąsiadujące, tj. Chiny, Rosję i Iran.

i choćby przyszło 10 Davienów faktów nie zakłamią
piątek, 24 września 2021, 21:17

Ale choćbyś jak Davien zaklinał rzeczywistość i 1000 razy fakty są dla was nieubłagane. Amerykanie uciekali w takiej panice, że musieli personel ambasady ewakuować śmigłowcami (coś a la Sajgon). Ostateczny termin -co do dnia i godziny -wyznaczyli im talibowie (czy coś takiego było w przypadku wycofywania się wojsk ZSRR? Nie.) i amerykańska armia bojąc się dużych strat robiła wszystko aby go dotrzymać-nawet porzucając własnych afgańskich "pracowników". A "przerzucenie problemu" na Chiny, Rosję, Iran? Jak będzie trzeba to właśnie ci wymienieni "wciągną talibów nosem" nie pozostawiając tam kamienia na kamieniu.

viper
wtorek, 28 września 2021, 12:20

Sowieci już tam byli i jeśli coś wciągali czy brali, to jest to odpowiedź na liczbę narkomanów wśród "afgańczyków". Choć raczej nie nosem, a strzykawką.

i choćby przyszło 10 Davienów faktów nie zakłamią
piątek, 1 października 2021, 13:37

Jak wojska ZSRR były w Afganistanie to mudżahedinów uzbrajał cały "zachodni" świat z USA na czele i ówczesnymi przydupasami via Pakistan. Gdyby Rosja po 2001 r. zachowała się podobnie i wsparła talibów w 00 tego co zrobiły wcześniej USA Amerykanie i reszta NATO uciekałaby z podkulonym ogonem nie w 2021 r. a góra w 2005 roku. A co do wątku "strzykawki" to nic nie pobije ilości narkomanów wśród "wietnamczyków".

Wojtek
czwartek, 23 września 2021, 09:35

@drom: bo nie mogli stosować sowieckiej taktyki - rozjeżdżanie ludzi z wiosek gąsienicami. Proste?

Sadze ze nie
czwartek, 23 września 2021, 09:10

Bo amerykanie sie wycofali, a na nie zostało zrobic nic innego jak to samo? Akurat nasz sprzet w afganistanie nie był zły.

Davien
czwartek, 23 września 2021, 07:46

Zwiewali w panice to Rosjanie z Afganistanu a mudżahedini ich kałachami poganiali.

amok trolla jak widać trwa
piątek, 24 września 2021, 17:01

Gnali - fakt, że kałachami - ale twoich idoli a zdjęcia helikopterów nad ambasadą w Kabulu ewakuujących w panice amerykańskich dyplomatów będą śmieszyć świat jeszcze przez dekady. I choćbyś tu się zes.ał faktów nie zmienisz.

.......
czwartek, 23 września 2021, 04:27

Bo 20 lat wystarczy. Amerykanie mogli by siedzieć w Afganistanie dalej jak by chcieli. Ale podleli suszna decyzjię, że to nie ma sensu. Przeciesz sa głosy w US, że popełnili bład strategiczny który będzie miał konsekfencjie strategiczne.

Bania
środa, 22 września 2021, 16:14

Ruski wynalazek to przy Borsuki archaiczny zabytek.

asdf
środa, 22 września 2021, 21:20

raczej sa w tej samej kategorii plywajacych BWP ktora wyklucza ich z bycia dobrymi pojazdami na miare XXIw

Trzcinq
czwartek, 23 września 2021, 17:18

Bzdura. A jaki BWP jest na miarę 21 wieku

asdf
czwartek, 23 września 2021, 18:32

Puma, Lynx, Ajax nawet CV90 ale nie ta wanna na gasienicach

Davien
piątek, 24 września 2021, 12:08

A w czym niby te BWP sa lepsze od Borsuka poza pancerzem, a i to nie wszystkie?

xXx
piątek, 24 września 2021, 19:49

No właśnie! Są lepsze w .... marketingu.

Strateg NATO
środa, 22 września 2021, 13:50

Oni tak a my zwiększymy wagę pojazdów!

Cumshoter
środa, 22 września 2021, 13:31

Jeden celny strzał z karabinu wz. 35 i tą wieżą można najwyżej straszyć dziki w Białowieży.

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:54

Nie ma szans ,przedni pancerz BMP-3 wytrzymałby spokojnie pocisk z UR-a podobnie jak zapewne boczny.

Extern
piątek, 24 września 2021, 16:17

To nawet nie było tak że UR miał przestrzelić pancerz, on miał głównie oderwać odpryski metalu z wewnętrznego pancerza aby poranić załogę. Dlatego operatorów szkolono tak żeby strzelali w miejsca gdzie siedzi załoga. Dlatego właśnie tak szczelnie trzymano w tajemnicy tą broń. Było bowiem bardzo łatwo zniwelować wszelką skuteczność tej broni choćby przez proste wyłożenie wewnętrznego pancerza czymś co by zatrzymało te drobne odłamki.

Davien
poniedziałek, 27 września 2021, 19:32

Extern, pancerz BMP-2 wytzrymuje amunicje ppanc NATO 7x51mm z boków i tyłu a 14,5/23mm z przodu i nie ejst to taki pancerz jak w PZ I/II wiec Ur nic by nie zrobił z przodu a i może z boków i tylu. Ur przebijał do 33mm z 100m, teraz popatrz sobie na penetrację dzisiejszych broni a pod nei jest robiony pancerz.

Jarocky
środa, 22 września 2021, 18:16

Celny... Ale prawda to nie tylko odnośnie owej wieży. Tak naprawdę rusznica każdego typu z pociskiem termicznym wyeliminuje jak nie sama wieże, to elektronikę sterująca chyba że mają system autogaszenia obok sterownika...

Trzcinq
środa, 22 września 2021, 13:18

No no a teraz piszcie jakie to jest słabe bo przestarzałe itp. A na koniec napisze wam że pancerz przegrał la z pociskiem

Davien
środa, 22 września 2021, 18:34

W rosyjskich wynalazkach na pewno bo penetracja tego armatogranatnika jest słaba

czwartek, 23 września 2021, 10:18

Dawaj Bradley na test

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:56

Spokojnie rozwali tego BMP-3 z odległosci ponad 500m z działka a ten Bradleyowi ta pukawką może poobijać pancerz.

podbipięta
środa, 22 września 2021, 23:27

Ludzie myślą że jak kaliber 57 to na pewno ma lepszą przebijalność od 30 mm a tu kicha...

biedny mały pastuszek John z Montany (3 przyczepa w 8 rzędzie)
środa, 22 września 2021, 21:43

Ach ta słaba "penetracja". Rok temu na parkingu przy autostradzie w wykonaniu Micka była "mocna". Co nie?

czwartek, 23 września 2021, 07:48

A co zboku po roku podzłeś po poprawkę bo ci się spodobało?:)

biedny mały pastuszek John z Montany (3 przyczepa w 8 rzędzie)
piątek, 24 września 2021, 17:02

Pomyłka w adresie. Wam się obu podobno się podobało.

Rain Harper
środa, 22 września 2021, 12:51

Łyknie Warmate i się zrobi Iwanom ciepło.

X
środa, 22 września 2021, 11:32

Czy gry wojenne typu world od tanks dostarczane przez Białoruś maja swój udział w tworzeniu sztucznej inteligencji lub stosownych algorytmów dla budowanych pojazdów wojskowych w Rosji??!

Levi
czwartek, 23 września 2021, 14:31

Pewnie tak. Tyle że w to grają dzieciaki a nie czolgisci

Reaper
czwartek, 23 września 2021, 10:27

Tego nie wiem, ale na pewno udaje się im od czasu do czasu wyciągnąć to i owo od pożytecznych idiotów, jak chociażby dokumentację prawdziwą Challenger-a 2, jak ostatnio.

Davien
czwartek, 23 września 2021, 16:57

To nie w WoT a w War Thunder czyli grze rosyjskiej.

WD-39
środa, 22 września 2021, 18:39

Na 200% A co, grywasz? ;)

Rain Harper
środa, 22 września 2021, 18:00

Tak, zwłaszcza boty stanowiące 75% graczy...

Dkdkdkffj
środa, 22 września 2021, 10:58

A my mamy BWP-1 i co najbardziej napawające dumą wciąż z tym samym uzbrojeniem

PKM
środa, 22 września 2021, 10:56

Brawo

Eee tam
środa, 22 września 2021, 10:27

Fajne. Skopiowali z cyklu filmów Terminator.

Puzon
środa, 22 września 2021, 10:02

"Pojazd ten został sprawdzony bojowo w Syrii, ale użytkownicy nie byli z niego szczególnie zadowoleni. Choć siła ognia robi wrażenie, to pojawiały się liczne problem ze sterowaniem, łącznością, celnością i zdolnościami do przemieszczania w trudnym terenie. Pojawiały się też liczne awarie, szczególnie w zakresie układu napędowego i zawieszenia." --- jak zwykle napiszecie tylko nie wszystko .... pojazd przeszedł testy w Syrii wykryto wady i wady te zostały poprawione przez producenta dlatego też właśnie te pojazdy (już poprawione) wzięły udział w tych ćwiczeniach ....

Levi
czwartek, 23 września 2021, 14:32

No przecież pisze że nie wzbudziły zachwytu

Dżon Mejson
środa, 22 września 2021, 15:30

Potwierdzenia poprawności wykonanych poprawek brak, chyba że były drugi raz w Syrii.

Tyle w temacie
środa, 22 września 2021, 16:41

Poprawki były zapraszam do lektury rosyjskie portale

Tweets Defence24