Nowa broń dla rosyjskich snajperów

28 października 2020, 15:14
800px-ASVK_Kord-M_6V7M_-_4thTankDivisionOpenDay17p2-29
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jedna z górskich jednostek rozpoznawczych wchodzących w skład 49 Armii Południowego Okręgu Wojskowego otrzymała nowe  wielkokalibrowe karabiny wyborowe ASWK-M i samopowtarzalne karabiny wyborowe SWD-M.

Wspomniana jednostka ma stacjonować w autonomicznej Republice Karaczajo-Czerkiesji, która jest położona w zachodniej części Kaukazu Północnego. Z tego powodu ma ona charakter górski, a jej żołnierze oprócz klasycznego szkolenia w zakresie rozpoznania przechodzą także szkolenie wysokogórskie. Oprócz nowej broni wyborowej żołnierze tych pododdziałów mają otrzymać ulepszoną wersję karabinków automatycznych AK-74M, która jest wyposażona w tłumiki płomienia i latarki taktyczne.

Oba wspomniane typy karabinów wyborowych stanowią modernizację  i wersję rozwojową eksploatowanych od lat i popularnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych ASWK i samopowtarzalnych karabinów wyborowych SWD. Są wdrażane od kilku lat do służby liniowej w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gdzie zastępują wcześniejsze modele tych karabinów.

ASWK/ASWK-M został przyjęty przez rosyjski resort obrony na uzbrojenie rosyjskiej armii pod nazwą 6S8 Kord w czerwcu 2013 roku. Od tego czasu karabiny te miały okazje zadebiutować bojowo m.in. w wojnie domowej w Syrii. Karabin ten jest bronią antysprzętową, co oznacza, że jest on przeznaczony do zwalczania lekko opancerzonych celów, w tym pojazdów i obiektów, a także siły żywej za zasłonami itp. Z tego powodu w klasycznym zwalczaniu siły żywej jest on uzupełniany przez samopowtarzalne karabiny wyborowe takie jak SWD/SWD-M.

Karabin ten jest bronią powtarzalną w układzie bullpup z hamulcem wylotowym. Zasilany jest z pudełkowego magazynka standardową amunicją kal. 12,7 × 108 mm. Długość całkowita karabinu wynosi 142 cm przy lufie o długości aż 100 cm, a jego masa bez amunicji i przyrządów obserwacyjnych to 12,5 kg. Mechaniczne przyrządy celownicze są zamontowane na specjalnym pałąku, który jest również wykorzystywany jako uchwyt podczas przenoszenia broni.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Bursztyn
czwartek, 29 października 2020, 13:31

Po co im ten tłumik ognia? Czyżby komora ZAWODZI HAHAHAHA

Max
piątek, 30 października 2020, 19:06

To raczej hamulec odrzutu

ito
piątek, 30 października 2020, 13:07

Strzel sobie RAZ ze stosunkowo lekkiego karabinu na półcalowy nabój, a będziesz wiedział po co mu ten HAMULEC WYLOTOWY.

Jasio
piątek, 30 października 2020, 12:09

To nie jest tłumik ognia.

Spinacz
czwartek, 29 października 2020, 20:38

Nie zdradzają swojej pozycji podczas oddawania strzału

Fanklub Daviena
czwartek, 29 października 2020, 22:44

Nie tylko: zmniejsza olśnienie wzroku i przyrządów optycznych strzałem.

Obserwator
czwartek, 29 października 2020, 01:41

Wielkokalibrowy karabin wyborowy AWSK Kord został wprowadzony na uzbrojenie snajperów Sił Zbrojnych FR w 2013 roku. Jest to broń powtarzalna w układzie bezkolbowym (bullpup ), zasilana nabojami kal. 12,7 x 108 z magazynka o pojemności 5 sztuk. Masa karabinu bez optyki i amunicji wynosi 12,5 kg. Szybkostrzelność praktyczna wynosi do 12 szt./min. Zasięg skuteczny tej broni wynosi 2 km. Broń wyposażona jest w celowniki optyczne do działania w dzień i w noc, jej zasięg skuteczny wynosi 2 km. Wykorzystywana jest standardowa amunicja kal. 12,7 mm: przeciwpancerno -zapalająca BZ i BZT-44, specjalna B-32 i BZT-44M oraz snajperska 7N34. Różnego rodzaju pociski pozwalają na niszczenie sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych oraz tzw. siły żywej wyposażonej w osłony balistyczne. Doświadczenia bojowe zdobyte w Syrii wskazują ponadto, że jest to skuteczna broń kontrsnajperska...

Davien
czwartek, 29 października 2020, 11:43

Broń panie obserwator powstała w 1997r a w 2013 weszła dopiero do uzbrojenia sił zbrojnych FR . Oryginalna nazwa to KWSK

Obserwator
piątek, 30 października 2020, 23:21

Proponuję panie davien dowiedzieć się czegokolwiek na temat rosyjskiego uzbrojenia, w tym broni strzeleckiej. Wielkokalibrowy karabin wyborowy АСВК (ASVK) wchodzi w skłąd tzw. kompleksu snajperskiego 6С8 «Корд» (6S8 Kord)...

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 października 2020, 11:17

ZM Tarnów to hamulec rozwoju tego typu uzbrojenia. Bo celność, kiedy sam musisz nabój przeładować, po oderwaniu wzroku od celu. Od tego jednego MSPO z samopowtarzalnym karabinem wyborowym MSBS z Łucznika, PGZ przyznał monopol na produkcję luf karabinowych dla ZM Tarnów. Czemu? Bo ZM Tarnów protestował. MSBS z Łucznika już nie widać w kalibrze karabinów dłużej. Przypadek? Nie. Dziś Rosjanie dostają nowoczesną broń snajperską i wyborową. Samopowtarzalną w miejsce ręcznie powtarzalnej. Taką jak Brytyjczycy i Amerykanie produkowali już dawno temu, a ci produkują je nawet w wersji w pełni automatycznej. ZM Tarnów dalej sprzedaje do WP wiadomo co. Gdyby tylko PGZ była prywatną spółką a nie państwową... w ZM Tarnów byłoby trzęsienie ziemi zwolnień wśród zatrudnionych.

bez
piątek, 30 października 2020, 22:07

W internecie garand thumb prowadzi wywiad z Panem z SOCCOM który zajmował się wprowadzaniem nowych karabinów snajperskich mk22 ASR i LMT do wojska i podaje co nimi kierowało wybierając takie mechanizmy.

Fan
piątek, 30 października 2020, 20:08

Proszę się zapoznać dlaczego używa się karabiny z zamkiem slizgowo-obrotowym i wtedy się wypowiadać. Broń po pierwsze jest dużo celniejsza a po drugie cichsza przy zastosowaniu tłumika dźwięku. Po strzale z broni z samoczynnej dochodzi efekt odrzutu spowodowany przeładowaniem, czyli cofnięciem się zamka w tylne położenie i wprowadzenie naboju do komory nabojowej.

yaro
środa, 28 października 2020, 20:21

The National Interest 25 października 2020 r Nowe mikro-drony: kolejna rosyjska superbroń? Sprzęt został tak zaprojektowany, aby zwiększać świadomość sytuacyjną każdego żołnierza, ułatwiać prowadzenie misji bojowych, a nawet minimalizować poziom wysiłku fizycznego poszczególnych żołnierzy, jednocześnie zmniejszając zagrożenie ich życia. Sprzęt można również zintegrować z technologią mikro-dronów, która zostanie połączona z zautomatyzowanymi systemami sterowania na poziomie taktycznym. Może to zapewnić obrazy z kamer dronów, które są przesyłane i wyświetlane na hełmie żołnierza lub goglach wraz z poleceniami, mapami terenu i innymi ważnymi informacjami - coś w rodzaju rozwiązania „Google Glass” na polu bitwy. Rosyjskie wojsko opracowuje nową generację sprzętu bojowego, który można zintegrować z nowymi mikrodronami, aby zapewnić zautomatyzowany system dowodzenia na poziomie taktycznym. Taki sprzęt został tak zaprojektowany, aby zwiększać świadomość sytuacyjną każdego żołnierza, ułatwiać prowadzenie misji bojowych, a nawet minimalizować poziom wysiłku fizycznego poszczególnych żołnierzy, jednocześnie zmniejszając zagrożenie ich życia. „Jeden z obecnie realizowanych projektów badawczo-rozwojowych, realizowany na zlecenie dowództwa Wojsk Lądowych, zakłada stworzenie nowej generacji sprzętu bojowego, w tym elementów zwiększających możliwości fizyczne personelu, takie jak bojowe i specjalne egzoszkielety, a także integracja robotów bojowych i pomocniczych, rozpoznania i ataku bezzałogowych statków powietrznych małej i microklasy "- wyjaśnił w czwartek dowódca sił lądowych generał armii Oleg Salyukow. TASS poinformował, że rosyjski dostawca obrony Rostec pracuje nad nową generacją sprzętu bojowego o nazwie Centurion, która zastąpi obecny sprzęt piechoty Wojownik. Tworzy go jeden z oddziałów firmy, Centralny Instytut Badań Naukowych Inżynierii Precyzyjnej „Tasniitochmash”. Rosyjskie wojsko ogłosiło plany dostarczenia pierwszej partii sprzętu Centurion do sił specjalnych do 2025 r.

orayu...
czwartek, 29 października 2020, 14:23

Akurat w tamtych regionach, świadomość sytuacyjna i nie tylko żołnierzy nie ma sobie równych w skali co najmniej planety. Wspiera, ułatwia, zmniejsza i zwiększa w zależności od potrzeb, żadne czary. Zmyślasz z jednym! Nie są do tego wymagane monitorki, okularki i inne tego typu zbędne gadżety. Z powodzeniem stosowana od zawsze technologia nakładania się wielu obrazów to po prostu system sa-mo-gon, a zmodyfikowane odpowiednio dane trafiają bezpośrednio do głowy.

codybanks
środa, 28 października 2020, 22:53

To raczej film animowany co może być w dalekiej przyszłości !!! Na you tube pełno takich filmów !!!

Rain Harper
środa, 28 października 2020, 22:26

Można te dorny rozpoznać po charakterystycznym zbiorniku na węgiel i elektronice lampowej.

sża
czwartek, 29 października 2020, 06:06

A co to są te "dorny" na węgiel?

yaro
środa, 28 października 2020, 20:02

Można im tylko pozazdrościć, ich przemysł daje im wszystko .... każdy element uzbrojenia ....

piątek, 30 października 2020, 13:08

yaro. Słowianie... Jestem dumny, że należę do tej wspaniałej słowiańskiej RASY która wykazując wyższość zachowała w nienaruszonym stanie swój język, religię, obyczaje, literaturę, kulturę, sztukę... I to pomimo 250-letniej niewoli Mongołów, pomimo 500-letniej niewoli Litwinów i 300-letniej niewoli Polaków... Pomimo Szwedów, Krzyżaków, Tatarów, Litwinów i Polaków, pomimo Turków, Napoleona i Hitlera. .... Pomimo hekatomby 1917. Pomimo eliminacji przez koszer ZŁO 60 mln rusińskich Słowian w tym całą rosyjską elitę łącznie z carem i jego rodziną. Pomimo zagrabienia przez ZŁO całego dorobku 1000-letniej Rosji. Pomimo wywiezienia za granicę przez Ż niezliczonych dzieł sztuki, kosztowności i innych zrabowanych dóbr.

Buczacza
środa, 28 października 2020, 22:07

Zazdroszczę im każdego dnia Naprawdę wolności wypowiedzi i demokracji. Legendarnego dobrobytu, dróg, infrastruktury i służby zdrowia. A przede wszystkim inteligencji ludzi, którym tak bardzo odpowiada taki kraj.

andys
czwartek, 29 października 2020, 09:46

Rzeczywiscie, opisany przez ciebie kraj ,moze byc duma obywateli.

bender
czwartek, 29 października 2020, 15:01

Jeśli można czuć dumę z nowej pary butów raz na dwa lata, to masz rację. Tylko taka duma musi trwać dwa lata do czasu kolejnych zakupów.

USA
środa, 28 października 2020, 19:59

Dobry sprzęt z lat 90 tych ale od tamtego czasu dużo się zmieniło.

ostatni sprawiedliwy
środa, 28 października 2020, 18:49

Ten ASWK/ASWK-M dziwnie do Tor'a podobny. Nie wierze w przypadki...

Fanklub Daviena
czwartek, 29 października 2020, 08:42

A które karabiny snajperskie nie są do siebie podobne? I to nie jest przypadek, komiku! Ale możesz wyprodukować karabin snajperski niepodobny do innych, np. ze spustem i kolbą u wylotu lufy - tylko czy ktoś go kupi? :D

Davien
czwartek, 29 października 2020, 07:39

Tyle ze powstał przed Torem, to broń z 1997r.

Davien
czwartek, 29 października 2020, 05:29

Lufa, zamek, magazynek i optyka - no czego chcesz więcej? Bagnetu i taktycznego masażera Hitachi podpiętego na szynie RIS?

Siegfried
środa, 28 października 2020, 23:55

Ja tam widzę pomalowany KSVK z nowym celownikiem i hamulcem wylotowym, z lat 70-90. a ty jakiegoś tora którego pewnie nawet na zdjęciach nigdy nie ujrzałeś.

Davien
czwartek, 29 października 2020, 11:46

Bo to jest KSWK tyle ze do armii FR wszedł pod inna nazwą. jest to broń z 1997r. Tor akurat jest bardzo podobny, ale pózniejszy.

Tweets Defence24