Norweskie rakiety wzmocnią siły morskie Nowej Zelandii

30 listopada 2013, 20:13
Kongsberg będzie dostawcą rakiet Penguin dla nowozelandzkich śmigłowców – fot. US Navy

Koncern Kongsberg, znany z wykorzystywanych w Polsce rakiet przeciwokrętowych NSM, będzie również dostawcą rakiet przeciwokrętowych Penguin Mk2 Mod 7 dla Nowej Zelandii.

W norweskie rakiety mają być uzbrojone będące nadal na wyposażeniu nowozelandzkich sił morskich śmigłowce Kaman SH-2G Super Seasprite. Kontrakt przewiduje dostarczenie zarówno samych pocisków, jak i niezbędnego wyposażenia.

Nie podano liczby zamówionych pocisków, ale nie było ich dużo, co wynika z komunikatu firmy, w którym zaznaczono, że „Kontrakt dotyczy ograniczonej liczby rakiet, ale stanowi znaczne wzmocnienie dla Królewskiej Marynarki Nowej Zelandii”. Dla Kongsberga kontrakt ważny jest jednak z tego powodu, że potwierdza pozycje tej marki jeżeli chodzi o tą klasę uzbrojenia.

Rakieta Penguin to morska i lotnicza rakieta przeciwokrętowa średniego zasięgu (35-50 km w zależności od wersji) z pasywną głowicą naprowadzająca się na podczerwień. To właśnie na bazie tego systemu naprowadzania powstała głowica bojowa dla wykorzystywanych w polskim Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym rakiet NSM. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24