Reklama

Norweskie ćwiczenia udowodnią zdolność NATO do działania w każdych warunkach

17 maja 2018, 10:47
Cold Response
Ćwiczenia NATO w Norwegii w 2016 roku, fot. US Department of Defense
Defence24
Defence24

Ćwiczenia "Trident Juncture", które odbędą się w listopadzie w Norwegii, mają pokazać, że Sojusz Północnoatlantycki potrafi działać w każdych warunkach - powiedział w środę naczelny dowódca NATO ds. transformacji generał Denis Mercier po spotkaniu szefów sztabów sojuszu w Brukseli. 

Mercier poinformował, że ćwiczenia przeprowadzone "w Norwegii i wokół Norwegii”, a dowodzone z Neapolu, w których w trudnych, zimowych warunkach weźmie udział ponad 40 tys. żołnierzy z 30 krajów, będą "doskonałym przykładem" tego, jak kraje członkowskie i partnerskie NATO potrafią ze sobą współpracować.

Jak zaznaczył, będą to jedne z największych ćwiczeń Sojuszu od wielu lat, większe niż ćwiczenia o tej samej nazwie przeprowadzone w 2015 roku w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

"Dla NATO jest rzeczą niezwykle ważną, by pokazać, że jest zdolne bronić i odstraszać w każdym rejonie geograficznym swojego terytorium" - podkreślił.

Odniósł się tym samym nie wprost do rozpowszechnionego przekonania, że wielonarodowe oddziały NATO nie są w stanie działać na północnej flance równie skutecznie jak np. zahartowane w zimowych warunkach jednostki rosyjskie.

Mercier poinformował, że na manewry zostaną zaproszeni zewnętrzni obserwatorzy, a same ćwiczenia zostaną przeprowadzone z pełnym poszanowaniem międzynarodowych zasad.

Podczas manewrów mają zostać wypróbowane nowe metody współdziałania i nowe procedury, w tym procedury wynikające z nowej, zreformowanej struktury dowodzenia Sojuszu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama