Norweski batalion Telemark przyjechał do Żagania

5 czerwca 2019, 14:06
D8O1-slXYAA-5y4
Fot. NATO

Jednym z oddziałów biorących udział w ćwiczeniu Noble Jump 2019 jest norweski batalion zmechanizowany Telemark, wyposażony w czołgi Leopard 2 i zmodernizowane bojowe wozy piechoty CV-9030N. Norwegowie dołączają obecnie do głównych sił VJTF NATO (Very High Readiness Joint Task Force, tzw. szpica NATO), znajdujących się już w Żaganiu bądź zbliżających do tamtejszego poligonu. Odbędzie się tam kolejna faza ćwiczenia, strzelania z wykorzystaniem ostrej amunicji.

W jednej z początkowych faz ćwiczenia Noble Jump 2019 główne siły VJTF, których kluczowym komponentem lądowym w roku obecnym jest niemiecka 9. Brygada Pancerna, realizowały strategiczny przerzut sił z miejsc stacjonowania stałego do miejsca zbornego w pobliżu granicy z Polską, a następnie rozpoczęły przemieszczanie się na polski poligon w Żaganiu. Przerzut z miejsca zbornego do Żagania zrealizowano, przynajmniej w odniesieniu do części sił, marszem drogowym.

Z kolei norweski batalion Telemark wchodzi w skład szpicy NATO w roku 2019 (razem z holenderskim 45. batalionem piechoty zmechanizowanej Oranje Gelderland) i również bierze udział w ćwiczeniu Noble Jump. Norwegowie podróż do Żagania rozpoczęli od załadowania swoich pojazdów i wyposażenia na platformy kolejowe, by potem - drogą morską - udać się do Szczecina. Około 300 żołnierzy i ponad 100 pojazdów wojskowych różnych typów rozpoczęło rozładunek w tamtejszym porcie 2 czerwca.

Ok. 40 norweskich pojazdów pancernych skierowano potem bezpośrednio do Żagania, dokąd trafiły 4 czerwca na platformach kolejowych. Norwedzy dołączyli tam do żołnierzy z Niemiec, Holandii i Polski, którzy wezmą udział w kolejnej fazie ćwiczenia Noble Jump 2019, w ramach której przeprowadzone zostaną strzelania bojowe. Kolejna grupa żołnierzy norweskich i ich sprzęt spodziewany jest w Żaganiu w najbliższych godzinach. Uzbrojenie Norwegów stanowią między innymi czołgi Leopard 2 i BWP CV-9030N w wersji zmodernizowanej. 

Ćwiczenie Noble Jump 2019 potrwa do 14 czerwca. Biorą w nim udział jednostki z Niemiec, Norwegii i Holandii oraz oczywiście Sił Zbrojnych RP.

Wojsko Polskie z pewnością bardzo uważnie przeanalizuje ich przebieg, ponieważ przygotowuje się do dyżuru komponentu lądowego sił VJTF w 2020 roku. Główną jednostką „szpicy” ma wówczas być 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Polska będzie pełnić rolę państwa ramowego, jeśli chodzi o lądowy komponent „szpicy”, po raz pierwszy.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 6 czerwca 2019, 19:06

no jest moc jak jedzie taka kolumna po drodze nawet takiej "turystycznej" z Rzeszowa na poligon Trzcianiec. Raki podzielone na baterie, przemieszane z autami cywili. tak z 150 w kilometrach? i "staruszka" bwp-1- debiut bojowy- przed urodzinami Anty- czyli 50 PONAD lat temu - widzi kto? taszczonego na naczepie?? A wysoki Rak jest, fakt nieukryty. Dlaczego brak Raka na innym podwoziu jak kto Rosomak? Obiecywane dostawy od 2012....Tak czy siak nawet te 6,9 kilometra do jakich dobija Rak ...granatami wzoru 1943 (zmod) to wystarcza dla ubica np. Trzmiela. znanego z "odbijania" - miotacza ognia- dzieci w Dagestanie/FR w czasie akcji antyterrorystycznej (SZOK). Zobaczymy Leosie na szpicy tej SZpicy, a nasi nie jak zawsze husaria i do przodu?...Czytaj Leosie przybyszy, a Raki do wsparcia... z dystansu

Jasio
środa, 5 czerwca 2019, 21:43

Te szwedzkie BWP CV-90 to gdzieś czytałem że jedne z najlepszych wozów w swojej klasie.... A my co pokażemy BWP-1.... Współczuje naszym żołnierzom gdy muszą pokazywać sojusznikom zabytki które mają

rED
piątek, 7 czerwca 2019, 13:07

No to sobie teraz poczytaj o M113 (pierwsze zdjęcie)...

men
środa, 5 czerwca 2019, 16:40

Główna jednostka szpicy -21BSP? póki co 4 bataliony, jeden "górski" na Honkerach, 2x zmech na BWP1, 1x"Pancerny" na T72, a bym zapomniał 1x k.wsp na Rakach no i Rosomaki MED, będzie ubaw jak zaczną ćwiczyć gdzieś w Niemczech czy Norwegii i nie piszę tu o wyszkoleniu a sprzęcie z muzeum.

Zmechol
czwartek, 6 czerwca 2019, 00:08

Gwoli ścisłości - 22 batalion piechoty górskiej działa na BWP1 (jak dwa pozostałe bataliony strzelców podhalańskich), a nie na Honkerach. A co do ubawu... Nasi sojusznicy zdążyli się już przyzwyczaić do naszego muzealnego sprzętu, widzieli go już nie raz. 15 BZ w Giżycku ma prawie ten sam sprzęt co 21 BSP, a współpracuje z batalionem NATO uzbrojonym w Abramsy i Bradleye. Taaak, sojusznicy dobrze znają nasz "nowoczesny" park maszynowy.

czwartek, 6 czerwca 2019, 00:03

Gwoli ścisłości - 22 batalion piechoty górskiej też jest wyposażony w BWP1, nie, nie działa na Honkerach. A co do sprzętu z muzeum, na którym działają żołnierze WP współpracujący z wojskami NATO, to na pewno nie robi to żadnego wrażenie na kierownictwie MON-u . Dlatego, że to nie będzie pierwszy raz. 15 Brygada Zmechanizowana z Giżycka ma praktycznie ten sam sprzęt co 21 BSP (zamiast teciaków ma PT - 91 Twardy) a współdziała z Amerykanami z samodzielnego batalionu NATO na Abramsach i Bradleyach... Sojusznicy też doskonale znają nasz "nowoczesny" park maszynowy, więc pewnie też już się przyzwyczaili.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 5 czerwca 2019, 20:50

no i te Raki to w liczbie 2 RAZY jak takowych w "cyfrowej brygadzie": tam to niezbyt przydatne do obrony...Pojezierza Wielkopolskiego. ( bo Rak tylko brodzi, nie serfuje po wodzie). a co do ubawu to ciekaw jestem czy Leosie2 Norwega to takie "wzmocnione" jak 2A5? podobne do naszych prezentowane np ostatno na defiladzie 3 -go Maja. bo jak takie bliskie poszatkowanych Leo.2a4 Turcji , zaraz przy bliskiej zagranicy po stronie Syrii...to hm. Przodkowie - ochotnicy z Norwegii jak i Holandii - w ss"Viking" to kontratakami w sile batalionu tak 40 - 50 zdolnych do akcji panzern to pomagali w zatrzymaniu ponad 500 (tak ! 5 -ciu setek Ruskich T- . 75 lat temu, wg innych tanki Rokossowskiego to nawet 7 00) A wg sensacji 20 wieku do obrony okolic obecnego zbornego poligonu to Rzeszy 74 lata temu i milon luda nie pomaga, jak brak mobilnej elity, albo i paliwa dla elity

Grredo
środa, 5 czerwca 2019, 20:29

Nie rozumiem doaczego Rosomaki stoją i czekają na wieże, podczas, gdy spokojnie można wprowadzać je do służby. Kierowców i obsługi parku maszyn można szkolić już dziś. Gdy zakończą zabawy z ZSSW30, to można odsyłać po plutonie do montażu wież.

W3-pl
czwartek, 6 czerwca 2019, 17:34

a co Tu do nie rozumienia. Rosie kupili i czekali na realizacje offset!! tak rzoztkliwiane przy przetargach z helikopterami. w czasie prywatyzowania WSK i WPUSZCZANIA do Polski Leonardo tak the-best-ciaki olewali temat uzbrojonego LiFT i wybrali Taniej ten sam master ale jako ATJ. bo WOLELI niekonfrontacyjnie, liberalnie dogadywanie. i po cholere Rosie + Spike? wystarczy przenoszone na plecach tak dla obrony linii ..Odry. niekonfrontacyjnie

say69mat
czwartek, 6 czerwca 2019, 03:51

??? Narodowa tradycja??? Albo umocnienia bez opl, albo samoloty bez paliwa. Taki mamy klimat i ... intelekt. Efekt ... pierś bezbronną pod wraże kule nam przychodzi nastawiać. A 'egzegeci' zwykły bajzel określają mianem narodowy romantyzm.

Tweets Defence24